Licensed to White Rock Amateur Swim Club
                                       Hy-Tek's Meet Manager 4/28/2007 07:25 PM
         2007 B.C. Masters Swim Championships - 4/20/2007 to 4/22/2007         
                              Sanction #SBCM 0706                              
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 25-29 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bourke, Heather           28 EBSC                 3:04.20    2:58.09  
                  40.73     1:26.31 (45.58)     2:12.47 (46.16)     2:58.09 (45.62)
  2 Ferguson, Racelle         25 COWI                 3:16.00    3:07.32  
                  42.80     1:29.62 (46.82)     2:18.38 (48.76)     3:07.32 (48.94)
  3 Cooper, Kristeen          25 NEBB                 4:18.94    4:11.75  
 
Event 1  Women 30-34 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schilling, Jennifer       31 NSM                  3:02.00    2:53.51  
                  40.69     1:24.53 (43.84)     2:08.92 (44.39)     2:53.51 (44.59)
  2 Davis, Shannon            32 VIC                  3:24.36    3:22.69  
                  46.42     1:39.55 (53.13)     2:31.63 (52.08)     3:22.69 (51.06)
 
Event 1  Women 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reynolds, Sheila          38 SEMI                 3:24.70    3:24.08  
                  46.23     1:37.80 (51.57)     2:30.71 (52.91)     3:24.08 (53.37)
 
Event 1  Women 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Kim                44 VDUK                 3:05.00    3:04.23  
                  41.08     1:27.27 (46.19)     2:15.24 (47.97)     3:04.23 (48.99)
  2 Sigaty, Kathy             40 SARM                 3:30.00    3:25.94  
                  45.63     1:38.10 (52.47)     2:32.36 (54.26)     3:25.94 (53.58)
 
Event 1  Women 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCluskie, Kim            46 WRW                  3:48.00    3:44.97  
                  48.38     1:45.07 (56.69)   2:45.37 (1:00.30)     3:44.97 (59.60)
 
Event 1  Women 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rhodes, Avila             51 VIC                  3:06.00    3:02.41  
                  41.40     1:27.62 (46.22)     2:15.52 (47.90)     3:02.41 (46.89)
  2 Hartney, Bonnie           51 SEMI                 3:29.57    3:26.36  
                  46.09     1:38.16 (52.07)     2:32.50 (54.34)     3:26.36 (53.86)
 
Event 1  Women 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Higuchi, Misao            62 WIN                  4:04.03    3:59.41  
  2 Rocheleau, Lolita         62 SEMI                 4:32.07    4:39.12  
 
Event 1  Women 65-69 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pronk, Bonnie             65 CRGW                 3:23.72    3:26.08  
                  46.32     1:38.74 (52.42)     2:32.78 (54.04)     3:26.08 (53.30)
  2 Papadopoulos, Kenna       66 WIN                  4:30.00    4:28.64  
  3 Brichon, Alida            66 WRW                  4:28.00    4:29.04  
 
Event 1  Men 25-29 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tse, Maric                28 UBC                  3:00.00    2:59.79  
                  42.24     1:28.55 (46.31)     2:15.08 (46.53)     2:59.79 (44.71)
 
Event 1  Men 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hooper, James             36 UBC                  2:47.50    2:42.37  
                  36.82     1:17.81 (40.99)     1:59.94 (42.13)     2:42.37 (42.43)
 -- Cosper, Scott             38 UBC                  2:55.00         DQ  
                  38.90     1:22.87 (43.97)     2:08.22 (45.35)          DQ (43.75)
 
Event 1  Men 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vandevelde, Chris         44 LOSC                 3:00.00    2:50.47  
                  39.29     1:22.57 (43.28)     2:07.07 (44.50)     2:50.47 (43.40)
  2 Gordon, Eric              40 AURO                 3:19.21    3:22.46  
                  46.32     1:37.17 (50.85)     2:30.25 (53.08)     3:22.46 (52.21)
 
Event 1  Men 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barton, Robert            47 VDUK                 2:55.00    2:50.76  
                  39.20     1:22.38 (43.18)     2:07.95 (45.57)     2:50.76 (42.81)
  2 Slater, Craig             47 SEMI                 3:03.00    3:00.39  
                  40.22     1:25.17 (44.95)     2:11.61 (46.44)     3:00.39 (48.78)
  3 Kendal, Keith             46 VIC                  3:11.00    3:10.25  
                  43.50     1:31.72 (48.22)     2:20.83 (49.11)     3:10.25 (49.42)
  4 Gulay, Darryl             49 HYAC                 3:50.00    3:25.93  
  5 Cooper, Carl              47 SARM                 3:48.00    3:33.15  
                  49.15     1:44.30 (55.15)     2:39.50 (55.20)     3:33.15 (53.65)
 
Event 1  Men 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beaudin, Gilles           53 EBSC                 2:50.07    2:47.58  
                  38.77     1:21.00 (42.23)     2:03.64 (42.64)     2:47.58 (43.94)
  2 Hrdlitschka, Peter        52 VDUK                 2:55.00    2:57.97  
                  38.97     1:22.91 (43.94)     2:09.21 (46.30)     2:57.97 (48.76)
  3 Topp, Martin              50 WIN                  3:38.00    3:38.28  
                  47.71     1:43.21 (55.50)     2:41.14 (57.93)     3:38.28 (57.14)
 
Event 1  Men 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brimm, Dan                56 HYACC                3:01.30    3:13.87  
                  43.95     1:33.11 (49.16)     2:22.94 (49.83)     3:13.87 (50.93)
  2 Buxbaum, Friedrich        55 SEMI                 3:20.00    3:20.89  
                  43.49     1:33.96 (50.47)     2:27.40 (53.44)     3:20.89 (53.49)
  3 Saunders, David           59 SARM                 3:45.00    3:39.25  
                  50.26     1:45.74 (55.48)     2:43.07 (57.33)     3:39.25 (56.18)
 
Event 1  Men 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jamieson, Sandy           60 HMSC                 3:28.00    3:18.66  
                  43.95     1:33.76 (49.81)     2:26.01 (52.25)     3:18.66 (52.65)
  2 Davis, Barry              61 CRGW                 3:30.00    3:26.90  
                  46.65     1:41.91 (55.26)     2:36.20 (54.29)     3:26.90 (50.70)
 
Event 1  Men 65-69 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelso, Jack               68 UBC                  3:07.50    3:07.53  
                  43.21     1:30.87 (47.66)     2:20.04 (49.17)     3:07.53 (47.49)
 
Event 1  Men 70-74 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bell, Peter               72 NSM                  3:10.00    3:12.76  
                  43.03     1:31.56 (48.53)     2:21.84 (50.28)     3:12.76 (50.92)
  2 Mandur, Joe               72 TERR                 3:45.00    3:43.06  
                  49.16     1:45.73 (56.57)     2:44.60 (58.87)     3:43.06 (58.46)
 
Event 1  Men 75-79 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Carviel, Ross             77 OMSC                 5:10.11         DQ  
 
Event 2  Women 25-29 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bourke, Heather           28 EBSC                21:30.00   20:06.98  
                  34.68     1:14.02 (39.34)     1:53.37 (39.35)     2:33.69 (40.32)
        3:14.61 (40.92)     3:54.92 (40.31)     4:35.51 (40.59)     5:16.15 (40.64)
        5:57.08 (40.93)     6:37.48 (40.40)     7:18.05 (40.57)     7:58.78 (40.73)
        8:39.58 (40.80)     9:19.85 (40.27)    10:00.63 (40.78)    10:41.56 (40.93)
       11:22.51 (40.95)    12:03.46 (40.95)    12:44.35 (40.89)    13:24.77 (40.42)
       14:05.19 (40.42)    14:45.60 (40.41)    15:26.43 (40.83)    16:07.50 (41.07)
       16:47.81 (40.31)    17:27.62 (39.81)    18:09.07 (41.45)    18:49.59 (40.52)
       19:20.67 (31.08)    20:06.98 (46.31)                                        
  2 Pelzer, Klara             28 Unattached          30:00.00   26:23.97  
                  47.54     1:36.92 (49.38)     2:27.45 (50.53)     3:17.48 (50.03)
        4:08.57 (51.09)     5:00.39 (51.82)     5:52.18 (51.79)     6:44.17 (51.99)
        7:36.40 (52.23)     8:29.48 (53.08)     9:22.32 (52.84)    10:15.79 (53.47)
       11:09.49 (53.70)    12:02.61 (53.12)    12:56.49 (53.88)    13:49.82 (53.33)
       14:43.35 (53.53)    15:37.50 (54.15)    16:31.55 (54.05)    17:25.75 (54.20)
       18:20.11 (54.36)    19:14.06 (53.95)    20:07.83 (53.77)    21:01.01 (53.18)
       21:54.54 (53.53)    22:48.29 (53.75)    23:42.54 (54.25)    24:37.09 (54.55)
       25:31.49 (54.40)    26:23.97 (52.48)                                        
 
Event 2  Women 30-34 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 van Oosten, Elaine        30 UBC                 21:00.00   19:46.81  
                  33.47     1:10.23 (36.76)     1:48.00 (37.77)     2:26.51 (38.51)
        3:05.84 (39.33)     3:44.90 (39.06)     4:24.33 (39.43)     5:03.77 (39.44)
        5:43.36 (39.59)     6:23.03 (39.67)     7:02.46 (39.43)     7:42.05 (39.59)
        8:21.77 (39.72)     9:02.19 (40.42)     9:42.54 (40.35)    10:22.91 (40.37)
       11:03.06 (40.15)    11:43.48 (40.42)    12:23.70 (40.22)    13:03.96 (40.26)
       13:44.22 (40.26)    14:24.57 (40.35)    15:04.75 (40.18)    15:45.30 (40.55)
       16:25.51 (40.21)    17:06.14 (40.63)    17:46.81 (40.67)    18:27.15 (40.34)
       19:07.01 (39.86)    19:46.81 (39.80)                                        
  2 Fleet, Kristy             30 NAVY                27:00.00   27:22.35  
                  46.79     1:38.57 (51.78)     2:31.77 (53.20)     3:25.51 (53.74)
        4:19.14 (53.63)     5:13.33 (54.19)     6:09.00 (55.67)     7:04.26 (55.26)
        7:59.10 (54.84)     8:54.46 (55.36)     9:50.30 (55.84)    10:46.05 (55.75)
       11:42.01 (55.96)    12:38.22 (56.21)    13:34.11 (55.89)    14:29.08 (54.97)
       15:24.05 (54.97)    16:19.74 (55.69)    17:14.57 (54.83)    18:08.88 (54.31)
       19:04.69 (55.81)    20:00.82 (56.13)    20:56.74 (55.92)    21:52.75 (56.01)
       22:47.82 (55.07)    23:43.22 (55.40)    24:39.14 (55.92)    25:34.86 (55.72)
       26:30.14 (55.28)    27:22.35 (52.21)                                        
 
Event 2  Women 35-39 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parsons, Natasha          39 GYTBS               22:30.00   21:28.79  
                  37.14     1:17.14 (40.00)     1:59.22 (42.08)     2:41.86 (42.64)
        3:25.22 (43.36)     4:08.52 (43.30)     4:52.04 (43.52)     5:35.29 (43.25)
        6:18.39 (43.10)     7:01.45 (43.06)     7:44.49 (43.04)     8:27.72 (43.23)
        9:11.26 (43.54)     9:54.46 (43.20)    10:38.10 (43.64)    11:21.26 (43.16)
       12:04.49 (43.23)    12:47.79 (43.30)    13:31.96 (44.17)    14:14.87 (42.91)
       14:58.17 (43.30)    15:41.06 (42.89)    16:24.83 (43.77)    17:08.50 (43.67)
       17:51.53 (43.03)    18:34.76 (43.23)    19:17.98 (43.22)    20:02.00 (44.02)
       20:45.81 (43.81)    21:28.79 (42.98)                                        
 
Event 2  Women 40-44 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lauzon, Natalie           40 NSM                 24:00.00   23:27.87  
                  41.93     1:26.59 (44.66)     2:12.71 (46.12)     3:00.35 (47.64)
        3:47.81 (47.46)     4:35.32 (47.51)     5:23.16 (47.84)     6:10.56 (47.40)
        6:58.19 (47.63)     7:45.60 (47.41)     8:33.39 (47.79)     9:20.95 (47.56)
       10:08.63 (47.68)    10:56.33 (47.70)    11:43.32 (46.99)    12:30.51 (47.19)
       13:18.39 (47.88)    14:05.64 (47.25)    14:52.93 (47.29)    15:40.66 (47.73)
       16:27.76 (47.10)    17:14.91 (47.15)    18:01.80 (46.89)    18:48.50 (46.70)
       19:35.50 (47.00)    20:22.51 (47.01)    21:09.58 (47.07)    21:56.46 (46.88)
       22:32.19 (35.73)    23:27.87 (55.68)                                        
 
Event 2  Women 45-49 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robertson, Deborah        45 NSM                 28:00.00   21:17.70  
                  38.79     1:20.21 (41.42)     2:02.96 (42.75)     2:45.14 (42.18)
        3:27.25 (42.11)     4:09.55 (42.30)     4:51.88 (42.33)     5:33.98 (42.10)
        6:16.22 (42.24)     6:58.60 (42.38)     7:41.46 (42.86)     8:23.96 (42.50)
        9:06.26 (42.30)     9:49.18 (42.92)    10:31.54 (42.36)    11:14.54 (43.00)
       11:57.09 (42.55)    12:39.90 (42.81)    13:22.87 (42.97)    14:06.24 (43.37)
       14:49.26 (43.02)    15:32.53 (43.27)    16:15.53 (43.00)    16:58.91 (43.38)
       17:41.73 (42.82)    18:24.81 (43.08)    19:08.25 (43.44)    19:52.04 (43.79)
       20:36.14 (44.10)    21:17.70 (41.56)                                        
  2 Sperling, Claudia         47 VIC                 30:00.00   25:40.95  
                  45.50     1:37.08 (51.58)   3:22.87 (1:45.79)     4:16.41 (53.54)
        5:09.72 (53.31)     6:02.83 (53.11)     6:55.17 (52.34)                    
            7:47.48 ( )     8:39.28 (51.80)     9:31.23 (51.95)    10:22.63 (51.40)
       11:14.60 (51.97)    12:06.39 (51.79)    12:58.14 (51.75)    13:50.41 (52.27)
       14:41.51 (51.10)    15:33.12 (51.61)    16:24.15 (51.03)    17:15.17 (51.02)
       18:06.54 (51.37)    18:57.76 (51.22)    19:48.93 (51.17)    20:39.93 (51.00)
       21:30.75 (50.82)    22:21.52 (50.77)    23:12.35 (50.83)    24:03.47 (51.12)
       24:53.52 (50.05)    25:40.95 (47.43)                                        
  3 Rowland, Sandra           46 NEBB                25:00.00   26:24.87  
                  45.13     1:33.81 (48.68)     2:24.48 (50.67)     3:16.25 (51.77)
        4:08.96 (52.71)     5:01.16 (52.20)     5:54.47 (53.31)     6:48.84 (54.37)
        7:42.45 (53.61)     8:35.42 (52.97)     9:28.37 (52.95)    10:22.80 (54.43)
       11:17.27 (54.47)    12:09.98 (52.71)    13:03.94 (53.96)    13:58.54 (54.60)
       14:52.60 (54.06)    15:46.06 (53.46)    16:39.99 (53.93)    17:34.30 (54.31)
       18:27.94 (53.64)    19:21.37 (53.43)    20:14.75 (53.38)    21:08.58 (53.83)
       22:02.62 (54.04)    22:55.59 (52.97)    23:48.76 (53.17)    24:41.62 (52.86)
       25:35.27 (53.65)    26:24.87 (49.60)                                        
 
Event 2  Women 50-54 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Myers, Mary Anne          52 Unattached          23:20.01   21:32.57  
                  38.25     1:19.40 (41.15)     2:01.94 (42.54)     2:44.92 (42.98)
        3:28.14 (43.22)     4:12.01 (43.87)     4:55.74 (43.73)     5:39.06 (43.32)
        6:22.54 (43.48)     7:06.53 (43.99)     7:50.07 (43.54)     8:33.59 (43.52)
        9:17.25 (43.66)    10:00.88 (43.63)    10:44.55 (43.67)    11:28.52 (43.97)
       12:12.26 (43.74)    12:55.73 (43.47)    13:39.56 (43.83)    14:23.49 (43.93)
       15:07.04 (43.55)    15:50.15 (43.11)    16:33.17 (43.02)    17:15.97 (42.80)
       17:58.85 (42.88)    18:42.10 (43.25)    19:25.30 (43.20)    20:08.31 (43.01)
       20:51.23 (42.92)    21:32.57 (41.34)                                        
 
Event 2  Women 55-59 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Elizabeth          59 WIN                 23:00.00   22:58.80  
                  38.70     1:20.93 (42.23)     2:05.33 (44.40)     2:50.33 (45.00)
        3:35.72 (45.39)     4:21.40 (45.68)     5:07.26 (45.86)     5:53.52 (46.26)
        6:39.83 (46.31)     7:26.01 (46.18)     8:11.72 (45.71)     8:58.20 (46.48)
        9:44.62 (46.42)    10:31.53 (46.91)    11:18.23 (46.70)    12:04.95 (46.72)
       12:51.62 (46.67)    13:38.02 (46.40)    14:24.57 (46.55)    15:11.36 (46.79)
       15:58.02 (46.66)    16:44.91 (46.89)    17:31.74 (46.83)    18:18.66 (46.92)
       19:05.32 (46.66)    19:52.03 (46.71)    20:38.67 (46.64)    21:26.55 (47.88)
       22:13.64 (47.09)    22:58.80 (45.16)                                        
  2 Hogg, Sally               57 SARM                24:30.30   23:31.15  
                  44.42     1:30.53 (46.11)     2:17.91 (47.38)     3:05.05 (47.14)
        3:52.00 (46.95)     4:39.38 (47.38)     5:26.71 (47.33)     6:13.81 (47.10)
        7:01.21 (47.40)     7:48.75 (47.54)     8:35.99 (47.24)     9:23.69 (47.70)
       10:11.19 (47.50)    10:58.64 (47.45)    11:46.06 (47.42)    12:33.46 (47.40)
       13:21.12 (47.66)    14:08.73 (47.61)    14:55.76 (47.03)    15:43.04 (47.28)
       16:30.42 (47.38)    17:17.57 (47.15)    18:05.11 (47.54)    18:52.51 (47.40)
       19:39.59 (47.08)    20:26.73 (47.14)    21:13.95 (47.22)    22:00.46 (46.51)
       22:46.72 (46.26)    23:31.15 (44.43)                                        
 
Event 2  Women 60-64 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pickrem, Naomi            62 KSUN                32:00.00   28:06.30  
                  47.81     1:41.33 (53.52)     2:36.48 (55.15)     3:31.85 (55.37)
        4:29.14 (57.29)     5:25.48 (56.34)     6:21.34 (55.86)     7:16.78 (55.44)
        8:12.35 (55.57)     9:07.51 (55.16)    10:02.88 (55.37)    10:58.77 (55.89)
       11:55.31 (56.54)    12:51.85 (56.54)    13:48.16 (56.31)    14:45.66 (57.50)
       15:42.47 (56.81)    16:38.97 (56.50)    17:35.03 (56.06)    18:31.84 (56.81)
       19:30.21 (58.37)    20:26.93 (56.72)    21:23.81 (56.88)    22:21.06 (57.25)
       23:18.42 (57.36)    24:15.58 (57.16)    25:13.50 (57.92)    26:10.95 (57.45)
       27:08.62 (57.67)    28:06.30 (57.68)                                        
 
Event 2  Women 70-74 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Varty, Eulah              73 COWI                31:04.06   31:24.58  
                  55.41   1:56.91 (1:01.50)   3:01.57 (1:04.66)   4:06.09 (1:04.52)
      5:11.37 (1:05.28)   6:15.40 (1:04.03)   7:17.90 (1:02.50)   8:21.63 (1:03.73)
      9:24.22 (1:02.59)  10:26.82 (1:02.60)  11:28.43 (1:01.61)  12:30.83 (1:02.40)
     13:32.94 (1:02.11)  14:35.88 (1:02.94)  15:38.39 (1:02.51)  16:40.93 (1:02.54)
     17:42.87 (1:01.94)  18:44.66 (1:01.79)  19:52.24 (1:07.58)  20:54.17 (1:01.93)
     21:56.74 (1:02.57)  22:59.23 (1:02.49)  24:01.35 (1:02.12)  25:04.82 (1:03.47)
     26:07.80 (1:02.98)  27:10.23 (1:02.43)  28:13.91 (1:03.68)  29:18.69 (1:04.78)
     30:21.92 (1:03.23)  31:24.58 (1:02.66)                                        
 
Event 2  Women 80-84 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 De Leeuw, Elsa            83 WRW                 38:00.00   32:47.75  
                  57.05   2:01.71 (1:04.66)   3:08.52 (1:06.81)   4:16.72 (1:08.20)
      5:25.36 (1:08.64)   6:32.67 (1:07.31)   7:40.55 (1:07.88)   8:47.69 (1:07.14)
      9:54.63 (1:06.94)  11:03.12 (1:08.49)  12:09.28 (1:06.16)  13:17.58 (1:08.30)
     14:23.68 (1:06.10)  15:28.66 (1:04.98)  16:35.95 (1:07.29)  17:42.19 (1:06.24)
     18:48.22 (1:06.03)  19:54.24 (1:06.02)  20:58.67 (1:04.43)  22:04.31 (1:05.64)
     23:10.22 (1:05.91)  24:15.66 (1:05.44)  25:21.65 (1:05.99)  26:25.84 (1:04.19)
     27:30.51 (1:04.67)  28:34.86 (1:04.35)  29:37.96 (1:03.10)  30:42.63 (1:04.67)
     31:46.92 (1:04.29)  32:47.75 (1:00.83)                                        
 
