Saanich District Swimming Victoria Masters Swim Meet - 3/13/2004                     
                                     
Event 1  Women 19-24 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Groves, Lauren            22 TYEE                 2:26.00    2:24.90   20  
  2 Light, Heather            23 BCSO                 3:48.00    3:59.84   17  
 
Event 1  Women 25-29 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Naess, Victoria           28 RRSC                 2:17.00    2:18.08   20  
  2 Kalas, Pam                25 UBC                  2:24.00    2:22.66   17  
  3 Jones, Jane               28 AYMSC                2:33.00    2:35.08   16  
 
Event 1  Women 30-34 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evans, Tiffany            30 NAVY                 2:25.00    2:31.43   20  
  2 Laverty, Catherine        30 UBC                  2:30.00    2:34.22   17  
  3 Marchildon, Sarah         30 EBSC                 2:57.00    2:50.07   16  
  4 Read, Victoria            31 TYEE                 3:20.00    3:24.07   15  
 
Event 1  Women 35-39 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gallie, Julie             36 Unattached           2:40.00    2:40.23   20  
  2 Evans, Janet              38 AYMSC                2:50.00    2:54.45   17  
  3 Tannas, Karen             38 TYEE                 3:05.00    3:02.34   16  
  4 Booth, Gillian            36 VIC                  3:10.00    3:06.41   15  
 
Event 1  Women 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Freeman, Dale             44 WRW                  2:43.00    2:36.07   20  
  2 Robertson, Deborah        41 NVM                  2:40.30    2:41.59   17  
  3 Banser, Pam               43 VIC                  2:39.00    2:49.29   16  
 
Event 1  Women 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Neale, Janet              46 VIC                  2:49.00    2:44.53   20  
  2 Harris, Laura             49 CAMSC                2:47.00    2:45.87   17  
  3 Manley, Theo              49 WRW                  3:05.00    2:54.78   16  
 
Event 1  Women 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ruffell, Diane            52 CAMSC                3:15.00    3:09.45   20  
 
Event 1  Women 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Karen           55 VIC                  3:18.00    3:07.65   20  
  2 Wiens, Barbara            57 NVM                       NT    3:12.82   17  
 
Event 1  Women 65-69 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McKilligan, Frances       66 NVM                  3:35.00    3:38.90   20  
 
Event 1  Women 70-74 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hambrook, Gladys          73 AYMSC                     NT    4:15.77   20  
 
Event 1  Women 75-79 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Balogh, Sylvia            76 VCSS                 3:58.00    4:00.31   20  
 
Event 1  Women 80-84 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 deLeeuw, Elsa             80 WRW                  3:53.00    3:50.48   20  
 
Event 1  Men 19-24 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 West, Geoff               22 NAVY                 2:09.00    2:22.35   20  
  2 Maynard, Tik              22 WCMS                 2:27.00    2:34.89   17  
 
Event 1  Men 25-29 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gilman, Jonathan          27 WCMS                 2:20.00    2:30.47   20  
  2 Sabourin, Drew            27 BCSO                 3:15.00    3:18.85   17  
 
Event 1  Men 30-34 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ferguson, David           31 UBC                  2:12.00    2:13.04   20  
  2 Hall, Dana                33 Unattached           2:20.00    2:19.42   17  
  3 Robinson, Dale            30 UBC                  2:20.00    2:26.57   16  
 
Event 1  Men 35-39 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oldham, Mark              35 EBSC                 2:11.00    2:11.37   20  
  2 Morin, Mike               38 EBSC                 3:00.00    3:00.77   17  
 
Event 1  Men 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welbourn, Graham          43 NVSR                 2:05.50    2:09.74   20  
  2 Craig, Rod                43 NVM                  2:16.00    2:09.87   17  
  3 Miller, Alex              44 CAMSC                2:40.00    2:34.66   16  
  4 Gremell, Neil             40 CDMSC                2:50.00    2:43.44   15  
  5 Percy, Thomas             44 NAVY                 3:00.00    3:03.54   14  
 
Event 1  Men 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cassels, David            45 VIC                  2:15.00    2:18.31   20  
  2 Middleton, Steve          46 EBB                  3:00.00    2:59.33   17  
 
Event 1  Men 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carmichael, Rod           53 VIC                  2:19.01    2:19.99   20  
  2 Zajchowski, Richard       54 VIC                  2:22.00    2:31.92   17  
  3 Lofto, Ted                52 CAMSC                2:30.00    2:35.53   16  
  4 Todd, Tom                 50 CAMSC                3:06.00    2:56.98   15  
  5 Noakes, Ron               52 UBC                  2:58.00    3:08.16   14  
  6 Cownden, Shaun            54 VIC                  3:27.00    3:24.32   13  
 
Event 1  Men 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Syroid, Dan               55 VIC                  3:30.00    3:37.56   20  
 
Event 1  Men 65-69 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hall, Grant               69 VCSS                 3:04.00    3:08.35   20  
  2 MacDonald, Ken            66 VIC                  3:20.00    3:23.95   17  
 
Event 2  Women 30-34 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kobi, Jennifer            33 SARM                 3:00.00    2:50.37  
  2 Doherty, Lianna           30 NAVY                 2:50.00    2:52.41  
  3 Bell, Jen                 31 TYEE                 3:00.00    3:10.79  
 
Event 2  Women 45-49 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Owen, Linda               47 VIC                  3:16.00    3:11.76  
  2 Graham, Kathy             46 WRW                  3:35.00    3:18.30  
 
Event 2  Men 40-44 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kendal, Keith             43 VIC                  3:17.90    2:57.60  
 
Event 2  Men 50-54 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McManus, John             50 NAVY                 3:20.00    3:23.36  
 
Event 2  Men 55-59 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Painter, Roger            58 VIC                  3:45.00    3:51.85  
  2 Saunders, David           56 SARM                 4:00.00    3:55.21  
 
Event 3  Women 120-159 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Victoria Masters Swim Club  'A'                        NT    2:02.14  
     1) MacDonald, Sarah 44             2) Wright, Amanda 26              
     3) Owen, Linda 47                  4) Woodward, Judy 46              
  2 Marpac Navy Masters Swim Club  'A'                     NT    2:09.75  
     1) Beynon, Heather 28              2) Evans, Tiffany 30              
     3) Martin, Jody 27                 4) Doherty, Lianna 30             
  3 Victoria Masters Swim Club  'D'                        NT    2:19.57  
     1) Oikawa, Diane 31                2) Moreau, Danielle 26            
     3) Booth, Gillian 36               4) Bird, Maggie 37                
  4 Victoria Masters Swim Club  'B'                        NT    2:25.70  
     1) Banser, Pam 43                  2) Anderson, Karen 55             
     3) Noble, Jane 57                  4) Neale, Janet 46                
  5 Cowichan Aquannis Masters  'A'                         NT    2:34.20  
     1) Milligan, Jana 39               2) Farrell, Lis 68                
     3) Ruffell, Diane 52               4) Harris, Laura 49               
  6 Victoria Masters Swim Club  'C'                        NT    2:46.96  
     1) Lowensteyn, Tirza 41            2) Barton, Debbie 45              
     3) Ostle, Lynn 45                  4) Ellwood, Sarah 23              
 
