Victoria Masters Swm Club 26th Annual Swim Me - 11/3/2006

                                                                            Results - Timed final Sat

 

Event 1  Women 18-24 200 SC Meter Freestyle Time Trial

             Name                                                    Age   Team                                                        Seed Time             Finals Time

 

  - Time Trial

        1   Cooper, Kristeen                              24   Nanaimo Ebbtides                                       3:43.94                     3:43.54

 

Event 1  Women 25-29 200 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Parrott, Charlene                              27   Goowy Tubes                                              2:35.00                     2:30.98

        2   Sangster, Elise                                   26   Winskill Aquatic Center                             3:02.13                     2:36.97

        3   Howard, Sara                                    28   Hyack Coquitlam Tri-Fit                             2:59.87                     2:56.99

 

Event 1  Women 30-34 200 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Naess, Victoria                                 30   English Bay Swim Club                              2:16.50                     2:14.83

        2   Kalas, Pam                                         30   Ubc Masters Swim Club                             2:23.00                     2:25.09

 

Event 1  Women 35-39 200 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Harmer, Annelle                               38   English Bay Swim Club                              2:34.16                     2:28.94

        2   Scriven, Suzanne                              37   Goowy Tubes                                              2:29.00                     2:34.39

        3   VanBruggen, Christine                   39   Nanaimo Ebbtides                                       2:32.30                     2:40.01

        4   Parsons, Natasha                             38   Goowy Tubes                                              2:35.00                     2:40.95

        5   Reynolds, Sheila                               37   Semiahmoo Masters Swim Club                2:39.69                     2:42.10

        6   Renning, Rhonda                              39   Tyee Aquatic Club                                      3:00.00                     3:01.26

        7   Singer, Shannon Rae                       36   Skagit Valley in Pna                                    3:18.76                     3:28.46

 

Event 1  Women 40-44 200 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Rainshadow, Amber                       42   Tyee Aquatic Club                                             NT                     6:16.27

 

Event 1  Women 45-49 200 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Carlson, Jeanne                                48   Calgary Master Swim Club                        2:32.00                     2:29.23

        2   Newman, Lynn                                 46   Tyee Aquatic Club                                      2:30.00                     2:34.76

        3   Joly de Lotbiniere, Pauline            47   Winskill Aquatic Center                             2:58.00                     2:56.05

        4   Graham, Kathy                                 48   Semiahmoo Masters Swim Club                3:10.00                     2:56.94

        5   Sperling, Claudia                               46   Victoria Masters Swim Club                      3:16.00                     3:20.46

        6   Sanderson, Margie                           48   Nanaimo Ebbtides                                       3:30.00                     3:34.22

        7   Morinville, Carole                             49   Victoria Masters Swim Club                      3:50.00                     3:54.70

        8   Gatland - Swad, Anne Marie       45   Tyee Aquatic Club                                             NT                     5:34.47

 

Event 1  Women 50-54 200 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Ruffell, Diane                                    54   Cowichan Aquannis Masters Swim         3:10.00                     3:09.15

        2   Turner, Janis L                                  54   Salmon Arm Masters Swim Club              3:58.00                     3:45.01

 

Event 1  Women 55-59 200 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Smith, Elizabeth                                58   Winskill Aquatic Center                             2:51.86                     2:52.28

        2   Anderson, Karen                              57   Victoria Masters Swim Club                      3:05.00                     3:03.75

 

Event 1  Women 70-74 200 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Varty, Eulah                                       72   Cowichan Aquannis Masters Swim         4:11.53                     4:02.49

        2   Farrell, Lis                                          70   Cowichan Aquannis Masters Swim         3:58.18                     4:03.43

 

Event 1  Women 75-79 200 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Balogh, Sylvia                                    79   Victoria Crystal Silver Streak                     3:57.32                     3:59.62

 

Event 1  Men 18-24 200 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Monk, James                                     20   Winskill Aquatic Center                             2:52.45                     2:17.58

        2   Hastings, Simon                                20   Thunderfins masters and triath                 2:49.00                     2:56.85

        3   Capone, Michael                              22   Navy Masters                                              3:09.00                     3:15.07

        4   Havres - Swad, Peter                     20   Tyee Aquatic Club                                      4:47.92                     4:22.59

        5   Schwartz - Swad, Nate                  21   Tyee Aquatic Club                                      4:30.96                     4:29.86

 

Event 1  Men 25-29 200 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Saxon, Greg                                       28   Victoria Masters Swim Club                      3:55.00                     3:25.42

 

Event 1  Men 30-34 200 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Ferguson, David                               33   Ubc Masters Swim Club                             2:15.50                     2:13.39

        2   Ruest, Carl                                         30   English Bay Swim Club                              2:16.50                     2:16.35

        3   Greaves, John                                    34   Victoria Ymca/Ywca Masters                    2:55.00                     2:48.36

        4   Tarangle, Dean                                 33   Victoria Ymca/Ywca Masters                    2:50.00                     2:48.49

        5   O'Brien, Shawn                                31   English Bay Swim Club                              3:00.00                     3:01.54

        6   Azmudeh, Andrew                          32   Victoria Ymca/Ywca Masters                    3:02.00                     3:09.12

 

Event 1  Men 35-39 200 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Oldham, Mark                                   37   English Bay Swim Club                              2:10.00                     2:12.97

        2   Housel, Peter                                     38   English Bay Swim Club                              2:12.00                     2:14.41

        3   Vanderstelt, Dave                            36   Navy Masters                                              2:35.00                     2:27.78

        4   Kendal, James                                   38   Victoria Masters Swim Club                      2:23.00                     2:29.11

        5   Kelsey, David                                    39   Victoria Masters Swim Club                      3:20.00                     3:03.64

 

Event 1  Men 40-44 200 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Liend, Clint                                         43   Navy Masters                                              2:55.00                     2:50.90

        2   Morin, Michael                                  41   Victoria Ymca/Ywca Masters                    3:05.00                     3:01.86

 

Event 1  Men 45-49 200 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Craig, Rod                                          46   Goowy Tubes                                              2:12.00                     2:09.82

        2   Cassells, David                                 47   Victoria Masters Swim Club                      2:18.00                     2:21.46

        3   Kendal, Keith                                    45   Victoria Masters Swim Club                      2:32.00                     2:37.53

        4   Skelton, Ian                                        45   Navy Masters                                              2:55.00                     2:48.91

 

Event 1  Men 50-54 200 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Barron, Roger                                   51   Unattached                                                   2:27.00                     2:24.03

        2   Noakes, Ronald                                54   Thunderfins masters and triath                 2:56.00                     2:54.06

        3   Ricketts, Stephen                             51   Nanaimo Ebbtides                                       3:00.00                     2:55.48

 

Event 1  Men 55-59 200 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Carmichael, Rod                               55   Victoria Masters Swim Club                      2:20.10                     2:22.70

        2   Zajchowsky, Richard                      56   Victoria Masters Swim Club                      2:30.00                     2:26.77

        3   Staton, Brian                                      59   Cambell River Grey Whales                       2:35.00                     2:34.87

 

Event 1  Men 60-64 200 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Fletcher, Max                                    60   Victoria Masters Swim Club                      3:00.00                     3:08.28

        2   Toyme, Richard                                60   Hyack Masters Swim Coquitlam               3:11.00                     3:18.60

 

Event 1  Men 65-69 200 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Willies, Gordon                                  68   Kamloops Sunstrokes                                3:25.00                     3:22.64

 

Event 1  Men 70-74 200 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Hall, Grant                                          71   Victoria Crystal Silver Streak                     2:58.00                     3:00.89

        2   King, Bill                                             73   Oregon                                                          2:57.00                     3:05.48

        3   Smith, Chris                                        74   Trillium Y Masters                                       3:10.00                     3:19.96

        4   Portelance, James H                       74   Victoria Crystal Silver Streak                     2:58.00                     3:26.62

        5   Grave, John                                        73   Unattached                                                   3:30.00                     3:31.77

 

Event 1  Men 75-79 200 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Johnson, Alex                                    75   Victoria Crystal Silver Streak                     3:31.00                     3:24.72

        2   Baker, Stephen                                 78   Victoria Crystal Silver Streak                     4:03.00                     4:06.33

 

Event 1  Men 80-84 200 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Truby, Jack O                                   82   United States Masters Swimming             3:40.02                     3:41.17

        2   Lofts, Peter                                        83   Victoria Crystal Silver Streak                     4:13.60                     4:12.94

 

Event 1  Men 85-89 200 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   McGregor, Hugh                              87   Victoria Crystal Silver Streak                     5:00.00                     4:59.94

 

Event 2  Women 25-29 100 SC Meter Breaststroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Ellwood, Sarah                                  26   Victoria Masters Swim Club                      1:38.00                     1:37.68

 

Event 2  Women 30-34 100 SC Meter Breaststroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Bauer, Kristin                                    30   Victoria Masters Swim Club                      1:25.00                     1:24.02

        2   Kurytnik, Lisa                                    32   Nanaimo Ebbtides                                       1:33.00                     1:32.51

        3   Halton, Jane                                       30   Ubc Masters Swim Club                             1:37.50                     1:35.54

        4   Barnes, Julie                                      30   Victoria Masters Swim Club                      1:40.00                     1:35.71

        5   Newman, Deb                                   30   Semiahmoo Masters Swim Club                1:36.06                     1:36.95

        6   Keenliside, Micki                              31   Victoria Ymca/Ywca Masters                    1:30.00                     1:41.00

        7   Woodruff, Patricia                           30   Victoria Ymca/Ywca Masters                    1:45.00                     1:47.28

 

Event 2  Women 40-44 100 SC Meter Breaststroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Smith, Kim                                          43   Unattached                                                   1:27.00                     1:27.52

 

Event 2  Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Joly de Lotbiniere, Pauline            47   Winskill Aquatic Center                             1:38.99                     1:35.77

        2   Nieman, Judi                                      45   Nanaimo Ebbtides                                       1:37.00                     1:40.78

        3   O'Halloran, Jane Rohon                 48   Victoria Masters Swim Club                      1:41.00                     1:41.28

 

Event 2  Women 50-54 100 SC Meter Breaststroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Rhodes, Avila                                    50   Victoria Masters Swim Club                      1:27.00                     1:28.01

 

Event 2  Women 60-64 100 SC Meter Breaststroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Hansen, Marsha                               60   Skagit Valley in Pna                                    2:30.00                     2:13.04

 

Event 2  Women 65-69 100 SC Meter Breaststroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Papadopoulos, Kenna                     65   Winskill Aquatic Center                             2:04.00                     2:02.69

