2005 English Bay Classic 'Love to Swim!' - 2005-02-13             
                             Sanction #: SBCM0503                              
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 18-24 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burgess, Camilla          23 UBC                  5:50.00    5:30.84  
                  36.68     1:17.53 (40.85)     2:00.03 (42.50)     2:43.29 (43.26)
      4:08.86 (1:25.57)   5:30.84 (1:21.98)                                        
 
Event 1  Women 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Naess, Victoria           29 EBSC                 4:50.00    4:47.92  
                  32.80     1:08.73 (35.93)     1:45.52 (36.79)     2:23.17 (37.65)
        3:00.32 (37.15)     3:37.98 (37.66)     4:14.24 (36.26)     4:47.92 (33.68)
  2 Kalas, Pam                29 UBC                  4:50.00    4:48.89  
                  33.98     1:11.01 (37.03)     1:47.86 (36.85)     2:25.81 (37.95)
        3:01.74 (35.93)     3:37.95 (36.21)     4:14.11 (36.16)     4:48.89 (34.78)
  3 Lovelace, Mary            29 UBC                  5:25.00    5:21.41  
                  36.24     1:14.21 (37.97)     1:53.79 (39.58)     2:34.39 (40.60)
        3:15.83 (41.44)     3:57.31 (41.48)     4:39.55 (42.24)     5:21.41 (41.86)
 
Event 1  Women 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marchildon, Sarah         31 EBSC                 5:31.39    5:34.41  
                  36.49     1:17.74 (41.25)     2:00.77 (43.03)     2:44.29 (43.52)
      4:10.32 (1:26.03)   5:34.41 (1:24.09)                                        
  2 McRobbie, Claire          32 NVM                  6:05.00    6:06.97  
                  37.63   2:10.41 (1:32.78)   3:49.96 (1:39.55)     4:41.69 (51.73)
        5:25.35 (43.66)     6:06.97 (41.62)                                        
 
Event 1  Women 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Younger, Debbie           35 EMSC                 4:55.00    4:46.89  
                  32.90     1:08.63 (35.73)     1:45.33 (36.70)     2:22.25 (36.92)
        2:59.11 (36.86)     3:35.82 (36.71)     4:11.79 (35.97)     4:46.89 (35.10)
  2 Harmer, Annelle           37 EBSC                 5:15.00    5:11.69  
                                                    1:52.87 ( )     2:33.12 (40.25)
                                3:53.50 ( )     4:32.74 (39.24)     5:11.69 (38.95)
  3 Beer, Heike               37 WAVE                 5:55.00    5:45.98  
                  37.17     1:18.44 (41.27)     2:01.41 (42.97)     2:45.23 (43.82)
      4:14.71 (1:29.48)   5:45.98 (1:31.27)                                        
  4 Lauzon, Natalie           38 NVM                  6:00.00    6:14.95  
                  39.20   2:09.75 (1:30.55)   3:47.00 (1:37.25)     4:35.91 (48.91)
        5:26.76 (50.85)     6:14.95 (48.19)                                        
 
Event 1  Women 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Kim                42 UNATT                5:30.00    5:25.84  
                  35.60     1:13.47 (37.87)     1:53.34 (39.87)     2:34.88 (41.54)
      4:00.11 (1:25.23)   5:25.84 (1:25.73)                                        
  2 Larkin, Susan             43 EBSC                 6:00.00    5:46.65  
                  38.81   2:04.72 (1:25.91)   3:33.95 (1:29.23)     4:18.46 (44.51)
        5:03.14 (44.68)     5:46.65 (43.51)                                        
  3 Korban, Martine           40 UNATT                6:25.00    6:31.93  
                  42.73     1:28.46 (45.73)     2:17.98 (49.52)     3:08.43 (50.45)
        3:59.28 (50.85)     4:50.12 (50.84)     5:42.09 (51.97)     6:31.93 (49.84)
 
Event 1  Women 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carlsen, Jeanne           47 CMSC                 5:15.00    5:08.35  
                  35.04     1:12.55 (37.51)     1:51.22 (38.67)     2:30.24 (39.02)
        3:09.53 (39.29)     3:49.23 (39.70)     4:28.97 (39.74)     5:08.35 (39.38)
  2 Joly De Lotbiniere, Paul  46 WIN                  6:06.45    6:06.16  
                  39.11   2:10.20 (1:31.09)   3:45.03 (1:34.83)     4:31.82 (46.79)
        5:19.19 (47.37)     6:06.16 (46.97)                                        
  3 Hadfield, Janine          48 NVM                  6:28.00    6:45.33  
                  46.28     1:36.31 (50.03)     2:28.13 (51.82)     3:19.82 (51.69)
        4:11.78 (51.96)     5:03.60 (51.82)     5:55.44 (51.84)     6:45.33 (49.89)
 
Event 1  Women 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ruffell, Diane            53 COWI                 6:40.00    6:28.51  
                  41.78     1:31.18 (49.40)     2:19.48 (48.30)     3:10.59 (51.11)
        4:01.31 (50.72)     4:51.29 (49.98)     5:41.13 (49.84)     6:28.51 (47.38)
 
Event 1  Women 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sandercock, Leonie        56 UBC                  7:15.00    6:50.93  
                  45.35     1:37.43 (52.08)   3:23.65 (1:46.22)   5:10.20 (1:46.55)
      6:50.93 (1:40.73)                                                            
 
Event 1  Men 18-24 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kosukawa, Shotaro         21 TFINS                4:40.00    4:34.88  
                  30.19     1:03.62 (33.43)     1:38.50 (34.88)     2:13.96 (35.46)
        2:49.17 (35.21)     3:25.07 (35.90)     4:00.57 (35.50)     4:34.88 (34.31)
 
Event 1  Men 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Linderman, Ross           28 ORCA                 5:30.00         DQ  
                  37.45     1:19.48 (42.03)     2:03.00 (43.52)     2:47.07 (44.07)
 
Event 1  Men 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferguson, David           32 UBC                  4:40.00    4:35.33  
                  30.36     1:03.81 (33.45)     1:38.56 (34.75)     2:14.30 (35.74)
        2:50.05 (35.75)     3:25.85 (35.80)     4:01.59 (35.74)     4:35.33 (33.74)
  2 O'Brien, Shawn            30 EBSC                 6:00.00    6:17.36  
                  41.28   2:13.06 (1:31.78)   3:50.27 (1:37.21)     4:40.46 (50.19)
        5:30.38 (49.92)     6:17.36 (46.98)                                        
 
Event 1  Men 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Stephen            39 NVM                  5:00.00    5:22.67  
                  34.32     1:11.15 (36.83)     1:50.59 (39.44)     2:31.53 (40.94)
      3:55.14 (1:23.61)     4:39.31 (44.17)     5:22.67 (43.36)                    
 
Event 1  Men 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hutch, Dave               41 NVM                  4:50.00    4:59.99  
                  32.49     1:08.46 (35.97)     1:45.22 (36.76)     2:23.00 (37.78)
        3:00.81 (37.81)     3:39.74 (38.93)     4:19.46 (39.72)     4:59.99 (40.53)
  2 Mansuri, Khosro           42 NVM                  6:45.00    6:34.52  
                  42.48     1:31.53 (49.05)   3:14.16 (1:42.63)   5:05.19 (1:51.03)
      6:34.52 (1:29.33)                                                            
 
Event 1  Men 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cassels, Dave             46 VIC                  4:50.00    4:50.11  
                  33.21     1:10.21 (37.00)     1:47.53 (37.32)     2:25.11 (37.58)
        3:01.46 (36.35)     3:37.57 (36.11)     4:14.02 (36.45)     4:50.11 (36.09)
 
Event 1  Men 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carmichael, Rod           54 VIC                  4:55.00    4:57.78  
                  33.77     1:11.30 (37.53)     1:48.63 (37.33)     2:26.78 (38.15)
        3:04.72 (37.94)     3:42.69 (37.97)     4:20.94 (38.25)     4:57.78 (36.84)
  2 Wright, Jim               53 NAVY                 5:11.70    5:16.63  
                  34.81     1:12.56 (37.75)     1:51.26 (38.70)     2:30.57 (39.31)
        3:09.76 (39.19)     3:48.18 (38.42)     4:26.64 (38.46)     5:16.63 (49.99)
  3 Sprecher, Lutz            51 WAVE                 5:55.00    5:51.03  
                  37.42     1:18.71 (41.29)     2:02.08 (43.37)     2:46.50 (44.42)
      4:18.48 (1:31.98)   5:51.03 (1:32.55)                                        
  4 Ikeda, Paul               50 ORCA                 6:30.00    6:03.05  
                  42.11     1:26.79 (44.68)                                        
            3:47.48 ( )     4:34.93 (47.45)     5:22.01 (47.08)     6:03.05 (41.04)
  5 Munn, Larry               50 EBSC                 6:15.00    6:06.87  
                  38.74     1:23.46 (44.72)     2:11.37 (47.91)     2:58.94 (47.57)
        3:46.95 (48.01)     4:34.56 (47.61)     5:22.07 (47.51)     6:06.87 (44.80)
  6 Noakes, Ronald            53 EBSC                 6:15.00    6:09.26  
                  39.90     1:24.92 (45.02)     2:11.36 (46.44)     2:58.58 (47.22)
        3:46.33 (47.75)     4:35.00 (48.67)     5:23.07 (48.07)     6:09.26 (46.19)
  7 Woolsey, Jim              53 UBC                  7:08.00    7:10.81  
                  41.78     1:32.51 (50.73)   3:25.36 (1:52.85)   5:19.93 (1:54.57)
      7:10.81 (1:50.88)                                                            
 