Event 4  Mixed 120-159 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Victoria Masters Swim Club  'B'                        NT    1:57.89  
     1) Kendal, Keith 43                2) Stubbings, Marlena 26          
     3) Chew, Jackie 31                 4) Perkins, Greg 24               
  2 Ubc Masters Swim Club  'A'                             NT    1:58.39  
     1) Feinberg, Avi 25                2) Kalas, Pam 25                  
     3) Laverty, Catherine 30           4) Ferguson, David 31             
  3 English Bay Swim Club  'A'                             NT    2:05.69  
     1) Passmore, Bruce 27              2) Marchildon, Sarah 30           
     3) Harmer, Annelle 36              4) Rollo, Andrew 28               
  4 Nanaimo Ebb Tides Master  'A'                          NT    2:17.00  
     1) Middleton, Steve 46             2) Javid, Lisa 30                 
     3) Ricketts, Steve 49              4) Fisher, Colleen 27             
  5 Tyee Aquatic Club  'A'                                 NT    2:27.92  
     1) Curtis, Brian 68                2) Tannas, Karen 38               
     3) Read, Victoria 31               4) Wey, Richard 53                
  6 Athans Y Masters Swim Club  'A'                        NT    2:30.74  
     1) Evans, Janet 38                 2) Stamhuis, Conny 72             
     3) Mehus, Glen 50                  4) Jones, Jane 28                 
  7 BC Special Olympics  'A'                               NT    2:50.87  
     1) Sabourin, Drew 27               2) Light, Heather 23              
     3) McGavom, Dixon 31               4) Bargh, Chelsie 19              
  8 Crystal Silver Streaks  'A'                            NT    2:54.76  
     1) Portelance, Jim 72              2) Nevile-Carter, Val 62          
     3) Kirk, Annette 72                4) Johnson, Alex 73               
  9 Victoria Masters Swim Club  'A'                        NT    2:55.69  
     1) Pilon, Carol 34                 2) O'Halloran, Jane 47            
     3) Forester, Harvey 48             4) Denny, Drew 32                 
 
Event 5  Men 120-159 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Victoria Masters Swim Club  'B'                        NT    1:52.23  
     1) Carmichael, Rod 53              2) Zajchowski, Richard 54         
     3) Cassels, David 45               4) Wright, Kerry 27               
  2 Marpac Navy Masters Swim Club  'B'                     NT    2:00.36  
     1) Lloyd, Doug 34                  2) Evans, David 30                
     3) Basanta, Michael 36             4) West, Geoff 22                 
  3 Marpac Navy Masters Swim Club  'A'                     NT    2:02.22  
     1) McManus, John 50                2) Marshall, James 50             
     3) Percy, Thomas 44                4) Zezza, Tony 43                 
  4 Cowichan Aquannis Masters  'A'                         NT    2:03.76  
     1) Miller, Alex 44                 2) Todd, Tom 50                   
     3) Walton, Tim 36                  4) Lofto, Ted 52                  
  5 English Bay Swim Club  'A'                             NT    2:18.62  
     1) Timberg, Tim 40                 2) Read, Bruce 50                 
     3) Morin, Mike 38                  4) Harmer, John 35                
  6 Victoria Masters Swim Club  'A'                        NT    2:46.46  
     1) MacDonald, Ken 66               2) Painter, Roger 58              
     3) Syroid, Dan 55                  4) Cownden, Shaun 54              
  7 Crystal Silver Streaks  'A'                            NT    3:39.72  
     1) McGregor, Hugh 85               2) Panton, Jim 90                 
     3) Ward, James 82                  4) Hall, Grant 69                 
 
Event 6  Women 19-24 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cunningham, Colleen       24 UBC                  2:57.00    3:02.50  
  2 Light, Heather            23 BCSO                 4:00.00    4:20.01  
 
Event 6  Women 25-29 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beynon, Heather           28 NAVY                 2:37.10    2:39.77  
  2 Stubbings, Marlena        26 VIC                  2:40.00    2:42.80  
  3 Jones, Jane               28 AYMSC                3:02.00    3:07.35  
 
Event 6  Women 35-39 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Evans, Janet              38 AYMSC                3:05.00    3:13.62  
  2 Tannas, Karen             38 TYEE                 3:23.00    3:23.36  
 
Event 6  Women 45-49 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harris, Laura             49 CAMSC                3:20.00    3:21.81  
  2 Manley, Theo              49 WRW                  3:40.00    3:26.91  
 
Event 6  Women 55-59 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saunders, Bernice         59 SARM                 4:20.00    4:21.23  
 
Event 6  Women 70-74 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hambrook, Gladys          73 AYMSC                     NT    4:45.44  
 
Event 6  Women 85-89 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Devitt, Marion            85 VCSS                 6:32.43    7:30.24  
 
Event 6  Men 40-44 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kemple, Thomas            42 EBSC                 2:35.00    2:34.48  
 
Event 6  Men 50-54 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carmichael, Rod           53 VIC                  2:42.01    2:50.28  
  2 Todd, Tom                 50 CAMSC                3:45.00    3:40.83  
  3 Leonard, Harry            54 EBSC                 3:45.00    3:44.38  
 
Event 6  Men 60-64 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Looye, Aart               60 WOSC                 3:00.00    3:25.54  
 
Event 6  Men 70-74 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grave, John               71 SARM                      NT    3:28.34  
 
Event 6  Men 85-89 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGregor, Hugh            85 VCSS                 5:00.00    4:40.22  
 
Event 7  Women 35-39 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duvall, Kerry             39 WRW                  3:18.00    3:24.31  
  2 Milligan, Jana            39 CAMSC                2:33.00    3:27.28  
 
Event 7  Women 55-59 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sutherland, Kate          56 Unattached           4:20.00    4:24.89  
 
Event 7  Men 25-29 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gilman, Jonathan          27 WCMS                 3:00.00    3:08.00  
 
Event 7  Men 35-39 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walton, Tim               36 CAMSC                3:10.00    3:03.50  
  2 Harmer, John              35 EBSC                 3:30.00    3:40.46  
 
Event 7  Men 40-44 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kendal, Keith             43 VIC                  3:22.90    3:17.50  
 
Event 7  Men 45-49 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ricketts, Steve           49 EBB                  3:20.00    3:28.04  
 
Event 7  Men 50-54 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beaudin, Gilles           50 EBSC                 3:02.00    3:06.62  
  2 Wright, Jim               51 Unattached           5:58.00    3:06.99  
  3 Marshall, James           50 NAVY                 3:20.00    3:21.33  
  4 McManus, John             50 NAVY                 3:20.00    3:26.00  
  5 Pannekoek, Jack           54 Unattached           3:45.00    3:53.89  
 
Event 7  Men 55-59 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saunders, David           56 SARM                 3:45.00    3:47.08  
  2 Painter, Roger            58 VIC                  3:45.00    3:49.85  
 