        2   Warren, Sue                                       65   Victoria Crystal Silver Streak                     2:02.05                     2:04.07

 

Event 2  Women 85-89 100 SC Meter Breaststroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Devitt, Marion                                   87   Victoria Crystal Silver Streak                            NT                     3:12.70

 

Event 2  Men 18-24 100 SC Meter Breaststroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Morris, Daryl                                     23   Victoria Masters Swim Club                      1:22.00                     1:22.37

 

Event 2  Men 25-29 100 SC Meter Breaststroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Gibson, Matt                                      28   Tyee Aquatic Club                                      1:25.00                     1:22.56

 

Event 2  Men 35-39 100 SC Meter Breaststroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Hooper, James                                  35   Ubc Masters Swim Club                             1:17.50                     1:18.58

        2   Cosper, Scott                                     37   Ubc Masters Swim Club                             1:17.00                     1:19.77

 

Event 2  Men 40-44 100 SC Meter Breaststroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Cairns, Glen                                       40   Hyack Masters Swim Coquitlam               1:17.00                     1:18.02

        2   Marsh, Ian                                          44   Hyack Coquitlam Tri-Fit                             1:23.68                     1:22.83

        3   Haftner, Kevin                                  44   Hyack Masters Swim Coquitlam               1:28.00                     1:33.64

 

Event 2  Men 45-49 100 SC Meter Breaststroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Skelton, Ian                                        45   Navy Masters                                              1:40.00                     1:38.83

        2   Rohon, Juan                                       47   Victoria Masters Swim Club                      1:58.00                     1:45.05

 

Event 2  Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Beaudin, Gilles                                  52   English Bay Swim Club                              1:25.00                     1:25.65

        2   Buxbaum, Friedrick                         54   Semiahmoo Masters Swim Club                1:28.00                     1:27.58

        3   Forester, Harvey                              50   Victoria Masters Swim Club                      2:10.00                     2:15.87

      ---   Peterson, Grant                                 52   Victoria Masters Swim Club                      1:50.00                           DQ

 

Event 2  Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Close, Jim                                           58   Vancouver Pacemakers Masters               1:40.00                     1:40.32

 

Event 2  Men 60-64 100 SC Meter Breaststroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Warren, Brough                                64   Victoria Crystal Silver Streak                     2:14.00                     1:57.99

 

Event 2  Men 70-74 100 SC Meter Breaststroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Bell, Peter                                           71   North Vancouver Masters                         1:28.00                     1:32.12

 

Event 2  Men 75-79 100 SC Meter Breaststroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Carviel, Ross                                     76   Okanaagan Masters Swim Club                1:57.00                     2:09.99

 

Event 3  Women 18-24 50 SC Meter Butterfly Time Trial

  - Time Trial

        1   Sanbrooks, Shailie                            22   Victoria Masters Swim Club                          33.00                        33.89

        2   Ferdowsi, Feryal                               20   Victoria Masters Swim Club                          46.00                        49.75

        3   Cooper, Kristeen                              24   Nanaimo Ebbtides                                          53.44                        54.27

 

Event 3  Women 25-29 50 SC Meter Butterfly Time Trial

  - Time Trial

        1   Fenton, Joleen                                   25   Navy Masters                                                 35.00                        35.20

        2   Cunningham, Colleen                      26   Ubc Masters Swim Club                                36.50                        37.67

        4   Cliff, Catherine                                 27   Victoria Ymca/Ywca Masters                    1:00.00                        42.31

 

Event 3  Women 30-34 50 SC Meter Butterfly Time Trial

  - Time Trial

        1   Marchildon, Sarah                            32   English Bay Swim Club                                  38.00                        36.40

        2   Davis, Shannon                                 31   Victoria Masters Swim Club                          39.00                        36.95

        3   Halton, Jane                                       30   Ubc Masters Swim Club                                37.50                        38.86

        4   Barnes, Julie                                      30   Victoria Masters Swim Club                          40.00                        40.97

        5   Keenliside, Micki                              31   Victoria Ymca/Ywca Masters                        38.00                        42.68

 

Event 3  Women 35-39 50 SC Meter Butterfly Time Trial

  - Time Trial

        1   Beer, Heike                                        38   Semiahmoo Masters Swim Club                   41.00                        38.63

        2   Mabee, KC                                        35   Winskill Aquatic Center                                47.00                        41.79

        3   Chu, Elizabeth                                   37   Ubc Masters Swim Club                                48.00                        47.59

        4   Kale, Helene                                      36   Skagit Valley in Pna                                    1:01.00                        49.58

 

Event 3  Women 40-44 50 SC Meter Butterfly Time Trial

  - Time Trial

        1   Haftner, Kelly                                   44   Hyack Masters Swim Coquitlam                  35.00                        34.77

        2   Goski, Sam                                         42   Winskill Aquatic Center                                35.00                        36.13

 

Event 3  Women 45-49 50 SC Meter Butterfly Time Trial

  - Time Trial

        1   Newman, Lynn                                 46   Tyee Aquatic Club                                         45.00                        37.25

        2   Nieman, Judi                                      45   Nanaimo Ebbtides                                          45.00                        40.80

        3   Barton, Debbie                                  47   Victoria Masters Swim Club                          57.80                        54.16

 

Event 3  Women 50-54 50 SC Meter Butterfly Time Trial

  - Time Trial

        1   Brauit, Danielle                                 50   Victoria Masters Swim Club                          39.00                        37.56

 

Event 3  Women 60-64 50 SC Meter Butterfly Time Trial

  - Time Trial

        1   Nevile Carter, Val                           64   Victoria Crystal Silver Streak                        52.98                        54.15

 

Event 3  Men 25-29 50 SC Meter Butterfly Time Trial

  - Time Trial

        1   Somerville, Jeff                                 26   Victoria Masters Swim Club                          35.00                        31.65

        2   Gibson, Matt                                      28   Tyee Aquatic Club                                         31.00                        32.86

        3   Feinburg, Avi                                     27   Ubc Masters Swim Club                                33.00                        33.17

      ---   Stuart, Bowness                               25   Victoria Masters Swim Club                      1:00.00                           DQ

      ---   Lambert, Avi                                     28   Victoria Masters Swim Club                          50.00                           DQ

 

Event 3  Men 30-34 50 SC Meter Butterfly Time Trial

  - Time Trial

        1   Ferguson, David                               33   Ubc Masters Swim Club                                29.00                        29.11

 

Event 3  Men 35-39 50 SC Meter Butterfly Time Trial

  - Time Trial

        1   Kelly, Joe                                            37   Hyack Masters SC Burnaby                         33.55                        32.65

        2   Kelsey, David                                    39   Victoria Masters Swim Club                          45.00                        40.70

 

Event 3  Men 40-44 50 SC Meter Butterfly Time Trial

  - Time Trial

        1   Kempele, Tom                                  44   English Bay Swim Club                                  29.80                        29.68

        2   Schyf, Al                                             44   Victoria Masters Swim Club                          36.00                        34.14

        3   Morin, Michael                                  41   Victoria Ymca/Ywca Masters                        45.00                        45.31

 

Event 3  Men 45-49 50 SC Meter Butterfly Time Trial

  - Time Trial

        1   Craig, Rod                                          46   Goowy Tubes                                                  32.00                        29.80

        2   Cassells, David                                 47   Victoria Masters Swim Club                          32.00                        32.79

 

Event 3  Men 50-54 50 SC Meter Butterfly Time Trial

  - Time Trial

        1   Mehus, Glen                                       52   Okanaagan Masters Swim Club                   34.00                        32.95

 

Event 3  Men 60-64 50 SC Meter Butterfly Time Trial

  - Time Trial

        1   Burville, Ian                                        60   Nanaimo Ebbtides                                          34.50                        35.05

 

Event 3  Men 70-74 50 SC Meter Butterfly Time Trial

  - Time Trial

        1   Hall, Grant                                          71   Victoria Crystal Silver Streak                        41.00                        39.92

 

Event 4  Men 100-119 50 SC Meter Freestyle Relay Time Trial

  - Time Trial

        1   Victoria Masters Swim Club                    E                                                                 1:52.00                     1:53.01

                1) Kendal, James M38                    2) Somerville, Jeff M26                   3) Morris, Daryl M23                      4) Perkins, Greg M26

 

Event 4  Men 120-159 50 SC Meter Freestyle Relay Time Trial

  - Time Trial

        1   English Bay Swim Club                              A                                                                1:47.00                     1:47.74

                1) Oldham, Mark M37                    2) Housel, Peter M38                      3) Kerasiotis, Erik M40                   4) Ruest, Carl M30

        2   Navy Masters                                                A                                                                2:16.00                     2:12.51

                1) Capone, Michael M22               2) Liend, Clint M43                         3) Skelton, Ian M45                        4) Vanderstelt, Dave M36

        3   Victoria Masters Swim Club                    D                                                                2:45.00                     2:33.39

                1) Lambert, Avi M28                      2) Saxon, Greg M28                        3) Stuart, Bowness M25                4) Forester, Harvey M50

      ---   Victoria Ymca/Ywca Masters                A                                                                       NT                           DQ

                1) Azmudeh, Andrew M32            2) Tarangle, Dean M33                  3) Morin, Michael M41                  4) Greaves, John M34

 

Event 4  Men 160-199 50 SC Meter Freestyle Relay Time Trial

  - Time Trial

        1   Victoria Masters Swim Club                    C                                                                 2:15.00                     2:13.38

                1) Kendal, Keith M45                     2) Jenkinson, Greg M43                 3) Kelsey, David M39                    4) Rohon, Juan M47

 

Event 4  Men 200-239 50 SC Meter Freestyle Relay Time Trial

  - Time Trial

        1   Victoria Masters Swim Club                    B                                                                 2:06.00                     2:09.98

                1) Schyf, Al M44                             2) Fletcher, Max M60                     3) Peterson, Grant M52                  4) Cassells, David M47

 

Event 4  Men 240-279 50 SC Meter Freestyle Relay Time Trial

  - Time Trial

        1   Victoria Masters Swim Club                    A                                                                2:08.05                     2:11.16

                1) Carmichael, Rod M55                 2) Zajchowsky, Richard M56        3) Anderson, Barry M64                4) Hoffman, Peter M66

 

Event 4  Men 280-319 50 SC Meter Freestyle Relay Time Trial

  - Time Trial

        1   Victoria Crystal Silver Streak                   B                                                                        NT                     2:32.52

                1) Politano, Leon M63                    2) Portelance, James H M74          3) Johnson, Alex M75                    4) Hall, Grant M71