Event 1  Men 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McKenzie, Ron             58 WIN                  6:20.00    6:15.31  
                  43.26     1:28.56 (45.30)     2:16.00 (47.44)     3:04.13 (48.13)
        3:51.23 (47.10)     4:39.23 (48.00)     5:27.61 (48.38)     6:15.31 (47.70)
  2 Toyne, Rich               59 HYAC                 7:00.00    6:55.17  
                  46.94     1:37.29 (50.35)   3:22.50 (1:45.21)   5:08.69 (1:46.19)
      6:55.17 (1:46.48)                                                            
 
Event 1  Men 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ellis, David              60 EMSC                 5:35.00    5:39.71  
                  37.75     1:19.26 (41.51)     2:01.61 (42.35)     2:45.06 (43.45)
      4:12.48 (1:27.42)   5:39.71 (1:27.23)                                        
  2 Looye, Aart               61 WIN                  6:00.00    6:39.79  
                  51.53   2:26.52 (1:34.99)   4:06.26 (1:39.74)     4:57.56 (51.30)
        5:49.40 (51.84)     6:39.79 (50.39)                                        
 
Event 1  Men 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Donoghue, Karl            65 UNATT                5:50.00    5:32.94  
                  37.01     1:17.42 (40.41)     1:59.81 (42.39)     2:42.27 (42.46)
      4:07.45 (1:25.18)   5:32.94 (1:25.49)                                        
 
Event 2  Women 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 NORTH VAN MASTERS  'A'                            2:30.00    2:27.86  
     1) Lauzon, Natalie 38              2) McRobbie, Claire 32            
     3) Hadd, Valerie 27                4) Sherk, Marjorie 49             
                  41.86     1:24.51 (42.65)     1:55.72 (31.21)     2:27.86 (32.14)
 
Event 2  Women 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 NORTH VAN MASTERS  'B'                            2:58.00    2:55.43  
     1) Hadfield, Janine 48             2) Lacusta, Wendi 50              
     3) Suzuki, Tamiko 45               4) Pierpoint, Kate 50             
                  49.03     1:34.05 (45.02)     2:09.97 (35.92)     2:55.43 (45.46)
 
Event 2  Men 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 ENGLISH BAY SWIM CLUB  'A'                        2:10.00    2:02.21  
     1) Heusel, Peter 37                2) Oldham, Mark 36                
     3) Czarkowski, Sebastian 30        4) Atkinson, Michael 38           
                  32.25     1:04.67 (32.42)     1:35.76 (31.09)     2:02.21 (26.45)
  2 UBC MASTERS SWIM CLUB  'B'                        2:04.00    2:06.82  
     1) Tse, Maric 26                   2) Feinberg, Avila 26             
     3) Ferguson, David 32              4) Hasegawa, Paul 43              
                  31.41     1:08.00 (36.59)     1:39.95 (31.95)     2:06.82 (26.87)
  3 ENGLISH BAY SWIM CLUB  'C'                        2:30.00    2:22.07  
     1) Stitt, Chris 41                 2) Tarnowski, Jere 28             
     3) Mehnert, Anthony 37             4) Passmore, Bruce 29             
                  36.44     1:16.89 (40.45)     1:51.80 (34.91)     2:22.07 (30.27)
 
Event 2  Men 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 ENGLISH BAY SWIM CLUB  'B'                        2:12.00    2:10.75  
     1) Kemple, Tom 43                  2) Beaudin, Gilles 51             
     3) Ruest, Carl 28                  4) McGowan, Patrick 48            
                  32.70     1:08.68 (35.98)     1:39.12 (30.44)     2:10.75 (31.63)
  2 ENGLISH BAY SWIM CLUB  'D'                        2:45.00    2:37.63  
     1) Timberg, Tim 42                 2) Sandstra, Irv 34               
     3) Noakes, Ronald 53               4) Laroque, Paul 42               
                  41.68     1:24.81 (43.13)     2:06.00 (41.19)     2:37.63 (31.63)
 
Event 2  Mixed 100-119 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 UBC MASTERS SWIM CLUB  'A'                        2:12.00    2:32.83  
     1) Menge, Zoe 33                   2) Lovelace, Mary 29              
     3) Pike, Sarah 33                  4) Burgess, Camilla 23            
                  39.93     1:22.43 (42.50)     2:00.24 (37.81)     2:32.83 (32.59)
 
Event 2  Mixed 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 WINSKILL OTTERS  'A'                              2:09.00    2:10.25  
     1) Imada, Darcy 25                 2) Margharitis, Greg 39           
     3) Lawrence, Kyle 30               4) Mageau, Lynda 42               
                  34.59     1:10.12 (35.53)     1:38.46 (28.34)     2:10.25 (31.79)
  2 ORCA  'A'                                         2:20.00    2:22.38  
     1) Linderman, Ross 28              2) Jobe, Jordan 25                
     3) Morris, Kathleen 37             4) Klem, Nick 27                  
                  36.83     1:16.25 (39.42)     1:46.49 (30.24)     2:22.38 (35.89)
 
Event 2  Mixed 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 VICTORIA MASTERS SWIM CLUB  'A'                        NT    2:15.04  
     1) Kendall, Keith 44               2) Rhodes, Avila 49               
     3) Cosper, Scott 36                4) MacDonald, Sarah 45            
                  38.46     1:17.73 (39.27)     1:47.13 (29.40)     2:15.04 (27.91)
  2 WHITE ROCK WAVE  'A'                              2:14.00    2:19.30  
     1) Newman, Deb 29                  2) Buxbaum, Friedrich 53          
     3) Caldwell, Dennis 58             4) Freeman, Dale 45               
                  38.21     1:14.82 (36.61)     1:47.17 (32.35)     2:19.30 (32.13)
  3 UBC MASTERS SWIM CLUB  'C'                        2:30.00    2:57.48  
     1) Woolsey, Jim 53                 2) Hansen, Sue Ann 39             
     3) Szasz, Ivan 69                  4) Cheu, Liz 36                   
                  48.77     1:36.41 (47.64)     2:22.59 (46.18)     2:57.48 (34.89)
 -- NAVY MASTERS  'A'                                 2:57.00   X2:33.30  
     1) Fleet, Kristy 28                2) Wright, Jim 53               
     3) Barnes, Julie 29                4) McManus, John 51                 
                  46.75     1:23.89 (37.14)     2:01.43 (37.54)     2:33.30 (31.87)
 
Event 2  Mixed 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 WINSKILL OTTERS  'B'                              2:45.00    2:45.24  
     1) Looye, Aart 61                  2) Papadopoulos, Kenna 64         
     3) Joly De Lotbiniere, Pauline 46  4) McKenzie, Ron 58               
                  40.60   1:40.77 (1:00.17)     2:12.06 (31.29)     2:45.24 (33.18)
 
Event 3  Women 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burgess, Camilla          23 UBC                  1:23.00    1:21.16  
                  37.88     1:21.16 (43.28)                                        
 
Event 3  Women 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hadd, Valerie             27 NVM                  1:08.00    1:10.86  
                  32.13     1:10.86 (38.73)                                        
  2 Imada, Darcy              25 WIN                  1:17.00    1:15.79  
                  34.04     1:15.79 (41.75)                                        
  3 Newman, Deb               29 WAVE                 1:25.00    1:20.03  
                  37.40     1:20.03 (42.63)                                        
  4 Barnes, Julie             29 VIC                  1:25.00    1:21.92  
                  38.28     1:21.92 (43.64)                                        
  5 Woodruff, Patricia        29 VICY                 1:45.00    1:27.72  
                  41.14     1:27.72 (46.58)                                        
  6 Reid, Karen               28 TFINS                     NT    1:36.37  
                  46.94     1:36.37 (49.43)                                        
  7 Fleet, Kristy             28 NAVY                 1:39.00    1:38.45  
                  45.73     1:38.45 (52.72)                                        
 
Event 3  Women 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Menge, Zoe                33 UBC                  1:24.00    1:26.12  
                  40.14     1:26.12 (45.98)                                        
  2 Pike, Sarah               33 UBC                  1:24.00    1:27.36  
                  41.51     1:27.36 (45.85)                                        
  3 Simpson, Erica            32 SFA                       NT    1:48.11  
                  48.02   1:48.11 (1:00.09)                                        
 
Event 3  Women 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harmer, Annelle           37 EBSC                 1:25.00    1:21.89  
                  39.33     1:21.89 (42.56)                                        
  2 Sproule, Debbie           36 DRM                  1:30.00    1:24.24  
                  38.27     1:24.24 (45.97)                                        
  3 Hansen, Sue Ann           39 UBC                  1:35.00    1:34.97  
                  46.56     1:34.97 (48.41)                                        
 
Event 3  Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Kim                42 UNATT                1:20.00    1:18.81  
                  37.10     1:18.81 (41.71)                                        
  2 Wagner, Carol             44 WAVE                 1:46.55    1:46.75  
                  46.73   1:46.75 (1:00.02)                                        
 