Event 7  Men 65-69 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bell, Peter               69 NVM                       NT    3:24.82  
 
Event 7  Men 70-74 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Portelance, Jim           72 VCSS                      NT    4:29.66  
 
Event 7  Men 85-89 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schulhof, Fred            85 NVM                  5:00.00    4:46.26  
 
Event 8  Women 19-24 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Groves, Lauren            22 TYEE                 1:06.00    1:06.63  
  2 Bargh, Chelsie            19 BCSO                 1:20.00    1:19.93  
 
Event 8  Women 25-29 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Naess, Victoria           28 RRSC                 1:02.00    1:02.30  
  2 Wright, Amanda            26 VIC                  1:07.00    1:08.06  
  3 Jones, Jane               28 AYMSC                1:11.00    1:11.24  
  4 Fisher, Colleen           27 EBB                  1:07.00    1:11.47  
  5 Martin, Jody              27 NAVY                 1:13.00    1:15.62  
 
Event 8  Women 30-34 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chew, Jackie              31 VIC                  1:10.00    1:09.29  
  2 Evans, Tiffany            30 NAVY                 1:20.00    1:11.76  
  3 Marchildon, Sarah         30 EBSC                 1:17.00    1:13.51  
  4 Read, Victoria            31 TYEE                 1:50.00    1:31.06  
 
Event 8  Women 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gallie, Julie             36 Unattached           1:12.00    1:11.72  
  2 Booth, Gillian            36 VIC                  1:30.00    1:24.56  
 
Event 8  Women 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MacDonald, Sarah          44 VIC                  1:05.50    1:02.33  
  2 Robertson, Deborah        41 NVM                  1:13.90    1:13.02  
 
Event 8  Women 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Neale, Janet              46 VIC                  1:19.00    1:15.44  
  2 Harris, Laura             49 CAMSC                1:17.00    1:16.64  
  3 O'Halloran, Jane          47 VIC                  1:30.60    1:29.39  
  4 Ostle, Lynn               45 VIC                  2:10.00    2:05.97  
 
Event 8  Women 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ruffell, Diane            52 CAMSC                1:22.00    1:23.96  
  2 Hughes, Jacquie           52 Unattached           1:50.00    1:56.66  
 
Event 8  Women 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Karen           55 VIC                  1:32.50    1:27.72  
  2 Noble, Jane               57 VIC                  1:35.00    1:38.38  
  3 Samaroo, Bethan           55 VIC                  1:59.00    1:59.08  
 
Event 8  Women 60-64 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lopez, Georgina           60 NVM                  1:24.00    1:21.37  
  2 Nevile-Carter, Val        62 VCSS                 1:39.91    1:43.53  
 
Event 8  Women 65-69 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McKilligan, Frances       66 NVM                  1:43.00    1:40.93  
  2 Farrell, Lis              68 CAMSC                1:47.62    1:43.26  
 
Event 8  Women 70-74 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kirk, Annette             72 VCSS                 1:55.22    1:57.19  
  2 Hambrook, Gladys          73 AYMSC                     NT    1:58.55  
 
Event 8  Women 75-79 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Balogh, Sylvia            76 VCSS                 1:54.04    1:51.00  
 
Event 8  Women 80-84 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 deLeeuw, Elsa             80 WRW                  1:44.82    1:42.79  
 
Event 8  Men 19-24 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 West, Geoff               22 NAVY                 1:00.00    1:03.11  
  2 Perkins, Greg             24 VIC                  1:05.00    1:04.24  
  3 Maynard, Tik              22 WCMS                 1:08.00    1:08.92  
 
Event 8  Men 25-29 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rollo, Andrew             28 EBSC                 1:03.00    1:05.94  
  2 Passmore, Bruce           27 EBSC                 1:12.00    1:08.17  
  3 Gilman, Jonathan          27 WCMS                 1:05.00    1:08.37  
  4 Feinberg, Avi             25 UBC                  1:05.00    1:08.74  
  5 Sabourin, Drew            27 BCSO                 1:20.00    1:26.37  
 
Event 8  Men 30-34 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Dana                33 Unattached           1:02.00    1:00.50  
  2 Bekker, Ian               31 Unattached           1:15.00    1:03.00  
  3 Gray, Matt                31 TYEE                 1:08.31    1:09.42  
  4 Evans, David              30 NAVY                 1:13.00    1:15.14  
  5 McGavom, Dixon            31 BCSO                      NT    1:35.20  
 
Event 8  Men 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oldham, Mark              35 EBSC                   58.20      57.72  
  2 Heusel, Peter             35 WOSC                   59.00      59.31  
  3 Basanta, Michael          36 NAVY                 1:13.00    1:11.91  
  4 Morin, Mike               38 EBSC                 1:20.00    1:14.74  
 
Event 8  Men 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welbourn, Graham          43 NVSR                   57.50      58.49  
  2 Craig, Rod                43 NVM                  1:02.00      59.48  
  3 Gremell, Neil             40 CDMSC                1:20.00    1:13.08  
  4 Timberg, Tim              40 EBSC                 1:17.00    1:18.14  
  5 Percy, Thomas             44 NAVY                 1:19.00    1:20.97  
 
Event 8  Men 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cassels, David            45 VIC                  1:00.00    1:01.97  
  2 Barron, Roger             49 Unattached           1:06.50    1:05.46  
  3 Middleton, Steve          46 EBB                  1:21.00    1:22.31  
  4 Forester, Harvey          48 VIC                  1:35.00    1:41.51  
 
Event 8  Men 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Buuren, John          50 VDMSC                  59.00      57.41  
  2 Pielou, Richard           51 CRGW                 1:01.00    1:01.90  
  3 Lofto, Ted                52 CAMSC                1:05.00    1:07.24  
  4 Mehus, Glen               50 AYMSC                1:10.00    1:11.99  
  5 Pannekoek, Jack           54 Unattached           1:30.00    1:25.16  
  6 Cownden, Shaun            54 VIC                  1:25.00    1:30.35  
  7 Wey, Richard              53 TYEE                 1:45.00    1:34.13  
 
Event 8  Men 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Syroid, Dan               55 VIC                  1:40.00    1:36.39  
 -- Staton, Brian             57 CRGW                 1:15.00   X1:12.25  
 
Event 8  Men 65-69 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Grant               69 VCSS                 1:20.00    1:21.78  
 
Event 8  Men 70-74 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grave, John               71 SARM                      NT    1:19.93  
  2 Johnson, Alex             73 VCSS                 1:27.00    1:32.99  
 
Event 8  Men 90-94 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Panton, Jim               90 VCSS                 2:50.00    2:36.98  
 
Event 9  Women 25-29 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stubbings, Marlena        26 VIC                  1:15.00    1:14.59  
 
Event 9  Women 30-34 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kobi, Jennifer            33 SARM                 1:14.00    1:10.95  
  2 Doherty, Lianna           30 NAVY                 1:14.00    1:16.94  
 