Event 2  Men 25-29 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Donak, Kevin              25 TFINS               26:00.00   25:45.80  
                  42.43     1:30.89 (48.46)     2:21.91 (51.02)     3:14.51 (52.60)
        4:07.18 (52.67)     4:59.26 (52.08)     5:52.27 (53.01)     6:45.48 (53.21)
        7:37.28 (51.80)     8:30.87 (53.59)     9:23.05 (52.18)    10:15.81 (52.76)
       11:08.18 (52.37)    12:00.79 (52.61)    12:51.86 (51.07)    13:43.52 (51.66)
       14:34.20 (50.68)    15:25.18 (50.98)    16:17.32 (52.14)    17:09.69 (52.37)
       18:01.61 (51.92)    18:53.43 (51.82)    19:45.03 (51.60)    20:36.05 (51.02)
       21:27.54 (51.49)    22:19.49 (51.95)    23:11.70 (52.21)    24:03.66 (51.96)
       24:55.35 (51.69)    25:45.80 (50.45)                                        
 
Event 2  Men 35-39 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anfossi, Jamie            37 EBSC                22:00.00   20:57.31  
                  36.07     1:16.26 (40.19)     1:57.30 (41.04)     2:38.80 (41.50)
        3:20.33 (41.53)     4:02.44 (42.11)     4:44.75 (42.31)     5:27.26 (42.51)
        6:09.60 (42.34)     6:52.24 (42.64)     7:34.53 (42.29)     8:16.76 (42.23)
        8:59.17 (42.41)     9:41.96 (42.79)    10:24.75 (42.79)    11:07.49 (42.74)
       11:50.39 (42.90)    12:33.19 (42.80)    13:16.22 (43.03)    13:58.88 (42.66)
       14:41.55 (42.67)    15:24.36 (42.81)    16:06.91 (42.55)    16:48.68 (41.77)
       17:30.12 (41.44)    18:11.66 (41.54)    18:53.61 (41.95)    19:35.86 (42.25)
       20:17.62 (41.76)    20:57.31 (39.69)                                        
 
Event 2  Men 40-44 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hobbs, Brent              40 OMSC                19:00.00   18:20.71  
                  33.37     1:09.25 (35.88)     1:45.25 (36.00)     2:21.59 (36.34)
        2:57.83 (36.24)     3:34.10 (36.27)     4:10.68 (36.58)     4:46.90 (36.22)
        5:23.74 (36.84)     6:00.23 (36.49)     6:36.79 (36.56)     7:13.48 (36.69)
        7:50.68 (37.20)     8:27.40 (36.72)     9:04.08 (36.68)     9:41.09 (37.01)
       10:18.27 (37.18)    10:55.32 (37.05)    11:32.40 (37.08)    12:09.45 (37.05)
       12:46.45 (37.00)    13:23.27 (36.82)    14:00.11 (36.84)    14:37.40 (37.29)
       15:14.86 (37.46)    15:52.31 (37.45)    16:30.25 (37.94)    17:07.93 (37.68)
       17:45.43 (37.50)    18:20.71 (35.28)                                        
 
Event 2  Men 45-49 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnum, David             46 BLACK               23:30.00   21:07.15  
                  36.69     1:16.67 (39.98)     1:57.70 (41.03)     2:38.80 (41.10)
        3:21.10 (42.30)     4:03.40 (42.30)     4:46.11 (42.71)     5:29.43 (43.32)
        6:11.57 (42.14)     6:54.87 (43.30)     7:37.84 (42.97)     8:20.83 (42.99)
        9:03.44 (42.61)     9:46.08 (42.64)    10:28.79 (42.71)    11:11.61 (42.82)
       11:53.44 (41.83)    12:36.26 (42.82)    13:19.56 (43.30)    14:02.29 (42.73)
       14:44.95 (42.66)    15:28.52 (43.57)    16:11.15 (42.63)    16:53.85 (42.70)
       17:35.85 (42.00)    18:18.25 (42.40)    19:00.53 (42.28)    19:43.41 (42.88)
       20:26.57 (43.16)    21:07.15 (40.58)                                        
 
Event 2  Men 50-54 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carlsen, Glenn            50 Unattached          18:45.00   18:42.98  
                  34.43     1:11.12 (36.69)     1:47.67 (36.55)     2:24.65 (36.98)
        3:01.40 (36.75)     3:38.23 (36.83)     4:15.28 (37.05)     4:52.33 (37.05)
        5:29.20 (36.87)     6:06.74 (37.54)     6:44.10 (37.36)     7:21.68 (37.58)
        7:59.05 (37.37)     8:36.82 (37.77)     9:14.96 (38.14)     9:52.67 (37.71)
       10:30.60 (37.93)    11:08.18 (37.58)    11:45.92 (37.74)    12:23.41 (37.49)
       13:01.60 (38.19)    13:39.22 (37.62)    14:17.25 (38.03)    14:55.33 (38.08)
       15:33.41 (38.08)    16:12.08 (38.67)    16:50.39 (38.31)    17:27.93 (37.54)
       18:05.80 (37.87)    18:42.98 (37.18)                                        
  2 Arsenault, Paul           51 NAVY                20:30.00   20:06.64  
                  34.76     1:12.50 (37.74)     1:50.95 (38.45)     2:30.05 (39.10)
        3:08.83 (38.78)     3:48.16 (39.33)     4:27.68 (39.52)     5:07.01 (39.33)
        5:47.12 (40.11)     6:27.12 (40.00)     7:07.56 (40.44)     7:48.25 (40.69)
        8:28.98 (40.73)     9:09.32 (40.34)     9:50.38 (41.06)    10:31.62 (41.24)
       11:12.78 (41.16)    11:53.97 (41.19)    12:35.35 (41.38)    13:16.83 (41.48)
       13:58.37 (41.54)    14:39.77 (41.40)    15:21.44 (41.67)    16:03.59 (42.15)
       16:44.63 (41.04)    17:25.96 (41.33)    18:07.02 (41.06)    18:47.29 (40.27)
       19:27.84 (40.55)    20:06.64 (38.80)                                        
  3 McManus, John             52 NAVY                21:10.91   20:48.73  
                  36.48     1:16.21 (39.73)     1:56.95 (40.74)     2:38.12 (41.17)
        3:19.10 (40.98)     4:01.47 (42.37)     4:43.89 (42.42)     5:26.18 (42.29)
        6:08.36 (42.18)     6:50.69 (42.33)     7:32.48 (41.79)     8:14.88 (42.40)
        8:57.46 (42.58)     9:39.82 (42.36)    10:22.14 (42.32)    11:03.99 (41.85)
       11:45.64 (41.65)    12:28.10 (42.46)    13:11.41 (43.31)    13:54.14 (42.73)
       14:36.26 (42.12)    15:19.43 (43.17)    16:02.40 (42.97)    16:44.53 (42.13)
       17:25.67 (41.14)    18:07.18 (41.51)    18:47.51 (40.33)    19:27.99 (40.48)
       20:07.10 (39.11)    20:48.73 (41.63)                                        
  4 O'Melinn, Lorcan          51 HYACC               22:20.00   23:15.78  
                  38.66     1:21.48 (42.82)     2:06.66 (45.18)     2:52.78 (46.12)
        3:38.67 (45.89)     4:25.72 (47.05)     5:13.05 (47.33)     6:00.19 (47.14)
        6:47.95 (47.76)     7:34.57 (46.62)     8:22.28 (47.71)     9:09.36 (47.08)
        9:56.90 (47.54)    10:42.95 (46.05)    11:28.74 (45.79)    12:16.38 (47.64)
       13:04.27 (47.89)    13:50.79 (46.52)    14:38.14 (47.35)    15:25.83 (47.69)
       16:13.88 (48.05)    17:01.91 (48.03)    17:49.78 (47.87)    18:37.66 (47.88)
       19:23.74 (46.08)    20:09.33 (45.59)    20:56.80 (47.47)    21:42.70 (45.90)
       22:27.69 (44.99)    23:15.78 (48.09)                                        
 
Event 2  Men 55-59 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilkins, Bob              59 SARM                26:25.00   23:36.59  
                  43.29     1:31.16 (47.87)     2:20.51 (49.35)     3:10.39 (49.88)
        4:00.10 (49.71)     4:49.14 (49.04)     5:38.36 (49.22)     6:26.45 (48.09)
        7:13.98 (47.53)     8:01.79 (47.81)     8:50.43 (48.64)     9:38.53 (48.10)
       10:26.35 (47.82)    11:14.49 (48.14)    12:02.47 (47.98)    12:49.80 (47.33)
       13:37.46 (47.66)    14:24.10 (46.64)    15:10.57 (46.47)    15:57.56 (46.99)
       16:43.77 (46.21)    17:31.55 (47.78)    18:17.30 (45.75)    19:04.49 (47.19)
       19:50.54 (46.05)    20:37.67 (47.13)    21:23.63 (45.96)    22:09.68 (46.05)
       22:54.58 (44.90)    23:36.59 (42.01)                                        
  2 Lingley, David            57 HYACC               23:30.00   23:58.50  
                  41.69     1:27.26 (45.57)     2:14.09 (46.83)     3:01.54 (47.45)
        3:49.10 (47.56)     4:37.28 (48.18)     5:25.43 (48.15)     6:13.47 (48.04)
        7:01.66 (48.19)     7:50.00 (48.34)     8:38.14 (48.14)     9:26.98 (48.84)
       10:15.66 (48.68)    11:05.06 (49.40)    11:53.46 (48.40)    12:41.92 (48.46)
       13:29.88 (47.96)    14:18.00 (48.12)    15:06.72 (48.72)    15:55.09 (48.37)
       16:43.42 (48.33)    17:32.14 (48.72)    18:20.02 (47.88)    19:08.28 (48.26)
       19:56.79 (48.51)    20:45.92 (49.13)    21:34.16 (48.24)    22:23.00 (48.84)
       23:11.19 (48.19)    23:58.50 (47.31)                                        
  3 Kelleher, Thomas          59 QUES                42:00.00   24:13.84  
                  41.88     1:27.63 (45.75)     2:14.05 (46.42)     3:01.95 (47.90)
        3:50.50 (48.55)     4:38.74 (48.24)     5:27.66 (48.92)     6:16.61 (48.95)
        7:05.22 (48.61)     7:53.30 (48.08)     8:42.07 (48.77)     9:30.68 (48.61)
       10:19.16 (48.48)    11:07.23 (48.07)    11:56.61 (49.38)    12:44.62 (48.01)
       13:33.08 (48.46)    14:22.16 (49.08)    15:12.04 (49.88)    16:01.00 (48.96)
       16:50.88 (49.88)    17:39.66 (48.78)    18:29.03 (49.37)    19:18.32 (49.29)
       20:07.54 (49.22)    20:57.49 (49.95)    21:46.41 (48.92)    22:36.54 (50.13)
       23:25.91 (49.37)    24:13.84 (47.93)                                        
  4 Lipton, Ken               56 UBC                 33:00.00   28:57.28  
                  51.55     1:47.21 (55.66)     2:44.70 (57.49)     3:43.02 (58.32)
      4:43.07 (1:00.05)     5:41.11 (58.04)     6:40.90 (59.79)     7:40.08 (59.18)
        8:39.98 (59.90)     9:38.76 (58.78)    10:37.06 (58.30)    11:36.33 (59.27)
       12:33.77 (57.44)    13:31.11 (57.34)    14:28.84 (57.73)    15:27.55 (58.71)
       16:25.44 (57.89)    17:23.03 (57.59)    18:21.73 (58.70)    19:18.78 (57.05)
       20:16.87 (58.09)    21:15.44 (58.57)    22:12.91 (57.47)    23:11.76 (58.85)
       24:08.07 (56.31)    25:06.57 (58.50)    26:04.44 (57.87)    27:02.10 (57.66)
       28:00.06 (57.96)    28:57.28 (57.22)                                        
 
Event 2  Men 60-64 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McKenzie, Ron             60 WIN                 26:30.00   24:15.42  
                  40.70     1:25.69 (44.99)     2:13.47 (47.78)     3:01.84 (48.37)
        3:51.13 (49.29)     4:40.34 (49.21)     5:29.25 (48.91)     6:19.02 (49.77)
        7:08.42 (49.40)     7:57.92 (49.50)     8:47.08 (49.16)     9:35.75 (48.67)
       10:25.02 (49.27)    11:14.84 (49.82)    12:04.52 (49.68)    12:54.03 (49.51)
       13:43.27 (49.24)    14:31.23 (47.96)    15:20.94 (49.71)    16:09.77 (48.83)
       16:58.66 (48.89)    17:49.15 (50.49)    18:37.90 (48.75)    19:27.46 (49.56)
       20:17.02 (49.56)    21:05.41 (48.39)    21:55.28 (49.87)    22:43.58 (48.30)
       23:31.99 (48.41)    24:15.42 (43.43)                                        
  2 Dowling, Mike             60 NSM                 27:00.00   26:21.16  
                  45.57     1:36.29 (50.72)     2:29.69 (53.40)     3:22.95 (53.26)
        4:15.56 (52.61)     5:08.19 (52.63)     5:59.55 (51.36)     6:53.16 (53.61)
        7:45.41 (52.25)     8:41.52 (56.11)     9:34.47 (52.95)    10:26.03 (51.56)
       11:17.58 (51.55)    12:11.45 (53.87)    13:06.70 (55.25)    13:58.54 (51.84)
       14:49.55 (51.01)    15:42.08 (52.53)    16:36.12 (54.04)    17:27.86 (51.74)
       18:20.21 (52.35)    19:12.26 (52.05)    20:05.64 (53.38)    20:58.80 (53.16)
       21:54.35 (55.55)    22:47.82 (53.47)    23:41.87 (54.05)    24:35.73 (53.86)
       25:29.91 (54.18)    26:21.16 (51.25)                                        
  3 Caskey, D.N.              63 WKM                 35:00.00   30:47.93  
                  55.01   1:57.22 (1:02.21)   3:00.01 (1:02.79)   4:02.74 (1:02.73)
      5:04.47 (1:01.73)   6:05.67 (1:01.20)   7:05.80 (1:00.13)   8:08.48 (1:02.68)
      9:09.57 (1:01.09)  10:12.27 (1:02.70)  11:13.65 (1:01.38)  12:14.76 (1:01.11)
     13:14.83 (1:00.07)  14:16.52 (1:01.69)  15:16.91 (1:00.39)  16:18.24 (1:01.33)
     17:19.82 (1:01.58)  18:21.93 (1:02.11)  19:22.87 (1:00.94)  20:26.24 (1:03.37)
     21:30.15 (1:03.91)  22:33.56 (1:03.41)  23:35.64 (1:02.08)  24:39.19 (1:03.55)
     25:41.24 (1:02.05)  26:43.44 (1:02.20)  27:44.84 (1:01.40)  28:48.08 (1:03.24)
     29:50.42 (1:02.34)    30:47.93 (57.51)                                        
  4 Jelen, Jaroslaw           64 ORCA                35:00.00   36:35.07  
                  59.69   2:07.79 (1:08.10)   3:17.57 (1:09.78)   4:29.22 (1:11.65)
      5:41.44 (1:12.22)   6:53.87 (1:12.43)   8:06.29 (1:12.42)   9:19.45 (1:13.16)
     10:32.00 (1:12.55)  11:45.40 (1:13.40)  12:58.26 (1:12.86)  14:10.67 (1:12.41)
     15:22.31 (1:11.64)  16:35.83 (1:13.52)  17:49.44 (1:13.61)  19:05.19 (1:15.75)
     20:19.30 (1:14.11)  21:34.27 (1:14.97)  22:49.39 (1:15.12)  24:05.89 (1:16.50)
     25:20.90 (1:15.01)  26:35.26 (1:14.36)  27:49.12 (1:13.86)  29:03.10 (1:13.98)
     30:19.06 (1:15.96)  31:34.98 (1:15.92)  32:51.95 (1:16.97)  34:08.54 (1:16.59)
     35:25.72 (1:17.18)  36:35.07 (1:09.35)                                        
 
Event 2  Men 70-74 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ellis, Earl               71 INWM                26:04.86   26:09.17  
                  46.05     1:35.80 (49.75)     2:28.08 (52.28)     3:20.60 (52.52)
        4:12.87 (52.27)     5:05.08 (52.21)     5:56.97 (51.89)     6:49.13 (52.16)
        7:40.94 (51.81)     8:33.25 (52.31)     9:24.87 (51.62)    10:16.66 (51.79)
       11:08.14 (51.48)    11:59.68 (51.54)    12:51.04 (51.36)    13:43.75 (52.71)
       14:35.73 (51.98)    15:28.68 (52.95)    16:22.11 (53.43)    17:15.36 (53.25)
       18:08.74 (53.38)    19:02.21 (53.47)    19:54.90 (52.69)    20:47.98 (53.08)
       21:41.84 (53.86)    22:35.35 (53.51)    23:28.94 (53.59)    24:22.46 (53.52)
       25:16.62 (54.16)    26:09.17 (52.55)                                        
 
Event 3  Women 160-199 400 SC Meter Medley Women&Men Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Semiahmoo Masters  'C'                            5:35.00    5:25.78  
     1) Sawyer, Robyn W50               2) Riley, Trish W32               
     3) Freeman, Dale W47               4) Reynolds, Sheila W38           
                  41.18   1:24.38 (1:24.38)     2:06.46 (42.08)   2:52.99 (1:28.61)
        3:29.15 (36.16)   4:10.95 (1:17.96)     4:47.60 (36.65)   5:25.78 (1:14.83)
  2 Nanaimo Ebbtides  'A'                             8:00.00    7:17.57  
     1) Proctor, Karen W51              2) Younk, Karina W47              
     3) Cooper, Kristeen W25            4) Ryan, Nancy W59                
                  51.91   1:52.59 (1:52.59)     2:48.00 (55.41)   3:51.44 (1:58.85)
        4:43.68 (52.24)   5:49.60 (1:58.16)     6:31.68 (42.08)   7:17.57 (1:27.97)
 
Event 3  Women 200-239 400 SC Meter Medley Women&Men Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Semiahmoo Masters  'A'                            6:30.00    6:21.84  
     1) Graham, Kathy W49               2) Hartney, Bonnie W51            
     3) Beer, Heike W39                 4) Rocheleau, Lolita W62          
                  39.22   1:24.59 (1:24.59)     2:11.74 (47.15)   3:03.61 (1:39.02)
        3:45.87 (42.26)   4:34.78 (1:31.17)     5:25.30 (50.52)   6:21.84 (1:47.06)
 
Event 3  Men 120-159 400 SC Meter Medley Women&Men Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 U B C  Masters  'A'                               4:30.00    4:31.63  
     1) Robinson, Dale M32              2) Hooper, James M36              
     3) Ferguson, David M33             4) Cosper, Scott M38              
                  34.82   1:11.72 (1:11.72)     1:47.80 (36.08)   2:27.14 (1:15.42)
        2:56.05 (28.91)   3:30.73 (1:03.59)     3:59.81 (29.08)   4:31.63 (1:00.90)
 
Event 3  Men 160-199 400 SC Meter Medley Women&Men Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Okanagan Masters Swim Club  'A'                   5:02.00    4:54.10  
     1) Stamhuis, Michael M54           2) Mehus, Glen M53                
     3) Hobbs, Brent M40                4) Ott, Stephen M48               
                  35.32   1:12.78 (1:12.78)     1:53.62 (40.84)   2:37.37 (1:24.59)
        3:11.00 (33.63)   3:48.49 (1:11.12)     4:19.08 (30.59)   4:54.10 (1:05.61)
 -- Navy Masters Swim Club  'B'                       5:30.00         DQ  
     1) Arsenault, Paul M51             2) Emrich, Dewain M45             
     3) MacNeil, Brett M36              4) Rosini, Giovanni M29           
                  39.59   1:20.04 (1:20.04)     2:03.79 (43.75)   2:57.45 (1:37.41)
        3:27.97 (30.52)   4:06.25 (1:08.80)     4:38.56 (32.31)        DQ (1:13.00)
 
Event 3  Men 240-279 400 SC Meter Medley Women&Men Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Semiahmoo Masters  'B'                            5:30.00    5:38.71  
     1) Looye, Aart M63                 2) Buxbaum, Friedrich M55         
     3) Caldwell, Dennis M60            4) Spence, Gerry M62              
                  45.32   1:30.12 (1:30.12)     2:11.03 (40.91)   2:58.41 (1:28.29)
        3:34.89 (36.48)   4:16.07 (1:17.66)     4:55.41 (39.34)   5:38.71 (1:22.64)
 
Event 3  Mixed 100-119 400 SC Meter Medley Women&Men Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Navy Masters Swim Club  'A'                       5:30.00    5:01.86  
     1) Pruden, Laurel W23              2) Fleet, Kristy W30              
     3) Bronson, Alex M24               4) Clay, Ryan M27                 
                  34.99   1:13.45 (1:13.45)     2:02.50 (49.05)   3:00.18 (1:46.73)
        3:29.94 (29.76)   4:04.67 (1:04.49)     4:31.76 (27.09)     5:01.86 (57.19)
 
Event 3  Mixed 200-239 400 SC Meter Medley Women&Men Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 North Shore Masters  'A'                          5:55.29    6:08.35  
     1) Dowling, Mike M60               2) Sutherland, Terri W46          
     3) Fung, Barry M46                 4) Lopez, Georgina W63            
                  50.22   1:39.49 (1:39.49)     2:25.67 (46.18)   3:17.18 (1:37.69)
        3:59.21 (42.03)   4:47.37 (1:30.19)     5:26.05 (38.68)   6:08.35 (1:20.98)
 
Event 4  Women 30-34 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schilling, Jennifer       31 NSM                  5:35.00    5:36.92  
                  35.47     1:16.05 (40.58)     1:59.88 (43.83)     2:42.53 (42.65)
        3:29.88 (47.35)     4:16.60 (46.72)     4:57.63 (41.03)     5:36.92 (39.29)
  2 Woodruff, Patricia        31 RRSC                 7:30.00    7:08.72  
                  44.43     1:36.29 (51.86)     2:32.81 (56.52)     3:28.86 (56.05)
      4:29.11 (1:00.25)   5:31.49 (1:02.38)     6:21.52 (50.03)     7:08.72 (47.20)
 