 

Event 5  Women 100-119 50 SC Meter Freestyle Relay Time Trial

  - Time Trial

        1   Victoria Masters Swim Club                    D                                                                2:03.00                     2:09.19

                1) Oikawa, Diane W33                    2) Barnes, Julie W30                       3) Sanbrooks, Shailie W22            4) Bauer, Kristin W30

 

Event 5  Women 120-159 50 SC Meter Freestyle Relay Time Trial

  - Time Trial

        1   Ubc Masters Swim Club                            A                                                                2:10.00                     2:16.64

                1) Cunningham, Colleen W26       2) Chu, Elizabeth W37                    3) Halton, Jane W30                       4) Kalas, Pam W30

        2   Victoria Ymca/Ywca Masters                A                                                                       NT                     2:23.61

                1) Sliva, Laura W40                                                                                   3) Woodruff, Patricia W30            4) Keenliside, Micki W31

        3   Victoria Masters Swim Club                    C                                                                 2:30.00                     2:28.64

                1) Ferdowsi, Feryal W20                2) Fletcher, Deborah W30             3) Barton, Debbie W47                  4) Ellwood, Sarah W26

        4   Nanaimo Ebbtides                                        A                                                                       NT                     2:36.20

                1) Cooper, Kristeen W24               2) Sanderson, Margie W48           3) Nieman, Judi W45                      4) Itami, Tomoko W31

 

Event 5  Women 160-199 50 SC Meter Freestyle Relay Time Trial

  - Time Trial

        1   Victoria Masters Swim Club                    B                                                                 2:20.00                     2:22.56

                1) Brauit, Danielle W50                  2) Sperling, Claudia W46               3) O'Halloran, Jane Rohon W48   4) Davis, Shannon W31

 

Event 5  Women 200-239 50 SC Meter Freestyle Relay Time Trial

  - Time Trial

        1   Victoria Masters Swim Club                    A                                                                       NT                     2:13.96

                1) Anderson, Karen W57              2) Rhodes, Avila W50                    3) Owen, Linda W49                       4) Woodward, Judy W48

 

Event 6  Women 25-29 200 SC Meter Backstroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Howard, Sara                                    28   Hyack Coquitlam Tri-Fit                             3:23.62                     3:20.15

      ---   Fleet, Kristy                                       29   Navy Masters                                              3:35.00                           DQ

 

Event 6  Women 35-39 200 SC Meter Backstroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Renning, Rhonda                              39   Tyee Aquatic Club                                      3:15.00                     3:24.70

        2   Singer, Shannon Rae                       36   Skagit Valley in Pna                                    4:01.06                     3:55.55

 

Event 6  Women 45-49 200 SC Meter Backstroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Morinville, Carole                             49   Victoria Masters Swim Club                      4:00.00                     3:59.24

 

Event 6  Men 25-29 200 SC Meter Backstroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Ponech, Damien                               28   Hyack Coquitlam Tri-Fit                             3:02.47                     2:59.36

 

Event 6  Men 30-34 200 SC Meter Backstroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Robinson, Dale                                  32   Ubc Masters Swim Club                             2:42.00                     2:44.95

 

Event 6  Men 40-44 200 SC Meter Backstroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Redding - Swad, Garnet                42   Tyee Aquatic Club                                             NT                     5:54.17

 

Event 6  Men 60-64 200 SC Meter Backstroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Looye, Aart                                        62   Semiahmoo Masters Swim Club                3:10.00                     3:34.09

 

Event 6  Men 70-74 200 SC Meter Backstroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Portelance, James H                       74   Victoria Crystal Silver Streak                     4:10.00                     4:14.45

 

Event 6  Men 75-79 200 SC Meter Backstroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Johnson, Alex                                    75   Victoria Crystal Silver Streak                     3:57.00                     3:58.98

 

Event 7  Women 35-39 200 SC Meter Breaststroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Reynolds, Sheila                               37   Semiahmoo Masters Swim Club                3:27.69                     3:32.03

 

Event 7  Women 40-44 200 SC Meter Breaststroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Smith, Kim                                          43   Unattached                                                   3:07.00                     3:09.89

 

Event 7  Women 50-54 200 SC Meter Breaststroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Rhodes, Avila                                    50   Victoria Masters Swim Club                      3:09.00                     3:11.28

 

Event 7  Women 65-69 200 SC Meter Breaststroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Warren, Sue                                       65   Victoria Crystal Silver Streak                     4:23.62                     4:15.40

        2   Papadopoulos, Kenna                     65   Winskill Aquatic Center                             4:33.00                     4:32.46

 

Event 7  Women 70-74 200 SC Meter Breaststroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Varty, Eulah                                       72   Cowichan Aquannis Masters Swim         4:30.12                     4:34.82

 

Event 7  Men 25-29 200 SC Meter Breaststroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Gibson, Matt                                      28   Tyee Aquatic Club                                      3:00.00                     2:58.88

        2   Tse, Maric                                          27   Ubc Masters Swim Club                             3:10.00                     3:04.62

 

Event 7  Men 35-39 200 SC Meter Breaststroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Hooper, James                                  35   Ubc Masters Swim Club                             2:55.00                     2:58.43

 

Event 7  Men 40-44 200 SC Meter Breaststroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Cairns, Glen                                       40   Hyack Masters Swim Coquitlam               2:53.00                     2:58.54

 

Event 7  Men 45-49 200 SC Meter Breaststroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Hodson, John                                     47   Navy Masters                                              3:25.00                     3:21.87

 

Event 7  Men 50-54 200 SC Meter Breaststroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Beaudin, Gilles                                  52   English Bay Swim Club                              3:05.00                     3:06.87

        2   Buxbaum, Friedrick                         54   Semiahmoo Masters Swim Club                3:25.00                     3:20.93

 

Event 7  Men 55-59 200 SC Meter Breaststroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Close, Jim                                           58   Vancouver Pacemakers Masters               3:40.00                     3:44.20

 

Event 7  Men 60-64 200 SC Meter Breaststroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Painter, Roger                                   60   Victoria Masters Swim Club                      3:50.00                     4:20.91

 

Event 7  Men 70-74 200 SC Meter Breaststroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Bell, Peter                                           71   North Vancouver Masters                         3:20.00                     3:23.78

 

Event 8  Women 18-24 50 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Sanbrooks, Shailie                            22   Victoria Masters Swim Club                          30.50                        30.86

        2   Ferdowsi, Feryal                               20   Victoria Masters Swim Club                          37.00                        36.05

 

Event 8  Women 25-29 50 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Parrott, Charlene                              27   Goowy Tubes                                                  31.00                        31.94

        2   Sangster, Elise                                   26   Winskill Aquatic Center                                34.71                        32.64

        3   Cunningham, Colleen                      26   Ubc Masters Swim Club                                33.50                        34.06

        4   Ellwood, Sarah                                  26   Victoria Masters Swim Club                          35.00                        36.25

 

Event 8  Women 30-34 50 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Naess, Victoria                                 30   English Bay Swim Club                                  28.80                        28.22

        2   Itami, Tomoko                                   31   Nanaimo Ebbtides                                          31.95                        30.57

        3   Marchildon, Sarah                            32   English Bay Swim Club                                  31.99                        31.96

        4   Kalas, Pam                                         30   Ubc Masters Swim Club                                31.90                        32.00

        5   Kurytnik, Lisa                                    32   Nanaimo Ebbtides                                          34.00                        32.62

        6   Woodruff, Patricia                           30   Victoria Ymca/Ywca Masters                        33.00                        32.98

        7   Newman, Deb                                   30   Semiahmoo Masters Swim Club                   32.50                        34.16

        8   Oikawa, Diane                                  33   Victoria Masters Swim Club                          35.00                        34.52

        9   Keenliside, Micki                              31   Victoria Ymca/Ywca Masters                        35.00                        35.43

      10   Fletcher, Deborah                            30   Victoria Masters Swim Club                          42.80                        37.46

 

Event 8  Women 35-39 50 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   VanBruggen, Christine                   39   Nanaimo Ebbtides                                          30.50                        32.14

        2   Beer, Heike                                        38   Semiahmoo Masters Swim Club                   35.00                        33.59

        3   Mabee, KC                                        35   Winskill Aquatic Center                                39.00                        35.49

        4   Chu, Elizabeth                                   37   Ubc Masters Swim Club                                38.00                        37.54

        5   Kale, Helene                                      36   Skagit Valley in Pna                                        45.00                        40.09

        6   Singer, Shannon Rae                       36   Skagit Valley in Pna                                        39.77                        40.18

 

Event 8  Women 40-44 50 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Peacock, Peggie                               44   Hyack Masters Swim Coquitlam                  33.00                        33.72

        2   Rainshadow, Amber                       42   Tyee Aquatic Club                                      1:15.94                     1:20.23

 

Event 8  Women 45-49 50 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Newman, Lynn                                 46   Tyee Aquatic Club                                         36.00                        33.13

        2   Joly de Lotbiniere, Pauline            47   Winskill Aquatic Center                                36.44                        35.81

        3   Nieman, Judi                                      45   Nanaimo Ebbtides                                          35.00                        37.64

        4   O'Halloran, Jane Rohon                 48   Victoria Masters Swim Club                          37.10                        38.25

        5   Sanderson, Margie                           48   Nanaimo Ebbtides                                          42.00                        40.75

        6   Barton, Debbie                                  47   Victoria Masters Swim Club                          44.90                        41.31

        7   Fothergill, Rebecca                          48   Cowichan Aquannis Masters Swim                NT                        50.77

        8   Gatland - Swad, Anne Marie       45   Tyee Aquatic Club                                             NT                     1:10.82

 

Event 8  Women 50-54 50 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Brauit, Danielle                                 50   Victoria Masters Swim Club                          34.50                        34.20

        2   Ruffell, Diane                                    54   Cowichan Aquannis Masters Swim            37.00                        36.44

        3   Turner, Janis L                                  54   Salmon Arm Masters Swim Club                  42.50                        44.66

 

Event 8  Women 55-59 50 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Smith, Elizabeth                                58   Winskill Aquatic Center                                33.44                        34.21

        2   Wiens, Barb                                       59   North Vancouver Masters                            40.00                        40.42

        3   Noble, Jane                                        59   Victoria Masters Swim Club                          44.00                        41.05

        4   Lewis, Ria                                          56   Cowichan Aquannis Masters Swim            55.57                        56.19

 

Event 8  Women 60-64 50 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Nevile Carter, Val                           64   Victoria Crystal Silver Streak                        43.20                        44.01

