Report with relay splits
  NAVY SPRINT AND RELAY MEET   
   SHORT COURSE   
   13th JUNE 2004   
   Hosted By: NavyMasters Swim Team   

MIXED OPEN 50 FREESTYLE
Finals Event Number 1
Age Group OPEN
Place Name Age Team Seed Time
MACNEIL,BRETT  32  NAVY MASTERS SWIM TEAM  26.00  25.87 
VANDEVELDE,CHRIS  41  LANGLEY OLYMPIANS SWIM CLUB  27.00  27.44 
MCMANUS,JOHN  49  NAVY MASTERS SWIM TEAM  29.00  29.63 
HOMMERSEN,SEAN P  29  NAVY MASTERS SWIM TEAM  33.00  30.75 
BASANTA,MICHAEL  37  NAVY MASTERS SWIM TEAM  30.00  30.84 
RICKETTS,STEPHEN  48  NANAIMO EBBTIDES    31.97 
BURVILL,IAN  58  NANAIMO EBBTIDES  32.00  32.39 
HOFFMAN,PETER  63  M. VICTORIAVILLE  36.80  36.70 
PORTELANCE,JAMES  71  VICTORIA CRYSTAL SILVER STREAK    39.66 
PAIN,DAVID  29  NAVY MASTERS SWIM TEAM  25.90  26.02 
KENDAL,KEITH C  42  M. VICTORIAVILLE  29.60  29.78 
CARMICHAEL,J. RODERICK  53  M. VICTORIAVILLE  28.00  31.27 
CARVIEL,ROSS  73  ATHANS Y MASTERS SWIM CLUB (KE  1:00.00  50.48 
LIEN,CLINT  40  NAVY MASTERS SWIM TEAM  34.00  33.50 
DAVIS,TODD  33  NAVY MASTERS SWIM TEAM  35.00  35.32 
SYROID,DANNIE R.  54  M. VICTORIAVILLE  37.80  44.09 
  LOOYE,AART  60  WINSKILL OTTERS MASTERS SWIM C  37.50  NS 
  WEST,GEOFFREY WJ  22  NAVY MASTERS SWIM TEAM  29.50  NS 
MIXED OPEN 50 BACKSTROKE
Finals Event Number 10
Place Name Age Team Seed Time
MACNEIL,BRETT  32  NAVY MASTERS SWIM TEAM  33.00  32.25 
VANDEVELDE,CHRIS  41  LANGLEY OLYMPIANS SWIM CLUB  37.00  36.56 
HODSON,JOHN  45  NAVY MASTERS SWIM TEAM  37.00  37.57 
MCMANUS,JOHN  49  NAVY MASTERS SWIM TEAM  38.00  38.65 
HOMMERSEN,SEAN P  29  NAVY MASTERS SWIM TEAM  38.00  40.74 
JOHNSON,ALEX GEORGE  72  VICTORIA CRYSTAL SILVER STREAK  48.00  50.56 
MCGREGOR,HUGH  85  VICTORIA CRYSTAL SILVER STREAK  57.00  58.93 
PAIN,DAVID  29  NAVY MASTERS SWIM TEAM  33.00  33.65 
KENDAL,KEITH C  42  M. VICTORIAVILLE  40.00  38.89 
PORTELANCE,JAMES  71  VICTORIA CRYSTAL SILVER STREAK    53.55 
SYROID,DANNIE R.  54  M. VICTORIAVILLE  46.80  59.31 
DAVIS,TODD  33  NAVY MASTERS SWIM TEAM  40.00  45.89 
  LOOYE,AART  60  WINSKILL OTTERS MASTERS SWIM C  39.50  NS 
  CARVIEL,ROSS  73  ATHANS Y MASTERS SWIM CLUB (KE  55.00  NS 
  WEST,GEOFFREY WJ  22  NAVY MASTERS SWIM TEAM  35.50  NS 
  HOFFMAN,PETER  63  M. VICTORIAVILLE  45.42  NS 
MIXED OPEN 50 BREASTSTROKE
Finals Event Number 7
Place Name Age Team Seed Time