Event 9  Women 35-39 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duvall, Kerry             39 WRW                  1:22.00    1:21.99  
 
Event 9  Women 40-44 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freeman, Dale             44 WRW                  1:19.27    1:19.80  
 
Event 9  Women 45-49 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Owen, Linda               47 VIC                  1:22.00    1:24.04  
 
Event 9  Men 25-29 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wright, Kerry             27 VIC                  1:10.00    1:09.18  
 
Event 9  Men 30-34 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferguson, David           31 UBC                  1:06.00    1:04.82  
 
Event 9  Men 40-44 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kemple, Thomas            42 EBSC                 1:05.50    1:06.01  
 
Event 9  Men 50-54 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marshall, James           50 NAVY                 1:15.00    1:20.33  
  2 Noakes, Ron               52 UBC                  1:40.00    1:37.50  
 
Event 10  Women 19-24 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bargh, Chelsie            19 BCSO                   47.00      43.22  
  2 Ellwood, Sarah            23 VIC                    46.80      48.60  
 
Event 10  Women 25-29 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beynon, Heather           28 NAVY                   34.20      34.85  
  2 Moreau, Danielle          26 VIC                    43.90      41.98  
 
Event 10  Women 30-34 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oikawa, Diane             31 VIC                    39.97      39.33  
  2 Chew, Jackie              31 VIC                    39.00      40.10  
  3 Pilon, Carol              34 VIC                    48.50      52.26  
 
Event 10  Women 40-44 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MacDonald, Sarah          44 VIC                    35.00      34.38  
 
Event 10  Women 45-49 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brault, Danielle          48 VIC                    45.00      44.19  
  2 Barton, Debbie            45 VIC                    49.50      53.11  
  3 Ostle, Lynn               45 VIC                  1:08.00    1:07.94  
 
Event 10  Women 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ruffell, Diane            52 CAMSC                  46.00      44.93  
 
Event 10  Women 55-59 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wiens, Barbara            57 NVM                       NT      50.26  
  2 Noble, Jane               57 VIC                    47.30      50.88  
  3 Saunders, Bernice         59 SARM                   55.00      53.99  
  4 Samaroo, Bethan           55 VIC                  1:02.00    1:07.94  
 
Event 10  Women 60-64 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nevile-Carter, Val        62 VCSS                   58.56      59.06  
 
Event 10  Women 65-69 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McKilligan, Frances       66 NVM                    54.00      53.36  
  2 Farrell, Lis              68 CAMSC                  58.90      58.30  
 
Event 10  Women 70-74 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stamhuis, Conny           72 AYMSC                     NT      52.89  
 
Event 10  Women 75-79 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parnell, Joan             76 NVM                    48.00      46.30  
 
Event 10  Women 80-84 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 deLeeuw, Elsa             80 WRW                  1:07.10    1:05.48  
 
Event 10  Men 25-29 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sabourin, Drew            27 BCSO                   51.00      58.32  
 
Event 10  Men 30-34 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferguson, David           31 UBC                    32.00      32.22  
  2 Lloyd, Doug               34 NAVY                   33.10      32.68  
  3 McGavom, Dixon            31 BCSO                   58.00      50.67  
  4 Denny, Drew               32 VIC                    54.55      58.15  
 
Event 10  Men 40-44 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kemple, Thomas            42 EBSC                   32.00      32.78  
  2 Miller, Alex              44 CAMSC                  40.00      40.02  
 
Event 10  Men 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Buuren, John          50 VDMSC                  31.50      31.05  
  2 Wright, Jim               51 Unattached             32.00      35.59  
  3 Mehus, Glen               50 AYMSC                  39.00      37.48  
  4 Huerta, Salvador          54 NVM                    38.50      39.00  
  5 Buxbaum, Friedrich        52 Unattached             43.00      39.57  
  6 Wey, Richard              53 TYEE                   55.00      53.41  
 
Event 10  Men 55-59 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Staton, Brian             57 CRGW                   40.00      41.25  
  2 Davis, Barry              58 CRGW                   40.00      41.55  
  3 Syroid, Dan               55 VIC                    56.00      59.19  
 
Event 10  Men 60-64 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Looye, Aart               60 WOSC                   37.90      39.56  
 
Event 10  Men 65-69 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MacDonald, Ken            66 VIC                    55.00      48.81  
 
Event 10  Men 80-84 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ward, James               82 VCSS                 1:13.15    1:14.60  
 
Event 10  Men 85-89 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schulhof, Fred            85 NVM                  1:00.00      54.51  
  2 McGregor, Hugh            85 VCSS                 1:04.00      57.47  
 
Event 11  Women 19-24 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cunningham, Colleen       24 UBC                  2:56.00    3:00.94  
 
Event 11  Women 25-29 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stubbings, Marlena        26 VIC                  2:40.00    2:44.94  
  2 Wright, Amanda            26 VIC                  2:47.00    2:51.56  
  3 Kalas, Pam                25 UBC                  2:50.00    2:54.86  
 
Event 11  Women 30-34 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Read, Victoria            31 TYEE                 3:45.00    3:46.42  
 
Event 11  Women 35-39 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harmer, Annelle           36 EBSC                 3:05.00    2:59.77  
  2 Gallie, Julie             36 Unattached           3:00.00    3:01.14  
  3 Evans, Janet              38 AYMSC                3:10.00    3:13.15  
 
Event 11  Women 45-49 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Owen, Linda               47 VIC                  3:09.00    3:09.44  
  2 Brault, Danielle          48 VIC                  3:22.00    3:18.91  
  3 Manley, Theo              49 WRW                  3:30.00    3:24.96  
 
Event 11  Men 25-29 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wright, Kerry             27 VIC                  2:30.00    2:31.70  
  2 Rollo, Andrew             28 EBSC                 2:40.00    2:42.34  
 
Event 11  Men 30-34 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robinson, Dale            30 UBC                  2:42.00    2:43.36  
  2 Hall, Dana                33 Unattached           2:47.00    2:47.75  
 -- Bekker, Ian               31 Unattached                NT   X2:45.87  
 
Event 11  Men 35-39 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heusel, Peter             35 WOSC                 2:30.00    2:36.18  
  2 Walton, Tim               36 CAMSC                2:50.00    2:53.41  
 
Event 11  Men 40-44 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kendal, Keith             43 VIC                  2:56.90    2:52.29  
 
Event 11  Men 45-49 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ricketts, Steve           49 EBB                  3:20.00    3:18.87  
 
Event 11  Men 50-54 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pielou, Richard           51 CRGW                 2:40.00    2:42.98  
  2 McManus, John             50 NAVY                 2:55.00    3:00.77  
  3 Pannekoek, Jack           54 Unattached           3:30.00    3:34.00  
  4 Leonard, Harry            54 EBSC                 3:50.00    3:45.90  
 
Event 11  Men 55-59 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saunders, David           56 SARM                 3:30.00    3:31.70  
  2 Painter, Roger            58 VIC                  3:45.00    3:51.10  
 
Event 11  Men 65-69 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Szasz, Ivan               68 UBC                  3:58.00    3:58.60  
 