Event 3  Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MacDonald, Sarah          45 VIC                  1:10.00    1:10.22  
                  32.56     1:10.22 (37.66)                                        
  2 Sheeham, Cathy            45 PENT                 1:16.50    1:19.97  
                  36.23     1:19.97 (43.74)                                        
 
Event 3  Women 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lacusta, Wendi            50 NVM                       NT    1:28.54  
                  42.69     1:28.54 (45.85)                                        
  2 Ruiz, Ana                 50 HYAC                 1:50.00    1:47.91  
                  55.08     1:47.91 (52.83)                                        
  3 Pierpoint, Kate           50 NVM                  1:35.00    2:05.60  
                  59.77   2:05.60 (1:05.83)                                        
 
Event 3  Women 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Elizabeth          57 WIN                  1:35.00    1:35.27  
                  43.19     1:35.27 (52.08)                                        
 
Event 3  Women 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rocheleau-Lazenby, Lolit  60 SPART                2:18.00    2:00.31  
                1:01.87     2:00.31 (58.44)                                        
 
Event 3  Women 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nicholson, Elaine         73 DRM                  2:05.00    2:02.24  
                  58.22   2:02.24 (1:04.02)                                        
 
Event 3  Men 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ruffell, John             24 COWI                 1:27.00    1:13.11  
                  32.97     1:13.11 (40.14)                                        
 
Event 3  Men 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Somerville, Jeff          25 VIC                  1:20.00    1:12.34  
                  31.40     1:12.34 (40.94)                                        
  2 Mullard, Darren           26 HYAC                 1:13.00    1:13.32  
                  33.70     1:13.32 (39.62)                                        
  3 Feinberg, Avila           26 UBC                  1:17.00    1:19.24  
                  35.96     1:19.24 (43.28)                                        
  4 Passmore, Bruce           29 EBSC                 1:25.00    1:22.44  
                  38.98     1:22.44 (43.46)                                        
 
Event 3  Men 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bates, Kevan              34 WIN                  1:02.50    1:03.03  
                  28.48     1:03.03 (34.55)                                        
  2 Jackson, Ian              32 UBC                  1:05.00    1:09.07  
                  31.54     1:09.07 (37.53)                                        
  3 Hooper, James             34 UNATT                1:20.00    1:11.24  
                  34.02     1:11.24 (37.22)                                        
 
Event 3  Men 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oldham, Mark              36 EBSC                 1:08.00    1:05.16  
                  31.43     1:05.16 (33.73)                                        
  2 Cosper, Scott             36 VIC                  1:12.60    1:08.64  
                  31.68     1:08.64 (36.96)                                        
  3 Margharitis, Greg         39 WIN                  1:15.60    1:13.34  
                  34.27     1:13.34 (39.07)                                        
  4 Atkinson, Michael         38 EBSC                 1:15.00    1:19.20  
                  36.78     1:19.20 (42.42)                                        
 
Event 3  Men 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fomine, Vladimir          43 HYAC                 1:07.40    1:08.93  
                  33.32     1:08.93 (35.61)                                        
  2 Hasegawa, Paul            43 UBC                  1:12.00    1:10.75  
                  33.06     1:10.75 (37.69)                                        
  3 Timberg, Tim              42 EBSC                 1:29.00    1:24.86  
                  37.79     1:24.86 (47.07)                                        
  4 Neilson, Rob              42 NVM                  1:23.00    1:26.59  
                  42.25     1:26.59 (44.34)                                        
  5 Pedretti, Dean            40 ORCA                 1:26.00    1:27.25  
                  40.11     1:27.25 (47.14)                                        
  6 Hilovsky, Jack            42 ORCA                 1:37.00    1:36.70  
                  46.95     1:36.70 (49.75)                                        
 
Event 3  Men 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Muir, Alex                49 DRM                  1:16.00    1:16.28  
                  35.13     1:16.28 (41.15)                                        
  2 McGowan, Patrick          48 EBSC                 1:25.00    1:21.62  
                  40.57     1:21.62 (41.05)                                        
  3 Roberts, Don              49 DRM                  1:25.30    1:29.45  
                  40.65     1:29.45 (48.80)                                        
 
Event 3  Men 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wright, Jim               53 NAVY                 1:14.20    1:15.63  
                  35.49     1:15.63 (40.14)                                        
 -- Munn, Larry               50 EBSC                 1:35.00         DQ  
                  47.54          DQ (46.28)                                        
 
Event 3  Men 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sutherland, Bruce         57 UBC                  1:12.00    1:12.24  
                  33.98     1:12.24 (38.26)                                        
  2 Dowling, Mike             58 NVM                  1:50.00    1:44.51  
                  48.08     1:44.51 (56.43)                                        
  3 Toyne, Rich               59 HYAC                 1:50.00    1:56.57  
                  58.73     1:56.57 (57.84)                                        
 
Event 3  Men 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ratsoy, Ed                73 PACE                 2:05.00    1:57.07  
                  56.25   1:57.07 (1:00.82)                                        
 
Event 4  Women 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Findlater, Laura          27 EBSC                   40.00      42.82  
 
Event 4  Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rhodes, Avila             49 VIC                    39.00      40.20  
  2 Joly De Lotbiniere, Paul  46 WIN                    43.05      41.29  
  3 Freeman, Dale             45 WAVE                   42.00      42.69  
 
Event 4  Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lacusta, Wendi            50 NVM                       NT      45.50  
  2 Ruiz, Ana                 50 HYAC                   50.00      48.04  
  3 Pierpoint, Kate           50 NVM                    48.00    1:02.24  
 
Event 4  Women 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Papadopoulos, Kenna       64 WIN                    55.00      55.01  
 
Event 4  Men 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tse, Maric                26 UBC                    38.00      37.21  
  2 Tarnowski, Jere           28 EBSC                   35.00      40.44  
  3 Klem, Nick                27 ORCA                   44.00      39.52  
 
Event 4  Men 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sandstra, Irv             34 EBSC                   52.00      44.16  
  2 Matchett, Gordon          33 EBSC                      NT      46.09  
 
Event 4  Men 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heusel, Peter             37 EBSC                   35.00      34.12  
  2 Atkinson, Michael         38 EBSC                   39.00      38.12  
  4 Mehnert, Anthony          37 EBSC                   40.00      39.94  
 
Event 4  Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stitt, Chris              41 EBSC                   39.00      38.38  
  2 Laroque, Paul             42 EBSC                      NT      40.98  
  3 Kendall, Keith            44 VIC                    38.90      41.41  
  4 Lam, Ernest               42 MWSC                   44.00      43.13  
 -- Murao, Chris              42 HYAC                   42.00         DQ  
 
Event 4  Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, John              48 WMAC-WI                38.50      37.76  
  2 McGowan, Patrick          48 EBSC                   36.00      40.23  
 
Event 4  Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buxbaum, Friedrich        53 WAVE                   38.00      36.60  
  2 Beaudin, Gilles           51 EBSC                   37.00      36.90  
  3 Barron, Roger             50 UNATT                  38.00      37.37  
  4 Ricketts, Stephen         50 NEBB                   40.00      39.63  
  5 Mehus, Glen               51 OKM                       NT      40.16  
  6 Ikeda, Paul               50 ORCA                   43.00      40.69  
  7 Betz, Bruce               54 ORCA                   35.00      48.29  
  8 Woolsey, Jim              53 UBC                       NT      48.33  
  9 Waterbury, Chip           50 ORCA                   50.00      50.57  
 
Event 4  Men 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lewis, Al                 71 DRM                    50.00      50.18  
 
Event 5  Women 35-39 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Younger, Debbie           35 EMSC                 2:45.00    2:30.81  
                  33.71     1:12.34 (38.63)     1:51.91 (39.57)     2:30.81 (38.90)
 
Event 5  Women 40-44 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Larkin, Susan             43 EBSC                 3:15.00    3:07.12  
                  38.58     1:22.78 (44.20)     2:14.97 (52.19)     3:07.12 (52.15)
 
Event 5  Women 45-49 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morley, Helen             47 CLIP                 3:34.00    3:31.70  
                  43.88     1:36.73 (52.85)     2:34.83 (58.10)     3:31.70 (56.87)
 
Event 5  Men 30-34 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lawrence, Kyle            30 WIN                  2:35.00    2:29.66  
                  34.32     1:12.40 (38.08)     1:51.57 (39.17)     2:29.66 (38.09)
 
Event 5  Men 45-49 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carlsen, Glenn            48 UNATT                2:45.00    2:32.13  
                  34.21     1:11.74 (37.53)     1:51.17 (39.43)     2:32.13 (40.96)
 
Event 5  Men 65-69 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Szasz, Ivan               69 UBC                  4:10.00         DQ  
                  48.28   1:49.12 (1:00.84)   3:02.46 (1:13.34)                    
 
Event 6  Women 18-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burgess, Camilla          23 UBC                  1:23.00    1:20.57  
                  39.55     1:20.57 (41.02)                                        
 
Event 6  Women 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Imada, Darcy              25 WIN                  1:15.00    1:14.46  
                  35.81     1:14.46 (38.65)                                        
  2 Jobe, Jordan              25 ORCA                 1:30.00    1:20.48  
                  39.84     1:20.48 (40.64)                                        
  3 Barnes, Julie             29 VIC                  1:25.00    1:21.48  
                  40.11     1:21.48 (41.37)                                        
  4 Fleet, Kristy             28 NAVY                 1:45.00    1:40.95  
                  48.37     1:40.95 (52.58)                                        
 