MACNEIL,BRETT  32  NAVY MASTERS SWIM TEAM  33.00  32.73 
VANDEVELDE,CHRIS  41  LANGLEY OLYMPIANS SWIM CLUB  35.00  33.88 
CARMICHAEL,J. RODERICK  53  M. VICTORIAVILLE  38.10  39.55 
RICKETTS,STEPHEN  48  NANAIMO EBBTIDES    39.88 
BURVILL,IAN  58  NANAIMO EBBTIDES  41.00  42.43 
BASANTA,MICHAEL  37  NAVY MASTERS SWIM TEAM  40.00  46.49 
HOFFMAN,PETER  63  M. VICTORIAVILLE  47.06  48.02 
CARVIEL,ROSS  73  ATHANS Y MASTERS SWIM CLUB (KE  48.82  48.92 
MCMANUS,JOHN  49  NAVY MASTERS SWIM TEAM  39.00  39.57 
KENDAL,KEITH C  42  M. VICTORIAVILLE  44.00  39.72 
PORTELANCE,JAMES  71  VICTORIA CRYSTAL SILVER STREAK    54.56 
  HODSON,JOHN  45  NAVY MASTERS SWIM TEAM    39.40 
MIXED OPEN 50 BUTTERFLY
Finals Event Number 4
Place Name Age Team Seed Time
PAIN,DAVID  29  NAVY MASTERS SWIM TEAM  29.00  29.84 
KENDAL,KEITH C  42  M. VICTORIAVILLE  32.00  32.28 
MCMANUS,JOHN  49  NAVY MASTERS SWIM TEAM  36.00  37.42 
JOHNSON,ALEX GEORGE  72  VICTORIA CRYSTAL SILVER STREAK  55.00  55.18 
MACNEIL,BRETT  32  NAVY MASTERS SWIM TEAM  29.00  29.95 
VANDEVELDE,CHRIS  41  LANGLEY OLYMPIANS SWIM CLUB  34.00  32.42 
PORTELANCE,JAMES  71  VICTORIA CRYSTAL SILVER STREAK    57.10 
  ZEZZA,TONY  44  NAVY MASTERS SWIM TEAM  31.00  NS 
MIXED OPEN 50 FREESTYLE
Finals Event Number 1
Place Name Age Team Seed Time
MACDONALD,SARAH  44  M. VICTORIAVILLE  30.00  28.18 
JOHN,HAYLEY  26  NAVY MASTERS SWIM TEAM  28.70  29.15 
JAVID,LISA  25  NANAIMO EBBTIDES  33.00  31.82 
WHELAN,JEN  24  NAVY MASTERS SWIM TEAM  33.50  32.82 
BRAULT,DANIELLE  48  M. VICTORIAVILLE  33.80  34.09 
BEYNON,HEATHER  27  NAVY MASTERS SWIM TEAM  30.00  31.10 
BANSER,PAM  43  M. VICTORIAVILLE  31.50  31.78 
BARGH,CHELSIE CB  19  M. VICTORIAVILLE  35.05  35.21 
FISHER,COLLEEN  26  NANAIMO EBBTIDES  33.00  32.21 
LOWENSTEYN,TIRZA  41  M. VICTORIAVILLE  35.00  34.77 
FLEET,KRISTY  26  NAVY MASTERS SWIM TEAM  39.00  39.86 
  BEYNON,LAURIE  27  NAVY MASTERS SWIM TEAM  31.00  NS 
MIXED OPEN 50 BACKSTROKE
Finals Event Number 10
Place Name Age Team Seed Time
JOHN,HAYLEY  26  NAVY MASTERS SWIM TEAM  34.20  33.79 
MACDONALD,SARAH  44  M. VICTORIAVILLE  34.00  34.46 
WHELAN,JEN  24  NAVY MASTERS SWIM TEAM  38.50  39.72 
DEVITT,MARION  84  VICTORIA CRYSTAL SILVER STREAK    1:30.56 
BARGH,CHELSIE CB  19  M. VICTORIAVILLE  42.22  43.03 
BANSER,PAM  43  M. VICTORIAVILLE  43.50  45.45 
  BEYNON,HEATHER  27  NAVY MASTERS SWIM TEAM  33.50  NS 