Event 4  Women 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carlsen, Jeanne           49 CMSC                 5:52.50    5:45.28  
                  36.45     1:17.63 (41.18)     2:03.25 (45.62)     2:47.91 (44.66)
        3:36.80 (48.89)     4:27.24 (50.44)     5:07.10 (39.86)     5:45.28 (38.18)
  2 Freeman, Dale             47 SEMI                 6:12.00    6:04.27  
                  37.63     1:21.06 (43.43)     2:09.06 (48.00)     2:55.51 (46.45)
        3:48.15 (52.64)     4:41.80 (53.65)     5:23.49 (41.69)     6:04.27 (40.78)
  3 Burnham, Sandra           45 NSM                  7:30.00    7:02.96  
                  48.11     1:44.18 (56.07)     2:40.03 (55.85)     3:35.38 (55.35)
        4:29.90 (54.52)     5:25.85 (55.95)     6:15.10 (49.25)     7:02.96 (47.86)
 
Event 4  Women 65-69 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pronk, Bonnie             65 CRGW                 6:46.21    6:57.09  
                  44.85     1:42.03 (57.18)     2:35.60 (53.57)     3:25.89 (50.29)
        4:21.81 (55.92)     5:19.18 (57.37)     6:09.58 (50.40)     6:57.09 (47.51)
 
Event 4  Women 70-74 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Varty, Eulah              73 COWI                 9:23.54    9:18.94  
                1:02.82   2:22.19 (1:19.37)   3:36.20 (1:14.01)   4:46.94 (1:10.74)
      5:58.46 (1:11.52)   7:10.41 (1:11.95)   8:14.76 (1:04.35)   9:18.94 (1:04.18)
 
Event 4  Men 18-24 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bronson, Alex             24 NAVY                 5:30.00    5:17.89  
                  31.51     1:08.49 (36.98)     1:49.85 (41.36)     2:30.97 (41.12)
        3:16.47 (45.50)     4:03.13 (46.66)     4:40.58 (37.45)     5:17.89 (37.31)
 
Event 4  Men 30-34 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cho, Jimmy                31 HYAC                 5:00.00    4:54.27  
                  29.61     1:03.85 (34.24)     1:43.85 (40.00)     2:22.94 (39.09)
        3:06.76 (43.82)     3:49.36 (42.60)     4:22.69 (33.33)     4:54.27 (31.58)
 -- Robinson, Dale            32 UBC                  5:25.00         DQ  
                  35.21     1:14.73 (39.52)     2:00.03 (45.30)     2:46.15 (46.12)
        3:18.77 (32.62)                                                            
 
Event 4  Men 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hamilton, Gary            47 VDUK                 5:15.00    5:28.25  
                  34.01     1:13.23 (39.22)     1:54.11 (40.88)     2:37.91 (43.80)
        3:23.78 (45.87)     4:09.65 (45.87)     4:48.38 (38.73)     5:28.25 (39.87)
  2 Hoche, Michael            47 EBSC                 5:35.10    5:35.28  
                  34.01     1:14.21 (40.20)     1:58.87 (44.66)     2:43.42 (44.55)
        3:31.25 (47.83)     4:20.02 (48.77)     4:57.77 (37.75)     5:35.28 (37.51)
  3 Slater, Craig             47 SEMI                 5:47.00    5:53.90  
                  35.14     1:15.86 (40.72)     2:00.57 (44.71)     2:46.02 (45.45)
        3:36.85 (50.83)     4:29.31 (52.46)     5:11.94 (42.63)     5:53.90 (41.96)
  4 Barnum, David             46 BLACK                6:45.00    6:01.30  
                  38.12     1:24.02 (45.90)     2:10.80 (46.78)     2:56.98 (46.18)
        3:49.23 (52.25)     4:41.88 (52.65)     5:24.10 (42.22)     6:01.30 (37.20)
 
Event 4  Men 50-54 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Horton, Hobe              50 CLIP                 5:48.00    5:43.45  
                  35.15     1:16.63 (41.48)     2:06.66 (50.03)     2:53.30 (46.64)
        3:39.69 (46.39)     4:27.28 (47.59)     5:06.79 (39.51)     5:43.45 (36.66)
 
Event 4  Men 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilkins, Bob              59 SARM                 7:15.00    6:44.08  
                  48.13     1:44.17 (56.04)     2:37.22 (53.05)     3:28.54 (51.32)
        4:25.00 (56.46)     5:22.15 (57.15)     6:04.34 (42.19)     6:44.08 (39.74)
  2 Saunders, David           59 SARM                 7:25.00    7:20.68  
                  48.57     1:47.80 (59.23)     2:46.23 (58.43)     3:42.43 (56.20)
      4:44.45 (1:02.02)   5:46.52 (1:02.07)     6:34.92 (48.40)     7:20.68 (45.76)
 
Event 4  Men 60-64 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dowling, Mike             60 NSM                  7:20.00    7:47.22  
                  51.13   1:54.63 (1:03.50)   2:56.07 (1:01.44)     3:54.51 (58.44)
      4:59.17 (1:04.66)   6:05.35 (1:06.18)     6:58.41 (53.06)     7:47.22 (48.81)
 
Event 5  Mixed 100-119 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Navy Masters Swim Club  'A'                       2:15.00    2:13.62  
     1) Pruden, Laurel W23              2) MacNeil, Brett M36             
     3) Clay, Ryan M27                  4) Fleet, Kristy W30              
                  34.29     1:07.41 (33.12)     1:37.77 (30.36)     2:13.62 (35.85)
 
Event 5  Mixed 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cowichan Masters  'A'                             3:00.00    2:13.32  
     1) Leslie, Amanda W24              2) Johnson, Daniel M38            
     3) Ferguson, Racelle W25           4) Geddes, Terry M43              
                  33.12     1:11.20 (38.08)     1:44.84 (33.64)     2:13.32 (28.48)
  2 Hyack (Coquitlam)  'A'                            2:30.00    2:21.15  
     1) Haftner, Kevin M45              2) MacKenzie, Mimi W33            
     3) Freemantle, Ian M48             4) McArthur, Erica W28            
                  35.66     1:16.59 (40.93)     1:49.18 (32.59)     2:21.15 (31.97)
  3 Delta Retreads  'A'                               3:00.00    2:27.56  
     1) Muir, Alex M51                  2) Sproule, Debbie W38            
     3) Cabico, Kailea W19              4) Bryce, Ian M24                 
                  36.27     1:23.08 (46.81)     1:57.44 (34.36)     2:27.56 (30.12)
 
Event 5  Mixed 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Semiahmoo Masters  'C'                            2:15.00    2:15.52  
     1) Weltzin, Garry M48              2) Slater, Craig M47              
     3) Freeman, Dale W47               4) Sawyer, Robyn W50              
                  32.40     1:09.40 (37.00)     1:44.95 (35.55)     2:15.52 (30.57)
  2 Aurora Master Ducks  'A'                          2:22.20    2:18.77  
     1) Black, Nancy W45                2) Gordon, Eric M40               
     3) Punchard, Wendy W39             4) Sodonis, Frank M51             
                  36.49     1:16.25 (39.76)     1:51.47 (35.22)     2:18.77 (27.30)
  3 North Shore Masters  'D'                          2:35.00    2:34.75  
     1) Simmons, Susan W42              2) Fung, Barry M46                
     3) Jones, Michelle W30             4) Dowling, Mike M60              
                  43.53     1:25.86 (42.33)     2:01.29 (35.43)     2:34.75 (33.46)
  4 Delta Retreads  'A'                               3:00.00    2:43.75  
     1) Tullson, Diane W49              2) Frislev, David M45             
     3) Roberts, Don M51                4) Allwood, Lori W42              
                  45.03     1:30.77 (45.74)     2:03.52 (32.75)     2:43.75 (40.23)
 -- U B C  Masters  'A'                               3:20.00         DQ  
     1) Feinberg, Avi M28               2) Smailes, Elizabeth W42         
     3) Szasz, Ivan M71                 4) Sandercock, Leoni W58          
                  37.54     1:33.56 (56.02)     2:21.07 (47.51)          DQ (42.12)
 
Event 5  Mixed 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Victoria Masters  'A'                             2:17.50    2:15.90  
     1) Yearwood, Lynn W40              2) Rhodes, Avila W51              
     3) Wallace, Steve M58              4) Carmichael, Rod M56            
                  36.84     1:15.27 (38.43)     1:48.59 (33.32)     2:15.90 (27.31)
  2 Semiahmoo Masters  'D'                            2:19.00    2:20.74  
     1) Graham, Kathy W49               2) Buxbaum, Friedrich M55         
     3) Caldwell, Dennis M60            4) Beer, Heike W39                
                  38.37     1:16.17 (37.80)     1:49.02 (32.85)     2:20.74 (31.72)
  3 Hyack (Coquitlam)  'B'                            2:45.00    2:35.95  
     1) Cote, Isabelle W45              2) Sangster, Bob M59              
     3) Jeffreys, Yvonne W44            4) Lingley, David M57             
                  38.78     1:25.56 (46.78)     2:00.99 (35.43)     2:35.95 (34.96)
  4 Winskill Otters  'A'                              2:39.00    2:36.87  
     1) Smith, Elizabeth W59            2) Topp, Martin M50               
     3) Miniato, Cheryl W49             4) McKenzie, Ron M60              
                  41.26     1:26.33 (45.07)     2:03.10 (36.77)     2:36.87 (33.77)
  5 Semiahmoo Masters  'B'                            2:31.00    2:36.91  
     1) Looye, Aart M63                 2) Hartney, Bonnie W51            
     3) Reynolds, Sheila W38            4) Handford, Ted M56              
                  40.95     1:19.68 (38.73)   2:36.91 (1:17.23)                    
  6 Nanaimo Ebbtides  'A'                             2:45.00    2:38.29  
     1) Ryan, Nancy W59                 2) Ricketts, Stephen M52          
     3) Rowland, Sandra W46             4) Burvill, Ian M61               
                  44.02     1:23.66 (39.64)     2:05.44 (41.78)     2:38.29 (32.85)
  7 Semiahmoo Masters  'A'                            2:53.00    2:50.13  
     1) Spence, Gerry M62               2) Rocheleau, Lolita W62          
     3) Riley, Trish W32                4) Sprecher, Lutz M53             
                  45.13     1:44.01 (58.88)     2:20.50 (36.49)     2:50.13 (29.63)
 
Event 5  Mixed 240-279 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Okanagan Masters Swim Club  'A'                   3:35.00    2:50.84  
     1) Hambrook, Gladys W76            2) Carviel, Ross M77              
     3) Guidi-Swan, Carmelle W35        4) White, Frank M87               
                1:01.31     1:49.69 (48.38)     2:21.19 (31.50)     2:50.84 (29.65)
 
Event 5  Mixed 280-319 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Victoria Crystal Silver Streak  'A'               3:30.00    3:35.99  
     1) Kirk, Annette W75               2) Baker, Stephen M79             
     3) Nevile Carter, Val W65          4) Hall, Grant M72                
                1:02.10   2:05.40 (1:03.30)     2:59.59 (54.19)     3:35.99 (36.40)
 
Event 6  Women 18-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cabico, Kailea            19 DRM                    43.00      47.53  
 
Event 6  Women 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cooper, Kristeen          25 NEBB                   54.96      54.11  
 
Event 6  Women 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MacKenzie, Mimi           33 HYACC                  42.00      41.09  
  2 Davis, Shannon            32 VIC                    43.58      43.20  
  3 Fleet, Kristy             30 NAVY                   47.50      48.68  
 
Event 6  Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Punchard, Wendy           39 AURO                   40.72      41.18  
  2 Sproule, Debbie           38 DRM                    50.00      44.01  
 
Event 6  Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Norwell, Judy             47 AURO                   43.00      43.96  
  2 Sutherland, Terri         46 NSM                    46.00      44.44  
  3 McCluskie, Kim            46 WRW                    44.86      45.69  
  4 Sodonis, Taina            48 AURO                   44.00      46.24  
  5 Turland, Allison          48 SARM                   50.00      49.77  
  6 Strangways, Karen         47 SARM                   59.00      52.59  
  7 Younk, Karina             47 NEBB                   56.41      54.50  
  8 Christopherson, Joanne    45 WRW                    54.26      55.09  
  9 Wagner, Carol             46 WRW                    53.39      57.02  
 10 Sperling, Claudia         47 VIC                  1:00.00      59.79  
 
Event 6  Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rhodes, Avila             51 VIC                    39.00      38.95  
  2 Brault, Danielle          51 VIC                    41.10      40.52  
  3 Hartney, Bonnie           51 SEMI                   45.36      45.16  
  4 Sherk, Marjorie           51 NSM                    59.30      50.42  
 
Event 6  Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, Nancy               59 NEBB                   58.50      57.10  
 
Event 6  Women 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lopez, Georgina           63 NSM                    47.79      48.79  
  2 Higuchi, Misao            62 WIN                    51.31      51.61  
 -- O'Connor, Genevieve       61 NSM                    58.00         DQ  
 
Event 6  Women 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Korbely, Erika            66 EMSC                   57.49      56.11  
  2 Papadopoulos, Kenna       66 WIN                    53.75      56.15  
  3 Brichon, Alida            66 WRW                    56.00      56.56  
 
Event 6  Women 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farrell, Lis              71 COWI                   57.41      57.72  
  2 Davis, Nancy              71 CMSC                   59.00    1:01.67  
  3 Odendahl, Delores         71 VCSS                 1:06.94    1:09.19  
 
Event 6  Women 75-79 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stamhuis, Conny           75 OMSC                   53.50      54.51  
  2 Parnell, Joan             79 NSM                    59.00      55.94  
 
Event 6  Men 18-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Berg, Mark                20 HYAC                   45.00      46.63  
 
Event 6  Men 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tse, Maric                28 UBC                    36.30      37.63  
  2 Hwang, Anthony            25 UBC                    40.00      41.10  
 
Event 6  Men 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hooper, James             36 UBC                    33.17      33.14  
  2 Heusel, Peter             39 EBSC                   33.90      33.57  
  3 Cosper, Scott             38 UBC                    33.80      33.79  
  4 MacNeil, Brett            36 NAVY                   32.50      34.01  
 
Event 6  Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kerasiotis, Erik          41 EBSC                   35.10      34.08  
  2 Vandevelde, Chris         44 LOSC                   35.00      34.13  
  3 Gordon, Eric              40 AURO                   40.17      41.67  
 
Event 6  Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barton, Robert            47 VDUK                   35.50      33.54  
  2 Freemantle, Ian           48 HYACC                  37.86      35.77  
  3 Hamilton, Gary            47 VDUK                   35.00      36.25  
  4 Ott, Stephen              48 OMSC                   39.50      38.46  
  5 Barnum, David             46 BLACK                  40.00      39.54  
  6 Gulay, Darryl             49 HYAC                   46.00      41.58  
  7 Fung, Barry               46 NSM                    44.00      42.64  
  8 Emrich, Dewain            45 NAVY                   43.36      43.15  
 
Event 6  Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hamilton, Derrick         50 VDUK                   32.80      33.11  
  2 Hrdlitschka, Peter        52 VDUK                   34.75      34.82  
  3 Beaudin, Gilles           53 EBSC                   36.07      36.12  
  4 Richards, Rob             50 PGBM                   38.25      37.47  
  5 Mehus, Glen               53 OMSC                   39.00      37.82  
  6 McManus, John             52 NAVY                   39.92      38.73  
  7 Muir, Alex                51 DRM                    41.00      39.72  
  8 Ricketts, Stephen         52 NEBB                   40.00      40.47  
  9 Topp, Martin              50 WIN                    45.00      45.91  
 
Event 6  Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buxbaum, Friedrich        55 SEMI                   37.00      38.12  
  2 Huerta, Salvador          57 NSM                    41.02      40.10  
  3 Ellis, Rod                58 VCSS                   44.36      44.31  
  4 Sangster, Bob             59 HYACC                  43.00      46.15  
  5 Riggs, Wayne              59 DRM                  1:20.00    1:01.69  
 
Event 6  Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Barry              61 CRGW                   40.00      41.25  
  2 Jamieson, Sandy           60 HMSC                   41.00      41.27  
  3 Burvill, Ian              61 NEBB                   46.00      42.86  
 
Event 6  Men 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelso, Jack               68 UBC                    37.35      36.96  
 
Event 6  Men 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bell, Peter               72 NSM                    39.20      39.02  
  2 Mandur, Joe               72 TERR                   46.00      45.81  
 
Event 6  Men 75-79 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carviel, Ross             77 OMSC                   51.00      50.73  
 
Event 7  Women 18-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Berg, Kyra                22 HYAC                 1:18.00    1:16.67  
                  35.27     1:16.67 (41.40)                                        
 
Event 7  Women 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Woodruff, Patricia        31 RRSC                 2:00.00    1:33.43  
                  43.67     1:33.43 (49.76)                                        
 
Event 7  Women 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guidi-Swan, Carmelle      35 OMSC                 1:13.00    1:09.13  
                  32.24     1:09.13 (36.89)                                        
 
Event 7  Women 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sigaty, Kathy             40 SARM                 1:32.00    1:28.47  
                  41.16     1:28.47 (47.31)                                        
 
Event 7  Women 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freeman, Dale             47 SEMI                 1:17.00    1:19.07  
                  36.60     1:19.07 (42.47)                                        
  2 Haftner, Kelly            45 HYACC                1:28.00    1:22.88  
                  38.04     1:22.88 (44.84)                                        
  3 Robertson, Deborah        45 NSM                  1:27.00    1:24.56  
                  37.54     1:24.56 (47.02)                                        
  4 Whyte, Chris              47 KSUN                      NT    1:27.34  
                  39.67     1:27.34 (47.67)                                        
 
Event 7  Women 70-74 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Varty, Eulah              73 COWI                 2:17.49    2:16.50  
                1:02.87   2:16.50 (1:13.63)                                        
 
Event 7  Men 18-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Berg, Mark                20 HYAC                 3:00.00    1:51.65  
                  45.75   1:51.65 (1:05.90)                                        
 
Event 7  Men 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 VandenDungen, Daniel      28 COWI                 1:00.10    1:00.29  
                  27.79     1:00.29 (32.50)                                        
  2 Berg, Karl                29 HYAC                 3:00.00    1:27.41  
                  39.05     1:27.41 (48.36)                                        
 
Event 7  Men 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cho, Jimmy                31 HYAC                   57.80      58.89  
                  27.42       58.89 (31.47)                                        
  2 Kilpatrick, Allister      32 WRW                  1:11.29    1:10.84  
                  31.54     1:10.84 (39.30)                                        
 
Event 7  Men 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anfossi, Jamie            37 EBSC                 1:15.00    1:15.63  
                  34.54     1:15.63 (41.09)                                        
 
Event 7  Men 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hobbs, Brent              40 OMSC                 1:08.00    1:08.27  
                  31.79     1:08.27 (36.48)                                        
  2 Goleco, Charles           41 HYAC                 3:00.00    1:38.01  
                  45.24     1:38.01 (52.77)                                        
 
Event 7  Men 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Green, Cam                48 PNA                  1:03.50    1:04.99  
                  29.87     1:04.99 (35.12)                                        
  2 Cooper, Carl              47 SARM                 1:13.00    1:12.28  
                  34.56     1:12.28 (37.72)                                        
  3 Busfield, Scott           48 HYAC                 3:00.00    1:18.77  
                  35.81     1:18.77 (42.96)                                        
 
Event 7  Men 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kell, Rob                 51 Unattached           1:20.00    1:16.85  
                  36.55     1:16.85 (40.30)                                        
  2 Ricketts, Stephen         52 NEBB                 1:30.00    1:32.40  
                  43.81     1:32.40 (48.59)                                        
 
Event 7  Men 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wallace, Steve            58 VIC                  1:27.45    1:22.79  
                  40.07     1:22.79 (42.72)                                        
  2 Noakes, Ronald            55 TFINS                1:33.02    1:31.35  
                  42.81     1:31.35 (48.54)                                        
  3 Kelleher, Thomas          59 QUES                      NT    1:39.30  
                  46.13     1:39.30 (53.17)                                        
 
Event 7  Men 70-74 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Szasz, Ivan               71 UBC                  1:46.50    1:50.36  
                  51.65     1:50.36 (58.71)                                        
 
Event 8  Women 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Berg, Kyra                22 HYAC                 1:09.00    1:06.77  
                  32.60     1:06.77 (34.17)                                        
  2 George, Jessica           21 DRM                  1:10.00    1:15.08  
                  35.74     1:15.08 (39.34)                                        
  3 Town-Schon, Tia           24 TFINS                1:30.00    1:15.74  
                  36.97     1:15.74 (38.77)                                        
  4 Cabico, Kailea            19 DRM                  1:18.00    1:20.86  
                  39.12     1:20.86 (41.74)                                        
 
Event 8  Women 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferguson, Racelle         25 COWI                 1:09.00    1:07.54  
                  32.12     1:07.54 (35.42)                                        
  2 Knight, Lindsey           26 UBC                  1:07.71    1:07.68  
                  32.17     1:07.68 (35.51)                                        
  3 Bourke, Heather           28 EBSC                 1:09.60    1:08.78  
                  32.72     1:08.78 (36.06)                                        
  4 McArthur, Erica           28 HYACC                1:13.06    1:11.35  
                  34.49     1:11.35 (36.86)                                        
  5 Tuck, Erin                28 HSSC                 1:30.00    1:18.29  
                  37.38     1:18.29 (40.91)                                        
 
Event 8  Women 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 van Oosten, Elaine        30 UBC                  1:02.00    1:01.55  
                  30.08     1:01.55 (31.47)                                        
  2 Lovelace, Mary            31 UBC                  1:10.00    1:08.51  
                  33.35     1:08.51 (35.16)                                        
  3 MacKenzie, Mimi           33 HYACC                1:12.50    1:12.00  
                  34.27     1:12.00 (37.73)                                        
  4 Davis, Shannon            32 VIC                  1:12.00    1:12.40  
                  34.64     1:12.40 (37.76)                                        
  5 Russell, Mhairi           30 SARM                 1:25.00    1:17.70  
                  37.36     1:17.70 (40.34)                                        
  6 Fleet, Kristy             30 NAVY                 1:25.00    1:22.79  
                  38.50     1:22.79 (44.29)                                        
  7 Palubiski, Jo-anne        31 PEM                  1:40.32    1:34.69  
                  45.04     1:34.69 (49.65)                                        
 