Event 6  Women 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beer, Heike               37 WAVE                 1:35.00    1:29.15  
                  44.13     1:29.15 (45.02)                                        
  2 Lauzon, Natalie           38 NVM                  1:26.00    1:30.66  
                  43.86     1:30.66 (46.80)                                        
 
Event 6  Women 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Kim                42 UNATT                1:24.00    1:22.11  
                  40.37     1:22.11 (41.74)                                        
 
Event 6  Women 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sheeham, Cathy            45 PENT                 1:15.50    1:14.56  
                  36.13     1:14.56 (38.43)                                        
 
Event 6  Men 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miff, Sergio              25 OKM                  1:15.00    1:09.11  
                  33.32     1:09.11 (35.79)                                        
  2 Somerville, Jeff          25 VIC                  1:15.00    1:10.18  
                  33.38     1:10.18 (36.80)                                        
 -- Feinberg, Avila           26 UBC                  1:17.00         DQ  
                  40.08          DQ (43.86)                                        
 
Event 6  Men 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferguson, David           32 UBC                  1:06.00    1:06.23  
                  32.11     1:06.23 (34.12)                                        
 
Event 6  Men 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kemple, Tom               43 EBSC                 1:08.50    1:08.24  
                  33.72     1:08.24 (34.52)                                        
  2 Lind, Matthew             41 ORCA                 1:15.44    1:13.52  
                  35.41     1:13.52 (38.11)                                        
 
Event 6  Men 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Melinn, Lorcan          49 HYAC                 1:27.96    1:27.89  
                  42.87     1:27.89 (45.02)                                        
 
Event 6  Men 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carmichael, Rod           54 VIC                  1:15.00    1:17.77  
                  37.91     1:17.77 (39.86)                                        
  2 McManus, John             51 NAVY                 1:20.00    1:21.94  
                  39.55     1:21.94 (42.39)                                        
 
Event 6  Men 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Looye, Aart               61 WIN                  1:20.00    1:28.38  
                  42.62     1:28.38 (45.76)                                        
 
Event 6  Men 65-69 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Donoghue, Karl            65 UNATT                1:24.00    1:21.27  
                  39.30     1:21.27 (41.97)                                        
 
Event 7  Women 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kalas, Pam                29 UBC                    31.00      30.82  
  2 Jobe, Jordan              25 ORCA                   39.00      33.23  
  3 Reid, Karen               28 TFINS                     NT      35.58  
 
Event 7  Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marchildon, Sarah         31 EBSC                   31.27      31.81  
  2 Pike, Sarah               33 UBC                    32.50      33.89  
  3 Menge, Zoe                33 UBC                    35.50      35.13  
  4 Sampson, Tania            33 UBC                    50.00      37.17  
  5 Simpson, Erica            32 SFA                       NT      44.29  
 
Event 7  Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cheu, Liz                 36 UBC                    38.00      37.11  
  2 Hansen, Sue Ann           39 UBC                    38.00      38.07  
 
Event 7  Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Korban, Martine           40 UNATT                  41.00      40.66  
 
Event 7  Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MacDonald, Sarah          45 VIC                    29.00      28.05  
  2 Rhodes, Avila             49 VIC                    30.50      31.19  
 
Event 7  Women 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ruffell, Diane            53 COWI                   36.50      36.26  
  2 Pierpoint, Kate           50 NVM                    38.00      46.35  
 
Event 7  Women 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Elizabeth          57 WIN                    36.50      36.14  
  2 Sandercock, Leonie        56 UBC                    42.00      40.19  
 
Event 7  Women 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Papadopoulos, Kenna       64 WIN                    49.00      49.02  
 
Event 7  Men 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kosukawa, Shotaro         21 TFINS                  25.45      25.81  
  2 Ruffell, John             24 COWI                   27.50      27.69  
 
Event 7  Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Linderman, Ross           28 ORCA                   27.50      26.71  
  2 Mullard, Darren           26 HYAC                   27.00      27.58  
  3 Miff, Sergio              25 OKM                    29.00      28.48  
  4 Bresemann, Chris          26 ORCA                   35.00      30.68  
  5 Passmore, Bruce           29 EBSC                   30.00      31.71  
  6 Klem, Nick                27 ORCA                   35.00      30.99  
 
Event 7  Men 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bates, Kevan              34 WIN                    25.80      26.04  
  2 Hooper, James             34 UNATT                  35.00      29.19  
  3 O'Brien, Shawn            30 EBSC                   34.00      33.86  
  4 Sandstra, Irv             34 EBSC                   37.00      35.77  
  5 Matchett, Gordon          33 EBSC                      NT      36.07  
 
Event 7  Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Margharitis, Greg         39 WIN                    26.40      26.00  
  2 Heusel, Peter             37 EBSC                   27.00      26.69  
  3 Cosper, Scott             36 VIC                    26.54      27.25  
  4 Atkinson, Michael         38 EBSC                   27.00      27.80  
  5 Allan, Darren             38 NVM                    28.87      30.54  
 
Event 7  Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fomine, Vladimir          43 HYAC                   26.50      26.75  
  2 Hasegawa, Paul            43 UBC                    27.00      27.03  
  3 Stitt, Chris              41 EBSC                   30.00      30.04  
  4 Laroque, Paul             42 EBSC                      NT      31.87  
  5 Timberg, Tim              42 EBSC                   38.00      32.23  
  6 McDougall-Goulet, John    40 EBSC                   34.50      32.45  
  7 Murao, Chris              42 HYAC                   33.00      32.51  
 
Event 7  Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cassels, Dave             46 VIC                    28.50      28.28  
  2 McGowan, Patrick          48 EBSC                   32.00      32.95  
  3 Caldis, Taki              48 EBSC                      NT      35.46  
  4 Roberts, Don              49 DRM                    32.50      35.62  
 
Event 7  Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dickson, Dave             52 CMSC                   27.20      27.61  
  2 Sprecher, Lutz            51 WAVE                   30.00      29.36  
  3 Mehus, Glen               51 OKM                       NT      31.69  
  4 Noakes, Ronald            53 EBSC                   34.50      35.46  
  5 Betz, Bruce               54 ORCA                   35.00      38.73  
  6 Waterbury, Chip           50 ORCA                   42.00      39.71  
 
Event 7  Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Caldwell, Dennis          58 WAVE                   30.00      29.10  
  2 McKenzie, Ron             58 WIN                    33.00      34.35  
  3 Dowling, Mike             58 NVM                    40.00      36.14  
 
Event 7  Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Szasz, Ivan               69 UBC                    37.00      35.99  
 
Event 7  Men 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lewis, Al                 71 DRM                    40.00      43.67  
 
Event 8  Women 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Findlater, Laura          27 EBSC                 1:35.00    1:31.12  
                  44.76     1:31.12 (46.36)                                        
  2 Newman, Deb               29 WAVE                 1:34.56    1:31.98  
                  43.65     1:31.98 (48.33)                                        
  3 Woodruff, Patricia        29 VICY                 1:43.22    1:39.74  
                  47.47     1:39.74 (52.27)                                        
 
Event 8  Women 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McRobbie, Claire          32 NVM                  1:31.00    1:33.18  
                  45.10     1:33.18 (48.08)                                        
 
Event 8  Women 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Kim                42 UNATT                1:26.00    1:27.06  
                  41.74     1:27.06 (45.32)                                        
 
Event 8  Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Joly De Lotbiniere, Paul  46 WIN                  1:35.05    1:30.37  
                  43.97     1:30.37 (46.40)                                        
  2 Suzuki, Tamiko            45 NVM                  1:40.00    1:36.77  
                  46.36     1:36.77 (50.41)                                        
 
Event 8  Women 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lacusta, Wendi            50 NVM                       NT    1:35.80  
                  45.56     1:35.80 (50.24)                                        
  2 Kinear, Renee             51 SFA                  1:36.59    1:38.72  
                  46.25     1:38.72 (52.47)                                        
 
Event 8  Women 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rocheleau-Lazenby, Lolit  60 SPART                2:30.00    2:02.37  
                  58.99   2:02.37 (1:03.38)                                        
  2 Papadopoulos, Kenna       64 WIN                  2:02.00    2:05.29  
                  57.63   2:05.29 (1:07.66)                                        
 
Event 8  Men 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ruest, Carl               28 EBSC                 1:20.00    1:19.18  
                  37.61     1:19.18 (41.57)                                        
  2 Tse, Maric                26 UBC                  1:20.00    1:22.30  
                  39.32     1:22.30 (42.98)                                        
  3 Tarnowski, Jere           28 EBSC                 1:05.00    1:29.52  
                  41.26     1:29.52 (48.26)                                        
 
Event 8  Men 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Czarkowski, Sebastian     30 EBSC                 1:12.00    1:16.50  
                  35.66     1:16.50 (40.84)                                        
 -- Sandstra, Irv             34 EBSC                 2:10.00         DQ  
                  47.59          DQ (53.86)                                        
 
Event 8  Men 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oldham, Mark              36 EBSC                 1:18.00    1:12.98  
                  34.58     1:12.98 (38.40)                                        
  2 Mehnert, Anthony          37 EBSC                 1:30.00    1:27.99  
                  41.97     1:27.99 (46.02)                                        
 