        2   Hansen, Marsha                               60   Skagit Valley in Pna                                        46.90                        46.51

 

Event 8  Women 70-74 50 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Stamhuis, Connie                              74   Okanaagan Masters Swim Club                   49.00                        48.32

        2   Farrell, Lis                                          70   Cowichan Aquannis Masters Swim            50.10                        50.04

 

Event 8  Women 75-79 50 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Balogh, Sylvia                                    79   Victoria Crystal Silver Streak                        51.07                        48.66

 

Event 8  Men 18-24 50 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Monk, James                                     20   Winskill Aquatic Center                                29.12                        27.79

        2   Morris, Daryl                                     23   Victoria Masters Swim Club                          33.00                        30.23

        3   Hastings, Simon                                20   Thunderfins masters and triath                    35.00                        31.07

        4   Capone, Michael                              22   Navy Masters                                                 36.00                        34.62

        5   Schwartz - Swad, Nate                  21   Tyee Aquatic Club                                         52.80                        51.50

        6   Havres - Swad, Peter                     20   Tyee Aquatic Club                                         52.00                        52.78

 

Event 8  Men 25-29 50 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Perkins, Greg                                     26   Victoria Masters Swim Club                          28.50                        26.93

        2   Feinburg, Avi                                     27   Ubc Masters Swim Club                                29.10                        29.87

        3   Stuart, Bowness                               25   Victoria Masters Swim Club                          42.00                        34.96

        4   Lambert, Avi                                     28   Victoria Masters Swim Club                          40.90                        36.91

        5   Saxon, Greg                                       28   Victoria Masters Swim Club                          42.50                        38.53

 

Event 8  Men 30-34 50 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Hokanson, Aaron                             33   Cowichan Aquannis Masters Swim            28.00                        28.18

        2   Greaves, John                                    34   Victoria Ymca/Ywca Masters                        42.00                        31.79

        3   Tarangle, Dean                                 33   Victoria Ymca/Ywca Masters                            NT                        32.98

        4   O'Brien, Shawn                                31   English Bay Swim Club                                  35.00                        35.32

        5   Azmudeh, Andrew                          32   Victoria Ymca/Ywca Masters                        39.00                        38.42

        6   Martel, Len                                        30   Victoria Masters Swim Club                          55.30                        54.32

 

Event 8  Men 35-39 50 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Oldham, Mark                                   37   English Bay Swim Club                                  26.20                        26.80

        2   Cosper, Scott                                     37   Ubc Masters Swim Club                                27.00                        27.30

        3   Housel, Peter                                     38   English Bay Swim Club                                  27.00                        27.42

        4   Kelly, Joe                                            37   Hyack Masters SC Burnaby                         29.77                        29.16

        5   Kelsey, David                                    39   Victoria Masters Swim Club                          36.00                        33.31

 

Event 8  Men 40-44 50 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Kerasiotis, Erik                                 40   English Bay Swim Club                                  25.10                        26.98

        2   Jenkinson, Greg                                43   Victoria Masters Swim Club                          30.00                        29.87

        3   Haftner, Kevin                                  44   Hyack Masters Swim Coquitlam                  31.00                        31.51

        4   Morin, Michael                                  41   Victoria Ymca/Ywca Masters                        38.00                        33.97

        5   Redding - Swad, Garnet                42   Tyee Aquatic Club                                             NT                     1:14.77

 

Event 8  Men 45-49 50 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Zezza, Tony                                       46   Navy Masters                                                 27.20                        27.89

        2   Moskovicz, Peter                             48   Cowichan Aquannis Masters Swim            35.00                        34.38

        3   Rohon, Juan                                       47   Victoria Masters Swim Club                          55.00                        40.52

 

Event 8  Men 50-54 50 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Barron, Roger                                   51   Unattached                                                      29.50                        29.19

        2   Mehus, Glen                                       52   Okanaagan Masters Swim Club                   34.00                        31.27

        3   Ricketts, Stephen                             51   Nanaimo Ebbtides                                          33.00                        33.28

        4   Noakes, Ronald                                54   Thunderfins masters and triath                    35.00                        34.46

        5   Peterson, Grant                                 52   Victoria Masters Swim Club                          44.00                        36.18

        6   Forester, Harvey                              50   Victoria Masters Swim Club                          44.00                        46.61

 

Event 8  Men 55-59 50 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Staton, Brian                                      59   Cambell River Grey Whales                          29.50                        29.71

 

Event 8  Men 60-64 50 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Burville, Ian                                        60   Nanaimo Ebbtides                                          32.50                        32.48

        2   Fletcher, Max                                    60   Victoria Masters Swim Club                          34.12                        34.73

        3   Anderson, Barry                               64   Victoria Masters Swim Club                          40.00                        38.82

        4   Toyme, Richard                                60   Hyack Masters Swim Coquitlam                  45.00                        41.15

 

Event 8  Men 65-69 50 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Hoffman, Peter                                 66   Victoria Masters Swim Club                          37.30                        37.32

        2   Willies, Gordon                                  68   Kamloops Sunstrokes                                    40.00                        37.99

 

Event 8  Men 70-74 50 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Grave, John                                        73   Unattached                                                      33.00                        33.18

        2   Hall, Grant                                          71   Victoria Crystal Silver Streak                        35.00                        34.86

 

Event 8  Men 75-79 50 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Baker, Stephen                                 78   Victoria Crystal Silver Streak                        45.00                        45.19

 

Event 8  Men 80-84 50 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Lofts, Peter                                        83   Victoria Crystal Silver Streak                        45.84                        46.88

 

Event 8  Men 90-94 50 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Panton, Jim                                         92   Victoria Crystal Silver Streak                     1:30.00                     1:18.16

 

Event 9  Women 18-24 100 SC Meter Butterfly Time Trial

  - Time Trial

        1   Cooper, Kristeen                              24   Nanaimo Ebbtides                                       2:02.50                     2:11.58

 

Event 9  Women 30-34 100 SC Meter Butterfly Time Trial

  - Time Trial

        1   Bauer, Kristin                                    30   Victoria Masters Swim Club                      1:14.00                     1:14.67

 

Event 9  Women 35-39 100 SC Meter Butterfly Time Trial

  - Time Trial

        1   Harmer, Annelle                               38   English Bay Swim Club                              1:20.12                     1:21.12

 

Event 9  Women 40-44 100 SC Meter Butterfly Time Trial

  - Time Trial

        1   Goski, Sam                                         42   Winskill Aquatic Center                             1:17.00                     1:19.45

        2   Haftner, Kelly                                   44   Hyack Masters Swim Coquitlam               1:30.00                     1:26.39

 

Event 9  Women 45-49 100 SC Meter Butterfly Time Trial

  - Time Trial

        1   Freeman, Dale                                  46   Semiahmoo Masters Swim Club                1:17.00                     1:19.81

        2   Graham, Kathy                                 48   Semiahmoo Masters Swim Club                1:28.00                     1:31.45

 

Event 9  Men 30-34 100 SC Meter Butterfly Time Trial

  - Time Trial

        1   Ferguson, David                               33   Ubc Masters Swim Club                             1:06.09                     1:04.87

        2   Ruest, Carl                                         30   English Bay Swim Club                              1:12.00                     1:10.66

 

Event 9  Men 40-44 100 SC Meter Butterfly Time Trial

  - Time Trial

        1   Marsh, Ian                                          44   Hyack Coquitlam Tri-Fit                             1:07.73                     1:06.46

        2   Kempele, Tom                                  44   English Bay Swim Club                              1:06.50                     1:07.08

 

Event 9  Men 45-49 100 SC Meter Butterfly Time Trial

  - Time Trial

        1   Hodson, John                                     47   Navy Masters                                              1:30.00                     1:23.99

 

Event 9  Men 70-74 100 SC Meter Butterfly Time Trial

  - Time Trial

        1   Smith, Chris                                        74   Trillium Y Masters                                       2:15.00                     2:10.40

 

Event 10  Mixed 72-99 50 SC Meter Medley Relay Time Trial

  - Time Trial

        1   Victoria Masters Swim Club                    B                                                                 2:18.00                     2:18.38

                1) Somerville, Jeff M26                   2) Morris, Daryl M23                      3) Sanbrooks, Shailie W22            4) Ellwood, Sarah W26

 

Event 10  Mixed 100-119 50 SC Meter Medley Relay Time Trial

  - Time Trial

        1   Navy Masters                                                A                                                                       NT                     2:39.09

                1) Fleet, Kristy W29                       2) Capone, Michael M22               3) Fenton, Joleen W25                   4) Liend, Clint M43

 

Event 10  Mixed 120-159 50 SC Meter Medley Relay Time Trial

  - Time Trial

        1   Victoria Ymca/Ywca Masters                A                                                                       NT                     2:49.14

                1) Greaves, John M34                    2) Tarangle, Dean M33                  3) Keenliside, Micki W31              4) Sliva, Laura W40

        2   Victoria Ymca/Ywca Masters                B                                                                        NT                     2:54.42

                1) Woodruff, Patricia W30            2) Cliff, Catherine W27                   3) Morin, Michael M41                  4) Azmudeh, Andrew M32

 

Event 10  Mixed 160-199 50 SC Meter Medley Relay Time Trial

  - Time Trial

        1   Nanaimo Ebbtides                                        A                                                                2:20.00                     2:21.66

                1) VanBruggen, Christine W39     2) Itami, Tomoko W31                    3) Burville, Ian M60                        4) Ricketts, Stephen M51

        2   Hyack Masters Swim Coquitl                  A                                                                       NT                     2:24.77

                1) Haftner, Kelly W44                    2) Haftner, Kevin M44                   3) Cairns, Glen M40                        4) Peacock, Peggie W44

 

Event 10  Mixed 200-239 50 SC Meter Medley Relay Time Trial

  - Time Trial

        1   Semiahmoo Masters Swim Cl                  A                                                                2:15.00                     2:31.12

                1) Looye, Aart M62                        2) Buxbaum, Friedrick M54            3) Freeman, Dale W46                    4) Beer, Heike W38

 

Event 10  Mixed 240-279 50 SC Meter Medley Relay Time Trial

  - Time Trial

        1   Victoria Masters Swim Club                    A                                                                3:10.00                     3:20.69

                1) Morrison, Morven W59            2) Anderson, Karen W57              3) Painter, Roger M60                    4) Anderson, Barry M64

 

Event 10  Mixed 280-319 50 SC Meter Medley Relay Time Trial

  - Time Trial

      ---   Victoria Crystal Silver Streak                   A                                                                       NT                           DQ