Event 8  Women 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guidi-Swan, Carmelle      35 OMSC                 1:06.50    1:03.08  
                  30.61     1:03.08 (32.47)                                        
  2 Beer, Heike               39 SEMI                 1:12.00    1:09.70  
                  33.92     1:09.70 (35.78)                                        
  3 Parsons, Natasha          39 GYTBS                1:06.80    1:11.12  
                  33.09     1:11.12 (38.03)                                        
  4 Reynolds, Sheila          38 SEMI                 1:11.88    1:11.73  
                  35.03     1:11.73 (36.70)                                        
  5 Punchard, Wendy           39 AURO                 1:13.49    1:12.02  
                  33.66     1:12.02 (38.36)                                        
  6 White, Bryn               35 ORCA                 1:25.78    1:17.30  
                  37.19     1:17.30 (40.11)                                        
  7 Cheu, Elizabeth           38 UBC                  1:21.00    1:19.84  
                  38.25     1:19.84 (41.59)                                        
 
Event 8  Women 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jeffreys, Yvonne          44 HYACC                1:15.00    1:08.46  
                  32.57     1:08.46 (35.89)                                        
  2 McGrath, Ann              44 KSUN                 1:10.00    1:10.07  
                  32.57     1:10.07 (37.50)                                        
  3 Smith, Kim                44 VDUK                 1:10.13    1:10.33  
                  34.21     1:10.33 (36.12)                                        
  4 Yearwood, Lynn            40 VIC                  1:14.00    1:10.46  
                  33.37     1:10.46 (37.09)                                        
  5 Mageau, Lynda             44 WIN                  1:14.00    1:11.75  
                  33.34     1:11.75 (38.41)                                        
  6 Smailes, Elizabeth        42 UBC                  1:30.00    1:24.64  
                  40.12     1:24.64 (44.52)                                        
  7 Allwood, Lori             42 DRM                  1:40.00    1:37.36  
                  44.07     1:37.36 (53.29)                                        
 
Event 8  Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brazier, Brita            46 NSM                  1:14.00    1:11.07  
                  33.99     1:11.07 (37.08)                                        
  2 Miniato, Cheryl           49 WIN                  1:11.00    1:12.34  
                  34.68     1:12.34 (37.66)                                        
  3 Cote, Isabelle            45 HYACC                1:13.00    1:12.57  
                  34.88     1:12.57 (37.69)                                        
  4 Whyte, Chris              47 KSUN                      NT    1:15.62  
                  36.65     1:15.62 (38.97)                                        
  5 Sodonis, Taina            48 AURO                 1:19.00    1:19.50  
                  39.00     1:19.50 (40.50)                                        
  6 Sperling, Claudia         47 VIC                  1:26.00    1:20.21  
                  37.55     1:20.21 (42.66)                                        
  7 Rowland, Sandra           46 NEBB                 1:25.00    1:25.81  
                  41.34     1:25.81 (44.47)                                        
  8 Turland, Allison          48 SARM                 1:28.00    1:27.67  
                  42.87     1:27.67 (44.80)                                        
  9 Tullson, Diane            49 DRM                  1:45.00    1:27.70  
                  39.95     1:27.70 (47.75)                                        
 10 Norwell, Judy             47 AURO                 1:40.00    1:28.63  
                  43.16     1:28.63 (45.47)                                        
 11 Younk, Karina             47 NEBB                 1:30.68    1:30.06  
                  42.97     1:30.06 (47.09)                                        
 12 Christopherson, Joanne    45 WRW                  1:31.24    1:31.06  
                  43.11     1:31.06 (47.95)                                        
 13 Strangways, Karen         47 SARM                 1:59.00    1:32.61  
                  44.30     1:32.61 (48.31)                                        
 14 Wagner, Carol             46 WRW                  1:26.38    1:33.75  
                  42.69     1:33.75 (51.06)                                        
 
Event 8  Women 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sawyer, Robyn             50 SEMI                 1:10.64    1:08.50  
                  33.15     1:08.50 (35.35)                                        
  2 Rhodes, Avila             51 VIC                  1:09.72    1:09.20  
                  32.89     1:09.20 (36.31)                                        
 
Event 8  Women 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Elizabeth          59 WIN                  1:14.04    1:15.02  
                  35.27     1:15.02 (39.75)                                        
  2 Moore, Prudence           59 NSM                  1:20.00    1:22.36  
                  38.61     1:22.36 (43.75)                                        
  3 Ryan, Nancy               59 NEBB                 1:29.30    1:28.65  
                  42.07     1:28.65 (46.58)                                        
  4 Jamieson, Cathy           58 NSM                  1:50.00    1:30.79  
                  41.39     1:30.79 (49.40)                                        
  5 Sandercock, Leoni         58 UBC                  1:31.00    1:31.15  
                  43.02     1:31.15 (48.13)                                        
 
Event 8  Women 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lopez, Georgina           63 NSM                  1:17.15    1:19.51  
                  38.05     1:19.51 (41.46)                                        
  2 Wiens, Barb               60 NSM                  1:30.00    1:31.91  
                  43.97     1:31.91 (47.94)                                        
  3 Morrison, Elizabeth       64 WIN                  1:39.00    1:35.99  
                  45.49     1:35.99 (50.50)                                        
  4 Saunders, Berniece        62 SARM                 1:45.00    1:42.37  
                  49.44     1:42.37 (52.93)                                        
  5 O'Connor, Genevieve       61 NSM                  1:58.00    1:49.70  
                  51.03     1:49.70 (58.67)                                        
 
Event 8  Women 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McKilligan, Frances       69 NSM                  1:43.00    1:37.03  
                  45.19     1:37.03 (51.84)                                        
  2 Nevile Carter, Val        65 VCSS                 1:44.06    1:45.01  
                  48.18     1:45.01 (56.83)                                        
  3 Papadopoulos, Kenna       66 WIN                  1:47.97    1:47.93  
                  51.04     1:47.93 (56.89)                                        
 
Event 8  Women 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farrell, Lis              71 COWI                 1:47.61    1:45.94  
                  50.23     1:45.94 (55.71)                                        
  2 Davis, Nancy              71 CMSC                 1:58.01    1:57.96  
                  56.47   1:57.96 (1:01.49)                                        
  3 Svensson, Sally           72 NSM                  2:30.00    2:44.21  
                1:11.23   2:44.21 (1:32.98)                                        
 
Event 8  Women 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parnell, Joan             79 NSM                  1:40.00    1:43.17  
                  48.71     1:43.17 (54.46)                                        
  2 Kirk, Annette             75 VCSS                 2:03.26    1:56.57  
                  54.59   1:56.57 (1:01.98)                                        
  3 Hambrook, Gladys          76 OMSC                 2:02.35    1:58.43  
                  56.93   1:58.43 (1:01.50)                                        
  4 Ghetler, Dorothy          76 NSM                  2:20.00    2:25.97  
                1:10.91   2:25.97 (1:15.06)                                        
 
Event 8  Women 80-84 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 De Leeuw, Elsa            83 WRW                  1:48.27    1:53.83  
                  56.57     1:53.83 (57.26)                                        
 
Event 8  Men 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bryce, Ian                24 DRM                  2:00.00    1:09.61  
                  32.02     1:09.61 (37.59)                                        
 
Event 8  Men 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilkins, Paul             26 UBC                    54.29      53.95  
                  26.69       53.95 (27.26)                                        
  2 Clay, Ryan                27 NAVY                   59.81      56.37  
                  27.10       56.37 (29.27)                                        
  3 Mullard, Darren           28 HYAC                 1:02.00    1:03.96  
                  30.44     1:03.96 (33.52)                                        
  4 Feinberg, Avi             28 UBC                  1:04.50    1:07.43  
                  31.75     1:07.43 (35.68)                                        
  5 Berg, Karl                29 HYAC                 1:12.00    1:09.81  
                  31.63     1:09.81 (38.18)                                        
  6 Rosini, Giovanni          29 NAVY                 1:13.40    1:11.80  
                  33.51     1:11.80 (38.29)                                        
 
Event 8  Men 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cho, Jimmy                31 HYAC                   53.90      54.48  
                  26.22       54.48 (28.26)                                        
  2 Ferguson, David           33 UBC                    56.50      56.09  
                  26.79       56.09 (29.30)                                        
  3 Russell, Don              30 UBC                  1:13.00    1:12.37  
                  34.15     1:12.37 (38.22)                                        
 
Event 8  Men 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heusel, Peter             39 EBSC                   57.00      56.90  
                  26.92       56.90 (29.98)                                        
  2 Cosper, Scott             38 UBC                    58.00      58.77  
                  27.65       58.77 (31.12)                                        
  3 Johnson, Daniel           38 COWI                 1:09.00    1:05.32  
                  31.99     1:05.32 (33.33)                                        
 
Event 8  Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vandevelde, Chris         44 LOSC                 1:01.00    1:00.25  
                  29.61     1:00.25 (30.64)                                        
  2 Kwan, Graham              43 NSM                  1:01.50    1:01.97  
                  28.88     1:01.97 (33.09)                                        
  3 Geddes, Terry             43 COWI                 1:09.71    1:04.97  
                  31.46     1:04.97 (33.51)                                        
  4 Goleco, Charles           41 HYAC                 1:24.00    1:16.42  
                  34.28     1:16.42 (42.14)                                        
 
Event 8  Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welbourn, Graham          46 GYTBS                  56.00      56.08  
                  27.18       56.08 (28.90)                                        
  2 Hasegawa, Paul            45 UBC                  1:02.00    1:02.36  
                  29.92     1:02.36 (32.44)                                        
  3 Freemantle, Ian           48 HYACC                1:03.23    1:02.50  
                  29.22     1:02.50 (33.28)                                        
  4 Ott, Stephen              48 OMSC                 1:04.40    1:03.56  
                  30.55     1:03.56 (33.01)                                        
  5 Kendal, Keith             46 VIC                  1:09.57    1:04.75  
                  31.24     1:04.75 (33.51)                                        
  6 Barton, Robert            47 VDUK                 1:01.50    1:05.25  
                  31.01     1:05.25 (34.24)                                        
  7 Zezza, Tony               47 NAVY                 1:01.01    1:05.61  
                  30.07     1:05.61 (35.54)                                        
  8 Frislev, David            45 DRM                  1:12.00    1:07.94  
                  30.59     1:07.94 (37.35)                                        
  9 Le, Huan                  48 SEMI                 1:22.00    1:13.99  
                  32.99     1:13.99 (41.00)                                        
 10 Fung, Barry               46 NSM                  1:17.00    1:17.18  
                  37.08     1:17.18 (40.10)                                        
 11 Gulay, Darryl             49 HYAC                 1:40.00    1:24.22  
                  40.95     1:24.22 (43.27)                                        
 12 Emrich, Dewain            45 NAVY                 1:48.00    1:27.29  
                  40.69     1:27.29 (46.60)                                        
 
Event 8  Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stamhuis, Michael         54 OMSC                 1:00.10      59.88  
                  28.80       59.88 (31.08)                                        
  2 Arsenault, Paul           51 NAVY                 1:06.00    1:01.88  
                  30.10     1:01.88 (31.78)                                        
  3 Sodonis, Frank            51 AURO                 1:03.00    1:03.26  
                  30.84     1:03.26 (32.42)                                        
  4 Kell, Rob                 51 Unattached           1:08.00    1:05.38  
                  32.88     1:05.38 (32.50)                                        
  5 McManus, John             52 NAVY                 1:09.93    1:06.78  
                  32.44     1:06.78 (34.34)                                        
  5 Sprecher, Lutz            53 SEMI                 1:09.00    1:06.78  
                  32.33     1:06.78 (34.45)                                        
  7 Roberts, Don              51 DRM                  1:15.00    1:15.99  
                  36.00     1:15.99 (39.99)                                        
 
Event 8  Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carmichael, Rod           56 VIC                  1:02.01    1:02.19  
                  30.16     1:02.19 (32.03)                                        
  2 Cooper, Donald            57 EBSC                 1:05.00    1:04.73  
                  30.98     1:04.73 (33.75)                                        
  3 Handford, Ted             56 SEMI                 1:18.00    1:15.87  
                  34.65     1:15.87 (41.22)                                        
  4 Lingley, David            57 HYACC                1:15.00    1:17.00  
                  36.78     1:17.00 (40.22)                                        
  5 Ellis, Rod                58 VCSS                 1:18.70    1:19.14  
                  34.15     1:19.14 (44.99)                                        
  6 Bahen, Allan              57 SARM                 1:20.00    1:20.63  
                  37.49     1:20.63 (43.14)                                        
  7 Sangster, Bob             59 HYACC                1:20.00    1:21.81  
                  38.71     1:21.81 (43.10)                                        
  8 Riggs, Wayne              59 DRM                  2:00.00    1:43.05  
                  47.37     1:43.05 (55.68)                                        
 
Event 8  Men 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Staton, Brian             60 CRGW                 1:05.20    1:05.91  
                  31.53     1:05.91 (34.38)                                        
  2 Jamieson, Sandy           60 HMSC                 1:10.50    1:08.47  
                  32.22     1:08.47 (36.25)                                        
  3 McKenzie, Ron             60 WIN                  1:16.50    1:16.68  
                  35.19     1:16.68 (41.49)                                        
  4 Dowling, Mike             60 NSM                  1:15.00    1:17.10  
                  37.72     1:17.10 (39.38)                                        
 
Event 8  Men 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Baalen, Vinus         65 DRGN                 1:03.00    1:03.40  
                  30.07     1:03.40 (33.33)                                        
  2 Willies, Gordon           69 KSUN                 1:30.00    1:27.09  
                  42.25     1:27.09 (44.84)                                        
 
Event 8  Men 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Grant               72 VCSS                 1:17.00    1:16.68  
                  37.07     1:16.68 (39.61)                                        
  2 Mandur, Joe               72 TERR                 1:19.00    1:20.33  
                  39.21     1:20.33 (41.12)                                        
 
Event 8  Men 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baker, Stephen            79 VCSS                 1:45.00    1:45.71  
                  49.62     1:45.71 (56.09)                                        
 
Event 8  Men 80-84 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MacLennan, Doug           83 WIN                  1:56.82    1:57.39  
                  53.98   1:57.39 (1:03.41)                                        
 
Event 9  Women 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hyack (Coquitlam)  'A'                            2:40.00    2:28.25  
     1) Jeffreys, Yvonne W44            2) MacKenzie, Mimi W33            
     3) Haftner, Kelly W45              4) McArthur, Erica W28            
                  39.65     1:20.26 (40.61)     1:55.13 (34.87)     2:28.25 (33.12)
  2 U B C  Masters  'A'                               2:31.00    2:30.97  
     1) Knight, Lindsey W26             2) Lovelace, Mary W31             
     3) van Oosten, Elaine W30          4) Cheu, Elizabeth W38            
                  40.38     1:22.29 (41.91)     1:53.88 (31.59)     2:30.97 (37.09)
 
Event 9  Women 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Semiahmoo Masters  'B'                            2:25.00    2:29.25  
     1) Freeman, Dale W47               2) Riley, Trish W32               
     3) Sawyer, Robyn W50               4) Reynolds, Sheila W38           
                  39.38     1:19.59 (40.21)     1:56.10 (36.51)     2:29.25 (33.15)
  2 Aurora Master Ducks  'A'                          2:35.00    2:32.52  
     1) Black, Nancy W45                2) Norwell, Judy W47              
     3) Punchard, Wendy W39             4) Sodonis, Taina W48             
                  36.36     1:20.58 (44.22)     1:57.24 (36.66)     2:32.52 (35.28)
  3 North Shore Masters  'H'                          2:38.00    2:37.93  
     1) Schilling, Jennifer W31         2) Sutherland, Terri W46          
     3) Simmons, Susan W42              4) Sherk, Marjorie W51            
                  35.12     1:19.80 (44.68)     1:58.97 (39.17)     2:37.93 (38.96)
  4 North Shore Masters  'G'                          2:48.00    2:53.83  
     1) Jones, Michelle W30             2) O'Connor, Genevieve W61        
     3) Robertson, Deborah W45          4) Lauzon, Natalie W40            
                  35.50   1:42.17 (1:06.67)     2:18.04 (35.87)     2:53.83 (35.79)
  5 Nanaimo Ebbtides  'A'                             2:45.00    3:21.64  
     1) Proctor, Karen W51              2) Ryan, Nancy W59                
     3) Cooper, Kristeen W25            4) Younk, Karina W47              
                  52.64     1:24.42 (31.78)   2:40.76 (1:16.34)     3:21.64 (40.88)
 
Event 9  Women 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Winskill Otters  'A'                              2:28.00    2:39.96  
     1) Miniato, Cheryl W49             2) Higuchi, Misao W62             
     3) Mageau, Lynda W44               4) Smith, Elizabeth W59           
                  39.44     1:29.34 (49.90)     2:06.17 (36.83)     2:39.96 (33.79)
  2 Semiahmoo Masters  'A'                            2:45.00    2:48.30  
     1) Graham, Kathy W49               2) Hartney, Bonnie W51            
     3) Beer, Heike W39                 4) Rocheleau, Lolita W62          
                  37.29     1:23.04 (45.75)     2:01.18 (38.14)     2:48.30 (47.12)
 
Event 9  Women 240-279 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 White Rock Wave  'A'                              4:00.00    3:17.72  
     1) Brichon, Alida W66              2) McCluskie, Kim W46             
     3) Anslow, Rhonda W49              4) De Leeuw, Elsa W83             
                1:00.81     1:46.70 (45.89)     2:29.39 (42.69)     3:17.72 (48.33)
 
Event 9  Women 280-319 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 North Shore Masters  'I'                          3:30.00    3:43.45  
     1) Svensson, Sally W72             2) Parnell, Joan W79              
     3) Lopez, Georgina W63             4) McKilligan, Frances W69        
                1:21.53     2:14.49 (52.96)     3:02.05 (47.56)     3:43.45 (41.40)
 
Event 10  Men 100-119 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Navy Masters Swim Club  'A'                       2:12.00    2:07.06  
     1) Bronson, Alex M24               2) MacNeil, Brett M36             
     3) Clay, Ryan M27                  4) Rosini, Giovanni M29           
                  31.60     1:04.58 (32.98)     1:35.92 (31.34)     2:07.06 (31.14)
 
Event 10  Men 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 U B C  Masters  'A'                               1:54.00    1:57.60  
     1) Wilkins, Paul M26               2) Hooper, James M36              
     3) Cosper, Scott M38               4) Ferguson, David M33            
                  30.28     1:03.20 (32.92)     1:32.46 (29.26)     1:57.60 (25.14)
  2 U B C  Masters  'B'                               2:14.00    2:16.33  
     1) Robinson, Dale M32              2) Tse, Maric M28                 
     3) Hasegawa, Paul M45              4) Russell, Don M30               
                  34.88     1:13.08 (38.20)     1:44.97 (31.89)     2:16.33 (31.36)
 
Event 10  Men 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vancouver Ducks  'A'                              1:59.99    2:02.18  
     1) Hamilton, Gary M47              2) Hrdlitschka, Peter M52         
     3) Hamilton, Derrick M50           4) Barton, Robert M47             
                  30.84     1:05.32 (34.48)     1:35.25 (29.93)     2:02.18 (26.93)
  2 Okanagan Masters Swim Club  'A'                   2:17.00    2:12.20  
     1) Ott, Stephen M48                2) Mehus, Glen M53                
     3) Hobbs, Brent M40                4) Stamhuis, Michael M54          
                  36.35     1:13.55 (37.20)     1:44.21 (30.66)     2:12.20 (27.99)
  3 Navy Masters Swim Club  'B'                       2:22.00    2:19.33  
     1) Arsenault, Paul M51             2) Emrich, Dewain M45             
     3) Zezza, Tony M47                 4) McManus, John M52              
                  34.90     1:17.72 (42.82)     1:48.85 (31.13)     2:19.33 (30.48)
  4 Semiahmoo Masters  'B'                            2:43.00    2:24.56  
     1) Sprecher, Lutz M53              2) Slater, Craig M47              
     3) Weltzin, Garry M48              4) Le, Huan M48                   
                  44.36     1:21.83 (37.47)     1:52.54 (30.71)     2:24.56 (32.02)
 
Event 10  Men 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 English Bay Swim Club  'A'                        2:30.00    2:08.90  
     1) Morgan, Frank M55               2) Beaudin, Gilles M53            
     3) Hoche, Michael M47              4) Cooper, Donald M57             
                  33.74     1:09.14 (35.40)     1:40.55 (31.41)     2:08.90 (28.35)
 
Event 10  Men 240-279 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Semiahmoo Masters  'A'                            2:26.00    2:28.19  
     1) Looye, Aart M63                 2) Buxbaum, Friedrich M55         
     3) Caldwell, Dennis M60            4) Spence, Gerry M62              
                  40.76     1:18.23 (37.47)     1:48.79 (30.56)     2:28.19 (39.40)
 
Event 11  Women 18-24 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leslie, Amanda            24 COWI                 2:36.50    2:27.50  
                  34.77     1:11.59 (36.82)     1:49.88 (38.29)     2:27.50 (37.62)
  2 Town-Schon, Tia           24 TFINS                3:30.00    3:10.29  
                  46.54     1:35.92 (49.38)     2:24.78 (48.86)     3:10.29 (45.51)
  3 Cabico, Kailea            19 DRM                  3:12.00    3:11.98  
                  45.12     1:33.80 (48.68)     2:24.52 (50.72)     3:11.98 (47.46)
 
Event 11  Women 25-29 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cooper, Jennifer          25 TFINS                2:30.00    2:29.65  
                  34.66     1:11.76 (37.10)     1:50.43 (38.67)     2:29.65 (39.22)
 
Event 11  Women 30-34 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schilling, Jennifer       31 NSM                  2:38.00    2:39.75  
                  37.32     1:16.74 (39.42)     1:58.15 (41.41)     2:39.75 (41.60)
  2 Jones, Michelle           30 NSM                  2:45.98    2:57.25  
                  40.15     1:23.68 (43.53)     2:10.88 (47.20)     2:57.25 (46.37)
  3 Woodruff, Patricia        31 RRSC                 3:30.00    3:18.77  
                  49.39     1:39.89 (50.50)     2:29.87 (49.98)     3:18.77 (48.90)
 
Event 11  Women 35-39 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 White, Bryn               35 ORCA                 3:31.08    3:07.51  
                  44.18     1:30.81 (46.63)     2:19.51 (48.70)     3:07.51 (48.00)
 