Event 8  Men 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murao, Chris              42 HYAC                 1:28.00    1:27.45  
                  42.15     1:27.45 (45.30)                                        
  2 Neilson, Rob              42 NVM                  1:36.00    1:30.22  
                  41.27     1:30.22 (48.95)                                        
  3 Laroque, Paul             42 EBSC                      NT    1:32.62  
                  43.07     1:32.62 (49.55)                                        
  4 Lam, Ernest               42 MWSC                 1:34.00    1:35.33  
                  45.20     1:35.33 (50.13)                                        
  5 Mansuri, Khosro           42 NVM                  1:30.00    1:35.78  
                  44.66     1:35.78 (51.12)                                        
 -- Hilovsky, Jack            42 ORCA                 1:40.00         DQ  
                  51.02          DQ (58.70)                                        
 
Event 8  Men 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, John              48 WMAC-WI              1:22.00    1:20.43  
                  38.71     1:20.43 (41.72)                                        
  2 Muir, Alex                49 DRM                  1:26.00    1:26.09  
                  40.47     1:26.09 (45.62)                                        
  3 McGowan, Patrick          48 EBSC                 1:30.00    1:28.00  
                  42.11     1:28.00 (45.89)                                        
 
Event 8  Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beaudin, Gilles           51 EBSC                 1:20.00    1:19.49  
                  37.87     1:19.49 (41.62)                                        
  2 Buxbaum, Friedrich        53 WAVE                 1:26.00    1:24.30  
                  40.36     1:24.30 (43.94)                                        
  3 Wright, Jim               53 NAVY                 1:20.10    1:24.47  
                  39.80     1:24.47 (44.67)                                        
  4 Ikeda, Paul               50 ORCA                 1:35.00    1:29.29  
                  42.18     1:29.29 (47.11)                                        
  5 Ricketts, Stephen         50 NEBB                 1:30.00    1:29.69  
                  42.67     1:29.69 (47.02)                                        
 
Event 9  Women 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Naess, Victoria           29 EBSC                 2:15.00    2:13.22  
                  30.61     1:04.16 (33.55)     1:39.03 (34.87)     2:13.22 (34.19)
  2 Kalas, Pam                29 UBC                  2:19.00    2:18.85  
                  33.50     1:09.59 (36.09)     1:44.60 (35.01)     2:18.85 (34.25)
  3 Lovelace, Mary            29 UBC                  2:28.00    2:30.54  
                  34.80     1:12.33 (37.53)     1:51.20 (38.87)     2:30.54 (39.34)
  4 Barnes, Julie             29 VIC                  2:40.00    2:31.41  
                  35.16     1:13.08 (37.92)     1:52.14 (39.06)     2:31.41 (39.27)
 
Event 9  Women 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marchildon, Sarah         31 EBSC                 2:32.64    2:35.95  
                  35.14     1:14.86 (39.72)     1:56.26 (41.40)     2:35.95 (39.69)
 
Event 9  Women 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Korban, Martine           40 UNATT                3:05.00    3:07.97  
                  42.30     1:29.03 (46.73)     2:17.71 (48.68)     3:07.97 (50.26)
  2 Wagner, Carol             44 WAVE                 3:21.71    3:35.26  
                  47.13     1:40.02 (52.89)     2:28.92 (48.90)   3:35.26 (1:06.34)
 
Event 9  Women 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carlsen, Jeanne           47 CMSC                 2:29.00    2:28.37  
                  34.39     1:11.20 (36.81)     1:49.40 (38.20)     2:28.37 (38.97)
  2 Freeman, Dale             45 WAVE                 2:35.77    2:31.24  
                  34.90     1:12.82 (37.92)     1:51.94 (39.12)     2:31.24 (39.30)
  3 Morley, Helen             47 CLIP                 2:45.00    2:45.15  
                  39.49     1:21.08 (41.59)     2:03.93 (42.85)     2:45.15 (41.22)
  4 Hadfield, Janine          48 NVM                  2:58.00    3:18.31  
                  44.12     1:33.70 (49.58)     2:26.26 (52.56)     3:18.31 (52.05)
 
Event 9  Women 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ruffell, Diane            53 COWI                 3:10.00    3:05.04  
                  40.23     1:26.20 (45.97)     2:17.65 (51.45)     3:05.04 (47.39)
 
Event 9  Women 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Elizabeth          57 WIN                  3:10.00    3:07.29  
                  41.51     1:27.51 (46.00)     2:16.68 (49.17)     3:07.29 (50.61)
 
Event 9  Men 18-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ruffell, John             24 COWI                 2:24.00    2:23.46  
                  33.19     1:09.74 (36.55)     1:47.47 (37.73)     2:23.46 (35.99)
 
Event 9  Men 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ruest, Carl               28 EBSC                 2:16.00    2:18.73  
                  31.69     1:06.30 (34.61)     1:42.47 (36.17)     2:18.73 (36.26)
 
Event 9  Men 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bates, Kevan              34 WIN                  2:07.00    2:07.32  
                  29.32     1:01.63 (32.31)     1:34.87 (33.24)     2:07.32 (32.45)
  2 Ferguson, David           32 UBC                  2:08.00    2:07.33  
                  29.34     1:01.41 (32.07)     1:34.73 (33.32)     2:07.33 (32.60)
 
Event 9  Men 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mehnert, Anthony          37 EBSC                 2:30.00    2:36.63  
                  34.03     1:12.40 (38.37)     1:54.05 (41.65)     2:36.63 (42.58)
 
Event 9  Men 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kendall, Keith            44 VIC                  2:30.20    2:22.22  
                  34.18     1:09.85 (35.67)     1:46.52 (36.67)     2:22.22 (35.70)
  2 Hutch, Dave               41 NVM                  2:18.00    2:24.23  
                  34.37     1:10.25 (35.88)     1:46.99 (36.74)     2:24.23 (37.24)
  3 Stitt, Chris              41 EBSC                 2:35.00    2:29.61  
                  34.74     1:13.24 (38.50)     1:52.28 (39.04)     2:29.61 (37.33)
  4 Pedretti, Dean            40 ORCA                 2:26.00    2:44.35  
                  36.68     1:17.72 (41.04)     2:01.23 (43.51)     2:44.35 (43.12)
  5 Meuret, Hank              43 ORCA                 3:00.00    2:53.79  
                  37.87     1:20.37 (42.50)     2:06.39 (46.02)     2:53.79 (47.40)
 
Event 9  Men 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cassels, Dave             46 VIC                  2:15.00    2:14.42  
                  30.97     1:05.39 (34.42)     1:40.38 (34.99)     2:14.42 (34.04)
 
Event 9  Men 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barron, Roger             50 UNATT                2:25.00    2:22.86  
                  33.23     1:09.62 (36.39)     1:46.36 (36.74)     2:22.86 (36.50)
  2 Sprecher, Lutz            51 WAVE                 2:38.00    2:39.00  
                  36.96     1:17.40 (40.44)     1:58.92 (41.52)     2:39.00 (40.08)
  3 Munn, Larry               50 EBSC                 3:00.00    2:45.61  
                  37.76     1:20.32 (42.56)     2:03.80 (43.48)     2:45.61 (41.81)
 
Event 9  Men 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McKenzie, Ron             58 WIN                  3:00.00    3:02.23  
                  38.99     1:23.84 (44.85)     2:12.93 (49.09)     3:02.23 (49.30)
  2 Toyne, Rich               59 HYAC                 3:14.00    3:19.79  
                  47.33     1:37.42 (50.09)     2:28.11 (50.69)     3:19.79 (51.68)
 
Event 9  Men 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ellis, David              60 EMSC                 2:37.00    2:37.51  
                  35.72     1:15.69 (39.97)     1:56.45 (40.76)     2:37.51 (41.06)
 
Event 9  Men 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Donoghue, Karl            65 UNATT                2:45.00    2:37.19  
                  36.14     1:15.94 (39.80)     1:57.18 (41.24)     2:37.19 (40.01)
 
Event 10  Women 18-24 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burgess, Camilla          23 UBC                  2:55.00    2:51.15  
                  37.43     1:21.52 (44.09)     2:12.49 (50.97)     2:51.15 (38.66)
 
Event 10  Women 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Naess, Victoria           29 EBSC                 2:35.00    2:34.19  
                  33.70     1:13.25 (39.55)     2:00.45 (47.20)     2:34.19 (33.74)
  2 Newman, Deb               29 WAVE                 2:51.86    2:49.33  
                  36.11     1:19.25 (43.14)     2:09.62 (50.37)     2:49.33 (39.71)
  3 Reid, Karen               28 TFINS                     NT    3:27.30  
                  45.64     1:41.98 (56.34)   2:42.49 (1:00.51)     3:27.30 (44.81)
 
Event 10  Women 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McRobbie, Claire          32 NVM                  2:54.00    2:53.43  
                  37.75     1:23.60 (45.85)     2:13.36 (49.76)     2:53.43 (40.07)
  2 Menge, Zoe                33 UBC                  3:15.00    3:09.21  
                  40.29     1:29.13 (48.84)     2:24.58 (55.45)     3:09.21 (44.63)
 
Event 10  Women 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carlsen, Jeanne           47 CMSC                 2:56.00    2:50.51  
                  36.28     1:22.36 (46.08)     2:12.99 (50.63)     2:50.51 (37.52)
  2 Morley, Helen             47 CLIP                 3:15.00    3:16.95  
                  43.60     1:40.91 (57.31)     2:34.04 (53.13)     3:16.95 (42.91)
 