MIXED OPEN 50 BREASTSTROKE
Finals Event Number 7
Place Name Age Team Seed Time
MACDONALD,SARAH  44  M. VICTORIAVILLE  38.00  38.41 
JAVID,LISA  25  NANAIMO EBBTIDES  42.00  40.10 
SHARE,TERI  20  NAVY MASTERS SWIM TEAM  38.70  41.64 
BRAULT,DANIELLE  48  M. VICTORIAVILLE    41.74 
DEVITT,MARION  84  VICTORIA CRYSTAL SILVER STREAK    1:20.30 
LOWENSTEYN,TIRZA  41  M. VICTORIAVILLE  45.20  42.76 
BARGH,CHELSIE CB  19  M. VICTORIAVILLE  46.11  47.35 
BANSER,PAM  43  M. VICTORIAVILLE  44.00  44.63 
  FLEET,KRISTY  26  NAVY MASTERS SWIM TEAM  47.00  DQ 
  BEYNON,HEATHER  27  NAVY MASTERS SWIM TEAM  39.00  NS 
  BEYNON,LAURIE  27  NAVY MASTERS SWIM TEAM  39.00  NS 
MIXED OPEN 50 BUTTERFLY
Finals Event Number 4
Place Name Age Team Seed Time
JOHN,HAYLEY  26  NAVY MASTERS SWIM TEAM  31.60  31.33 
MACDONALD,SARAH  44  M. VICTORIAVILLE  31.00  32.22 
SHARE,TERI  20  NAVY MASTERS SWIM TEAM  32.50  34.63 
BRAULT,DANIELLE  48  M. VICTORIAVILLE  37.60  41.19 
FISHER,COLLEEN  26  NANAIMO EBBTIDES  38.00  39.06 
BARGH,CHELSIE CB  19  M. VICTORIAVILLE  42.00  43.29 
MIXED OPEN 200 FREESTYLE RELAY
Finals Event Number 9
Place Name Team Seed Time
M. VICTORIAVILLE B  M. VICTORIAVILLE    2:16.61 
   SYROID, DANNIE R.      39.92
   KENDAL, KEITH C    1:09.65
   HOFFMAN, PETER    1:48.13
   CARMICHAEL, J. RODERICK    2:16.61
  NANAIMO EBBTIDES A  NANAIMO EBBTIDES  2:10.00  2:08.52 
   RICKETTS, STEPHEN      31.98
   JAVID, LISA    1:03.89
   BURVILL, IAN    1:36.05
   FISHER, COLLEEN    2:08.52
  M. VICTORIAVILLE A  M. VICTORIAVILLE    2:10.88 
   BANSER, PAM      30.19
   RHODES, AVILA    1:04.80
   LOWENSTEYN, TIRZA    1:39.01
   MACDONALD, SARAH    2:10.88
MIXED OPEN 400 FREESTYLE RELAY
Finals Event Number 12
Place Name Team Seed Time
NAVY MASTERS SWIM TEAM B  NAVY MASTERS SWIM TEAM  4:09.00  4:20.40 
   MCMANUS, JOHN      32.85    1:09.29
   ZEZZA, TONY    1:38.51    2:09.91
   HODSON, JOHN    2:42.83    3:18.77
   PAIN, DAVID    3:47.10    4:20.40
NAVY MASTERS SWIM TEAM A  NAVY MASTERS SWIM TEAM  4:33.78 
   JOHN, HAYLEY      32.88    1:06.96
   DOHERTY, LIANNA    1:38.20    2:12.85
   BEYNON, LAURIE    2:45.91    3:23.53
   SHARE, TERI    3:57.33    4:33.78
M. VICTORIAVILLE A  M. VICTORIAVILLE  4:50.00  4:47.11 
   BANSER, PAM      35.57    1:13.43
   RHODES, AVILA    1:50.84    2:32.13
   BRAULT, DANIELLE    3:04.99    3:41.95