                1) Warren, Brough M64                 2) Warren, Sue W65                       3) Nevile Carter, Val W64              4) McGregor, Hugh M87

 

Event 11  Women 18-24 100 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Ferdowsi, Feryal                               20   Victoria Masters Swim Club                      1:25.00                     1:20.51

 

Event 11  Women 25-29 100 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Parrott, Charlene                              27   Goowy Tubes                                              1:07.00                     1:09.09

        2   Howard, Sara                                    28   Hyack Coquitlam Tri-Fit                             1:21.17                     1:18.59

        3   Ellwood, Sarah                                  26   Victoria Masters Swim Club                      1:23.00                     1:19.07

        4   Cliff, Catherine                                 27   Victoria Ymca/Ywca Masters                    1:45.00                     1:22.90

 

Event 11  Women 30-34 100 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Naess, Victoria                                 30   English Bay Swim Club                              1:02.00                     1:01.11

        2   Kalas, Pam                                         30   Ubc Masters Swim Club                             1:08.00                     1:08.30

        3   Keenliside, Micki                              31   Victoria Ymca/Ywca Masters                    1:20.00                     1:22.76

        4   Fletcher, Deborah                            30   Victoria Masters Swim Club                      1:36.80                     1:27.44

 

Event 11  Women 35-39 100 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Scriven, Suzanne                              37   Goowy Tubes                                              1:09.50                     1:10.85

        2   VanBruggen, Christine                   39   Nanaimo Ebbtides                                       1:09.10                     1:12.23

        3   Reynolds, Sheila                               37   Semiahmoo Masters Swim Club                1:14.69                     1:13.33

        4   Beer, Heike                                        38   Semiahmoo Masters Swim Club                1:20.00                     1:15.29

 

Event 11  Women 40-44 100 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Peacock, Peggie                               44   Hyack Masters Swim Coquitlam               1:15.00                     1:16.71

        2   Rainshadow, Amber                       42   Tyee Aquatic Club                                      2:51.82                     2:57.24

 

Event 11  Women 45-49 100 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Carlson, Jeanne                                48   Calgary Master Swim Club                        1:11.50                     1:09.49

        2   Newman, Lynn                                 46   Tyee Aquatic Club                                      1:09.00                     1:10.47

        3   O'Halloran, Jane Rohon                 48   Victoria Masters Swim Club                      1:29.20                     1:27.25

        4   Sanderson, Margie                           48   Nanaimo Ebbtides                                       1:38.00                     1:33.89

        5   Gatland - Swad, Anne Marie       45   Tyee Aquatic Club                                             NT                     2:41.11

 

Event 11  Women 50-54 100 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Ruffell, Diane                                    54   Cowichan Aquannis Masters Swim         1:23.00                     1:22.16

 

Event 11  Women 55-59 100 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Smith, Elizabeth                                58   Winskill Aquatic Center                             1:15.46                     1:17.28

        2   Wiens, Barb                                       59   North Vancouver Masters                         1:30.00                     1:34.49

        3   Noble, Jane                                        59   Victoria Masters Swim Club                      1:32.00                     1:35.18

 

Event 11  Women 60-64 100 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Nevile Carter, Val                           64   Victoria Crystal Silver Streak                     1:43.42                     1:42.43

 

Event 11  Women 75-79 100 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Balogh, Sylvia                                    79   Victoria Crystal Silver Streak                     1:54.04                     1:52.19

 

Event 11  Men 18-24 100 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Morris, Daryl                                     23   Victoria Masters Swim Club                      1:16.00                     1:09.64

        2   Hastings, Simon                                20   Thunderfins masters and triath                 1:18.00                     1:14.72

        3   Capone, Michael                              22   Navy Masters                                              1:24.00                     1:22.78

        4   Schwartz - Swad, Nate                  21   Tyee Aquatic Club                                      2:06.00                     1:59.47

        5   Havres - Swad, Peter                     20   Tyee Aquatic Club                                      2:03.64                     1:59.80

 

Event 11  Men 25-29 100 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Perkins, Greg                                     26   Victoria Masters Swim Club                      1:02.00                     1:00.98

        2   Feinburg, Avi                                     27   Ubc Masters Swim Club                             1:07.00                     1:09.08

        3   Lambert, Avi                                     28   Victoria Masters Swim Club                      1:40.50                     1:23.17

        4   Stuart, Bowness                               25   Victoria Masters Swim Club                      1:39.00                     1:26.82

 

Event 11  Men 30-34 100 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Tarangle, Dean                                 33   Victoria Ymca/Ywca Masters                            NT                     1:19.65

        2   O'Brien, Shawn                                31   English Bay Swim Club                              1:20.00                     1:20.00

        3   Azmudeh, Andrew                          32   Victoria Ymca/Ywca Masters                    1:22.00                     1:26.41

        4   Martel, Len                                        30   Victoria Masters Swim Club                      2:05.80                     2:00.61

 

Event 11  Men 35-39 100 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Housel, Peter                                     38   English Bay Swim Club                                  59.83                        59.93

        2   Cosper, Scott                                     37   Ubc Masters Swim Club                             1:01.00                     1:01.25

        3   Kendal, James                                   38   Victoria Masters Swim Club                      1:04.00                     1:04.85

        4   Vanderstelt, Dave                            36   Navy Masters                                              1:10.00                     1:07.79

        5   Kelly, Joe                                            37   Hyack Masters SC Burnaby                      1:10.16                     1:09.26

 

Event 11  Men 40-44 100 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Jenkinson, Greg                                43   Victoria Masters Swim Club                      1:05.00                     1:07.89

        2   Schyf, Al                                             44   Victoria Masters Swim Club                              NT                     1:09.83

        3   Morin, Michael                                  41   Victoria Ymca/Ywca Masters                    1:20.00                     1:19.12

 

Event 11  Men 45-49 100 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Cassells, David                                 47   Victoria Masters Swim Club                      1:01.00                     1:03.18

        2   Zezza, Tony                                       46   Navy Masters                                              1:03.00                     1:04.10

        3   Skelton, Ian                                        45   Navy Masters                                              1:16.00                     1:14.99

        4   Moskovicz, Peter                             48   Cowichan Aquannis Masters Swim         1:25.00                     1:22.28

        5   Rohon, Juan                                       47   Victoria Masters Swim Club                      1:55.00                     1:40.64

 

Event 11  Men 50-54 100 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Barron, Roger                                   51   Unattached                                                   1:06.00                     1:04.95

        2   Peterson, Grant                                 52   Victoria Masters Swim Club                      1:35.00                     1:26.71

        3   Forester, Harvey                              50   Victoria Masters Swim Club                      1:40.00                     1:47.41

 

Event 11  Men 55-59 100 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Carmichael, Rod                               55   Victoria Masters Swim Club                      1:03.00                     1:04.94

        2   Staton, Brian                                      59   Cambell River Grey Whales                       1:07.00                     1:07.15

 

Event 11  Men 60-64 100 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Fletcher, Max                                    60   Victoria Masters Swim Club                      1:18.00                     1:20.52

 

Event 11  Men 65-69 100 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Willies, Gordon                                  68   Kamloops Sunstrokes                                1:30.00                     1:27.91

 

Event 11  Men 70-74 100 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Grave, John                                        73   Unattached                                                   1:16.00                     1:17.54

        2   Hall, Grant                                          71   Victoria Crystal Silver Streak                     1:17.00                     1:17.71

        3   King, Bill                                             73   Oregon                                                          1:19.00                     1:20.22

 

Event 11  Men 75-79 100 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Baker, Stephen                                 78   Victoria Crystal Silver Streak                     1:46.00                     1:50.55

 

Event 11  Men 80-84 100 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Lofts, Peter                                        83   Victoria Crystal Silver Streak                     1:52.79                     1:52.61

 

Event 11  Men 85-89 100 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   McGregor, Hugh                              87   Victoria Crystal Silver Streak                     2:10.00                     2:09.85

 

Event 12  Women 18-24 200 SC Meter IM Time Trial

  - Time Trial

        1   Sanbrooks, Shailie                            22   Victoria Masters Swim Club                      3:00.00                     2:50.38

        2   Ferdowsi, Feryal                               20   Victoria Masters Swim Club                      3:30.00                     3:38.10

 

Event 12  Women 25-29 200 SC Meter IM Time Trial

  - Time Trial

        1   Cunningham, Colleen                      26   Ubc Masters Swim Club                             3:00.00                     2:57.25

        2   Sangster, Elise                                   26   Winskill Aquatic Center                             2:45.21                     3:03.50

        3   Fenton, Joleen                                   25   Navy Masters                                              2:52.00                     3:04.82

        4   Fleet, Kristy                                       29   Navy Masters                                              3:39.00                     3:37.69

 

Event 12  Women 30-34 200 SC Meter IM Time Trial

  - Time Trial

        1   Newman, Deb                                   30   Semiahmoo Masters Swim Club                2:54.57                     2:59.46

        2   Barnes, Julie                                      30   Victoria Masters Swim Club                      2:50.00                     3:02.17

        3   Kurytnik, Lisa                                    32   Nanaimo Ebbtides                                       3:10.00                     3:04.41

        4   Davis, Shannon                                 31   Victoria Masters Swim Club                      3:15.00                     3:09.76

        5   Halton, Jane                                       30   Ubc Masters Swim Club                             3:08.28                     3:14.84

 

Event 12  Women 35-39 200 SC Meter IM Time Trial

  - Time Trial

        1   Mabee, KC                                        35   Winskill Aquatic Center                             3:30.00                     3:22.86

 

Event 12  Women 40-44 200 SC Meter IM Time Trial

  - Time Trial

        1   Smith, Kim                                          43   Unattached                                                   2:51.90                     2:51.86

        2   Goski, Sam                                         42   Winskill Aquatic Center                             2:56.00                     2:58.91

        3   Haftner, Kelly                                   44   Hyack Masters Swim Coquitlam               3:08.00                     3:09.08

 

Event 12  Men 25-29 200 SC Meter IM Time Trial

  - Time Trial

        1   Gibson, Matt                                      28   Tyee Aquatic Club                                      2:40.00                     2:48.09

        2   Tse, Maric                                          27   Ubc Masters Swim Club                             3:15.00                     3:09.47

 

Event 12  Men 30-34 200 SC Meter IM Time Trial

  - Time Trial

        1   Ruest, Carl                                         30   English Bay Swim Club                              2:34.50                     2:35.13

        2   Robinson, Dale                                  32   Ubc Masters Swim Club                             2:40.50                     2:48.92

 

Event 12  Men 35-39 200 SC Meter IM Time Trial

  - Time Trial

        1   Oldham, Mark                                   37   English Bay Swim Club                              2:30.00                     2:34.83