Event 10  Women 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rocheleau-Lazenby, Lolit  60 SPART                4:40.00    4:16.11  
                1:02.75   2:13.13 (1:10.38)   3:19.93 (1:06.80)     4:16.11 (56.18)
 
Event 10  Women 70-74 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nicholson, Elaine         73 DRM                  4:10.00    4:36.06  
                1:10.03   2:21.18 (1:11.15)   3:37.81 (1:16.63)     4:36.06 (58.25)
 
Event 10  Men 18-24 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kosukawa, Shotaro         21 TFINS                2:35.00    2:29.04  
                  30.69     1:08.95 (38.26)     1:54.94 (45.99)     2:29.04 (34.10)
 
Event 10  Men 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ruest, Carl               28 EBSC                 2:35.00    2:36.99  
                  32.14     1:15.95 (43.81)     2:00.31 (44.36)     2:36.99 (36.68)
  2 Stansberry, Mike          27 EMSC                 2:36.00    2:43.60  
                  34.51     1:16.87 (42.36)     2:03.58 (46.71)     2:43.60 (40.02)
 
Event 10  Men 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Czarkowski, Sebastian     30 EBSC                 2:36.00         DQ  
                  32.05     1:16.46 (44.41)     2:02.93 (46.47)          DQ (37.35)
 
Event 10  Men 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allan, Darren             38 NVM                  2:54.19    2:57.03  
                  38.61     1:27.34 (48.73)     2:17.75 (50.41)     2:57.03 (39.28)
 
Event 10  Men 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hutch, Dave               41 NVM                  2:35.00    2:40.33  
                  33.32     1:16.48 (43.16)     2:04.01 (47.53)     2:40.33 (36.32)
  2 Neilson, Rob              42 NVM                  3:08.00    3:16.24  
                  44.00     1:36.95 (52.95)     2:30.04 (53.09)     3:16.24 (46.20)
 -- Hilovsky, Jack            42 ORCA                 3:20.00         DQ  
                  46.57   1:49.61 (1:03.04)   2:51.97 (1:02.36)          DQ (48.72)
 
Event 10  Men 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carlsen, Glenn            48 UNATT                2:40.00    2:31.49  
                  32.79     1:14.61 (41.82)     1:58.28 (43.67)     2:31.49 (33.21)
 
Event 10  Men 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McManus, John             51 NAVY                 2:55.00    2:50.96  
                  38.26     1:22.92 (44.66)     2:12.93 (50.01)     2:50.96 (38.03)
  2 Noakes, Ronald            53 EBSC                 3:30.00    3:23.26  
                  45.47     1:40.18 (54.71)   2:41.24 (1:01.06)     3:23.26 (42.02)
 
Event 10  Men 70-74 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ratsoy, Ed                73 PACE                 4:17.00    4:17.68  
                  59.50   2:09.41 (1:09.91)   3:22.17 (1:12.76)     4:17.68 (55.51)
 
Event 11  Women 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Imada, Darcy              25 WIN                    34.00      33.08  
  2 Kalas, Pam                29 UBC                    34.50      34.59  
  3 Woodruff, Patricia        29 VICY                   41.00      39.10  
  4 Findlater, Laura          27 EBSC                   38.00      40.08  
  5 Reid, Karen               28 TFINS                     NT      43.53  
 
Event 11  Women 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pike, Sarah               33 UBC                    36.50      38.45  
 
Event 11  Women 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harmer, Annelle           37 EBSC                   35.17      35.00  
  2 Sproule, Debbie           36 DRM                    55.00      35.80  
  3 Beer, Heike               37 WAVE                   37.16      37.38  
  4 Cheu, Liz                 36 UBC                    47.00      44.74  
 
Event 11  Women 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Larkin, Susan             43 EBSC                   45.00      34.99  
  2 Mageau, Lynda             42 WIN                    38.00      36.75  
  3 Wagner, Carol             44 WAVE                   43.37      44.45  
 
Event 11  Women 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freeman, Dale             45 WAVE                   34.26      34.82  
  2 Rhodes, Avila             49 VIC                    36.00      35.89  
 
Event 11  Women 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lacusta, Wendi            50 NVM                       NT      39.89  
 
Event 11  Men 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Linderman, Ross           28 ORCA                   29.50      29.48  
  2 Mullard, Darren           26 HYAC                   30.00      30.69  
  3 Somerville, Jeff          25 VIC                    30.00      31.27  
  4 Feinberg, Avila           26 UBC                    33.10      32.61  
  5 Passmore, Bruce           29 EBSC                   36.00      35.95  
  6 Tse, Maric                26 UBC                    36.00      36.82  
  7 Tarnowski, Jere           28 EBSC                   35.00      37.24  
 
Event 11  Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lawrence, Kyle            30 WIN                    29.00      28.88  
  2 Czarkowski, Sebastian     30 EBSC                   29.00      32.19  
 
Event 11  Men 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heusel, Peter             37 EBSC                   29.00      29.04  
  2 Allan, Darren             38 NVM                    33.13      35.73  
 
Event 11  Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fomine, Vladimir          43 HYAC                   29.50      29.69  
  2 Kendall, Keith            44 VIC                    31.80      32.45  
  3 Laroque, Paul             42 EBSC                      NT      37.90  
 
Event 11  Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roberts, Don              49 DRM                    36.80      37.28  
 
Event 11  Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dickson, Dave             52 CMSC                   29.50      30.10  
  2 Carmichael, Rod           54 VIC                    30.50      31.23  
  3 Beaudin, Gilles           51 EBSC                   33.50      33.78  
  4 Mehus, Glen               51 OKM                       NT      33.80  
 
Event 11  Men 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Caldwell, Dennis          58 WAVE                   32.90      32.21  
  2 Dowling, Mike             58 NVM                  1:00.00      48.37  
 
Event 12  Women 25-29 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Woodruff, Patricia        29 VICY                 3:10.20    3:11.76  
                  48.13     1:37.38 (49.25)     2:26.49 (49.11)     3:11.76 (45.27)
 
Event 12  Women 35-39 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lauzon, Natalie           38 NVM                  3:02.00    3:17.90  
                  44.90     1:36.55 (51.65)     2:28.27 (51.72)     3:17.90 (49.63)
 
Event 12  Women 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sheeham, Cathy            45 PENT                 2:44.80    2:45.43  
                  37.67     1:19.07 (41.40)     2:02.11 (43.04)     2:45.43 (43.32)
  2 Freeman, Dale             45 WAVE                 2:55.21    2:57.27  
                  41.45     1:25.53 (44.08)     2:11.46 (45.93)     2:57.27 (45.81)
  3 Hadfield, Janine          48 NVM                  3:38.00    3:58.86  
                  54.43     1:36.69 (42.26)     2:27.49 (50.80)   3:58.86 (1:31.37)
 
Event 12  Men 35-39 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Atkinson, Michael         38 EBSC                 3:00.00    2:59.67  
                  42.46     1:28.44 (45.98)     2:14.71 (46.27)     2:59.67 (44.96)
 
Event 12  Men 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kemple, Tom               43 EBSC                 2:32.50    2:31.58  
                  36.25     1:15.13 (38.88)     1:54.11 (38.98)     2:31.58 (37.47)
  2 Lind, Matthew             41 ORCA                 2:47.50    2:41.07  
                  37.56     1:18.28 (40.72)     2:00.34 (42.06)     2:41.07 (40.73)
 
Event 12  Men 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Muir, Alex                49 DRM                  2:51.59    2:52.45  
                  39.90     1:23.31 (43.41)     2:07.75 (44.44)     2:52.45 (44.70)
  2 O'Melinn, Lorcan          49 HYAC                 3:14.58    3:11.12  
                  44.61     1:32.69 (48.08)     2:22.44 (49.75)     3:11.12 (48.68)
 
Event 12  Men 60-64 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ellis, David              60 EMSC                 3:17.00    3:19.19  
                  46.58     1:37.04 (50.46)     2:28.61 (51.57)     3:19.19 (50.58)
 
Event 12  Men 65-69 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Donoghue, Karl            65 UNATT                2:57.00    2:55.45  
                  40.89     1:25.30 (44.41)     2:09.78 (44.48)     2:55.45 (45.67)
 
Event 13  Women 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnes, Julie             29 VIC                  1:12.00    1:09.46  
                  33.62     1:09.46 (35.84)                                        
  2 Lovelace, Mary            29 UBC                  1:09.00    1:09.55  
                  33.86     1:09.55 (35.69)                                        
  3 Newman, Deb               29 WAVE                 1:13.04    1:10.09  
                  34.00     1:10.09 (36.09)                                        
  4 Jobe, Jordan              25 ORCA                 1:23.00    1:11.18  
                  34.83     1:11.18 (36.35)                                        
 
Event 13  Women 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marchildon, Sarah         31 EBSC                 1:08.46    1:09.85  
                  33.15     1:09.85 (36.70)                                        
  2 Pike, Sarah               33 UBC                  1:12.00    1:16.18  
                  36.58     1:16.18 (39.60)                                        
  3 Menge, Zoe                33 UBC                  1:15.00    1:17.08  
                  36.72     1:17.08 (40.36)                                        
  4 Simpson, Erica            32 SFA                       NT    1:41.60  
                  46.88     1:41.60 (54.72)                                        
 