   MACDONALD, SARAH    4:13.52    4:47.11
VICTORIA CRYSTAL SILVER S A  VICTORIA CRYSTAL SILVER STREAK  6:30.00  6:20.45 
   JOHNSON, ALEX GEORGE      43.51    1:33.96
   MCGREGOR, HUGH    2:27.60    3:28.68
   PORTELANCE, JAMES    4:10.53    4:57.28
   DONALDSON, RUSS    5:36.71    6:20.45
Finals Event Number 5
M. VICTORIAVILLE A  M. VICTORIAVILLE  4:27.37 
   MACDONALD, SARAH      31.29    1:04.27
   BANSER, PAM    1:39.40    2:17.57
   KENDAL, KEITH C    2:48.58    3:23.61
   CARMICHAEL, J. RODERICK    3:53.86    4:27.37
NAVY MASTERS SWIM TEAM A  NAVY MASTERS SWIM TEAM  5:30.00  5:24.10 
   LIEN, CLINT      37.02    1:16.92
   FLEET, KRISTY    1:57.74    2:46.57
   DAVIS, TODD    3:24.72    4:07.58
   WHELAN, JEN    4:45.50    5:24.10
M. VICTORIAVILLE B  M. VICTORIAVILLE  5:51.51 
   BRAULT, DANIELLE      39.82    1:24.52
   LOWENSTEYN, TIRZA    2:03.16    2:45.23
   HOFFMAN, PETER    3:27.86    4:21.00
   SYROID, DANNIE R.    5:02.61    5:51.51
NANAIMO EBBTIDES A  NANAIMO EBBTIDES  5:00.00  4:56.89 
   RICKETTS, STEPHEN      35.30    1:12.87
   JAVID, LISA    1:48.13    2:26.53
   BURVILL, IAN    3:04.30    3:45.43
   FISHER, COLLEEN    4:19.39    4:56.89
NAVY MASTERS SWIM TEAM C  NAVY MASTERS SWIM TEAM  4:29.00  4:33.03 
   HOMMERSEN, SEAN      33.70    1:09.28
   JOHN, HAYLEY    1:42.15    2:18.14
   SHARE, TERI    2:52.93    3:30.98
   ZEZZA, TONY    4:00.63    4:33.03
MIXED OPEN 800 FREESTYLE RELAY
Finals Event Number 2
Place Name Team Seed Time
M. VICTORIAVILLE M  M. VICTORIAVILLE    9:16.02 
   CASSELS, D      31.39    1:06.09    1:41.40    2:15.80
   CARMICHAEL, ROD    2:47.16    3:22.79    3:59.88    4:34.95
   ZADCHOWSKI, R    5:05.78    5:41.96    6:19.95    6:58.14
   LANGDON, M    7:30.02    8:04.83    8:40.42    9:16.02
NAVY MASTERS SWIM TEAM F  NAVY MASTERS SWIM TEAM  9:59.00  10:23.19 
   BEYNON, HEATHER      34.67    1:13.60    1:53.61    2:33.18
   BEYNON, LAURIE    3:11.38    3:52.46    4:35.59    5:20.21
   DOHERTY, LIANNA    5:54.28    6:31.85    7:10.64    7:49.96
   WHELAN, JEN    8:24.78    9:03.17    9:43.11   10:23.19
NAVY MASTERS SWIM TEAM M  NAVY MASTERS SWIM TEAM  9:59.00  10:29.02 
   LIEN, CLINT      36.74    1:17.76    2:02.66    2:48.49
   ZEZZA, TONY    3:20.12    3:56.85    4:34.90    5:11.76
   BASANTA, MICHAEL    5:48.42    6:28.41    7:10.50    7:53.52
   MCMANUS, JOHN    8:27.17    9:06.35    9:47.77   10:29.02