Event 11  Men 70-74 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Alex             73 VCSS                 3:59.00    3:59.69  
  2 Portelance, Jim           72 VCSS                      NT    4:05.03  
 
Event 12  Women 19-24 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ellwood, Sarah            23 VIC                  1:41.10    1:45.76  
  2 Bargh, Chelsie            19 BCSO                 1:45.00    1:46.23  
 
Event 12  Women 30-34 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Javid, Lisa               30 EBB                  1:30.00    1:33.02  
 
Event 12  Women 35-39 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duvall, Kerry             39 WRW                  1:30.50    1:32.53  
  2 Milligan, Jana            39 CAMSC                1:35.00    1:35.45  
 
Event 12  Women 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Halloran, Jane          47 VIC                  1:45.30    1:41.42  
 
Event 12  Women 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Waters, Lee B             50 VIC                       NT    1:53.00  
 
Event 12  Women 55-59 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Karen           55 VIC                  1:48.50    1:49.38  
 
Event 12  Men 19-24 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perkins, Greg             24 VIC                  1:35.00    1:25.36  
 
Event 12  Men 30-34 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gray, Matt                31 TYEE                 1:25.42    1:25.67  
  2 Evans, David              30 NAVY                 1:28.00    1:31.23  
 
Event 12  Men 35-39 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walton, Tim               36 CAMSC                1:24.00    1:24.05  
  2 Harmer, John              35 EBSC                 1:40.00    1:43.57  
 
Event 12  Men 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barron, Roger             49 Unattached           1:26.00    1:26.10  
  2 Forester, Harvey          48 VIC                  2:10.00    2:11.14  
 
Event 12  Men 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beaudin, Gilles           50 EBSC                 1:22.00    1:25.87  
  2 Wright, Jim               51 Unattached           1:20.00    1:26.01  
  3 Buxbaum, Friedrich        52 Unattached           1:30.00    1:28.47  
  4 Todd, Tom                 50 CAMSC                1:42.00    1:42.71  
 
Event 12  Men 65-69 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bell, Peter               69 NVM                       NT    1:31.79  
 
Event 12  Men 85-89 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schulhof, Fred            85 NVM                  2:00.00    2:03.77  
 
Event 12  Men 90-94 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Panton, Jim               90 VCSS                 3:02.00    2:51.73  
 
Event 13  Women 19-24 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Light, Heather            23 BCSO                 2:15.00    2:03.47  
 
Event 13  Women 25-29 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beynon, Heather           28 NAVY                 1:12.30    1:14.68  
  2 Naess, Victoria           28 RRSC                 1:15.00    1:16.98  
  3 Stubbings, Marlena        26 VIC                  1:17.00    1:18.63  
  4 Fisher, Colleen           27 EBB                  1:25.00    1:31.33  
  5 Everdene, Barbara         27 WCMS                 2:00.00    1:34.32  
 
Event 13  Women 30-34 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oikawa, Diane             31 VIC                  1:24.77    1:26.17  
  2 Pilon, Carol              34 VIC                  1:42.00    1:54.96  
 
Event 13  Women 35-39 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Evans, Janet              38 AYMSC                1:30.00    1:30.21  
  2 Tannas, Karen             38 TYEE                 1:35.00    1:36.49  
 
Event 13  Women 40-44 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MacDonald, Sarah          44 VIC                  1:19.00    1:15.86  
  2 Robertson, Deborah        41 NVM                  1:25.80    1:29.22  
 
Event 13  Women 45-49 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graham, Kathy             46 WRW                  1:24.63    1:23.39  
 
Event 13  Women 55-59 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wiens, Barbara            57 NVM                       NT    1:47.49  
  2 Noble, Jane               57 VIC                  1:40.00    1:53.12  
 
Event 13  Women 65-69 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farrell, Lis              68 CAMSC                2:04.98    2:05.78  
 
Event 13  Women 70-74 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hambrook, Gladys          73 AYMSC                     NT    2:21.84  
 
Event 13  Women 75-79 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parnell, Joan             76 NVM                  1:52.00    1:47.41  
 
Event 13  Women 85-89 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Devitt, Marion            85 VCSS                 3:08.00    3:25.59  
 
Event 13  Men 19-24 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 West, Geoff               22 NAVY                 1:13.00    1:17.24  
 
Event 13  Men 25-29 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wright, Kerry             27 VIC                  1:06.00    1:07.83  
  2 Feinberg, Avi             25 UBC                  1:21.00    1:24.34  
 
Event 13  Men 30-34 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robinson, Dale            30 UBC                  1:17.00    1:16.31  
  2 McGavom, Dixon            31 BCSO                 2:06.00    1:56.53  
 
Event 13  Men 40-44 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kemple, Thomas            42 EBSC                 1:08.00    1:11.10  
  2 Timberg, Tim              40 EBSC                 1:36.00    1:35.97  
 
Event 13  Men 50-54 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carmichael, Rod           53 VIC                  1:22.01    1:18.06  
  2 Huerta, Salvador          54 NVM                  1:28.00    1:29.96  
  3 Marshall, James           50 NAVY                 1:30.00    1:34.00  
  4 Wey, Richard              53 TYEE                 2:00.00    1:57.58  
 
Event 13  Men 60-64 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Looye, Aart               60 WOSC                 1:24.00    1:30.12  
 
Event 13  Men 70-74 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grave, John               71 SARM                      NT    1:34.56  
  2 Portelance, Jim           72 VCSS                      NT    1:57.14  
 
Event 13  Men 80-84 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ward, James               82 VCSS                 2:37.08    2:39.46  
 
Event 14  Women 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kalas, Pam                25 UBC                    36.00      35.39  
  2 Wright, Amanda            26 VIC                    34.00      35.94  
 
Event 14  Women 30-34 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doherty, Lianna           30 NAVY                   33.00      34.45  
  2 Bell, Jen                 31 TYEE                 1:18.00      34.48  
  3 Read, Victoria            31 TYEE                   50.00      47.74  
 
Event 14  Women 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harmer, Annelle           36 EBSC                   38.00      35.73  
 
Event 14  Women 40-44 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freeman, Dale             44 WRW                    34.26      35.13  
 
Event 14  Women 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Manley, Theo              49 WRW                    41.00      40.79  
 
Event 14  Women 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Waters, Lee B             50 VIC                    54.20      55.06  
 
Event 14  Women 55-59 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saunders, Bernice         59 SARM                   59.80    1:00.28  
  2 Samaroo, Bethan           55 VIC                  1:03.00    1:11.80  
 
Event 14  Women 60-64 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nevile-Carter, Val        62 VCSS                   52.36      55.90  
 
Event 14  Men 19-24 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perkins, Greg             24 VIC                    34.00      32.56  
 
Event 14  Men 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Passmore, Bruce           27 EBSC                   41.00      37.06  
 
Event 14  Men 30-34 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bekker, Ian               31 Unattached             32.00      30.59  
  2 Hall, Dana                33 Unattached             32.00      30.90  
  3 Gray, Matt                31 TYEE                   34.19      34.82  
  4 Denny, Drew               32 VIC                  1:08.00    1:04.65  
 