Event 11  Women 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yearwood, Lynn            40 VIC                  3:08.00    2:51.70  
                  39.94     1:23.03 (43.09)     2:08.41 (45.38)     2:51.70 (43.29)
  2 Evans, Janet              42 OMSC                 3:07.60    3:04.78  
                  43.69     1:30.59 (46.90)     2:18.01 (47.42)     3:04.78 (46.77)
  3 Lauzon, Natalie           40 NSM                  3:10.00    3:14.73  
                  46.71     1:35.84 (49.13)     2:26.21 (50.37)     3:14.73 (48.52)
 
Event 11  Women 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cote, Isabelle            45 HYACC                3:04.00    2:59.59  
                  41.67     1:26.20 (44.53)     2:13.39 (47.19)     2:59.59 (46.20)
  2 Miniato, Cheryl           49 WIN                  3:04.00    3:03.57  
                  43.18     1:30.10 (46.92)     2:17.72 (47.62)     3:03.57 (45.85)
  3 Collins, Debbie           48 HMSC                 3:06.00    3:09.96  
                  44.70     1:33.67 (48.97)     2:23.10 (49.43)     3:09.96 (46.86)
  4 Sodonis, Taina            48 AURO                 3:19.00    3:26.62  
                  48.83     1:42.24 (53.41)     2:36.84 (54.60)     3:26.62 (49.78)
 
Event 11  Women 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Myers, Mary Anne          52 Unattached           3:10.01    3:03.40  
                  43.09     1:29.80 (46.71)     2:17.60 (47.80)     3:03.40 (45.80)
 
Event 11  Women 55-59 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Prudence           59 NSM                  3:20.00    3:20.99  
                  46.56     1:38.65 (52.09)     2:31.45 (52.80)     3:20.99 (49.54)
  2 Willms, Gerri             55 HYACC                3:28.00    3:26.36  
                  46.80     1:39.08 (52.28)     2:33.21 (54.13)     3:26.36 (53.15)
 
Event 11  Women 60-64 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wiens, Barb               60 NSM                  3:50.00    3:47.32  
                  54.26     1:51.41 (57.15)     2:50.84 (59.43)     3:47.32 (56.48)
  2 Saunders, Berniece        62 SARM                 4:10.00    4:14.25  
                1:03.09   2:07.96 (1:04.87)   3:12.31 (1:04.35)   4:14.25 (1:01.94)
 
Event 11  Women 70-74 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Svensson, Sally           72 NSM                  5:00.00    6:12.40  
                1:23.60   4:35.09 (3:11.49)   6:12.40 (1:37.31)                    
 
Event 11  Women 75-79 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stamhuis, Conny           75 OMSC                 4:07.50    4:05.01  
                  56.20   1:57.78 (1:01.58)   3:01.86 (1:04.08)   4:05.01 (1:03.15)
  2 Parnell, Joan             79 NSM                  4:12.00    4:08.75  
                  54.86   1:58.79 (1:03.93)   3:04.48 (1:05.69)   4:08.75 (1:04.27)
  3 Hambrook, Gladys          76 OMSC                 4:20.02    4:34.00  
                1:05.29   2:13.57 (1:08.28)   3:24.82 (1:11.25)   4:34.00 (1:09.18)
 
Event 11  Men 25-29 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 VandenDungen, Daniel      28 COWI                 2:12.59    2:14.51  
                  31.53     1:05.66 (34.13)     1:39.82 (34.16)     2:14.51 (34.69)
  2 Ponech, Damien            29 HYAC                 2:50.00    2:46.46  
                  38.70     1:21.27 (42.57)     2:03.68 (42.41)     2:46.46 (42.78)
 
Event 11  Men 30-34 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cho, Jimmy                31 HYAC                 2:15.00    2:26.47  
                  33.87     1:11.03 (37.16)     1:48.83 (37.80)     2:26.47 (37.64)
  2 Ferguson, David           33 UBC                  2:30.20    2:26.65  
                  34.18     1:10.69 (36.51)     1:48.50 (37.81)     2:26.65 (38.15)
  3 Kilpatrick, Allister      32 WRW                  2:30.00    2:38.24  
                  34.10     1:13.70 (39.60)     1:55.95 (42.25)     2:38.24 (42.29)
 
Event 11  Men 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hamilton, Gary            47 VDUK                 2:30.00    2:29.52  
                  34.96     1:12.91 (37.95)     1:51.89 (38.98)     2:29.52 (37.63)
  2 Busfield, Scott           48 HYAC                 2:40.00    2:42.27  
                  38.51     1:20.04 (41.53)     2:01.83 (41.79)     2:42.27 (40.44)
 
Event 11  Men 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stamhuis, Michael         54 OMSC                 2:40.10    2:38.86  
                  37.81     1:17.75 (39.94)     1:59.26 (41.51)     2:38.86 (39.60)
  2 Horton, Hobe              50 CLIP                 2:55.50    2:50.91  
                  41.14     1:25.31 (44.17)     2:08.82 (43.51)     2:50.91 (42.09)
  3 Sodonis, Frank            51 AURO                 2:50.00    2:51.11  
                  39.88     1:22.02 (42.14)     2:06.97 (44.95)     2:51.11 (44.14)
  4 Muir, Alex                51 DRM                  2:55.00    2:53.08  
                  39.89     1:23.61 (43.72)     2:08.65 (45.04)     2:53.08 (44.43)
  5 O'Melinn, Lorcan          51 HYACC                3:09.00    3:09.57  
                  42.94     1:31.08 (48.14)     2:20.94 (49.86)     3:09.57 (48.63)
 
Event 11  Men 55-59 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilkins, Bob              59 SARM                      NT    3:05.64  
                  44.63     1:34.44 (49.81)     2:22.08 (47.64)     3:05.64 (43.56)
 
Event 11  Men 60-64 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Barry              61 CRGW                 3:30.00    3:16.02  
                  45.31     1:35.49 (50.18)     2:27.13 (51.64)     3:16.02 (48.89)
 
Event 11  Men 80-84 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- MacLennan, Doug           83 WIN                  4:20.50         DQ  
                1:10.11   2:32.35 (1:22.24)   4:05.11 (1:32.76)        DQ (1:14.68)
 
Event 12  Women 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pruden, Laurel            23 NAVY                 1:14.00    1:13.86  
                  32.92     1:13.86 (40.94)                                        
  2 Leslie, Amanda            24 COWI                 1:16.50    1:13.99  
                  33.75     1:13.99 (40.24)                                        
  3 George, Jessica           21 DRM                  1:31.00    1:26.80  
                  41.02     1:26.80 (45.78)                                        
  4 Cabico, Kailea            19 DRM                  1:32.00    1:33.53  
                  44.64     1:33.53 (48.89)                                        
 
Event 12  Women 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cooper, Jennifer          25 TFINS                1:13.50    1:09.86  
                  32.28     1:09.86 (37.58)                                        
  2 Bourke, Heather           28 EBSC                 1:17.36    1:16.76  
                  35.86     1:16.76 (40.90)                                        
 
Event 12  Women 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 van Oosten, Elaine        30 UBC                  1:14.00    1:13.32  
                  34.46     1:13.32 (38.86)                                        
  2 Lovelace, Mary            31 UBC                  1:21.00    1:17.94  
                  36.41     1:17.94 (41.53)                                        
  3 MacKenzie, Mimi           33 HYACC                1:25.00    1:22.03  
                  39.48     1:22.03 (42.55)                                        
  4 Fleet, Kristy             30 NAVY                 1:35.00    1:39.59  
                  46.50     1:39.59 (53.09)                                        
  5 Palubiski, Jo-anne        31 PEM                  1:44.55    1:47.97  
                  48.89     1:47.97 (59.08)                                        
 
Event 12  Women 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sproule, Debbie           38 DRM                  1:20.00    1:19.61  
                  36.01     1:19.61 (43.60)                                        
  2 Punchard, Wendy           39 AURO                 1:20.06    1:22.38  
                  38.01     1:22.38 (44.37)                                        
  3 Reynolds, Sheila          38 SEMI                 1:24.99    1:23.56  
                  39.62     1:23.56 (43.94)                                        
 -- White, Bryn               35 ORCA                 1:35.77         DQ  
                  42.13          DQ (46.01)                                        
 
Event 12  Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Kim                44 VDUK                 1:17.62    1:17.76  
                  36.02     1:17.76 (41.74)                                        
  2 McGrath, Ann              44 KSUN                 1:25.00    1:22.84  
                  39.49     1:22.84 (43.35)                                        
  3 Yearwood, Lynn            40 VIC                  1:26.00    1:22.87  
                  38.00     1:22.87 (44.87)                                        
  4 Sigaty, Kathy             40 SARM                 1:26.00    1:23.79  
                  40.09     1:23.79 (43.70)                                        
  5 Simmons, Susan            42 NSM                  1:30.00    1:30.78  
                  41.39     1:30.78 (49.39)                                        
 
Event 12  Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haftner, Kelly            45 HYACC                1:23.00    1:20.76  
                  36.78     1:20.76 (43.98)                                        
  2 Brazier, Brita            46 NSM                  1:21.74    1:20.85  
                  37.33     1:20.85 (43.52)                                        
  3 Black, Nancy              45 AURO                 1:25.00    1:21.99  
                  38.45     1:21.99 (43.54)                                        
  4 Robertson, Deborah        45 NSM                  1:27.00    1:23.71  
                  38.94     1:23.71 (44.77)                                        
  5 Miniato, Cheryl           49 WIN                  1:23.00    1:24.12  
                  39.23     1:24.12 (44.89)                                        
  6 Graham, Kathy             49 SEMI                 1:24.56    1:26.65  
                  38.23     1:26.65 (48.42)                                        
  7 Sutherland, Terri         46 NSM                  1:32.00    1:29.20  
                  43.29     1:29.20 (45.91)                                        
  8 Burnham, Sandra           45 NSM                  1:30.00    1:32.58  
                  44.98     1:32.58 (47.60)                                        
  9 Anslow, Rhonda            49 WRW                  1:36.70    1:38.95  
                  46.38     1:38.95 (52.57)                                        
 10 Tullson, Diane            49 DRM                  2:00.00    1:39.00  
                  45.44     1:39.00 (53.56)                                        
 11 Younk, Karina             47 NEBB                 1:48.37    1:47.03  
                  50.98     1:47.03 (56.05)                                        
 12 Strangways, Karen         47 SARM                 2:04.00    1:49.60  
                  55.41     1:49.60 (54.19)                                        
 
Event 12  Women 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rhodes, Avila             51 VIC                  1:22.00    1:20.48  
                  38.19     1:20.48 (42.29)                                        
  2 Sawyer, Robyn             50 SEMI                 1:22.49    1:22.71  
                  38.31     1:22.71 (44.40)                                        
  3 Brault, Danielle          51 VIC                  1:27.30    1:25.25  
                  41.15     1:25.25 (44.10)                                        
  4 Hartney, Bonnie           51 SEMI                 1:48.00    1:33.33  
                  45.05     1:33.33 (48.28)                                        
  5 Sherk, Marjorie           51 NSM                  1:38.66    1:42.04  
                  47.88     1:42.04 (54.16)                                        
  6 Proctor, Karen            51 NEBB                 1:53.44    1:56.90  
                  55.17   1:56.90 (1:01.73)                                        
 
Event 12  Women 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, Nancy               59 NEBB                 1:45.90    1:45.27  
                  48.27     1:45.27 (57.00)                                        
  2 Jamieson, Cathy           58 NSM                  2:30.00    1:45.36  
                  49.22     1:45.36 (56.14)                                        
 
Event 12  Women 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pickrem, Naomi            62 KSUN                 1:55.00    1:52.91  
                  53.46     1:52.91 (59.45)                                        
  2 Rocheleau, Lolita         62 SEMI                 2:15.05    2:03.05  
                  59.61   2:03.05 (1:03.44)                                        
 
Event 12  Women 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pronk, Bonnie             65 CRGW                 1:28.21    1:27.70  
                  41.33     1:27.70 (46.37)                                        
  2 Korbely, Erika            66 EMSC                 1:57.40    1:54.16  
                  54.57     1:54.16 (59.59)                                        
 
Event 12  Women 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farrell, Lis              71 COWI                 2:04.31    2:02.30  
                  59.61   2:02.30 (1:02.69)                                        
 
Event 12  Women 80-84 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 De Leeuw, Elsa            83 WRW                  2:15.00    2:17.22  
                1:11.83   2:17.22 (1:05.39)                                        
 
Event 12  Men 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bronson, Alex             24 NAVY                 1:08.00    1:06.76  
                  30.96     1:06.76 (35.80)                                        
  2 Bryce, Ian                24 DRM                  2:30.00    1:24.26  
                  37.79     1:24.26 (46.47)                                        
 
Event 12  Men 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilkins, Paul             26 UBC                  1:03.53    1:03.58  
                  29.16     1:03.58 (34.42)                                        
  2 Clay, Ryan                27 NAVY                 1:15.00    1:09.84  
                  32.57     1:09.84 (37.27)                                        
  3 Tse, Maric                28 UBC                  1:18.00    1:21.25  
                  39.71     1:21.25 (41.54)                                        
  4 Berg, Karl                29 HYAC                 1:30.00    1:22.16  
                  37.87     1:22.16 (44.29)                                        
 
Event 12  Men 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MacNeil, Brett            36 NAVY                 1:07.00    1:05.33  
                  30.82     1:05.33 (34.51)                                        
  2 Heusel, Peter             39 EBSC                 1:05.00    1:05.72  
                  30.39     1:05.72 (35.33)                                        
  3 Hooper, James             36 UBC                  1:08.91    1:08.61  
                  33.05     1:08.61 (35.56)                                        
 
Event 12  Men 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Geddes, Terry             43 COWI                 1:21.78    1:16.71  
                  36.74     1:16.71 (39.97)                                        
 
Event 12  Men 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hamilton, Gary            47 VDUK                 1:07.00    1:11.69  
                  30.96     1:11.69 (40.73)                                        
  2 Freemantle, Ian           48 HYACC                1:13.33    1:12.10  
                  34.86     1:12.10 (37.24)                                        
  3 Hasegawa, Paul            45 UBC                  1:11.00    1:12.35  
                  32.90     1:12.35 (39.45)                                        
  4 Slater, Craig             47 SEMI                 1:11.50    1:12.75  
                  33.19     1:12.75 (39.56)                                        
  5 Ott, Stephen              48 OMSC                 1:14.60    1:15.48  
                  35.70     1:15.48 (39.78)                                        
  6 Barnum, David             46 BLACK                1:14.00    1:16.07  
                  34.45     1:16.07 (41.62)                                        
  7 Frislev, David            45 DRM                  1:22.00    1:17.18  
                  35.75     1:17.18 (41.43)                                        
 -- Le, Huan                  48 SEMI                 1:38.00         DQ  
                  43.70          DQ (43.54)                                        
 
Event 12  Men 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hamilton, Derrick         50 VDUK                 1:05.50    1:06.59  
                  30.34     1:06.59 (36.25)                                        
  2 Beaudin, Gilles           53 EBSC                 1:13.07    1:12.68  
                  35.54     1:12.68 (37.14)                                        
  2 Hrdlitschka, Peter        52 VDUK                 1:12.50    1:12.68  
                  35.07     1:12.68 (37.61)                                        
  4 Arsenault, Paul           51 NAVY                 1:15.00    1:13.88  
                  34.45     1:13.88 (39.43)                                        
  5 Mehus, Glen               53 OMSC                 1:16.50    1:15.37  
                  36.18     1:15.37 (39.19)                                        
  6 Kell, Rob                 51 Unattached           1:15.00    1:16.06  
                  35.74     1:16.06 (40.32)                                        
  7 Richards, Rob             50 PGBM                 1:23.00    1:20.84  
                  38.33     1:20.84 (42.51)                                        
  8 Ricketts, Stephen         52 NEBB                 1:25.00    1:28.19  
                  42.34     1:28.19 (45.85)                                        
 
Event 12  Men 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Handford, Ted             56 SEMI                 1:30.00    1:26.28  
                  40.56     1:26.28 (45.72)                                        
  2 Buxbaum, Friedrich        55 SEMI                 1:28.00    1:26.71  
                  39.65     1:26.71 (47.06)                                        
  3 Noakes, Ronald            55 TFINS                1:28.24    1:31.41  
                  41.10     1:31.41 (50.31)                                        
  4 Bahen, Allan              57 SARM                 1:40.00    1:40.95  
                  49.71     1:40.95 (51.24)                                        
  5 Riggs, Wayne              59 DRM                  2:30.00    2:09.41  
                1:01.52   2:09.41 (1:07.89)                                        
 
Event 12  Men 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Staton, Brian             60 CRGW                 1:20.00    1:19.96  
                  37.79     1:19.96 (42.17)                                        
  2 Dowling, Mike             60 NSM                  1:30.00    1:31.98  
                  42.18     1:31.98 (49.80)                                        
  3 Caskey, D.N.              63 WKM                  1:54.00    2:00.32  
                  55.50   2:00.32 (1:04.82)                                        
 
Event 12  Men 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelso, Jack               68 UBC                  1:15.25    1:14.93  
                  35.39     1:14.93 (39.54)                                        
 
Event 12  Men 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bell, Peter               72 NSM                  1:25.00    1:30.96  
                  44.95     1:30.96 (46.01)                                        
 
Event 12  Men 75-79 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carviel, Ross             77 OMSC                 2:45.00    2:12.40  
                  55.60   2:12.40 (1:16.80)                                        
 
Event 13  Women 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Berg, Kyra                22 HYAC                   34.00      33.87  
 
Event 13  Women 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cooper, Jennifer          25 TFINS                  31.69      31.76  
  2 Ferguson, Racelle         25 COWI                   33.00      33.50  
  3 Tuck, Erin                28 HSSC                   45.00      41.40  
 
Event 13  Women 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 van Oosten, Elaine        30 UBC                    31.50      31.91  
  2 Davis, Shannon            32 VIC                    36.67      35.71  
  3 Jones, Michelle           30 NSM                    35.35      36.37  
 
Event 13  Women 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guidi-Swan, Carmelle      35 OMSC                   33.30      31.10  
  2 Sproule, Debbie           38 DRM                    40.00      35.01  
  3 Punchard, Wendy           39 AURO                   34.51      37.21  
  4 Beer, Heike               39 SEMI                   39.00      37.80  
  5 Reynolds, Sheila          38 SEMI                   40.69      37.94  
 
Event 13  Women 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mageau, Lynda             44 WIN                    39.00      36.53  
  2 McGrath, Ann              44 KSUN                   36.00      36.74  
  3 Simmons, Susan            42 NSM                    36.00      39.71  
 
Event 13  Women 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freeman, Dale             47 SEMI                   34.20      35.26  
  2 Whyte, Chris              47 KSUN                      NT      37.86  
  3 Rowland, Sandra           46 NEBB                   41.00      42.10  
  4 Anslow, Rhonda            49 WRW                    43.78      43.40  
  5 Wagner, Carol             46 WRW                    43.37      46.56  
 
Event 13  Women 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brault, Danielle          51 VIC                    37.20      37.62  
 
Event 13  Women 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Willms, Gerri             55 HYACC                  42.50      41.28  
 
Event 13  Women 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lopez, Georgina           63 NSM                    45.21      44.52  
  2 Rocheleau, Lolita         62 SEMI                 1:10.03    1:00.09  
 
Event 13  Women 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pronk, Bonnie             65 CRGW                   40.61      40.08  
  2 Nevile Carter, Val        65 VCSS                   53.15      54.40  
 
Event 13  Men 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Berg, Mark                20 HYAC                   45.00      42.27  
 
Event 13  Men 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 VandenDungen, Daniel      28 COWI                   26.49      26.76  
  2 Wilkins, Paul             26 UBC                    26.36      27.04  
  3 Mullard, Darren           28 HYAC                   30.00      30.35  
  4 Clay, Ryan                27 NAVY                   31.17      30.87  
  5 Berg, Karl                29 HYAC                   34.00      34.10  
  6 Ponech, Damien            29 HYAC                   35.00      34.27  
 
Event 13  Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cho, Jimmy                31 HYAC                   26.20      26.74  
  2 Kilpatrick, Allister      32 WRW                    29.80      30.47  
 
Event 13  Men 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cosper, Scott             38 UBC                    28.25      28.16  
  2 Hooper, James             36 UBC                    31.63      30.58  
 
Event 13  Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Geddes, Terry             43 COWI                   35.35      33.77  
  2 Goleco, Charles           41 HYAC                   38.20      37.72  
  3 Gordon, Eric              40 AURO                   41.02      44.16  
 
Event 13  Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Green, Cam                48 PNA                    29.03      29.02  
  2 Barton, Robert            47 VDUK                   29.50      30.41  
  3 Zezza, Tony               47 NAVY                   30.02      30.98  
  4 Barnum, David             46 BLACK                  33.00      32.05  
  5 Fung, Barry               46 NSM                    38.00      38.65  
  6 Le, Huan                  48 SEMI                   40.25      39.73  
  7 Gulay, Darryl             49 HYAC                   55.00      41.94  
 
Event 13  Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kell, Rob                 51 Unattached             31.43      31.57  
  2 Mehus, Glen               53 OMSC                   32.00      31.95  
  3 Muir, Alex                51 DRM                    35.50      32.92  
  4 Hrdlitschka, Peter        52 VDUK                   33.00      34.58  
  5 Sprecher, Lutz            53 SEMI                   34.00      36.45  
  6 Hamilton, Derrick         50 VDUK                   29.50      37.39  
  7 Roberts, Don              51 DRM                    36.50      37.54  
  8 Ricketts, Stephen         52 NEBB                   38.00      38.85  
 
Event 13  Men 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cooper, Donald            57 EBSC                   32.00      32.79  
  2 Wallace, Steve            58 VIC                    36.65      33.05  
  3 Ellis, Rod                58 VCSS                   41.58      45.22  
 
Event 13  Men 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Caldwell, Dennis          60 SEMI                   33.00      32.24  
  2 Staton, Brian             60 CRGW                   33.50      34.44  
  3 Davis, Barry              61 CRGW                   34.00      35.00  
  4 Caskey, D.N.              63 WKM                    59.00      58.10  
 