VICTORIA CRYSTAL SILVER S M  VICTORIA CRYSTAL SILVER STREAK  14:00.00  13:56.79 
   DONALDSON, RUSS      39.48    1:24.29    2:10.74    2:56.98
   MCGREGOR, HUGH    3:54.67    5:04.21    6:12.73    7:21.09
   JOHNSON, ALEX    8:07.99    9:00.46    9:52.11   10:42.41
   PORTELANCE, JAMES   11:27.05   12:15.97   13:06.89   13:56.79
Finals Event Number 8
NAVY MASTERS SWIM TEAM A  NAVY MASTERS SWIM TEAM  9:43.67  9:33.61 
   ZEZZA, TONY      30.58    1:04.89    1:40.46    2:16.92
   BEYNON, HEATHER    2:49.43    3:26.23    4:04.47    4:42.12
   DOHERTY, LIANNA    5:14.30    5:50.68    6:27.87    7:04.92
   MCMANUS, JOHN    7:37.40    8:14.47    8:54.43    9:33.61
NAVY MASTERS SWIM TEAM B  NAVY MASTERS SWIM TEAM  11:00.00  12:14.18 
   LIEN, CLINT      38.83    1:22.15    2:50.39    3:35.31
   FLEET, KRISTY    4:28.23    5:08.90    5:29.00    6:25.44
   DAVIS, TODD    7:07.81    7:56.65    8:49.31    9:36.57
   BEYNON, LAURIE   10:11.55   10:50.67   11:32.09   12:14.18
MIXED OPEN 200 MEDLEY RELAY
Finals Event Number 3
Place Name Team Seed Time
M. VICTORIAVILLE A  M. VICTORIAVILLE    2:25.15 
   MACDONALD, SARAH      34.42
   LOWENSTEYN, TIRZA    1:15.97
   BRAULT, DANIELLE    1:53.83
   BANSER, PAM    2:25.15
M. VICTORIAVILLE B  M. VICTORIAVILLE    2:43.52 
   SYROID, DAN      56.55
   HOFFMAN, PETER    1:43.37
   KENDAL, KEITH    2:16.08
   CASSELS, D    2:43.52
  NANAIMO EBBTIDES A  NANAIMO EBBTIDES  2:30.00  2:24.85 
   JAVID, LISA      39.20
   RICKETTS, STEPHEN    1:18.04
   BURVILL, IAN    1:53.11
   FISHER, COLLEEN    2:24.85
MIXED OPEN 400 MEDLEY RELAY
Finals Event Number 11
Place Name Team Seed Time
  NAVY MASTERS SWIM TEAM A  NAVY MASTERS SWIM TEAM  5:30.00  DQ 
   WHELAN, JEN      43.24    1:28.44
   FLEET, KRISTY    2:21.38    3:20.61
   HODSON, JOHN    3:55.72    4:36.92
   BASANTA, MICHAEL    5:13.12    5:51.99
Finals Event Number 6
NAVY MASTERS SWIM TEAM A  NAVY MASTERS SWIM TEAM  4:59.00  5:07.96 
   BEYNON, HEATHER      37.49    1:17.08
   SHARE, TERI    1:57.97    2:44.42
   JOHN, HAYLEY    3:20.47    3:58.36
   BEYNON, LAURIE    4:31.22    5:07.96
VICTORIA CRYSTAL SILVER S A  VICTORIA CRYSTAL SILVER STREAK  8:00.00  7:44.76 
   MCGREGOR, HUGH    1:01.96    2:06.77
   JOHNSON, ALEX GEORGE    3:06.19    4:13.82
   PORTELANCE, JAMES    5:14.40    6:23.59
   DONALDSON, RUSS    7:02.00    7:44.76