Event 13  Women 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beer, Heike               37 WAVE                 1:12.00    1:12.90  
                  34.77     1:12.90 (38.13)                                        
  2 Lauzon, Natalie           38 NVM                  1:20.00    1:18.91  
                  37.56     1:18.91 (41.35)                                        
  3 Cheu, Liz                 36 UBC                  1:47.00    1:22.31  
                  39.64     1:22.31 (42.67)                                        
 
Event 13  Women 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mageau, Lynda             42 WIN                  1:14.00    1:13.19  
                  35.10     1:13.19 (38.09)                                        
  2 Korban, Martine           40 UNATT                1:27.00    1:28.86  
                  42.30     1:28.86 (46.56)                                        
 
Event 13  Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MacDonald, Sarah          45 VIC                  1:01.00    1:01.20  
                  29.94     1:01.20 (31.26)                                        
  2 Morley, Helen             47 CLIP                 1:18.00    1:19.57  
                  38.77     1:19.57 (40.80)                                        
 
Event 13  Women 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Elizabeth          57 WIN                  1:23.00    1:21.07  
                  37.76     1:21.07 (43.31)                                        
  2 Sandercock, Leonie        56 UBC                  1:35.00    1:28.11  
                  41.49     1:28.11 (46.62)                                        
 
Event 13  Women 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rocheleau-Lazenby, Lolit  60 SPART                1:58.00    1:43.71  
                  51.43     1:43.71 (52.28)                                        
  2 Papadopoulos, Kenna       64 WIN                  1:53.00    1:52.30  
                  52.24   1:52.30 (1:00.06)                                        
 
Event 13  Men 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kosukawa, Shotaro         21 TFINS                  57.50      57.76  
                  27.76       57.76 (30.00)                                        
 
Event 13  Men 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miff, Sergio              25 OKM                  1:05.00      59.88  
                  28.90       59.88 (30.98)                                        
  2 Somerville, Jeff          25 VIC                  1:05.00    1:01.21  
                  29.12     1:01.21 (32.09)                                        
  3 Mullard, Darren           26 HYAC                 1:02.00    1:01.68  
                  29.70     1:01.68 (31.98)                                        
  4 Stansberry, Mike          27 EMSC                 1:00.00    1:06.26  
                  30.67     1:06.26 (35.59)                                        
  5 Bresemann, Chris          26 ORCA                 1:15.00    1:11.81  
                  34.50     1:11.81 (37.31)                                        
 
Event 13  Men 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hooper, James             34 UNATT                1:10.00    1:04.85  
                  31.48     1:04.85 (33.37)                                        
  2 Czarkowski, Sebastian     30 EBSC                 1:02.00    1:04.94  
                  31.18     1:04.94 (33.76)                                        
  3 O'Brien, Shawn            30 EBSC                 1:17.00    1:16.32  
                  35.19     1:16.32 (41.13)                                        
  4 Sandstra, Irv             34 EBSC                 1:28.00    1:20.37  
                  37.39     1:20.37 (42.98)                                        
 
Event 13  Men 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cosper, Scott             36 VIC                  1:00.91      59.76  
                  28.14       59.76 (31.62)                                        
  2 Smith, Stephen            39 NVM                  1:05.00    1:05.71  
                  32.01     1:05.71 (33.70)                                        
  3 Mehnert, Anthony          37 EBSC                 1:10.00    1:07.68  
                  33.38     1:07.68 (34.30)                                        
 
Event 13  Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fomine, Vladimir          43 HYAC                   58.60      58.35  
                  28.65       58.35 (29.70)                                        
  2 Stitt, Chris              41 EBSC                 1:09.00    1:06.97  
                  32.19     1:06.97 (34.78)                                        
  3 Pedretti, Dean            40 ORCA                 1:08.00    1:10.75  
                  33.51     1:10.75 (37.24)                                        
  4 Murao, Chris              42 HYAC                 1:12.00    1:13.04  
                  34.62     1:13.04 (38.42)                                        
  5 Meuret, Hank              43 ORCA                 1:25.00    1:13.39  
                  34.12     1:13.39 (39.27)                                        
  6 Timberg, Tim              42 EBSC                 1:17.00    1:14.25  
                  34.84     1:14.25 (39.41)                                        
  7 Neilson, Rob              42 NVM                  1:09.00    1:16.95  
                  35.61     1:16.95 (41.34)                                        
  8 Lam, Ernest               42 MWSC                 1:16.00    1:17.63  
                  37.10     1:17.63 (40.53)                                        
  9 McDougall-Goulet, John    40 EBSC                 1:19.50    1:20.18  
                  36.88     1:20.18 (43.30)                                        
 10 Hilovsky, Jack            42 ORCA                 1:32.00    1:23.76  
                  40.02     1:23.76 (43.74)                                        
 
Event 13  Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cassels, Dave             46 VIC                  1:01.00    1:01.73  
                  29.52     1:01.73 (32.21)                                        
  2 Caldis, Taki              48 EBSC                      NT    1:22.72  
                  39.56     1:22.72 (43.16)                                        
 
Event 13  Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sprecher, Lutz            51 WAVE                 1:09.00    1:08.02  
                  32.44     1:08.02 (35.58)                                        
  2 Munn, Larry               50 EBSC                 1:25.00    1:15.62  
                  36.08     1:15.62 (39.54)                                        
 
Event 13  Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McKenzie, Ron             58 WIN                  1:20.00    1:18.77  
                  37.32     1:18.77 (41.45)                                        
  2 Toyne, Rich               59 HYAC                 1:30.00    1:33.76  
                  46.08     1:33.76 (47.68)                                        
 
Event 13  Men 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Szasz, Ivan               69 UBC                  1:22.00    1:20.52  
                  38.12     1:20.52 (42.40)                                        
 
Event 14  Women 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rhodes, Avila             49 VIC                  3:10.00    3:06.55  
                  43.18     1:30.79 (47.61)     2:19.56 (48.77)     3:06.55 (46.99)
  2 Joly De Lotbiniere, Paul  46 WIN                  3:27.13    3:18.98  
                  43.98     1:34.17 (50.19)     2:26.43 (52.26)     3:18.98 (52.55)
 
Event 14  Women 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kinear, Renee             51 SFA                  3:33.33    3:37.66  
                  47.65     1:42.08 (54.43)     2:39.97 (57.89)     3:37.66 (57.69)
  2 Ruiz, Ana                 50 HYAC                 3:40.00    3:43.06  
                  50.23     1:46.70 (56.47)     2:45.17 (58.47)     3:43.06 (57.89)
 
Event 14  Men 25-29 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tse, Maric                26 UBC                  3:05.00    3:03.51  
                  40.92     1:26.98 (46.06)     2:15.49 (48.51)     3:03.51 (48.02)
  2 Tarnowski, Jere           28 EBSC                 2:13.00    3:15.60  
                  43.60     1:32.78 (49.18)     2:25.83 (53.05)     3:15.60 (49.77)
 
Event 14  Men 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oldham, Mark              36 EBSC                 3:00.00    2:42.93  
                  37.94     1:19.61 (41.67)     2:01.17 (41.56)     2:42.93 (41.76)
 
Event 14  Men 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mansuri, Khosro           42 NVM                  3:30.00    3:33.00  
                  47.02     1:40.66 (53.64)     2:38.45 (57.79)     3:33.00 (54.55)
 
Event 14  Men 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, John              48 WMAC-WI              2:56.00    2:59.97  
                  40.03     1:25.01 (44.98)     2:12.82 (47.81)     2:59.97 (47.15)
 
Event 14  Men 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beaudin, Gilles           51 EBSC                 2:55.00    2:57.23  
                  40.67     1:26.00 (45.33)     2:11.53 (45.53)     2:57.23 (45.70)
  2 Barron, Roger             50 UNATT                3:00.00    3:00.58  
                  40.83     1:26.37 (45.54)     2:13.00 (46.63)     3:00.58 (47.58)
  3 Buxbaum, Friedrich        53 WAVE                 3:20.00    3:11.17  
                  41.98     1:30.17 (48.19)     2:21.47 (51.30)     3:11.17 (49.70)
  4 McManus, John             51 NAVY                 3:10.00    3:15.63  
                  42.52     1:32.26 (49.74)     2:22.80 (50.54)     3:15.63 (52.83)
 
Event 15  Women 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McRobbie, Claire          32 NVM                  1:21.00    1:21.46  
                  37.56     1:21.46 (43.90)                                        
 
Event 15  Women 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harmer, Annelle           37 EBSC                 1:20.13    1:18.90  
                  37.01     1:18.90 (41.89)                                        
 
Event 15  Women 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Larkin, Susan             43 EBSC                 1:30.00    1:19.95  
                  37.47     1:19.95 (42.48)                                        
 
Event 15  Women 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carlsen, Jeanne           47 CMSC                 1:19.00    1:18.86  
                  36.97     1:18.86 (41.89)                                        
 
Event 15  Men 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ruest, Carl               28 EBSC                 1:09.00    1:10.04  
                  32.45     1:10.04 (37.59)                                        
 
Event 15  Men 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lawrence, Kyle            30 WIN                  1:03.00    1:02.81  
                  29.75     1:02.81 (33.06)                                        
  2 Ferguson, David           32 UBC                  1:04.00    1:03.95  
                  29.96     1:03.95 (33.99)                                        
 