Event 13  Men 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Baalen, Vinus         65 DRGN                   33.00      34.26  
 
Event 13  Men 70-74 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Grant               72 VCSS                   41.00      41.23  
 
Event 14  Women 18-24 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leslie, Amanda            24 COWI                 4:55.00    4:48.68  
                  32.69     1:08.28 (35.59)     1:44.10 (35.82)     2:20.40 (36.30)
        2:57.29 (36.89)     3:34.52 (37.23)     4:11.93 (37.41)     4:48.68 (36.75)
 
Event 14  Women 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Knight, Lindsey           26 UBC                  5:24.03    5:14.22  
                  35.11     1:13.47 (38.36)     1:52.86 (39.39)     2:32.68 (39.82)
        3:13.11 (40.43)     3:53.73 (40.62)     4:34.32 (40.59)     5:14.22 (39.90)
  2 Ferguson, Racelle         25 COWI                 5:10.00    5:24.20  
                  35.90     1:14.96 (39.06)     1:55.26 (40.30)     2:36.63 (41.37)
        3:18.07 (41.44)     4:00.03 (41.96)     4:42.68 (42.65)     5:24.20 (41.52)
  3 McArthur, Erica           28 HYACC                5:35.27    5:36.10  
                  36.44     1:16.85 (40.41)     1:59.45 (42.60)     2:42.74 (43.29)
        3:26.01 (43.27)     4:09.76 (43.75)     4:53.59 (43.83)     5:36.10 (42.51)
  4 Tuck, Erin                28 HSSC                 6:40.00    5:54.40  
                  41.63     1:25.70 (44.07)     2:10.22 (44.52)     2:55.05 (44.83)
        3:40.67 (45.62)     4:26.24 (45.57)     5:11.49 (45.25)     5:54.40 (42.91)
  5 Cooper, Kristeen          25 NEBB                 7:18.33    7:11.76  
                  47.88     1:41.12 (53.24)     2:34.71 (53.59)     3:28.23 (53.52)
        4:22.87 (54.64)     5:19.55 (56.68)     6:14.75 (55.20)     7:11.76 (57.01)
 
Event 14  Women 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Russell, Mhairi           30 SARM                 6:10.00    6:04.97  
                  41.89     1:27.13 (45.24)     2:13.27 (46.14)     2:59.25 (45.98)
        3:45.47 (46.22)     4:32.16 (46.69)     5:19.80 (47.64)     6:04.97 (45.17)
 
Event 14  Women 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parsons, Natasha          39 GYTBS                5:35.30    5:25.75  
                  35.11     1:14.99 (39.88)     1:56.17 (41.18)     2:38.87 (42.70)
        3:21.52 (42.65)     4:03.99 (42.47)     4:46.09 (42.10)     5:25.75 (39.66)
 
Event 14  Women 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jeffreys, Yvonne          44 HYACC                5:25.00    5:26.46  
                  35.81     1:16.51 (40.70)     1:58.94 (42.43)     2:41.68 (42.74)
        3:24.62 (42.94)     4:06.58 (41.96)     4:48.66 (42.08)     5:26.46 (37.80)
  2 Sigaty, Kathy             40 SARM                 6:07.00    5:49.03  
                  39.66     1:23.51 (43.85)     2:07.92 (44.41)     2:52.70 (44.78)
        3:37.20 (44.50)     4:21.96 (44.76)     5:06.33 (44.37)     5:49.03 (42.70)
  3 Lauzon, Natalie           40 NSM                  6:00.00    6:00.51  
                  40.24     1:23.91 (43.67)     2:09.48 (45.57)     2:55.68 (46.20)
        3:42.30 (46.62)     4:29.28 (46.98)     5:15.81 (46.53)     6:00.51 (44.70)
  4 Evans, Janet              42 OMSC                 6:00.00    6:02.02  
                  39.80     1:24.59 (44.79)     2:10.83 (46.24)     2:58.01 (47.18)
        3:44.47 (46.46)     4:30.34 (45.87)     5:17.00 (46.66)     6:02.02 (45.02)
 
Event 14  Women 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carlsen, Jeanne           49 CMSC                 5:01.03    4:54.72  
                  34.12     1:10.26 (36.14)     1:47.24 (36.98)     2:24.17 (36.93)
        3:01.64 (37.47)     3:39.33 (37.69)     4:17.14 (37.81)     4:54.72 (37.58)
  2 Cote, Isabelle            45 HYACC                5:35.00    5:41.23  
                  36.93     1:18.02 (41.09)     2:01.00 (42.98)     2:44.21 (43.21)
        3:28.39 (44.18)     4:13.02 (44.63)     4:57.55 (44.53)     5:41.23 (43.68)
  3 Morley, Helen             49 CLIP                 5:40.00    5:48.06  
                  39.99     1:22.38 (42.39)     2:06.16 (43.78)     2:50.32 (44.16)
        3:34.44 (44.12)     4:19.56 (45.12)     5:04.26 (44.70)     5:48.06 (43.80)
  4 Collins, Debbie           48 HMSC                 5:59.00    6:02.58  
                  41.58     1:26.96 (45.38)     2:13.49 (46.53)     3:00.10 (46.61)
        3:46.54 (46.44)     4:32.93 (46.39)     5:18.62 (45.69)     6:02.58 (43.96)
  5 Haftner, Kelly            45 HYACC                6:45.00    6:20.57  
                  37.31     1:22.38 (45.07)     2:11.01 (48.63)     3:00.10 (49.09)
        3:49.56 (49.46)     4:39.75 (50.19)     5:30.29 (50.54)     6:20.57 (50.28)
  6 Turland, Allison          48 SARM                 6:38.00    6:35.44  
                  44.97     1:33.49 (48.52)     2:23.60 (50.11)     3:14.28 (50.68)
        4:05.49 (51.21)     4:56.68 (51.19)     5:47.79 (51.11)     6:35.44 (47.65)
  7 Tullson, Diane            49 DRM                  7:00.00    6:53.90  
                  42.49     1:32.22 (49.73)     2:26.80 (54.58)     3:19.97 (53.17)
        4:13.74 (53.77)     5:08.06 (54.32)     6:01.35 (53.29)     6:53.90 (52.55)
  8 McCluskie, Kim            46 WRW                  6:50.00    7:10.63  
                  41.60     1:31.55 (49.95)     2:26.89 (55.34)     3:23.08 (56.19)
        4:20.43 (57.35)     5:18.17 (57.74)     6:17.93 (59.76)     7:10.63 (52.70)
  9 Christopherson, Joanne    45 WRW                  7:10.00    7:15.69  
                  47.60     1:41.20 (53.60)     2:36.69 (55.49)     3:31.52 (54.83)
        4:26.67 (55.15)     5:21.81 (55.14)     6:18.77 (56.96)     7:15.69 (56.92)
 
Event 14  Women 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Myers, Mary Anne          52 Unattached           5:50.01    5:35.16  
                  38.26     1:19.88 (41.62)     2:02.67 (42.79)     2:45.67 (43.00)
        3:28.66 (42.99)     4:11.31 (42.65)     4:54.24 (42.93)     5:35.16 (40.92)
 
Event 14  Women 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Elizabeth          59 WIN                  5:49.86    5:59.90  
                  38.46     1:20.84 (42.38)     2:06.27 (45.43)     2:52.54 (46.27)
        3:39.63 (47.09)     4:27.00 (47.37)     5:14.19 (47.19)     5:59.90 (45.71)
  2 Sandercock, Leoni         58 UBC                  6:50.00    7:03.32  
                  46.74     1:38.50 (51.76)     2:32.27 (53.77)     3:26.42 (54.15)
        4:21.23 (54.81)     5:15.77 (54.54)     6:05.12 (49.35)     7:03.32 (58.20)
 
Event 14  Women 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pickrem, Naomi            62 KSUN                 8:00.00    7:08.30  
                  47.44     1:39.45 (52.01)     2:33.67 (54.22)     3:28.94 (55.27)
        4:24.19 (55.25)     5:19.18 (54.99)     6:14.53 (55.35)     7:08.30 (53.77)
  2 Morrison, Elizabeth       64 WIN                  7:30.00    7:30.04  
                  48.05     1:42.65 (54.60)     2:38.99 (56.34)     3:37.24 (58.25)
        4:36.21 (58.97)     5:35.29 (59.08)     6:33.59 (58.30)     7:30.04 (56.45)
  3 Rocheleau, Lolita         62 SEMI                 8:34.31    8:10.55  
                  54.98   1:55.17 (1:00.19)   2:56.88 (1:01.71)   4:02.57 (1:05.69)
      5:05.01 (1:02.44)   6:08.27 (1:03.26)     6:59.94 (51.67)   8:10.55 (1:10.61)
  4 Higuchi, Misao            62 WIN                  8:06.12    8:12.85  
                  55.40   1:58.55 (1:03.15)   3:00.18 (1:01.63)   4:04.01 (1:03.83)
      5:06.89 (1:02.88)   6:09.20 (1:02.31)   7:11.19 (1:01.99)   8:12.85 (1:01.66)
 
Event 14  Women 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McKilligan, Frances       69 NSM                  7:30.00    7:42.06  
                  49.05     1:45.14 (56.09)     2:43.56 (58.42)     3:42.64 (59.08)
        4:42.57 (59.93)     5:42.40 (59.83)   6:43.12 (1:00.72)     7:42.06 (58.94)
 
Event 14  Women 70-74 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Varty, Eulah              73 COWI                 8:18.96    8:14.01  
                  52.94   1:54.70 (1:01.76)   2:58.83 (1:04.13)   4:03.31 (1:04.48)
      5:06.88 (1:03.57)   6:11.15 (1:04.27)   7:14.84 (1:03.69)     8:14.01 (59.17)
 
Event 14  Women 75-79 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hambrook, Gladys          76 OMSC                 8:27.33    8:52.47  
                1:01.55   2:08.78 (1:07.23)   3:16.13 (1:07.35)   4:24.29 (1:08.16)
      5:32.88 (1:08.59)   6:40.90 (1:08.02)   7:48.18 (1:07.28)   8:52.47 (1:04.29)
 
Event 14  Men 18-24 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bronson, Alex             24 NAVY                 4:45.00    4:39.35  
                  31.31     1:05.20 (33.89)     1:40.21 (35.01)     2:16.20 (35.99)
        2:52.73 (36.53)     3:28.70 (35.97)     4:05.11 (36.41)     4:39.35 (34.24)
 
Event 14  Men 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Donak, Kevin              25 TFINS                6:35.00    6:31.45  
                  40.37     1:25.89 (45.52)     2:15.30 (49.41)     3:05.69 (50.39)
        3:57.54 (51.85)     4:49.26 (51.72)     5:41.23 (51.97)     6:31.45 (50.22)
 
Event 14  Men 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cho, Jimmy                31 HYAC                 4:14.90    4:23.76  
                  30.07     1:02.85 (32.78)     1:36.85 (34.00)     2:11.22 (34.37)
        2:45.49 (34.27)     3:19.28 (33.79)     3:52.17 (32.89)     4:23.76 (31.59)
  2 Ferguson, David           33 UBC                  4:36.50    4:30.33  
                  29.60     1:02.04 (32.44)     1:35.79 (33.75)     2:10.33 (34.54)
        2:45.09 (34.76)     3:20.14 (35.05)     3:55.49 (35.35)     4:30.33 (34.84)
  3 Robinson, Dale            32 UBC                  4:55.00    5:06.76  
                  35.42     1:13.97 (38.55)     1:53.77 (39.80)     2:33.93 (40.16)
        3:13.38 (39.45)     3:52.34 (38.96)     4:30.27 (37.93)     5:06.76 (36.49)
 
Event 14  Men 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anfossi, Jamie            37 EBSC                 5:15.00    5:12.45  
                  34.71     1:13.20 (38.49)     1:52.82 (39.62)     2:32.90 (40.08)
        3:13.53 (40.63)     3:54.05 (40.52)     4:34.31 (40.26)     5:12.45 (38.14)
 
Event 14  Men 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hobbs, Brent              40 OMSC                 4:41.00    4:39.25  
                  31.66     1:05.81 (34.15)     1:41.18 (35.37)     2:17.05 (35.87)
        2:52.92 (35.87)     3:28.97 (36.05)     4:05.01 (36.04)     4:39.25 (34.24)
 
Event 14  Men 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welbourn, Graham          46 GYTBS                4:28.00    4:23.03  
                  29.82     1:02.22 (32.40)     1:35.68 (33.46)     2:09.10 (33.42)
        2:42.80 (33.70)     3:16.50 (33.70)     3:50.09 (33.59)     4:23.03 (32.94)
  2 Hoche, Michael            47 EBSC                 4:48.20    4:48.70  
                  32.72     1:08.35 (35.63)     1:44.92 (36.57)     2:21.71 (36.79)
        2:58.48 (36.77)     3:35.40 (36.92)     4:12.58 (37.18)     4:48.70 (36.12)
  3 Kendal, Keith             46 VIC                  5:17.65    5:02.33  
                  34.29     1:11.31 (37.02)     1:49.41 (38.10)     2:28.03 (38.62)
        3:06.29 (38.26)     3:45.02 (38.73)     4:24.07 (39.05)     5:02.33 (38.26)
  4 Cooper, Carl              47 SARM                 5:28.00    5:12.53  
                  36.39     1:16.32 (39.93)     1:56.95 (40.63)     2:37.90 (40.95)
        3:17.55 (39.65)     3:57.52 (39.97)     4:36.43 (38.91)     5:12.53 (36.10)
  5 Barnum, David             46 BLACK                5:40.00    5:24.59  
                  37.46     1:17.57 (40.11)     1:58.11 (40.54)     2:40.25 (42.14)
        3:21.17 (40.92)     4:02.53 (41.36)     4:43.52 (40.99)     5:24.59 (41.07)
  6 Emrich, Dewain            45 NAVY                 8:16.00    7:26.39  
                  43.22     1:35.63 (52.41)     2:31.04 (55.41)     3:29.23 (58.19)
        4:27.39 (58.16)   5:27.96 (1:00.57)     6:27.32 (59.36)     7:26.39 (59.07)
 
Event 14  Men 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carlsen, Glenn            50 Unattached           4:37.97    4:41.66  
                  32.03     1:05.82 (33.79)     1:40.46 (34.64)     2:15.68 (35.22)
        2:51.32 (35.64)     3:27.62 (36.30)     4:04.91 (37.29)     4:41.66 (36.75)
  2 Stamhuis, Michael         54 OMSC                 4:49.00    4:44.71  
                  32.67     1:07.83 (35.16)     1:43.81 (35.98)     2:20.63 (36.82)
        2:57.50 (36.87)     3:34.50 (37.00)     4:10.57 (36.07)     4:44.71 (34.14)
  3 Arsenault, Paul           51 NAVY                 5:10.00    4:59.60  
                  33.65     1:10.30 (36.65)     1:47.76 (37.46)     2:26.47 (38.71)
        3:04.67 (38.20)     3:43.13 (38.46)     4:21.76 (38.63)     4:59.60 (37.84)
  4 McManus, John             52 NAVY                 5:19.94    5:23.40  
                  34.06     1:12.22 (38.16)     1:52.15 (39.93)     2:33.04 (40.89)
        3:14.71 (41.67)     3:57.89 (43.18)     4:41.93 (44.04)     5:23.40 (41.47)
  5 O'Melinn, Lorcan          51 HYACC                5:52.00    5:44.11  
                  38.10     1:20.78 (42.68)     2:04.99 (44.21)     2:49.72 (44.73)
        3:34.44 (44.72)     4:18.36 (43.92)     5:02.14 (43.78)     5:44.11 (41.97)
  6 Topp, Martin              50 WIN                  6:30.00    6:21.23  
                  40.22     1:26.17 (45.95)     2:14.38 (48.21)     3:04.53 (50.15)
        3:54.00 (49.47)     4:45.07 (51.07)     5:34.71 (49.64)     6:21.23 (46.52)
 
Event 14  Men 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carmichael, Rod           56 VIC                  4:54.60    4:53.13  
                  32.73     1:08.82 (36.09)     1:45.80 (36.98)     2:23.28 (37.48)
        3:00.56 (37.28)     3:38.44 (37.88)     4:16.50 (38.06)     4:53.13 (36.63)
  2 Wilkins, Bob              59 SARM                      NT    5:43.20  
                  39.17     1:23.28 (44.11)     2:06.54 (43.26)     2:50.96 (44.42)
        3:34.26 (43.30)     4:18.60 (44.34)     5:02.33 (43.73)     5:43.20 (40.87)
  3 Lingley, David            57 HYACC                5:50.00    6:02.54  
                  40.28     1:23.74 (43.46)     2:08.85 (45.11)     2:55.65 (46.80)
        3:42.39 (46.74)     4:29.76 (47.37)     5:16.96 (47.20)     6:02.54 (45.58)
  4 Noakes, Ronald            55 TFINS                7:10.00    6:02.62  
                  39.09     1:23.01 (43.92)     2:08.91 (45.90)     2:55.60 (46.69)
        3:43.32 (47.72)     4:30.77 (47.45)     5:19.99 (49.22)     6:02.62 (42.63)
  5 Saunders, David           59 SARM                 6:20.00    6:08.16  
                  41.88     1:28.19 (46.31)     2:15.15 (46.96)     3:02.39 (47.24)
        3:49.59 (47.20)     4:37.22 (47.63)     5:24.51 (47.29)     6:08.16 (43.65)
  6 Kelleher, Thomas          59 QUES                      NT    6:12.92  
                  40.07     1:24.81 (44.74)     2:12.07 (47.26)     3:00.40 (48.33)
        3:49.42 (49.02)     4:37.90 (48.48)     5:26.69 (48.79)     6:12.92 (46.23)
  7 Bahen, Allan              57 SARM                 6:50.00    6:50.23  
                  46.43     1:38.32 (51.89)     2:31.93 (53.61)     3:24.30 (52.37)
        4:16.50 (52.20)     5:09.01 (52.51)     6:00.34 (51.33)     6:50.23 (49.89)
 
Event 14  Men 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McKenzie, Ron             60 WIN                  6:20.00    6:06.53  
                  40.85     1:26.11 (45.26)     2:12.06 (45.95)     2:59.77 (47.71)
        3:47.62 (47.85)     4:35.73 (48.11)     5:23.48 (47.75)     6:06.53 (43.05)
 
Event 14  Men 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Willies, Gordon           69 KSUN                 7:15.00    7:04.45  
                  47.82     1:41.84 (54.02)     2:36.87 (55.03)     3:31.75 (54.88)
        4:26.65 (54.90)     5:20.84 (54.19)     6:14.58 (53.74)     7:04.45 (49.87)
 
Event 14  Men 70-74 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mandur, Joe               72 TERR                 6:28.00    6:33.73  
                  43.14     1:30.64 (47.50)     2:19.95 (49.31)     3:10.77 (50.82)
        4:02.35 (51.58)     4:53.97 (51.62)     5:45.77 (51.80)     6:33.73 (47.96)
  2 Hall, Grant               72 VCSS                 6:30.00    6:36.98  
                  43.07     1:30.22 (47.15)     2:20.23 (50.01)     3:11.04 (50.81)
        4:02.59 (51.55)     4:53.88 (51.29)     5:44.86 (50.98)     6:36.98 (52.12)
  3 Ellis, Earl               71 INWM                 6:39.78    6:39.73  
                  45.37     1:34.83 (49.46)     2:25.79 (50.96)     3:16.94 (51.15)
        4:07.22 (50.28)     4:58.21 (50.99)     5:49.55 (51.34)     6:39.73 (50.18)
  4 Szasz, Ivan               71 UBC                  6:49.80    6:42.26  
                  46.12     1:36.28 (50.16)     2:30.48 (54.20)     3:23.22 (52.74)
        4:14.28 (51.06)     5:06.45 (52.17)     5:57.18 (50.73)     6:42.26 (45.08)
 
Event 14  Men 75-79 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baker, Stephen            79 VCSS                 9:12.00    9:20.21  
                  59.33   2:10.69 (1:11.36)   3:24.62 (1:13.93)   4:38.89 (1:14.27)
      5:52.22 (1:13.33)   7:04.16 (1:11.94)   8:15.69 (1:11.53)   9:20.21 (1:04.52)
 
Event 15  Women 100-119 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Delta Retreads  'A'                               2:08.00    2:20.28  
     1) George, Jessica W21             2) Turner, Kerrie W37             
     3) Cabico, Kailea W19              4) Sproule, Debbie W38            
                  34.12     1:12.85 (38.73)     1:48.61 (35.76)     2:20.28 (31.67)
 
Event 15  Women 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 U B C  Masters  'A'                               2:16.00    2:06.23  
     1) Cheu, Elizabeth W38             2) Knight, Lindsey W26            
     3) Lovelace, Mary W31              4) van Oosten, Elaine W30         
                  36.14     1:07.00 (30.86)     1:38.18 (31.18)     2:06.23 (28.05)
 
Event 15  Women 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Semiahmoo Masters  'B'                            2:10.00    2:08.41  
     1) Freeman, Dale W47               2) Reynolds, Sheila W38           
     3) Riley, Trish W32                4) Sawyer, Robyn W50              
                  32.85     1:05.79 (32.94)     1:37.02 (31.23)     2:08.41 (31.39)
  2 Hyack (Coquitlam)  'A'                            2:30.00    2:08.83  
     1) Jeffreys, Yvonne W44            2) Haftner, Kelly W45             
     3) Cote, Isabelle W45              4) McArthur, Erica W28            
                  30.82     1:03.17 (32.35)     1:36.42 (33.25)     2:08.83 (32.41)
  3 Victoria Masters  'A'                             3:00.00    2:10.94  
     1) Rhodes, Avila W51               2) Brault, Danielle W51           
     3) Yearwood, Lynn W40              4) Davis, Shannon W32             
                  31.13     1:05.76 (34.63)     1:37.78 (32.02)     2:10.94 (33.16)
  4 North Shore Masters  'R'                          2:35.00    2:19.88  
     1) Lauzon, Natalie W40             2) Simmons, Susan W42             
     3) Brazier, Brita W46              4) Sutherland, Terri W46          
                  36.36     1:13.55 (37.19)     1:46.09 (32.54)     2:19.88 (33.79)
  5 Cowichan Masters  'A'                             3:00.00    2:35.24  
     1) Varty, Eulah W73                2) Ferguson, Racelle W25          
     3) Farrell, Lis W71                4) Leslie, Amanda W24             
                  47.07     1:17.77 (30.70)     2:06.16 (48.39)     2:35.24 (29.08)
  6 White Rock Wave  'A'                              2:35.00    2:35.29  
     1) Anslow, Rhonda W49              2) Wagner, Carol W46              
     3) Christopherson, Joanne W45      4) McCluskie, Kim W46             
                  38.98     1:19.39 (40.41)     2:00.26 (40.87)     2:35.29 (35.03)
  7 Nanaimo Ebbtides  'A'                             2:40.00    2:39.16  
     1) Ryan, Nancy W59                 2) Younk, Karina W47              
     3) Cooper, Kristeen W25            4) Rowland, Sandra W46            
                  37.37     1:17.07 (39.70)     2:02.46 (45.39)     2:39.16 (36.70)
 