 

Event 12  Men 45-49 200 SC Meter IM Time Trial

  - Time Trial

        1   Hodson, John                                     47   Navy Masters                                              3:00.00                     2:51.67

 

Event 12  Men 55-59 200 SC Meter IM Time Trial

  - Time Trial

        1   Zajchowsky, Richard                      56   Victoria Masters Swim Club                      2:47.00                     2:50.04

 

Event 12  Men 60-64 200 SC Meter IM Time Trial

  - Time Trial

        1   Toyme, Richard                                60   Hyack Masters Swim Coquitlam               4:09.00                     4:06.16

 

Event 12  Men 70-74 200 SC Meter IM Time Trial

  - Time Trial

        1   Portelance, James H                       74   Victoria Crystal Silver Streak                     3:58.00                     4:09.61

 

Event 12  Men 75-79 200 SC Meter IM Time Trial

  - Time Trial

        1   Johnson, Alex                                    75   Victoria Crystal Silver Streak                     4:09.00                     4:08.43

 

Event 13  Women 30-34 200 SC Meter Butterfly Time Trial

  - Time Trial

        1   Woodruff, Patricia                           30   Victoria Ymca/Ywca Masters                    4:04.00                     3:56.24

 

Event 13  Men 18-24 200 SC Meter Butterfly Time Trial

  - Time Trial

        1   Monk, James                                     20   Winskill Aquatic Center                             2:19.89                     2:40.69

 

Event 13  Men 60-64 200 SC Meter Butterfly Time Trial

  - Time Trial

        1   Painter, Roger                                   60   Victoria Masters Swim Club                      4:10.00                     4:21.23

 

Event 13  Men 70-74 200 SC Meter Butterfly Time Trial

  - Time Trial

        1   Smith, Chris                                        74   Trillium Y Masters                                       5:00.00                     5:04.40

 

Event 14  Women 25-29 100 SC Meter Backstroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Howard, Sara                                    28   Hyack Coquitlam Tri-Fit                             1:28.93                     1:32.43

 

Event 14  Women 30-34 100 SC Meter Backstroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Oikawa, Diane                                  33   Victoria Masters Swim Club                      1:25.00                     1:22.34

        2   Barnes, Julie                                      30   Victoria Masters Swim Club                      1:25.00                     1:26.00

        3   Marchildon, Sarah                            32   English Bay Swim Club                              1:41.66                     1:27.08

 

Event 14  Women 35-39 100 SC Meter Backstroke Time Trial

  - Time Trial

        1   VanBruggen, Christine                   39   Nanaimo Ebbtides                                       1:19.00                     1:20.97

        2   Parsons, Natasha                             38   Goowy Tubes                                              1:20.00                     1:22.81

        3   Reynolds, Sheila                               37   Semiahmoo Masters Swim Club                1:29.69                     1:32.73

        4   Renning, Rhonda                              39   Tyee Aquatic Club                                      1:32.00                     1:34.47

 

Event 14  Women 40-44 100 SC Meter Backstroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Peacock, Peggie                               44   Hyack Masters Swim Coquitlam               1:25.00                     1:30.25

 

Event 14  Women 45-49 100 SC Meter Backstroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Graham, Kathy                                 48   Semiahmoo Masters Swim Club                1:24.60                     1:28.10

        2   Morinville, Carole                             49   Victoria Masters Swim Club                      1:55.20                     1:54.52

 

Event 14  Women 55-59 100 SC Meter Backstroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Wiens, Barb                                       59   North Vancouver Masters                         1:50.00                     1:47.78

        2   Morrison, Morven                            59   Victoria Masters Swim Club                      1:59.50                     2:06.45

 

Event 14  Women 70-74 100 SC Meter Backstroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Stamhuis, Connie                              74   Okanaagan Masters Swim Club                1:52.00                     1:51.83

        2   Varty, Eulah                                       72   Cowichan Aquannis Masters Swim         2:07.17                     2:10.77

        3   Farrell, Lis                                          70   Cowichan Aquannis Masters Swim         2:15.04                     2:11.50

 

Event 14  Men 25-29 100 SC Meter Backstroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Somerville, Jeff                                 26   Victoria Masters Swim Club                      1:16.00                     1:16.20

        2   Ponech, Damien                               28   Hyack Coquitlam Tri-Fit                             1:24.75                     1:21.03

 

Event 14  Men 30-34 100 SC Meter Backstroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Ferguson, David                               33   Ubc Masters Swim Club                             1:08.50                     1:10.92

 

Event 14  Men 35-39 100 SC Meter Backstroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Kendal, James                                   38   Victoria Masters Swim Club                      1:13.00                     1:16.93

 

Event 14  Men 40-44 100 SC Meter Backstroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Kempele, Tom                                  44   English Bay Swim Club                              1:09.90                     1:11.36

        2   Marsh, Ian                                          44   Hyack Coquitlam Tri-Fit                             1:17.11                     1:15.05

        3   Jenkinson, Greg                                43   Victoria Masters Swim Club                      1:10.00                     1:18.00

 

Event 14  Men 50-54 100 SC Meter Backstroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Mehus, Glen                                       52   Okanaagan Masters Swim Club                1:30.00                     1:37.55

 

Event 14  Men 55-59 100 SC Meter Backstroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Carmichael, Rod                               55   Victoria Masters Swim Club                      1:16.50                     1:19.19

 

Event 14  Men 60-64 100 SC Meter Backstroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Looye, Aart                                        62   Semiahmoo Masters Swim Club                1:25.00                     1:33.34

 

Event 14  Men 70-74 100 SC Meter Backstroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Grave, John                                        73   Unattached                                                   1:34.00                     1:35.99

        2   Smith, Chris                                        74   Trillium Y Masters                                       2:00.00                     1:59.54

 

Event 14  Men 80-84 100 SC Meter Backstroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Truby, Jack O                                   82   United States Masters Swimming             1:48.03                     1:54.19

 

Event 15  Women 18-24 50 SC Meter Breaststroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Cooper, Kristeen                              24   Nanaimo Ebbtides                                          58.89                     1:00.05

 

Event 15  Women 25-29 50 SC Meter Breaststroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Ellwood, Sarah                                  26   Victoria Masters Swim Club                          45.00                        45.26

        1   Cliff, Catherine                                 27   Victoria Ymca/Ywca Masters                    1:00.00                        50.64

 

Event 15  Women 30-34 50 SC Meter Breaststroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Itami, Tomoko                                   31   Nanaimo Ebbtides                                          39.00                        37.39

        2   Halton, Jane                                       30   Ubc Masters Swim Club                                44.50                        43.36

        3   Chew, Jackie                                     33   Victoria Masters Swim Club                          45.00                        44.16

        4   Davis, Shannon                                 31   Victoria Masters Swim Club                          47.00                        44.76

 

Event 15  Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Harmer, Annelle                               38   English Bay Swim Club                                  50.00                        46.66

        2   Kale, Helene                                      36   Skagit Valley in Pna                                    1:01.00                        55.68

 

Event 15  Women 40-44 50 SC Meter Breaststroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Haftner, Kelly                                   44   Hyack Masters Swim Coquitlam                  43.00                        43.03

 

Event 15  Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Joly de Lotbiniere, Pauline            47   Winskill Aquatic Center                                43.75                        43.61

        2   O'Halloran, Jane Rohon                 48   Victoria Masters Swim Club                          45.00                        45.47

        3   Nieman, Judi                                      45   Nanaimo Ebbtides                                          45.00                        46.62

        4   Barton, Debbie                                  47   Victoria Masters Swim Club                          52.80                        53.06

        5   Sanderson, Margie                           48   Nanaimo Ebbtides                                          56.00                        55.88

        6   Fothergill, Rebecca                          48   Cowichan Aquannis Masters Swim                NT                        55.98

 

Event 15  Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Rhodes, Avila                                    50   Victoria Masters Swim Club                          39.90                        39.86

        2   Brauit, Danielle                                 50   Victoria Masters Swim Club                          41.80                        42.17

        3   Turner, Janis L                                  54   Salmon Arm Masters Swim Club                  56.90                        58.55

 

Event 15  Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Lewis, Ria                                          56   Cowichan Aquannis Masters Swim         1:00.33                     1:06.22

 

Event 15  Women 60-64 50 SC Meter Breaststroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Hansen, Marsha                               60   Skagit Valley in Pna                                    1:00.00                        57.74

 

Event 15  Women 65-69 50 SC Meter Breaststroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Warren, Sue                                       65   Victoria Crystal Silver Streak                        53.93                        53.61

        2   Papadopoulos, Kenna                     65   Winskill Aquatic Center                                56.50                        54.37

 

Event 15  Women 70-74 50 SC Meter Breaststroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Stamhuis, Connie                              74   Okanaagan Masters Swim Club                   52.00                        55.95

        2   Farrell, Lis                                          70   Cowichan Aquannis Masters Swim         1:00.33                        59.90

 

Event 15  Women 85-89 50 SC Meter Breaststroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Devitt, Marion                                   87   Victoria Crystal Silver Streak                            NT                     1:22.08

 

Event 15  Men 18-24 50 SC Meter Breaststroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Morris, Daryl                                     23   Victoria Masters Swim Club                          37.00                        36.30

        2   Capone, Michael                              22   Navy Masters                                                 44.00                        43.05

 

Event 15  Men 30-34 50 SC Meter Breaststroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Azmudeh, Andrew                          32   Victoria Ymca/Ywca Masters                        49.60                        46.31

        2   Martel, Len                                        30   Victoria Masters Swim Club                      1:15.00                     1:19.20

 

Event 15  Men 35-39 50 SC Meter Breaststroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Oldham, Mark                                   37   English Bay Swim Club                                  34.50                        34.69

        2   Hooper, James                                  35   Ubc Masters Swim Club                                34.50                        35.11

        3   Cosper, Scott                                     37   Ubc Masters Swim Club                                34.50                        35.41

        4   Housel, Peter                                     38   English Bay Swim Club                                  35.00                        35.46

        5   Kelly, Joe                                            37   Hyack Masters SC Burnaby                         39.07                        40.39

 

Event 15  Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Kerasiotis, Erik                                 40   English Bay Swim Club                                  34.00                        34.78

        2   Cairns, Glen                                       40   Hyack Masters Swim Coquitlam                  33.97                        34.96

        3   Haftner, Kevin                                  44   Hyack Masters Swim Coquitlam                  39.00                        42.52

 

Event 15  Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Rohon, Juan                                       47   Victoria Masters Swim Club                          58.00                        46.25