Event 15  Men 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kemple, Tom               43 EBSC                 1:05.50    1:05.88  
                  31.38     1:05.88 (34.50)                                        
 
Event 15  Men 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dickson, Dave             52 CMSC                 1:05.60    1:08.48  
                  31.81     1:08.48 (36.67)                                        
  2 Noakes, Ronald            53 EBSC                 1:30.00    1:37.11  
                  45.44     1:37.11 (51.67)                                        
 
Event 16  Women 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Naess, Victoria           29 EBSC                   34.00      32.97  
  2 Imada, Darcy              25 WIN                    35.00      34.01  
  3 Jobe, Jordan              25 ORCA                   40.00      37.88  
  4 Fleet, Kristy             28 NAVY                   47.00      46.16  
 
Event 16  Women 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mageau, Lynda             42 WIN                    40.00      40.86  
  2 Wagner, Carol             44 WAVE                   46.98      48.04  
 
Event 16  Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MacDonald, Sarah          45 VIC                    35.00      36.26  
  2 Hadfield, Janine          48 NVM                    48.00      48.34  
 
Event 16  Women 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pierpoint, Kate           50 NVM                    42.00      59.90  
 
Event 16  Men 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miff, Sergio              25 OKM                    34.00      32.02  
  2 Feinberg, Avila           26 UBC                    36.50      36.72  
 
Event 16  Men 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hooper, James             34 UNATT                  40.00      36.21  
 
Event 16  Men 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heusel, Peter             37 EBSC                   34.00      32.12  
  2 Cosper, Scott             36 VIC                    35.00      35.37  
 
Event 16  Men 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lind, Matthew             41 ORCA                   35.43      32.73  
  2 Hasegawa, Paul            43 UBC                    33.00      33.27  
  3 Timberg, Tim              42 EBSC                   48.00      41.48  
 
Event 16  Men 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Muir, Alex                49 DRM                    35.50      36.12  
 
Event 16  Men 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wright, Jim               53 NAVY                   34.50      34.36  
  2 Carmichael, Rod           54 VIC                    32.50      34.58  
  3 Buxbaum, Friedrich        53 WAVE                   39.00      42.48  
 
Event 16  Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dowling, Mike             58 NVM                  1:00.00      45.82  
 
Event 16  Men 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ellis, David              60 EMSC                   41.00      43.21  
 
Event 17  Women 35-39 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Younger, Debbie           35 EMSC                 5:40.00    5:16.07  
                  33.24     1:11.33 (38.09)     1:52.96 (41.63)     2:33.06 (40.10)
        3:19.13 (46.07)     4:04.62 (45.49)     4:41.57 (36.95)     5:16.07 (34.50)
 
Event 17  Men 25-29 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stansberry, Mike          27 EMSC                 5:35.00    5:57.38  
                  36.74     1:25.16 (48.42)     2:11.01 (45.85)     2:56.25 (45.24)
        3:45.16 (48.91)     4:34.92 (49.76)     5:16.57 (41.65)     5:57.38 (40.81)
 
Event 17  Men 40-44 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kendall, Keith            44 VIC                  6:15.00    5:54.62  
                  37.23     1:19.02 (41.79)     2:07.37 (48.35)     2:53.30 (45.93)
        3:44.26 (50.96)     4:35.58 (51.32)     5:16.24 (40.66)     5:54.62 (38.38)
 
Event 17  Men 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carlsen, Glenn            48 UNATT                5:45.00    5:23.43  
                  34.36     1:12.63 (38.27)     1:56.02 (43.39)     2:37.89 (41.87)
        3:24.64 (46.75)     4:11.33 (46.69)     4:48.20 (36.87)     5:23.43 (35.23)
 
Event 17  Men 50-54 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McManus, John             51 NAVY                 6:15.00    6:22.15  
                  39.21     1:26.61 (47.40)     2:16.64 (50.03)     3:06.97 (50.33)
        4:01.59 (54.62)     4:57.74 (56.15)     5:40.58 (42.84)     6:22.15 (41.57)
 
Event 17  Men 70-74 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Ratsoy, Ed                73 PACE                 8:54.00         DQ  
                1:01.48   2:14.26 (1:12.78)   3:30.77 (1:16.51)   4:46.21 (1:15.44)
      6:06.74 (1:20.53)   7:21.10 (1:14.36)   8:24.38 (1:03.28)        DQ (1:02.37)
 
Event 18  Women 100-119 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 UBC MASTERS SWIM CLUB  'A'                        2:04.00    2:07.13  
     1) Kalas, Pam 29                   2) Lovelace, Mary 29              
     3) Burgess, Camilla 23             4) Pike, Sarah 33                 
                  32.45     1:05.17 (32.72)     1:36.76 (31.59)     2:07.13 (30.37)
 
Event 18  Women 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 NORTH VAN MASTERS  'A'                            1:59.00    2:24.64  
     1) Suzuki, Tamiko 45               2) Hadfield, Janine 48            
     3) Lauzon, Natalie 38              4) McRobbie, Claire 32            
                  33.33     1:14.62 (41.29)     1:49.93 (35.31)     2:24.64 (34.71)
 
Event 18  Men 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 ENGLISH BAY SWIM CLUB  'A'                        1:47.00    1:46.71  
     1) Oldham, Mark 36                 2) Atkinson, Michael 38           
     3) Czarkowski, Sebastian 30        4) Heusel, Peter 37               
                  25.88       52.98 (27.10)     1:20.63 (27.65)     1:46.71 (26.08)
  2 VICTORIA MASTERS SWIM CLUB  'A'                   1:51.00    1:50.11  
     1) Somerville, Jeff 25             2) Cassels, Dave 46               
     3) Carmichael, Rod 54              4) Cosper, Scott 36               
                  27.90       55.75 (27.85)     1:23.80 (28.05)     1:50.11 (26.31)
  3 UBC MASTERS SWIM CLUB  'B'                        1:49.00    1:50.27  
     1) Ferguson, David 32              2) Feinberg, Avila 26             
     3) Hasegawa, Paul 43               4) Tse, Maric 26                  
                  25.72       52.79 (27.07)     1:21.48 (28.69)     1:50.27 (28.79)
  4 ORCA  'A'                                         2:00.00    1:55.76  
     1) Bresemann, Chris 26             2) Linderman, Ross 28             
     3) Klem, Nick 27                   4) Lind, Matthew 41               
                  30.87       57.21 (26.34)     1:27.42 (30.21)     1:55.76 (28.34)
  5 ENGLISH BAY SWIM CLUB  'B'                        1:58.00    1:56.89  
     1) Ruest, Carl 28                  2) Stitt, Chris 41                
     3) Mehnert, Anthony 37             4) Passmore, Bruce 29             
                  28.71       57.79 (29.08)     1:27.40 (29.61)     1:56.89 (29.49)
  6 ENGLISH BAY SWIM CLUB  'D'                        2:12.00    2:12.61  
     1) Laroque, Paul 42                2) Sandstra, Irv 34               
     3) Tarnowski, Jere 28              4) O'Brien, Shawn 30              
                  31.79     1:06.33 (34.54)     1:39.69 (33.36)     2:12.61 (32.92)
 
Event 18  Men 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 NORTH VAN MASTERS  'B'                            1:58.00    2:04.71  
     1) Smith, Stephen 39               2) Neilson, Rob 42                
     3) Mansuri, Khosro 42              4) Hutch, Dave 41                 
                  30.91     1:04.34 (33.43)     1:36.70 (32.36)     2:04.71 (28.01)
  2 ENGLISH BAY SWIM CLUB  'E'                        2:20.00    2:14.08  
     1) Caldis, Taki 48                 2) Noakes, Ronald 53              
     3) Munn, Larry 50                  4) Timberg, Tim 42                
                  34.95     1:07.49 (32.54)     1:41.13 (33.64)     2:14.08 (32.95)
 
Event 18  Mixed 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 UBC MASTERS SWIM CLUB  'C'                        2:20.00    2:24.47  
     1) Menge, Zoe 33                   2) Cheu, Liz 36                   
     3) Sampson, Tania 33               4) Hansen, Sue Ann 39             
                  36.75     1:12.68 (35.93)     1:49.17 (36.49)     2:24.47 (35.30)
 
Event 18  Mixed 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 ENGLISH BAY SWIM CLUB  'C'                        1:56.00    1:58.52  
     1) Naess, Victoria 29              2) Larkin, Susan 43               
     3) Kemple, Tom 43                  4) Beaudin, Gilles 51             
                  27.83     1:01.28 (33.45)     1:29.04 (27.76)     1:58.52 (29.48)
  2 WHITE ROCK WAVE  'A'                              2:16.00    2:14.19  
     1) Newman, Deb 29                  2) Wagner, Carol 44               
     3) Buxbaum, Friedrich 53           4) Sprecher, Lutz 51              
                  33.24     1:11.70 (38.46)     1:44.28 (32.58)     2:14.19 (29.91)
 -- NAVY MASTERS  'A'                                 2:59.00   X2:08.46           
     1) Kendall, Keith 44               2) Fleet, Kristy 28                        
     3) Wright, Jim 53                  4) McManus, John 51                        
                  30.88     1:07.97 (37.09)     1:37.73 (29.76)     2:08.46 (30.73)