Event 15  Women 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Winskill Otters  'A'                              2:12.00    2:20.71  
     1) Smith, Elizabeth W59            2) Morrison, Elizabeth W64        
     3) Miniato, Cheryl W49             4) Mageau, Lynda W44              
                  34.03     1:16.05 (42.02)     1:49.41 (33.36)     2:20.71 (31.30)
  2 North Shore Masters  'P'                          2:28.00    2:24.94  
     1) Moore, Prudence W59             2) Sherk, Marjorie W51            
     3) Burnham, Sandra W45             4) Robertson, Deborah W45         
                  37.09     1:17.22 (40.13)     1:53.67 (36.45)     2:24.94 (31.27)
  3 Semiahmoo Masters  'A'                            2:40.00    2:34.82  
     1) Graham, Kathy W49               2) Hartney, Bonnie W51            
     3) Beer, Heike W39                 4) Rocheleau, Lolita W62          
                  35.62     1:14.39 (38.77)     1:46.90 (32.51)     2:34.82 (47.92)
  4 Okanagan Masters Swim Club  'A'                   2:52.00    2:48.69  
     1) Evans, Janet W42                2) Stamhuis, Conny W75            
     3) Hambrook, Gladys W76            4) Guidi-Swan, Carmelle W35       
                  36.52     1:25.75 (49.23)     2:20.08 (54.33)     2:48.69 (28.61)
 
Event 15  Women 240-279 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 North Shore Masters  'O'                          3:00.00    2:41.19  
     1) Wiens, Barb W60                 2) O'Connor, Genevieve W61        
     3) Jamieson, Cathy W58             4) Lopez, Georgina W63            
                  41.76     1:28.37 (46.61)     2:06.55 (38.18)     2:41.19 (34.64)
 
Event 15  Women 280-319 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 North Shore Masters  'Q'                          3:30.00    3:45.19  
     1) Ghetler, Dorothy W76            2) Svensson, Sally W72            
     3) McKilligan, Frances W69         4) Parnell, Joan W79              
                1:05.21   2:17.40 (1:12.19)     3:01.72 (44.32)     3:45.19 (43.47)
 
Event 16  Men 100-119 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 U B C  Masters  'A'                               2:03.00    2:03.06  
     1) Feinberg, Avi M28               2) Hwang, Anthony M25             
     3) Tse, Maric M28                  4) Russell, Don M30               
                  29.35     1:01.06 (31.71)     1:32.06 (31.00)     2:03.06 (31.00)
 
Event 16  Men 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 U B C  Masters  'B'                               1:42.00    1:43.34  
     1) Ferguson, David M33             2) Hasegawa, Paul M45             
     3) Cosper, Scott M38               4) Wilkins, Paul M26              
                  25.83       53.42 (27.59)     1:19.73 (26.31)     1:43.34 (23.61)
  2 Navy Masters Swim Club  'B'                       1:48.00    1:45.21  
     1) MacNeil, Brett M36              2) Bronson, Alex M24              
     3) Zezza, Tony M47                 4) Clay, Ryan M27                 
                  26.02       52.69 (26.67)     1:19.72 (27.03)     1:45.21 (25.49)
 
Event 16  Men 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Delta Retreads  'A'                               2:07.00    2:02.84  
     1) Frislev, David M45              2) Roberts, Don M51               
     3) Muir, Alex M51                  4) Bryce, Ian M24                 
                  29.93     1:02.59 (32.66)     1:32.33 (29.74)     2:02.84 (30.51)
  2 Navy Masters Swim Club  'A'                       2:02.00    2:06.02  
     1) McManus, John M52               2) Arsenault, Paul M51            
     3) Rosini, Giovanni M29            4) Emrich, Dewain M45             
                  30.24       59.56 (29.32)     1:31.24 (31.68)     2:06.02 (34.78)
 
Event 16  Men 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 English Bay Swim Club  'A'                        1:45.00    1:53.23  
     1) Morgan, Frank M55               2) Beaudin, Gilles M53            
     3) Cooper, Donald M57              4) Hoche, Michael M47             
                  27.83       56.97 (29.14)     1:24.74 (27.77)     1:53.23 (28.49)
  2 Semiahmoo Masters  'A'                            1:59.00    1:57.05  
     1) Slater, Craig M47               2) Handford, Ted M56              
     3) Sprecher, Lutz M53              4) Weltzin, Garry M48             
                  29.38     1:00.39 (31.01)     1:29.18 (28.79)     1:57.05 (27.87)
  3 North Shore Masters  'M'                          2:24.00    2:09.74  
     1) Bell, Peter M72                 2) Kwan, Graham M43               
     3) Dowling, Mike M60               4) Fung, Barry M46                
                  35.91     1:02.92 (27.01)     1:36.77 (33.85)     2:09.74 (32.97)
  4 Salmon Arm Masters  'A'                           2:35.00    2:15.32  
     1) Saunders, David M59             2) Bahen, Allan M57               
     3) Cooper, Carl M47                4) Wilkins, Bob M59               
                  35.14     1:10.07 (34.93)     1:41.40 (31.33)     2:15.32 (33.92)
  5 Okanagan Masters Swim Club  'A'                   1:59.00    2:16.46  
     1) Mehus, Glen M53                 2) Carviel, Ross M77              
     3) Ott, Stephen M48                4) Stamhuis, Michael M54          
                  31.34     1:20.24 (48.90)     1:48.58 (28.34)     2:16.46 (27.88)
 
Event 16  Men 240-279 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Semiahmoo Masters  'B'                            2:21.00    2:15.72  
     1) Buxbaum, Friedrich M55          2) Looye, Aart M63                
     3) Spence, Gerry M62               4) Caldwell, Dennis M60           
                  33.75     1:08.78 (35.03)     1:45.53 (36.75)     2:15.72 (30.19)
 
Event 17  Women 18-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leslie, Amanda            24 COWI                 2:19.50    2:16.04  
                  32.24     1:06.78 (34.54)     1:41.89 (35.11)     2:16.04 (34.15)
  2 Berg, Kyra                22 HYAC                 2:32.00    2:28.54  
                  34.78     1:12.56 (37.78)     1:50.64 (38.08)     2:28.54 (37.90)
  3 Town-Schon, Tia           24 TFINS                3:15.00    2:47.88  
                  38.75     1:21.63 (42.88)     2:05.85 (44.22)     2:47.88 (42.03)
 
Event 17  Women 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Knight, Lindsey           26 UBC                  2:31.01    2:29.00  
                  34.37     1:12.35 (37.98)     1:50.02 (37.67)     2:29.00 (38.98)
  2 McArthur, Erica           28 HYACC                2:50.00    2:36.92  
                  35.40     1:15.34 (39.94)     1:56.68 (41.34)     2:36.92 (40.24)
  3 Cooper, Kristeen          25 NEBB                 3:33.13    3:29.40  
                  46.69     1:39.21 (52.52)     2:34.81 (55.60)     3:29.40 (54.59)
 
Event 17  Women 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 van Oosten, Elaine        30 UBC                  2:17.00    2:17.00  
                  32.57     1:07.62 (35.05)     1:42.35 (34.73)     2:17.00 (34.65)
  2 Kalas, Pam                31 UBC                  2:22.22    2:22.14  
                  34.19     1:10.62 (36.43)     1:46.48 (35.86)     2:22.14 (35.66)
  3 Gould, Kim                30 HYAC                 3:02.60    2:42.74  
                  36.48     1:16.69 (40.21)     1:59.44 (42.75)     2:42.74 (43.30)
  4 Russell, Mhairi           30 SARM                 2:55.00    2:52.94  
                  38.60     1:21.88 (43.28)     2:08.53 (46.65)     2:52.94 (44.41)
 
Event 17  Women 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parsons, Natasha          39 GYTBS                2:35.40    2:34.57  
                  33.99     1:12.81 (38.82)     1:54.28 (41.47)     2:34.57 (40.29)
  2 Reynolds, Sheila          38 SEMI                 2:39.20    2:37.44  
                  35.41     1:14.61 (39.20)     1:55.78 (41.17)     2:37.44 (41.66)
  3 Beer, Heike               39 SEMI                 2:45.00    2:39.49  
                  36.68     1:16.61 (39.93)     1:58.17 (41.56)     2:39.49 (41.32)
  4 Sproule, Debbie           38 DRM                  2:50.00    2:40.06  
                  35.83     1:16.17 (40.34)     1:58.69 (42.52)     2:40.06 (41.37)
 
Event 17  Women 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Kim                44 VDUK                 2:34.00    2:31.03  
                  34.93     1:12.68 (37.75)     1:51.81 (39.13)     2:31.03 (39.22)
  2 McGrath, Ann              44 KSUN                 2:40.00    2:33.76  
                  34.92     1:12.95 (38.03)     1:52.74 (39.79)     2:33.76 (41.02)
  3 Mageau, Lynda             44 WIN                  3:00.00    2:44.21  
                  36.23     1:18.93 (42.70)     2:02.65 (43.72)     2:44.21 (41.56)
  4 Evans, Janet              42 OMSC                 2:53.42    2:56.40  
                  39.77     1:24.31 (44.54)     2:10.92 (46.61)     2:56.40 (45.48)
 
Event 17  Women 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carlsen, Jeanne           49 CMSC                 2:25.00    2:22.82  
                  33.30     1:08.90 (35.60)     1:45.24 (36.34)     2:22.82 (37.58)
  2 Brazier, Brita            46 NSM                  2:45.89    2:41.16  
                  36.83     1:18.12 (41.29)     2:00.86 (42.74)     2:41.16 (40.30)
  3 Cote, Isabelle            45 HYACC                2:42.00    2:42.29  
                  37.08     1:17.57 (40.49)     2:00.20 (42.63)     2:42.29 (42.09)
  4 Whyte, Chris              47 KSUN                      NT    2:42.76  
                  37.75     1:18.96 (41.21)     2:01.53 (42.57)     2:42.76 (41.23)
  5 Morley, Helen             49 CLIP                 2:40.00    2:45.57  
                  38.93     1:20.44 (41.51)     2:02.91 (42.47)     2:45.57 (42.66)
  6 Joly de Lotbiniere, Paul  48 WIN                  2:54.16    2:55.41  
                  39.54     1:24.35 (44.81)     2:10.71 (46.36)     2:55.41 (44.70)
  7 Sodonis, Taina            48 AURO                 2:56.00    3:00.74  
                  41.47     1:26.42 (44.95)     2:14.45 (48.03)     3:00.74 (46.29)
  8 Sperling, Claudia         47 VIC                  3:07.00    3:02.56  
                  39.91     1:24.37 (44.46)     2:11.91 (47.54)     3:02.56 (50.65)
  9 Rowland, Sandra           46 NEBB                 3:06.00    3:06.36  
                  41.38     1:28.72 (47.34)     2:18.16 (49.44)     3:06.36 (48.20)
 10 Turland, Allison          48 SARM                 3:11.00    3:09.53  
                  42.02     1:29.50 (47.48)     2:19.97 (50.47)     3:09.53 (49.56)
 11 McCluskie, Kim            46 WRW                  3:03.00    3:14.95  
                  42.08     1:31.12 (49.04)     2:24.57 (53.45)     3:14.95 (50.38)
 12 Anslow, Rhonda            49 WRW                  3:08.50    3:15.19  
                  42.77     1:31.90 (49.13)     2:23.68 (51.78)     3:15.19 (51.51)
 13 Younk, Karina             47 NEBB                 3:30.00    3:17.35  
                  45.77     1:35.64 (49.87)     2:27.21 (51.57)     3:17.35 (50.14)
 14 Christopherson, Joanne    45 WRW                  3:20.50    3:18.37  
                  43.49     1:33.52 (50.03)     2:27.18 (53.66)     3:18.37 (51.19)
 15 Wagner, Carol             46 WRW                  3:21.71    3:37.47  
                  47.31     1:42.86 (55.55)   2:43.33 (1:00.47)     3:37.47 (54.14)
 
Event 17  Women 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sawyer, Robyn             50 SEMI                 2:36.39    2:34.84  
                  34.63     1:13.54 (38.91)     1:54.24 (40.70)     2:34.84 (40.60)
 
Event 17  Women 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Elizabeth          59 WIN                  2:44.36    2:46.62  
                  36.69     1:17.98 (41.29)     2:02.02 (44.04)     2:46.62 (44.60)
  2 Hogg, Sally               57 SARM                 2:54.21    2:52.18  
                  39.79     1:23.33 (43.54)     2:08.18 (44.85)     2:52.18 (44.00)
  3 Moore, Prudence           59 NSM                  2:55.00    3:05.37  
                  41.23     1:26.65 (45.42)     2:15.67 (49.02)     3:05.37 (49.70)
  4 Sandercock, Leoni         58 UBC                  3:20.00    3:19.45  
                  46.59     1:37.73 (51.14)     2:29.60 (51.87)     3:19.45 (49.85)
 
Event 17  Women 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lopez, Georgina           63 NSM                  3:02.29    3:13.31  
                  44.15     1:33.14 (48.99)     2:25.44 (52.30)     3:13.31 (47.87)
  2 Pickrem, Naomi            62 KSUN                 4:00.00    3:28.07  
                  46.75     1:39.06 (52.31)     2:33.30 (54.24)     3:28.07 (54.77)
  3 Morrison, Elizabeth       64 WIN                  3:34.00    3:34.72  
                  48.40     1:42.64 (54.24)     2:39.66 (57.02)     3:34.72 (55.06)
  4 Saunders, Berniece        62 SARM                 3:48.00    3:56.29  
                  52.47     1:52.38 (59.91)   2:54.99 (1:02.61)   3:56.29 (1:01.30)
  5 Higuchi, Misao            62 WIN                  3:49.50    4:05.29  
                  54.94   1:57.65 (1:02.71)   3:01.02 (1:03.37)   4:05.29 (1:04.27)
 
Event 17  Women 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McKilligan, Frances       69 NSM                  3:44.00    3:35.90  
                  48.47     1:43.49 (55.02)     2:40.61 (57.12)     3:35.90 (55.29)
  2 Papadopoulos, Kenna       66 WIN                  3:55.25    3:55.83  
                  52.54     1:51.38 (58.84)   2:53.37 (1:01.99)   3:55.83 (1:02.46)
 
Event 17  Women 70-74 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farrell, Lis              71 COWI                 3:53.58    3:49.17  
                  52.69     1:51.46 (58.77)     2:50.77 (59.31)     3:49.17 (58.40)
 
Event 17  Women 75-79 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hambrook, Gladys          76 OMSC                 4:06.76    4:19.58  
                  58.10   2:03.68 (1:05.58)   3:12.16 (1:08.48)   4:19.58 (1:07.42)
 
Event 17  Men 18-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bryce, Ian                24 DRM                  3:30.00    2:46.50  
                  39.46     1:21.26 (41.80)     2:04.33 (43.07)     2:46.50 (42.17)
 
Event 17  Men 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clay, Ryan                27 NAVY                 2:15.00    2:11.76  
                  29.66     1:02.46 (32.80)     1:37.37 (34.91)     2:11.76 (34.39)
  2 Mullard, Darren           28 HYAC                 2:40.00    2:32.60  
                  32.77     1:10.09 (37.32)     1:51.13 (41.04)     2:32.60 (41.47)
  3 Rosini, Giovanni          29 NAVY                 2:55.66    2:50.48  
                  36.19     1:16.82 (40.63)     2:02.13 (45.31)     2:50.48 (48.35)
  4 Ponech, Damien            29 HYAC                 2:54.83    2:50.59  
                  37.12     1:21.25 (44.13)     2:11.84 (50.59)     2:50.59 (38.75)
  5 Berg, Karl                29 HYAC                 3:00.00    2:53.28  
                  35.36     1:16.60 (41.24)     2:05.51 (48.91)     2:53.28 (47.77)
 
Event 17  Men 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferguson, David           33 UBC                  2:05.30    2:04.96  
                  28.48       59.63 (31.15)     1:31.81 (32.18)     2:04.96 (33.15)
  2 Russell, Don              30 UBC                  2:43.00    2:44.86  
                  37.62     1:19.07 (41.45)     2:02.40 (43.33)     2:44.86 (42.46)
 
Event 17  Men 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heusel, Peter             39 EBSC                 2:09.00    2:07.66  
                  29.82     1:01.99 (32.17)     1:34.11 (32.12)     2:07.66 (33.55)
  2 Anfossi, Jamie            37 EBSC                 2:26.00    2:24.11  
                  33.39     1:09.47 (36.08)     1:46.97 (37.50)     2:24.11 (37.14)
 
Event 17  Men 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Geddes, Terry             43 COWI                 2:37.61    2:23.42  
                  32.80     1:08.78 (35.98)     1:46.34 (37.56)     2:23.42 (37.08)
  2 Goleco, Charles           41 HYAC                 3:09.52    3:00.36  
                  39.10     1:21.86 (42.76)     2:07.53 (45.67)     3:00.36 (52.83)
 
Event 17  Men 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welbourn, Graham          46 GYTBS                2:04.00    2:03.18  
                  28.45       59.36 (30.91)     1:31.29 (31.93)     2:03.18 (31.89)
  2 Zezza, Tony               47 NAVY                 2:16.03    2:20.10  
                  32.69     1:07.49 (34.80)     1:43.96 (36.47)     2:20.10 (36.14)
  3 Kendal, Keith             46 VIC                  2:34.45    2:22.37  
                  32.26     1:07.92 (35.66)     1:45.09 (37.17)     2:22.37 (37.28)
  4 Ott, Stephen              48 OMSC                 2:23.80    2:22.89  
                  32.19     1:07.46 (35.27)     1:44.75 (37.29)     2:22.89 (38.14)
  5 Le, Huan                  48 SEMI                 3:10.00    2:53.01  
                  37.97     1:22.42 (44.45)     2:09.51 (47.09)     2:53.01 (43.50)
  6 Larigakis, Steve          46 DRM                  3:00.00    3:08.32  
                  38.55     1:24.89 (46.34)     2:17.50 (52.61)     3:08.32 (50.82)
 
Event 17  Men 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stamhuis, Michael         54 OMSC                 2:14.50    2:14.46  
                  31.46     1:05.33 (33.87)     1:40.28 (34.95)     2:14.46 (34.18)
  2 Arsenault, Paul           51 NAVY                      NT    2:17.60  
                  31.25     1:05.66 (34.41)     1:41.37 (35.71)     2:17.60 (36.23)
  3 McManus, John             52 NAVY                 2:35.95    2:26.31  
                  33.34     1:10.44 (37.10)     1:49.39 (38.95)     2:26.31 (36.92)
  4 Sodonis, Frank            51 AURO                 2:24.00    2:28.79  
                  34.01     1:11.66 (37.65)     1:50.12 (38.46)     2:28.79 (38.67)
  5 Topp, Martin              50 WIN                  2:55.00    2:53.16  
                  38.29     1:22.02 (43.73)     2:08.27 (46.25)     2:53.16 (44.89)
 
Event 17  Men 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carmichael, Rod           56 VIC                  2:19.01    2:17.12  
                  32.42     1:08.03 (35.61)     1:43.40 (35.37)     2:17.12 (33.72)
  2 Wilkins, Bob              59 SARM                      NT    2:40.71  
                  35.89     1:17.19 (41.30)     1:59.53 (42.34)     2:40.71 (41.18)
  3 Lingley, David            57 HYACC                2:47.00    2:49.32  
                  38.92     1:22.40 (43.48)     2:06.62 (44.22)     2:49.32 (42.70)
  4 Saunders, David           59 SARM                 3:00.00    2:55.76  
                  40.37     1:25.25 (44.88)     2:11.10 (45.85)     2:55.76 (44.66)
  5 Kelleher, Thomas          59 QUES                      NT    2:57.73  
                  38.10     1:22.67 (44.57)     2:09.92 (47.25)     2:57.73 (47.81)
  6 Bahen, Allan              57 SARM                 3:11.00    3:04.68  
                  39.36     1:26.05 (46.69)     2:15.91 (49.86)     3:04.68 (48.77)
  7 Sangster, Bob             59 HYACC                3:10.00    3:14.49  
                  43.99     1:33.17 (49.18)     2:25.01 (51.84)     3:14.49 (49.48)
 
Event 17  Men 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Staton, Brian             60 CRGW                 2:31.50    2:32.16  
                  34.33     1:12.68 (38.35)     1:53.83 (41.15)     2:32.16 (38.33)
  2 Jamieson, Sandy           60 HMSC                 2:55.00    2:39.77  
                  35.02     1:15.55 (40.53)     1:58.45 (42.90)     2:39.77 (41.32)
  3 McKenzie, Ron             60 WIN                  2:56.00    2:55.21  
                  37.64     1:20.65 (43.01)     2:08.33 (47.68)     2:55.21 (46.88)
 
Event 17  Men 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Willies, Gordon           69 KSUN                 3:20.00    3:14.03  
                  44.58     1:34.51 (49.93)     2:26.45 (51.94)     3:14.03 (47.58)
 
Event 17  Men 70-74 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Grant               72 VCSS                 2:58.00    2:59.83  
                  39.04     1:21.91 (42.87)     2:09.21 (47.30)     2:59.83 (50.62)
  2 Mandur, Joe               72 TERR                 3:00.00    3:03.07  
                  39.59     1:26.07 (46.48)     2:16.19 (50.12)     3:03.07 (46.88)
  3 Ellis, Earl               71 INWM                 3:11.13    3:05.20  
                  43.39     1:31.02 (47.63)     2:19.48 (48.46)     3:05.20 (45.72)
 