Event 14  Men 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heusel, Peter             35 WOSC                   29.00      28.71  
  2 Oldham, Mark              35 EBSC                   29.20      29.23  
  3 Morin, Mike               38 EBSC                   45.00      44.10  
 
Event 14  Men 40-44 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zezza, Tony               43 NAVY                   30.50      30.88  
  2 Miller, Alex              44 CAMSC                  36.00      34.24  
  3 Percy, Thomas             44 NAVY                   34.50      37.52  
 
Event 14  Men 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Buuren, John          50 VDMSC                  27.50      27.77  
  2 Pielou, Richard           51 CRGW                   31.00      30.62  
  3 Mehus, Glen               50 AYMSC                  33.00      32.88  
  4 Noakes, Ron               52 UBC                    40.50      41.94  
 
Event 14  Men 55-59 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Barry              58 CRGW                   32.00      33.55  
 
Event 14  Men 65-69 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Curtis, Brian             68 TYEE                   36.00      35.72  
  2 Szasz, Ivan               68 UBC                    40.50      42.76  
  3 Hall, Grant               69 VCSS                   44.00      45.29  
 
Event 14  Men 70-74 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Alex             73 VCSS                   58.00      55.89  
 
Event 15  Women 19-24 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ellwood, Sarah            23 VIC                    47.50      47.50  
  2 Bargh, Chelsie            19 BCSO                   45.00      48.34  
 
Event 15  Women 25-29 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wright, Amanda            26 VIC                    42.00      41.79  
  2 Moreau, Danielle          26 VIC                    44.80      44.54  
  3 Martin, Jody              27 NAVY                   43.20      46.83  
 
Event 15  Women 30-34 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kobi, Jennifer            33 SARM                   38.00      39.32  
  2 Bell, Jen                 31 TYEE                   39.00      41.60  
  3 Javid, Lisa               30 EBB                    42.00      41.84  
  4 Chew, Jackie              31 VIC                    43.50      43.92  
  5 Pilon, Carol              34 VIC                    48.00      54.13  
 
Event 15  Women 35-39 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Milligan, Jana            39 CAMSC                  44.00      43.26  
  2 Gallie, Julie             36 Unattached             50.00      44.20  
 
Event 15  Women 40-44 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MacDonald, Sarah          44 VIC                    41.00      38.23  
  2 Lowensteyn, Tirza         41 VIC                       NT      44.69  
 
Event 15  Women 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rhodes, Avila             48 VIC                    39.00      38.90  
  2 Brault, Danielle          48 VIC                    43.00      41.42  
  3 O'Halloran, Jane          47 VIC                    45.00      46.44  
  4 Barton, Debbie            45 VIC                    53.00      51.22  
 
Event 15  Women 70-74 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stamhuis, Conny           72 AYMSC                     NT      53.03  
 
Event 15  Women 75-79 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parnell, Joan             76 NVM                    56.00      54.71  
 
Event 15  Women 80-84 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 deLeeuw, Elsa             80 WRW                  1:03.33    1:01.55  
 
Event 15  Women 85-89 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Devitt, Marion            85 VCSS                 1:22.00    1:19.90  
 
Event 15  Men 25-29 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rollo, Andrew             28 EBSC                   35.00      37.07  
 
Event 15  Men 30-34 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lloyd, Doug               34 NAVY                   37.20      34.82  
  2 Evans, David              30 NAVY                   40.00      41.98  
  3 Denny, Drew               32 VIC                  1:01.99    1:11.65  
 
Event 15  Men 35-39 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harmer, John              35 EBSC                   42.00      46.22  
 
Event 15  Men 40-44 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Timberg, Tim              40 EBSC                   42.00      45.37  
 
Event 15  Men 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barron, Roger             49 Unattached             39.50      39.72  
  2 Ricketts, Steve           49 EBB                    40.00      40.38  
 
Event 15  Men 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wright, Jim               51 Unattached             37.00      38.09  
  2 Beaudin, Gilles           50 EBSC                   38.00      38.29  
  3 Buxbaum, Friedrich        52 Unattached             39.00      38.47  
  4 Huerta, Salvador          54 NVM                    41.00      41.69  
  5 Read, Bruce               50 EBSC                   40.00      45.16  
 
Event 15  Men 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Barry              58 CRGW                   40.00      43.44  
 
Event 15  Men 65-69 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bell, Peter               69 NVM                       NT      41.34  
 
Event 15  Men 80-84 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ward, James               82 VCSS                 1:21.27    1:25.60  
 
Event 15  Men 85-89 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schulhof, Fred            85 NVM                  1:00.00      53.87  
 
Event 15  Men 90-94 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Panton, Jim               90 VCSS                 1:10.00    1:11.82  
 
Event 16  Women 19-24 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cunningham, Colleen       24 UBC                  6:20.00    6:29.53  
 
Event 16  Women 35-39 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duvall, Kerry             39 WRW                  6:30.00    6:35.02  
 
Event 16  Women 40-44 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freeman, Dale             44 WRW                  6:21.02    6:14.28  
 
Event 16  Women 45-49 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graham, Kathy             46 WRW                  7:00.00    6:46.24  
 
Event 16  Women 55-59 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sutherland, Kate          56 Unattached           9:00.00    9:03.64  
 
Event 16  Men 19-24 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maynard, Tik              22 WCMS                 7:00.00    6:42.98  
 
Event 16  Men 25-29 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gilman, Jonathan          27 WCMS                 6:15.00    6:37.95  
 
Event 16  Men 30-34 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robinson, Dale            30 UBC                  5:45.00    5:44.86  
 
Event 16  Men 50-54 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marshall, James           50 NAVY                 6:30.00    6:21.58  
 
Event 16  Men 55-59 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saunders, David           56 SARM                 7:40.00    7:34.80  
  2 Painter, Roger            58 VIC                  7:50.00    8:06.91  
 
Event 17  Women 19-24 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Groves, Lauren            22 TYEE                 4:05.00    5:00.09  
  2 Light, Heather            23 BCSO                 7:55.00    8:30.20  
 
Event 17  Women 25-29 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kalas, Pam                25 UBC                  5:02.00    4:56.60  
  2 Beynon, Heather           28 NAVY                 5:00.40    5:07.28  
  3 Jones, Jane               28 AYMSC                5:17.00    5:26.47  
 
Event 17  Women 30-34 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kobi, Jennifer            33 SARM                 5:05.00    5:03.87  
  2 Evans, Tiffany            30 NAVY                 5:20.00    5:20.66  
  3 Laverty, Catherine        30 UBC                  5:30.00    5:40.15  
  4 Marchildon, Sarah         30 EBSC                 6:00.00    5:58.62  
 
Event 17  Women 35-39 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harmer, Annelle           36 EBSC                 5:30.00    5:20.13  
  2 Tannas, Karen             38 TYEE                 6:20.00    6:14.95  
  3 Booth, Gillian            36 VIC                  6:30.00    6:42.21  
 