 

Event 15  Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Buxbaum, Friedrick                         54   Semiahmoo Masters Swim Club                   38.00                        37.78

        2   Beaudin, Gilles                                  52   English Bay Swim Club                                  38.00                        39.15

        3   Ricketts, Stephen                             51   Nanaimo Ebbtides                                          40.00                        40.52

        4   Peterson, Grant                                 52   Victoria Masters Swim Club                          55.00                        43.53

 

Event 15  Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Close, Jim                                           58   Vancouver Pacemakers Masters                  46.00                        46.22

 

Event 15  Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Burville, Ian                                        60   Nanaimo Ebbtides                                          42.00                        43.54

        2   Warren, Brough                                64   Victoria Crystal Silver Streak                        52.00                        50.96

 

Event 15  Men 70-74 50 SC Meter Breaststroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Bell, Peter                                           71   North Vancouver Masters                            40.00                        40.50

 

Event 15  Men 75-79 50 SC Meter Breaststroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Carviel, Ross                                     76   Okanaagan Masters Swim Club                   52.04                        53.38

 

Event 15  Men 90-94 50 SC Meter Breaststroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Panton, Jim                                         92   Victoria Crystal Silver Streak                     1:40.00                     1:24.04

 

Event 16  Men 120-159 50 SC Meter Medley Relay Time Trial

  - Time Trial

        1   English Bay Swim Club                              A                                                                2:03.00                     2:12.12

                1) Housel, Peter M38                      2) Kerasiotis, Erik M40                   3) Ruest, Carl M30                          4) Oldham, Mark M37

        2   Victoria Ymca/Ywca Masters                A                                                                       NT                     2:45.43

                1) Greaves, John M34                    2) Azmudeh, Andrew M32            3) Morin, Michael M41                  4) Tarangle, Dean M33

      ---   Ubc Masters Swim Club                            A                                                                2:11.20                           DQ

                1) Feinburg, Avi M27                     2) Tse, Maric M27                          3) Cosper, Scott M37                     4) Ferguson, David M33

 

Event 16  Men 160-199 50 SC Meter Medley Relay Time Trial

  - Time Trial

        1   Navy Masters                                                A                                                                2:10.00                     2:31.17

                1) Hodson, John M47                    2) Skelton, Ian M45                        3) Zezza, Tony M46                        4) Capone, Michael M22

 

Event 16  Men 280-319 50 SC Meter Medley Relay Time Trial

  - Time Trial

        1   Victoria Crystal Silver Streak                   A                                                                       NT                     3:02.38

                1) Johnson, Alex M75                    2) Politano, Leon M63                    3) Hall, Grant M71                           4) Portelance, James H M74

 

Event 17  Women 120-159 50 SC Meter Medley Relay Time Trial

  - Time Trial

        1   Nanaimo Ebbtides                                        A                                                                2:25.00                     2:28.08

                1) VanBruggen, Christine W39     2) Itami, Tomoko W31                    3) Nieman, Judi W45                      4) Kurytnik, Lisa W32

        2   Victoria Ymca/Ywca Masters                A                                                                       NT                     2:51.34

                                                                           2) Keenliside, Micki W31              3) Woodruff, Patricia W30            4) Sliva, Laura W40

      ---   Winskill Aquatic Center                             A                                                                       NT                 X2:40.44

                                                                           2) Joly de Lotbiniere, Pauline W  3) Mabee, KC W35

 

Event 17  Women 200-239 50 SC Meter Medley Relay Time Trial

  - Time Trial

      ---   Victoria Masters Swim Club                    A                                                                       NT                           DQ

                1) Rhodes, Avila W50                    2) Brauit, Danielle W50                  3) Owen, Linda W49                       4) Noble, Jane W59

 

Event 18  Women 25-29 400 SC Meter IM Time Trial

  - Time Trial

        1   Cunningham, Colleen                      26   Ubc Masters Swim Club                             6:18.00                     6:22.26

 

Event 18  Women 40-44 400 SC Meter IM Time Trial

  - Time Trial

        1   Goski, Sam                                         42   Winskill Aquatic Center                             6:20.00                     6:11.64

 

Event 18  Women 45-49 400 SC Meter IM Time Trial

  - Time Trial

        1   Freeman, Dale                                  46   Semiahmoo Masters Swim Club                6:21.00                     6:08.59

 

Event 18  Women 50-54 400 SC Meter IM Time Trial

  - Time Trial

        1   Rhodes, Avila                                    50   Victoria Masters Swim Club                      6:35.00                     6:39.91

 

Event 18  Women 70-74 400 SC Meter IM Time Trial

  - Time Trial

        1   Varty, Eulah                                       72   Cowichan Aquannis Masters Swim         9:35.29                     9:21.27

 

Event 18  Men 30-34 400 SC Meter IM Time Trial

  - Time Trial

        1   Robinson, Dale                                  32   Ubc Masters Swim Club                             5:38.00                     5:45.57

 

Event 18  Men 40-44 400 SC Meter IM Time Trial

  - Time Trial

        1   Schyf, Al                                             44   Victoria Masters Swim Club                      6:30.00                     6:27.41

 

Event 18  Men 50-54 400 SC Meter IM Time Trial

  - Time Trial

        1   Noakes, Ronald                                54   Thunderfins masters and triath                 7:30.00                     7:41.34

 

Event 18  Men 60-64 400 SC Meter IM Time Trial

  - Time Trial

        1   Painter, Roger                                   60   Victoria Masters Swim Club                      8:00.00                     8:54.30

 

Event 19  Women 25-29 400 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Parrott, Charlene                              27   Goowy Tubes                                              5:30.00                     5:21.11

        2   Sangster, Elise                                   26   Winskill Aquatic Center                             6:02.34                     5:34.23

 

Event 19  Women 30-34 400 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Kalas, Pam                                         30   Ubc Masters Swim Club                             4:49.00                     5:02.18

        2   Bauer, Kristin                                    30   Victoria Masters Swim Club                      5:15.00                     5:14.20

        3   Newman, Deb                                   30   Semiahmoo Masters Swim Club                5:23.24                     5:30.52

        4   Marchildon, Sarah                            32   English Bay Swim Club                              5:45.00                     5:41.07

 

Event 19  Women 35-39 400 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Harmer, Annelle                               38   English Bay Swim Club                              5:12.18                     5:08.15

        2   Scriven, Suzanne                              37   Goowy Tubes                                              5:12.00                     5:28.38

        3   Parsons, Natasha                             38   Goowy Tubes                                              7:00.00                     5:37.07

        4   Renning, Rhonda                              39   Tyee Aquatic Club                                      6:15.00                     6:29.68

 

Event 19  Women 40-44 400 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Smith, Kim                                          43   Unattached                                                   5:35.57                     5:29.50

        2   Sliva, Laura                                        40   Victoria Ymca/Ywca Masters                    6:00.00                     6:18.08

 

Event 19  Women 45-49 400 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Carlson, Jeanne                                48   Calgary Master Swim Club                        5:12.00                     5:10.83

        2   Sperling, Claudia                               46   Victoria Masters Swim Club                      7:10.00                     6:59.21

        3   Barton, Debbie                                  47   Victoria Masters Swim Club                      7:30.00                     7:37.43

        4   Morinville, Carole                             49   Victoria Masters Swim Club                      7:54.60                     8:12.67

 

Event 19  Women 50-54 400 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Ruffell, Diane                                    54   Cowichan Aquannis Masters Swim         6:50.00                     6:54.19

 

Event 19  Women 55-59 400 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Smith, Elizabeth                                58   Winskill Aquatic Center                             6:00.00                     6:12.78

        2   Anderson, Karen                              57   Victoria Masters Swim Club                      6:30.00                     6:25.91

 

Event 19  Women 75-79 400 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Balogh, Sylvia                                    79   Victoria Crystal Silver Streak                     8:20.00                     8:25.73

 

Event 19  Men 18-24 400 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Monk, James                                     20   Winskill Aquatic Center                             5:43.99                     4:50.95

 

Event 19  Men 25-29 400 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Ponech, Damien                               28   Hyack Coquitlam Tri-Fit                                    NT                     5:57.31

 

Event 19  Men 30-34 400 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Ruest, Carl                                         30   English Bay Swim Club                              5:02.00                     4:55.22

        2   O'Brien, Shawn                                31   English Bay Swim Club                              6:00.00                     6:38.73

        3   Greaves, John                                    34   Victoria Ymca/Ywca Masters                    8:00.00                     6:42.82

 

Event 19  Men 40-44 400 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Liend, Clint                                         43   Navy Masters                                              6:00.00                     6:12.05

 

Event 19  Men 45-49 400 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Craig, Rod                                          46   Goowy Tubes                                              4:39.00                     4:36.10

        2   Cassells, David                                 47   Victoria Masters Swim Club                      4:59.00                     5:02.29

        3   Zezza, Tony                                       46   Navy Masters                                              5:15.40                     5:27.96

        4   Kendal, Keith                                    45   Victoria Masters Swim Club                      5:31.00                     5:32.51

        5   Hodson, John                                     47   Navy Masters                                              5:35.00                     5:32.83

        6   Skelton, Ian                                        45   Navy Masters                                              6:05.00                     6:01.75

 

Event 19  Men 50-54 400 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Barron, Roger                                   51   Unattached                                                   5:20.00                     5:12.22

        2   Forester, Harvey                              50   Victoria Masters Swim Club                      8:00.00                     8:31.57

 

Event 19  Men 55-59 400 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Carmichael, Rod                               55   Victoria Masters Swim Club                      5:01.00                     5:14.03

        2   Zajchowsky, Richard                      56   Victoria Masters Swim Club                      5:20.00                     5:16.25

        3   Close, Jim                                           58   Vancouver Pacemakers Masters               7:00.00                     7:06.48

 

Event 19  Men 60-64 400 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Fletcher, Max                                    60   Victoria Masters Swim Club                      6:40.00                     7:00.39

        2   Toyme, Richard                                60   Hyack Masters Swim Coquitlam               6:45.00                     7:10.60

        3   Politano, Leon                                   63   Victoria Crystal Silver Streak                     7:00.00                     7:21.71

 

Event 19  Men 65-69 400 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Willies, Gordon                                  68   Kamloops Sunstrokes                                7:20.00                     7:21.23

 

Event 19  Men 70-74 400 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   King, Bill                                             73   Oregon                                                          6:22.00                     6:49.86

        2   Portelance, James H                       74   Victoria Crystal Silver Streak                     7:14.00                     7:18.95

 