Event 17  Women 40-44 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Banser, Pam               43 VIC                  5:42.00    6:10.58  
 
Event 17  Women 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rhodes, Avila             48 VIC                  5:45.00    5:43.37  
  2 Neale, Janet              46 VIC                  5:53.00    5:53.21  
  3 Harris, Laura             49 CAMSC                5:53.00    5:55.40  
 
Event 17  Women 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ruffell, Diane            52 CAMSC                6:35.00    6:48.84  
  2 Waters, Lee B             50 VIC                  7:39.00    7:17.00  
 
Event 17  Women 75-79 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Balogh, Sylvia            76 VCSS                 7:56.00    8:32.25  
 
Event 17  Men 30-34 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Evans, David              30 NAVY                 6:01.00    6:01.67  
 
Event 17  Men 35-39 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heusel, Peter             35 WOSC                 4:45.00    4:55.01  
  2 Walton, Tim               36 CAMSC                5:45.00    5:57.36  
 
Event 17  Men 40-44 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welbourn, Graham          43 NVSR                 4:26.50    4:29.52  
  2 Craig, Rod                43 NVM                  4:48.00    4:35.63  
  3 Kendal, Keith             43 VIC                  5:27.90    5:27.79  
  4 Miller, Alex              44 CAMSC                5:30.00    5:31.63  
  5 Gremell, Neil             40 CDMSC                5:40.00    5:49.91  
 
Event 17  Men 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cassels, David            45 VIC                  4:50.00    5:01.05  
  2 Forester, Harvey          48 VIC                  8:00.00    8:05.65  
 
Event 17  Men 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carmichael, Rod           53 VIC                  4:55.01    5:11.22  
  2 Zajchowski, Richard       54 VIC                  5:10.00    5:19.62  
  3 McManus, John             50 NAVY                 5:30.00    5:23.75  
  4 Noakes, Ron               52 UBC                  6:15.00    6:21.15  
  5 Leonard, Harry            54 EBSC                 6:40.00    7:13.30  
 
Event 17  Men 55-59 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Staton, Brian             57 CRGW                 7:00.00    6:22.20  
 
Event 17  Men 60-64 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Looye, Aart               60 WOSC                 7:00.00    6:46.28  
 
Event 17  Men 65-69 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MacDonald, Ken            66 VIC                  7:15.00    7:15.45  
 
Event 17  Men 70-74 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Portelance, Jim           72 VCSS                      NT    7:03.94  
 
Event 17  Men 85-89 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGregor, Hugh            85 VCSS                10:00.00    9:37.47  
 
Event 18  Women 19-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Groves, Lauren            22 TYEE                   31.00      31.52  
  2 Cunningham, Colleen       24 UBC                    31.80      33.66  
  3 Ellwood, Sarah            23 VIC                    38.50      37.11  
 
Event 18  Women 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Naess, Victoria           28 RRSC                   28.80      29.03  
  2 Fisher, Colleen           27 EBB                    32.00      33.03  
  3 Moreau, Danielle          26 VIC                    36.80      34.65  
  4 Martin, Jody              27 NAVY                   34.10      34.98  
 
Event 18  Women 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chew, Jackie              31 VIC                    30.80      30.82  
  2 Javid, Lisa               30 EBB                    33.00      32.98  
  3 Marchildon, Sarah         30 EBSC                   35.00      33.32  
  4 Oikawa, Diane             31 VIC                    33.00      35.24  
  5 Pilon, Carol              34 VIC                    39.10      43.19  
 
Event 18  Women 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Milligan, Jana            39 CAMSC                  37.00      36.76  
  2 Booth, Gillian            36 VIC                    39.50      37.13  
 
Event 18  Women 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lowensteyn, Tirza         41 VIC                       NT      36.55  
 
Event 18  Women 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Woodward, Judy            46 VIC                    30.00      29.45  
  2 Brault, Danielle          48 VIC                    35.00      34.66  
  3 O'Halloran, Jane          47 VIC                    38.00      39.17  
  4 Barton, Debbie            45 VIC                    42.80      43.86  
  5 Ostle, Lynn               45 VIC                    56.50      54.08  
 
Event 18  Women 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hughes, Jacquie           52 Unattached             50.00      49.28  
 
Event 18  Women 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wiens, Barbara            57 NVM                       NT      39.54  
  2 Noble, Jane               57 VIC                    44.40      40.98  
  3 Saunders, Bernice         59 SARM                   44.50      44.69  
  4 Samaroo, Bethan           55 VIC                    53.00      54.65  
 
Event 18  Women 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lopez, Georgina           60 NVM                    34.96      34.18  
  2 Nevile-Carter, Val        62 VCSS                   43.29      44.88  
  3 Papadopoulos, Kenna       63 WOSC                   51.00      59.38  
 
Event 18  Women 65-69 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farrell, Lis              68 CAMSC                  47.76      47.88  
 
Event 18  Women 70-74 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stamhuis, Conny           72 AYMSC                     NT      48.46  
  2 Kirk, Annette             72 VCSS                   51.10      49.27  
 
Event 18  Women 75-79 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parnell, Joan             76 NVM                    43.00      43.65  
  2 Balogh, Sylvia            76 VCSS                   46.00      50.49  
 
Event 18  Women 85-89 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Devitt, Marion            85 VCSS                 1:14.56    1:22.71  
 
Event 18  Men 19-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 West, Geoff               22 NAVY                   29.00      29.88  
  2 Perkins, Greg             24 VIC                    28.50      29.98  
 
Event 18  Men 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Feinberg, Avi             25 UBC                    31.50      30.36  
  2 Passmore, Bruce           27 EBSC                   30.00      31.02  
  3 Wright, Kerry             27 VIC                    26.00      33.28  
  4 Sabourin, Drew            27 BCSO                   37.00      35.72  
 
Event 18  Men 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferguson, David           31 UBC                    26.00      26.29  
  2 Bekker, Ian               31 Unattached             30.00      28.52  
  3 McGavom, Dixon            31 BCSO                   37.00      38.79  
  4 Denny, Drew               32 VIC                    52.16      52.68  
 
Event 18  Men 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oldham, Mark              35 EBSC                   26.00      26.39  
  2 Morin, Mike               38 EBSC                   35.00      31.78  
 
Event 18  Men 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welbourn, Graham          43 NVSR                   26.50      26.36  
  2 Craig, Rod                43 NVM                    28.00      27.97  
  3 Zezza, Tony               43 NAVY                   27.50      28.12  
  4 Gremell, Neil             40 CDMSC                  35.00      32.31  
  5 Percy, Thomas             44 NAVY                   33.00      33.65  
 
Event 18  Men 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cassels, David            45 VIC                    27.50      28.72  
  2 Barron, Roger             49 Unattached             29.50      29.69  
  3 Middleton, Steve          46 EBB                    37.00      37.41  
  4 Forester, Harvey          48 VIC                    42.00      45.14  
 
Event 18  Men 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pielou, Richard           51 CRGW                   27.50      27.85  
  2 Beaudin, Gilles           50 EBSC                   31.00      30.59  
  3 Mehus, Glen               50 AYMSC                  31.00      30.95  
  4 Buxbaum, Friedrich        52 Unattached             35.00      33.29  
  5 Todd, Tom                 50 CAMSC                  32.50      33.88  
  6 Read, Bruce               50 EBSC                   37.00      37.71  
  7 Wey, Richard              53 TYEE                   45.00      38.11  
  8 Cownden, Shaun            54 VIC                    40.00      41.67  
 
Event 18  Men 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Staton, Brian             57 CRGW                   31.00      30.88  
  2 Davis, Barry              58 CRGW                   30.00      31.17  
  3 Syroid, Dan               55 VIC                    45.60      42.17  
 
Event 18  Men 65-69 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Curtis, Brian             68 TYEE                   32.00      32.72  
  2 Hall, Grant               69 VCSS                   35.00      35.65  
  3 Bell, Peter               69 NVM                       NT      36.17  
  4 Szasz, Ivan               68 UBC                    35.50      36.68  
 
Event 18  Men 70-74 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grave, John               71 SARM                      NT      32.50  
  2 Johnson, Alex             73 VCSS                   39.00      41.91  
 
Event 18  Men 80-84 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ward, James               82 VCSS                   58.40    1:02.27  
 
Event 18  Men 90-94 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Panton, Jim               90 VCSS                   59.00    1:05.91  
 
Event 19  Women 120-159 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Victoria Masters Swim Club  'B'                        NT    2:18.67  
     1) Stubbings, Marlena 26           2) Woodward, Judy 46              
     3) MacDonald, Sarah 44             4) Wright, Amanda 26              
  2 Victoria Masters Swim Club  'A'                        NT    2:50.31  
     1) Noble, Jane 57                  2) Brault, Danielle 48            
     3) Banser, Pam 43                  4) Anderson, Karen 55             
  3 Victoria Masters Swim Club  'D'                        NT    3:04.56  
     1) Pilon, Carol 34                 2) Moreau, Danielle 26            
     3) Ellwood, Sarah 23               4) Booth, Gillian 36              
  4 Victoria Masters Swim Club  'C'                        NT    3:31.67  
     1) Waters, Lee B 50                2) O'Halloran, Jane 47            
     3) Samaroo, Bethan 55              4) Neale, Janet 46                
 
Event 20  Mixed 120-159 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marpac Navy Masters Swim Club  'A'                     NT    2:11.59  
     1) Beynon, Heather 28              2) Lloyd, Doug 34                 
     3) Doherty, Lianna 30              4) Zezza, Tony 43                 
  2 Victoria Masters Swim Club  'A'                        NT    2:19.33  
     1) Zajchowski, Richard 54          2) Rhodes, Avila 48               
     3) Owen, Linda 47                  4) Carmichael, Rod 53             
  3 Victoria Masters Swim Club  'C'                        NT    2:22.59  
     1) Oikawa, Diane 31                2) Lowensteyn, Tirza 41           
     3) Kendal, Keith 43                4) Cassels, David 45              
  4 Cowichan Aquannis Masters  'A'                         NT    2:32.83  
     1) Miller, Alex 44                 2) Milligan, Jana 39              
     3) Walton, Tim 36                  4) Harris, Laura 49               
  5 Nanaimo Ebb Tides Master  'A'                          NT    2:38.72  
     1) Fisher, Colleen 27              2) Ricketts, Steve 49             
     3) Javid, Lisa 30                  4) Middleton, Steve 46            
  6 Tyee Aquatic Club  'A'                                 NT    2:40.74  
     1) Tannas, Karen 38                2) Gray, Matt 31                  
     3) Curtis, Brian 68                4) Read, Victoria 31              
  7 Athans Y Masters Swim Club  'A'                        NT    3:07.66  
     1) Hambrook, Gladys 73             2) Stamhuis, Conny 72             
     3) Mehus, Glen 50                  4) Jones, Jane 28                 
  8 BC Special Olympics  'A'                               NT    3:24.39  
     1) Light, Heather 23               2) McGavom, Dixon 31              
     3) Bargh, Chelsie 19               4) Sabourin, Drew 27              
 -- Victoria Masters Swim Club  'D'                        NT         DQ  
     1) Ostle, Lynn 45                  2) Barton, Debbie 45              
     3) Denny, Drew 32                  4) Cownden, Shaun 54              
 -- Victoria Masters Swim Club  'B'                        NT         DQ  
     1) Wright, Kerry 27                2) Perkins, Greg 24               
     3) Bird, Maggie 37                 4) Chew, Jackie 31                
 -- Ubc Masters Swim Club  'A'                             NT         DQ  
     1) Szasz, Ivan 68                  2) Cunningham, Colleen 24         
     3) Noakes, Ron 52                  4) Laverty, Catherine 30          
 
Event 21  Men 120-159 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 English Bay Swim Club  'A'                             NT    2:25.34  
     1) Timberg, Tim 40                 2) Beaudin, Gilles 50             
     3) Rollo, Andrew 28                4) Passmore, Bruce 27             
  2 English Bay Swim Club  'B'                             NT    2:56.78  
     1) Leonard, Harry 54               2) Harmer, John 35                
     3) Morin, Mike 38                  4) Read, Bruce 50                 
  3 Victoria Masters Swim Club  'A'                        NT    3:25.76  
     1) Syroid, Dan 55                  2) Forester, Harvey 48            
     3) Painter, Roger 58               4) MacDonald, Ken 66              
 
Event 22  Women 120-159 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 North Vancouver Masters Swim C  'A'                    NT    6:14.24  
     1) Parnell, Joan 76                2) McKilligan, Frances 66         
     3) Wiens, Barbara 57               4) Lopez, Georgina 60             
 
Event 23  Mixed 120-159 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marpac Navy Masters Swim Club  'B'                     NT    4:30.19  
     1) Lloyd, Doug 34                  2) McManus, John 50               
     3) Doherty, Lianna 30              4) Beynon, Heather 28             
  2 Marpac Navy Masters Swim Club  'A'                     NT    4:56.88  
     1) Evans, Tiffany 30               2) Evans, David 30                
     3) Martin, Jody 27                 4) West, Geoff 22                 
 
Event 24  Men 120-159 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marpac Navy Masters Swim Club  'A'                     NT    4:45.42  
     1) Marshall, James 50              2) Basanta, Michael 36            
     3) Percy, Thomas 44                4) Zezza, Tony 43                 
 
Event 26  Mixed 120-159 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 English Bay Swim Club  'A'                             NT    5:05.67  
     1) Harmer, Annelle 36              2) Oldham, Mark 35                
     3) Kemple, Thomas 42               4) Marchildon, Sarah 30           
 
Event 27  Men 120-159 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crystal Silver Streaks  'A'                            NT    9:21.90  
     1) McGregor, Hugh 85               2) Panton, Jim 90                 
     3) Ward, James 82                  4) Portelance, Jim 72