Event 19  Men 75-79 400 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Johnson, Alex                                    75   Victoria Crystal Silver Streak                     7:10.00                     7:15.43

        2   Baker, Stephen                                 78   Victoria Crystal Silver Streak                     8:45.00                     9:12.92

 

Event 19  Men 80-84 400 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   Lofts, Peter                                        83   Victoria Crystal Silver Streak                     9:07.34                     9:07.87

 

Event 19  Men 85-89 400 SC Meter Freestyle Time Trial

  - Time Trial

        1   McGregor, Hugh                              87   Victoria Crystal Silver Streak                   10:30.00                  10:14.89

 

Event 20  Women 18-24 50 SC Meter Backstroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Cooper, Kristeen                              24   Nanaimo Ebbtides                                              NT                     1:00.26

 

Event 20  Women 25-29 50 SC Meter Backstroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Cliff, Catherine                                 27   Victoria Ymca/Ywca Masters                    1:00.00                        46.10

 

Event 20  Women 30-34 50 SC Meter Backstroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Oikawa, Diane                                  33   Victoria Masters Swim Club                          39.00                        37.64

        2   Kurytnik, Lisa                                    32   Nanaimo Ebbtides                                          44.00                        40.54

        3   Davis, Shannon                                 31   Victoria Masters Swim Club                          42.00                        42.08

        4   Woodruff, Patricia                           30   Victoria Ymca/Ywca Masters                        45.00                        43.98

 

Event 20  Women 35-39 50 SC Meter Backstroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Parsons, Natasha                             38   Goowy Tubes                                                  37.90                        38.95

        2   Kale, Helene                                      36   Skagit Valley in Pna                                        45.01                        49.92

 

Event 20  Women 40-44 50 SC Meter Backstroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Rainshadow, Amber                       42   Tyee Aquatic Club                                      1:47.32                     1:55.95

 

Event 20  Women 45-49 50 SC Meter Backstroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Graham, Kathy                                 48   Semiahmoo Masters Swim Club                   37.50                        39.05

        2   Freeman, Dale                                  46   Semiahmoo Masters Swim Club                   39.06                        39.58

        3   Fothergill, Rebecca                          48   Cowichan Aquannis Masters Swim                NT                     1:00.40

        4   Gatland - Swad, Anne Marie       45   Tyee Aquatic Club                                             NT                     1:26.03

 

Event 20  Women 50-54 50 SC Meter Backstroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Brauit, Danielle                                 50   Victoria Masters Swim Club                          43.50                        46.17

 

Event 20  Women 55-59 50 SC Meter Backstroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Wiens, Barb                                       59   North Vancouver Masters                            50.00                        50.26

        2   Noble, Jane                                        59   Victoria Masters Swim Club                          48.00                        53.30

        3   Morrison, Morven                            59   Victoria Masters Swim Club                          58.00                        57.37

        4   Lewis, Ria                                          56   Cowichan Aquannis Masters Swim                NT                     1:06.61

 

Event 20  Women 60-64 50 SC Meter Backstroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Hansen, Marsha                               60   Skagit Valley in Pna                                    1:03.00                        58.23

        2   Nevile Carter, Val                           64   Victoria Crystal Silver Streak                        57.61                     1:00.28

 

Event 20  Women 65-69 50 SC Meter Backstroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Papadopoulos, Kenna                     65   Winskill Aquatic Center                             1:07.00                     1:07.56

 

Event 20  Women 70-74 50 SC Meter Backstroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Stamhuis, Connie                              74   Okanaagan Masters Swim Club                   53.00                        53.07

 

Event 20  Women 85-89 50 SC Meter Backstroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Devitt, Marion                                   87   Victoria Crystal Silver Streak                            NT                     1:36.04

 

Event 20  Men 18-24 50 SC Meter Backstroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Schwartz - Swad, Nate                  21   Tyee Aquatic Club                                      1:02.92                     1:05.33

        2   Havres - Swad, Peter                     20   Tyee Aquatic Club                                      1:05.87                     1:10.29

 

Event 20  Men 25-29 50 SC Meter Backstroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Saxon, Greg                                       28   Victoria Masters Swim Club                          50.60                        49.18

 

Event 20  Men 30-34 50 SC Meter Backstroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Martel, Len                                        30   Victoria Masters Swim Club                      1:05.00                     1:00.40

 

Event 20  Men 35-39 50 SC Meter Backstroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Kendal, James                                   38   Victoria Masters Swim Club                          35.00                        35.10

 

Event 20  Men 40-44 50 SC Meter Backstroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Kempele, Tom                                  44   English Bay Swim Club                                  33.80                        33.34

        2   Haftner, Kevin                                  44   Hyack Masters Swim Coquitlam                  37.50                        38.46

        3   Redding - Swad, Garnet                42   Tyee Aquatic Club                                             NT                     1:20.75

 

Event 20  Men 50-54 50 SC Meter Backstroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Mehus, Glen                                       52   Okanaagan Masters Swim Club                   40.00                        38.44

        2   Buxbaum, Friedrick                         54   Semiahmoo Masters Swim Club                   42.00                        42.26

        3   Beaudin, Gilles                                  52   English Bay Swim Club                                  42.00                        42.59

        4   Ricketts, Stephen                             51   Nanaimo Ebbtides                                          45.00                        44.95

 

Event 20  Men 55-59 50 SC Meter Backstroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Staton, Brian                                      59   Cambell River Grey Whales                          38.50                        39.72

 

Event 20  Men 60-64 50 SC Meter Backstroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Looye, Aart                                        62   Semiahmoo Masters Swim Club                   39.00                        40.89

      ---   Warren, Brough                                64   Victoria Crystal Silver Streak                     1:00.00                           DQ

 

Event 20  Men 65-69 50 SC Meter Backstroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Hoffman, Peter                                 66   Victoria Masters Swim Club                          47.80                        48.75

 

Event 20  Men 70-74 50 SC Meter Backstroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Bell, Peter                                           71   North Vancouver Masters                            46.00                        45.82

 

Event 20  Men 75-79 50 SC Meter Backstroke Time Trial

  - Time Trial

        1   Carviel, Ross                                     76   Okanaagan Masters Swim Club                   47.00                        48.22

 

Event 21  Mixed 72-99 50 SC Meter Freestyle Relay Time Trial

  - Time Trial

        1   Victoria Masters Swim Club                    D                                                                2:12.00                     2:09.40

                1) Somerville, Jeff M26                   2) Ferdowsi, Feryal W20                3) Ellwood, Sarah W26                   4) Morris, Daryl M23

 

Event 21  Mixed 120-159 50 SC Meter Freestyle Relay Time Trial

  - Time Trial

        1   Victoria Masters Swim Club                    C                                                                 1:56.50                     1:56.76

                1) Cassells, David M47                  2) Barnes, Julie W30                       3) Sanbrooks, Shailie W22            4) Perkins, Greg M26

        2   Ubc Masters Swim Club                            B                                                                 2:06.00                     2:04.07

                1) Halton, Jane W30                       2) Chu, Elizabeth W37                    3) Tse, Maric M27                          4) Ferguson, David M33

        3   Victoria Ymca/Ywca Masters                A                                                                       NT                     2:21.90

                1) Azmudeh, Andrew M32            2) Greaves, John M34                    3) Woodruff, Patricia W30            4) Keenliside, Micki W31

        4   Victoria Ymca/Ywca Masters                B                                                                        NT                     2:23.62

                1) Sliva, Laura W40                        2) Cliff, Catherine W27                   3) Tarangle, Dean M33                  4) Morin, Michael M41

        5   Victoria Masters Swim Club                    I                                                                  2:30.00                     2:33.55

                1) Owen, Linda W49                       2) Davis, Shannon W31                 3) Stuart, Bowness M25                4) Forester, Harvey M50

        6   Victoria Masters Swim Club                    J                                                                  2:30.00                     2:37.20

                1) Oikawa, Diane W33                    2) Brauit, Danielle W50                  3) Lambert, Avi M28                      4) Martel, Len M30

 

Event 21  Mixed 160-199 50 SC Meter Freestyle Relay Time Trial

  - Time Trial

        1   Nanaimo Ebbtides                                        A                                                                2:10.00                     2:10.18

                1) Itami, Tomoko W31                    2) Kurytnik, Lisa W32                    3) Ricketts, Stephen M51              4) Burville, Ian M60

        2   Victoria Masters Swim Club                    F                                                                 2:30.00                     2:27.08

                1) Kendal, Keith M45                     2) Rohon, Juan M47                       3) Sperling, Claudia W46               4) Fletcher, Deborah W30

        3   Victoria Masters Swim Club                    G                                                                 2:30.00                     2:27.75

                1) Kendal, James M38                    2) O'Halloran, Jane Rohon W48   3) Kelsey, David M39                    4) Morrison, Morven W59

        4   Victoria Masters Swim Club                    E                                                                 2:30.00                     2:36.02

                1) Schyf, Al M44                             2) Peterson, Grant M52                  3) Barton, Debbie W47                  4) Morinville, Carole W49

        5   Cowichan Aquannis Masters                   A                                                                2:50.00                     2:46.11

                1) Moskovicz, Peter M48               2) Lewis, Ria W56                           3) Fothergill, Rebecca W48           4) Hokanson, Aaron M33

 

Event 21  Mixed 200-239 50 SC Meter Freestyle Relay Time Trial

  - Time Trial

        1   Victoria Masters Swim Club                    B                                                                 1:55.00                     1:57.69

                1) Carmichael, Rod M55                 2) Zajchowsky, Richard M56        3) Woodward, Judy W48              4) Rhodes, Avila W50

 

Event 21  Mixed 240-279 50 SC Meter Freestyle Relay Time Trial

  - Time Trial

      ---   Victoria Masters Swim Club                    A                                                                2:24.00                           DQ

                1) Anderson, Karen W57              2) Noble, Jane W59                        3) Hoffman, Peter M66                   4) Fletcher, Max M60

 

Event 21  Mixed 280-319 50 SC Meter Freestyle Relay Time Trial

  - Time Trial

        1   Victoria Crystal Silver Streak                   A                                                                       NT                     3:10.87

                1) Nevile Carter, Val W64              2) Lofts, Peter M83                         3) Baker, Stephen M78                   4) Balogh, Sylvia W79

 

Event 21  Mixed 320-359 50 SC Meter Freestyle Relay Time Trial

  - Time Trial

      ---   Tyee Aquatic Club                                       A                                                                       NT                 X4:26.01

                1) Redding - Swad, Garnet M42    2) Gatland - Swad, Anne Marie    3) Schwartz - Swad, Nate M21      4) Havres - Swad, Peter M20