Event 17  Men 75-79 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baker, Stephen            79 VCSS                 4:05.00    4:11.89  
                  56.35   2:01.05 (1:04.70)   3:08.32 (1:07.27)   4:11.89 (1:03.57)
 
Event 17  Men 80-84 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MacLennan, Doug           83 WIN                  4:15.70    4:35.83  
                  57.93   2:09.13 (1:11.20)   3:26.58 (1:17.45)   4:35.83 (1:09.25)
 
Event 18  Women 18-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Town-Schon, Tia           24 TFINS                  50.00      39.25  
 
Event 18  Women 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cooper, Jennifer          25 TFINS                  33.00      32.42  
 
Event 18  Women 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Slinn, Jenny              30 HYACC                  31.72      32.47  
  2 Jones, Michelle           30 NSM                    34.96      35.21  
  3 Fleet, Kristy             30 NAVY                   40.50      46.48  
  4 Palubiski, Jo-anne        31 PEM                    47.77      47.43  
 
Event 18  Women 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parsons, Natasha          39 GYTBS                  38.40      37.53  
  2 Punchard, Wendy           39 AURO                   37.91      38.43  
  3 White, Bryn               35 ORCA                   50.10      39.69  
 
Event 18  Women 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yearwood, Lynn            40 VIC                    39.00      36.94  
  2 Smailes, Elizabeth        42 UBC                    45.00      44.02  
 
Event 18  Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graham, Kathy             49 SEMI                   36.95      37.15  
  2 Robertson, Deborah        45 NSM                    39.00      37.42  
  3 Miniato, Cheryl           49 WIN                    38.00      38.86  
  4 Haftner, Kelly            45 HYACC                  39.50      38.93  
  5 Collins, Debbie           48 HMSC                   41.00      40.81  
  6 Anslow, Rhonda            49 WRW                    46.40      46.91  
 
Event 18  Women 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sherk, Marjorie           51 NSM                    41.47      50.30  
  2 Proctor, Karen            51 NEBB                   47.76      51.10  
 
Event 18  Women 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Willms, Gerri             55 HYACC                  43.25      42.42  
  2 Ryan, Nancy               59 NEBB                   44.80      42.50  
  3 Jamieson, Cathy           58 NSM                    55.00      48.09  
 
Event 18  Women 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wiens, Barb               60 NSM                    50.00      48.47  
  2 Saunders, Berniece        62 SARM                   55.00      55.39  
 
Event 18  Women 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pronk, Bonnie             65 CRGW                   39.11      41.42  
  2 McKilligan, Frances       69 NSM                    55.00      54.01  
  3 Korbely, Erika            66 EMSC                   56.50      56.39  
  4 Brichon, Alida            66 WRW                    59.00      59.41  
  5 Nevile Carter, Val        65 VCSS                 1:05.00    1:01.40  
 
Event 18  Women 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farrell, Lis              71 COWI                   58.10      58.55  
  2 Odendahl, Delores         71 VCSS                 1:05.59    1:07.93  
  3 Svensson, Sally           72 NSM                  1:10.00    1:18.75  
 
Event 18  Women 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parnell, Joan             79 NSM                    49.00      49.24  
  2 Stamhuis, Conny           75 OMSC                   52.00      51.00  
  3 Kirk, Annette             75 VCSS                 1:03.00    1:02.86  
  4 Ghetler, Dorothy          76 NSM                  1:30.00    1:32.94  
 
Event 18  Men 18-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Henderson, Aaron          22 WIN                    32.00      32.30  
  2 Berg, Mark                20 HYAC                   45.00      42.12  
 
Event 18  Men 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 VandenDungen, Daniel      28 COWI                   28.20      28.14  
  2 Wilkins, Paul             26 UBC                    28.83      28.33  
  3 Auge, Camille             27 TFINS                  30.00      30.97  
  4 Clay, Ryan                27 NAVY                   35.17      33.18  
 
Event 18  Men 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Edey, Michael             30 DRM                    29.50      28.68  
  2 Kilpatrick, Allister      32 WRW                    31.52      31.10  
  3 Chin, Clifton             31 TFINS                  34.62      34.40  
 
Event 18  Men 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MacNeil, Brett            36 NAVY                   30.00      30.62  
 
Event 18  Men 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Busfield, Scott           48 HYAC                   33.50      32.27  
  2 Dendy, Richard            47 WIN                       NT      34.10  
  3 Ott, Stephen              48 OMSC                   34.50      36.04  
  4 Haftner, Kevin            45 HYACC                  39.00      37.14  
  5 Frislev, David            45 DRM                    42.00      37.70  
 
Event 18  Men 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Muir, Alex                51 DRM                    36.50      35.10  
  2 Sodonis, Frank            51 AURO                   36.00      35.37  
  3 Mathisen, Chris           51 WRW                    37.00      36.03  
  4 Hrdlitschka, Peter        52 VDUK                   36.00      36.39  
  5 Topp, Martin              50 WIN                    45.00      44.61  
 
Event 18  Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morgan, Frank             55 EBSC                   35.00      34.78  
  2 Wallace, Steve            58 VIC                    37.94      38.31  
  3 Huerta, Salvador          57 NSM                    39.50      38.88  
  4 Buxbaum, Friedrich        55 SEMI                   40.00      40.79  
  5 Riggs, Wayne              59 DRM                  1:00.00    1:00.26  
 
Event 18  Men 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Caldwell, Dennis          60 SEMI                   38.00      37.96  
  2 Caskey, D.N.              63 WKM                    48.00      50.48  
 
Event 18  Men 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Baalen, Vinus         65 DRGN                   32.83      32.83  
 
Event 18  Men 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carviel, Ross             77 OMSC                   51.20      49.54  
 
Event 19  Women 35-39 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guidi-Swan, Carmelle      35 OMSC                 2:44.00    2:31.59  
                  33.62     1:11.40 (37.78)     1:50.27 (38.87)     2:31.59 (41.32)
 
Event 19  Women 45-49 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freeman, Dale             47 SEMI                 2:56.50    2:58.89  
                  38.80     1:23.91 (45.11)     2:11.72 (47.81)     2:58.89 (47.17)
 
Event 19  Women 70-74 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Varty, Eulah              73 COWI                 5:26.85    5:21.09  
                1:04.14   2:26.56 (1:22.42)   3:51.78 (1:25.22)   5:21.09 (1:29.31)
 
Event 19  Men 40-44 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hobbs, Brent              40 OMSC                 2:34.00    2:36.82  
                  33.73     1:11.48 (37.75)     1:51.18 (39.70)     2:36.82 (45.64)
 
Event 19  Men 45-49 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cooper, Carl              47 SARM                 2:48.00    2:43.87  
                  36.14     1:16.90 (40.76)     2:00.73 (43.83)     2:43.87 (43.14)
 
Event 19  Men 50-54 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Horton, Hobe              50 CLIP                 2:54.00    2:49.38  
                  35.93     1:20.63 (44.70)     2:06.79 (46.16)     2:49.38 (42.59)
 
Event 19  Men 55-59 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wallace, Steve            58 VIC                  3:27.56    3:22.88  
                  46.12     1:37.69 (51.57)     2:30.78 (53.09)     3:22.88 (52.10)
  2 Noakes, Ronald            55 TFINS                3:45.00    3:36.94  
                  49.42     1:45.46 (56.04)     2:43.21 (57.75)     3:36.94 (53.73)
  3 Kelleher, Thomas          59 QUES                      NT    3:50.51  
                  48.64   1:49.89 (1:01.25)   2:52.45 (1:02.56)     3:50.51 (58.06)
 
Event 19  Men 60-64 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dowling, Mike             60 NSM                  4:00.00    4:13.76  
                  50.03   1:53.05 (1:03.02)   3:01.12 (1:08.07)   4:13.76 (1:12.64)
 
Event 19  Men 70-74 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Szasz, Ivan               71 UBC                  4:18.60    4:09.53  
                  54.70   1:57.40 (1:02.70)   3:05.56 (1:08.16)   4:09.53 (1:03.97)
  2 Hall, Grant               72 VCSS                 4:08.00    4:33.71  
                  56.63   2:04.13 (1:07.50)   3:20.66 (1:16.53)   4:33.71 (1:13.05)
 
Event 20  Women 18-24 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pruden, Laurel            23 NAVY                 1:27.00    1:24.61  
                  38.93     1:24.61 (45.68)                                        
 
Event 20  Women 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bourke, Heather           28 EBSC                 1:23.83    1:23.44  
                  39.20     1:23.44 (44.24)                                        
  2 Ferguson, Racelle         25 COWI                 1:27.00    1:25.38  
                  40.79     1:25.38 (44.59)                                        
 
Event 20  Women 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MacKenzie, Mimi           33 HYACC                1:35.00    1:29.60  
                  42.30     1:29.60 (47.30)                                        
  2 Russell, Mhairi           30 SARM                 1:50.00    1:43.72  
                  49.83     1:43.72 (53.89)                                        
 
Event 20  Women 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Punchard, Wendy           39 AURO                 1:30.10    1:32.01  
                  43.13     1:32.01 (48.88)                                        
  2 Reynolds, Sheila          38 SEMI                 1:37.37    1:33.28  
                  44.59     1:33.28 (48.69)                                        
 
Event 20  Women 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Kim                44 VDUK                 1:26.67    1:26.02  
                  40.74     1:26.02 (45.28)                                        
  2 Sigaty, Kathy             40 SARM                 1:35.00    1:34.63  
                  44.67     1:34.63 (49.96)                                        
 
Event 20  Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Black, Nancy              45 AURO                 1:32.00    1:30.58  
                  43.36     1:30.58 (47.22)                                        
  2 Joly de Lotbiniere, Paul  48 WIN                  1:31.75    1:32.39  
                  43.75     1:32.39 (48.64)                                        
  3 Collins, Debbie           48 HMSC                 1:36.00    1:39.92  
                  47.79     1:39.92 (52.13)                                        
  4 McCluskie, Kim            46 WRW                  1:41.44    1:42.35  
                  47.46     1:42.35 (54.89)                                        
  5 Turland, Allison          48 SARM                 1:55.00    1:48.56  
                  52.59     1:48.56 (55.97)                                        
  6 Strangways, Karen         47 SARM                 2:03.00    1:52.22  
                  53.84     1:52.22 (58.38)                                        
  7 Christopherson, Joanne    45 WRW                  2:02.00    2:00.86  
                  56.53   2:00.86 (1:04.33)                                        
  8 Wagner, Carol             46 WRW                  2:04.78    2:10.17  
                1:00.39   2:10.17 (1:09.78)                                        
 
Event 20  Women 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rhodes, Avila             51 VIC                  1:25.50    1:25.32  
                  40.53     1:25.32 (44.79)                                        
  2 Brault, Danielle          51 VIC                  1:33.00    1:33.08  
                  43.87     1:33.08 (49.21)                                        
  3 Hartney, Bonnie           51 SEMI                 1:38.43    1:36.50  
                  45.78     1:36.50 (50.72)                                        
 
Event 20  Women 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Higuchi, Misao            62 WIN                  1:51.06    1:50.84  
                  52.86     1:50.84 (57.98)                                        
  2 Rocheleau, Lolita         62 SEMI                 2:18.05    2:11.62  
                1:04.18   2:11.62 (1:07.44)                                        
 
Event 20  Women 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brichon, Alida            66 WRW                  2:05.00    2:02.33  
                  57.10   2:02.33 (1:05.23)                                        
  2 Papadopoulos, Kenna       66 WIN                  2:01.00    2:03.87  
                  58.14   2:03.87 (1:05.73)                                        
 
Event 20  Women 70-74 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Odendahl, Delores         71 VCSS                 2:29.30    2:37.33  
                1:13.07   2:37.33 (1:24.26)                                        
 -- Davis, Nancy              71 CMSC                 2:13.09         DQ  
                1:05.65        DQ (1:10.58)                                        
 
Event 20  Women 80-84 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 De Leeuw, Elsa            83 WRW                  2:25.00    2:24.01  
                1:08.43   2:24.01 (1:15.58)                                        
 
Event 20  Men 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Squire-Smith, Tristan     26 TFINS                1:22.00    1:18.82  
                  37.14     1:18.82 (41.68)                                        
  2 Tse, Maric                28 UBC                  1:24.00    1:21.22  
                  39.06     1:21.22 (42.16)                                        
  3 Hwang, Anthony            25 UBC                  1:25.00    1:32.34  
                  44.74     1:32.34 (47.60)                                        
 
Event 20  Men 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hooper, James             36 UBC                  1:12.74    1:13.36  
                  34.27     1:13.36 (39.09)                                        
  2 MacNeil, Brett            36 NAVY                 1:11.00    1:13.56  
                  34.10     1:13.56 (39.46)                                        
  3 Cosper, Scott             38 UBC                  1:16.00    1:16.86  
                  36.34     1:16.86 (40.52)                                        
  4 Johnson, Daniel           38 COWI                 1:28.00    1:25.88  
                  41.04     1:25.88 (44.84)                                        
 
Event 20  Men 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vandevelde, Chris         44 LOSC                 1:18.00    1:16.32  
                  36.52     1:16.32 (39.80)                                        
  2 Gordon, Eric              40 AURO                 1:31.62    1:31.40  
                  44.47     1:31.40 (46.93)                                        
 
Event 20  Men 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freemantle, Ian           48 HYACC                1:19.72    1:18.61  
                  36.35     1:18.61 (42.26)                                        
  2 Haftner, Kevin            45 HYACC                1:29.00    1:30.52  
                  41.51     1:30.52 (49.01)                                        
  3 Busfield, Scott           48 HYAC                 1:32.00    1:31.70  
                  44.32     1:31.70 (47.38)                                        
  4 Gulay, Darryl             49 HYAC                 1:40.00    1:33.58  
                  44.61     1:33.58 (48.97)                                        
 
Event 20  Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freeman, David            50 AURO                 1:14.00    1:13.51  
                  34.57     1:13.51 (38.94)                                        
  2 Beaudin, Gilles           53 EBSC                 1:17.07    1:18.43  
                  36.87     1:18.43 (41.56)                                        
  3 Hrdlitschka, Peter        52 VDUK                 1:15.50    1:18.95  
                  36.59     1:18.95 (42.36)                                        
  4 Mehus, Glen               53 OMSC                 1:25.50    1:23.49  
                  39.94     1:23.49 (43.55)                                        
  5 Muir, Alex                51 DRM                  1:28.00    1:28.16  
                  41.54     1:28.16 (46.62)                                        
  6 Ricketts, Stephen         52 NEBB                 1:32.00    1:31.97  
                  43.50     1:31.97 (48.47)                                        
  7 Topp, Martin              50 WIN                  1:40.00    1:40.16  
                  47.03     1:40.16 (53.13)                                        
 
Event 20  Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buxbaum, Friedrich        55 SEMI                 1:26.00    1:28.60  
                  41.81     1:28.60 (46.79)                                        
  2 Huerta, Salvador          57 NSM                  1:31.00    1:32.26  
                  45.39     1:32.26 (46.87)                                        
  3 Ellis, Rod                58 VCSS                 1:35.00    1:40.67  
                  46.39     1:40.67 (54.28)                                        
  4 Bahen, Allan              57 SARM                 1:44.00    1:44.16  
                  50.63     1:44.16 (53.53)                                        
 
Event 20  Men 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jamieson, Sandy           60 HMSC                 1:40.00    1:28.41  
                  41.78     1:28.41 (46.63)                                        
 
Event 20  Men 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelso, Jack               68 UBC                  1:25.60    1:22.11  
                  38.73     1:22.11 (43.38)                                        
 
Event 20  Men 70-74 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bell, Peter               72 NSM                  1:25.00    1:27.69  
                  41.83     1:27.69 (45.86)                                        
  2 Mandur, Joe               72 TERR                 1:42.00    1:46.16  
                  51.60     1:46.16 (54.56)                                        
 
Event 20  Men 75-79 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carviel, Ross             77 OMSC                 2:10.00    2:03.69  
                  59.04   2:03.69 (1:04.65)                                        
 
Event 21  Mixed 100-119 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thunderfins Masters  'A'                          1:57.00    1:55.87  
     1) Squire-Smith, Tristan M26       2) Cooper, Jennifer W25           
     3) Town-Schon, Tia W24             4) Auge, Camille M27              
                  28.93       57.31 (28.38)     1:31.07 (33.76)     1:55.87 (24.80)
  2 Cowichan Masters  'A'                             2:40.00    1:56.79  
     1) VandenDungen, Daniel M28        2) Leslie, Amanda W24             
     3) Ferguson, Racelle W25           4) Johnson, Daniel M38            
                  26.06       55.32 (29.26)     1:26.19 (30.87)     1:56.79 (30.60)
 
Event 21  Mixed 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 U B C  Masters  'B'                               1:50.00    1:51.38  
     1) van Oosten, Elaine W30          2) Kalas, Pam W31                 
     3) Hooper, James M36               4) Wilkins, Paul M26              
                  28.54       59.62 (31.08)     1:27.27 (27.65)     1:51.38 (24.11)
  2 Hyack (Coquitlam)  'B'                            2:25.00    2:02.50  
     1) Haftner, Kevin M45              2) MacKenzie, Mimi W33            
     3) Freemantle, Ian M48             4) Slinn, Jenny W30               
                  30.93     1:03.33 (32.40)     1:31.95 (28.62)     2:02.50 (30.55)
  3 Navy Masters Swim Club  'A'                       2:10.00    2:05.16  
     1) Fleet, Kristy W30               2) Pruden, Laurel W23             
     3) Zezza, Tony M47                 4) Rosini, Giovanni M29           
                  37.28     1:06.03 (28.75)     1:33.54 (27.51)     2:05.16 (31.62)
 
Event 21  Mixed 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Semiahmoo Masters  'B'                            2:04.00    1:59.08  
     1) Slater, Craig M47               2) Riley, Trish W32               
     3) Sawyer, Robyn W50               4) Weltzin, Garry M48             
                  28.71     1:00.08 (31.37)     1:31.65 (31.57)     1:59.08 (27.43)
  2 Aurora Master Ducks  'A'                          1:59.90    1:59.09  
     1) Punchard, Wendy W39             2) Black, Nancy W45               
     3) Sodonis, Frank M51              4) Freeman, David M50             
                  32.59     1:04.64 (32.05)     1:32.29 (27.65)     1:59.09 (26.80)
  3 Victoria Masters  'A'                             2:00.00    1:59.18  
     1) Rhodes, Avila W51               2) Kendal, Keith M46              
     3) Yearwood, Lynn W40              4) Carmichael, Rod M56            
                  30.51       59.56 (29.05)     1:31.61 (32.05)     1:59.18 (27.57)
  4 Delta Retreads  'A'                               2:25.00    2:27.02  
     1) Turner, Kerrie W37              2) Riggs, Wayne M59               
     3) Larigakis, Steve M46            4) George, Jessica W21            
                  38.59     1:21.10 (42.51)     1:54.22 (33.12)     2:27.02 (32.80)
  5 Winskill Otters  'B'                              2:21.00    2:31.88  
     1) Miniato, Cheryl W49             2) Henderson, Aaron M22           
     3) Higuchi, Misao W62              4) Topp, Martin M50               
                  33.88     1:01.87 (27.99)     1:55.47 (53.60)     2:31.88 (36.41)
 -- U B C  Masters  'A'                               2:10.00         DQ  
     1) Szasz, Ivan M71                 2) Hwang, Anthony M25             
     3) Sandercock, Leoni W58           4) Cheu, Elizabeth W38            
                  37.53     1:09.54 (32.01)     1:51.56 (42.02)          DQ (35.24)
 
Event 21  Mixed 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Semiahmoo Masters  'A'                            2:09.00    2:04.07  
     1) Caldwell, Dennis M60            2) Freeman, Dale W47              
     3) Beer, Heike W39                 4) Handford, Ted M56              
                  29.20     1:02.06 (32.86)     1:33.69 (31.63)     2:04.07 (30.38)
  2 Semiahmoo Masters  'D'                            2:15.00    2:15.75  
     1) Sprecher, Lutz M53              2) Reynolds, Sheila W38           
     3) Graham, Kathy W49               4) Spence, Gerry M62              
                  36.20     1:09.72 (33.52)     1:45.94 (36.22)     2:15.75 (29.81)
  3 Hyack (Coquitlam)  'A'                            2:35.00    2:16.45  
     1) Willms, Gerri W55               2) Sangster, Bob M59              
     3) O'Melinn, Lorcan M51            4) Cote, Isabelle W45             
                  36.46     1:10.24 (33.78)     1:43.36 (33.12)     2:16.45 (33.09)
  4 Nanaimo Ebbtides  'A'                             2:25.00    2:20.73  
     1) Ryan, Nancy W59                 2) Ricketts, Stephen M52          
     3) Rowland, Sandra W46             4) Burvill, Ian M61               
                  37.67     1:10.64 (32.97)     1:48.21 (37.57)     2:20.73 (32.52)
  5 White Rock Wave  'A'                              2:25.00    2:24.16  
     1) Mathisen, Chris M51             2) McCluskie, Kim W46             
     3) De Leeuw, Elsa W83              4) Kilpatrick, Allister M32       
                  32.34     1:07.77 (35.43)     1:56.53 (48.76)     2:24.16 (27.63)
  6 Semiahmoo Masters  'C'                            2:43.00    2:38.65  
     1) Looye, Aart M63                 2) Hartney, Bonnie W51            
     3) Rocheleau, Lolita W62           4) Buxbaum, Friedrich M55         
                  35.47     1:13.79 (38.32)     2:03.71 (49.92)     2:38.65 (34.94)
 
Event 21  Mixed 240-279 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 North Shore Masters  'R'                          2:35.00    2:22.41  
     1) Bell, Peter M72                 2) Parnell, Joan W79              
     3) Lopez, Georgina W63             4) Kwan, Graham M43               
                  36.11     1:20.16 (44.05)     1:55.62 (35.46)     2:22.41 (26.79)
  2 Winskill Otters  'A'                              3:01.00    2:53.62  
     1) Morrison, Elizabeth W64         2) MacLennan, Doug M83            
     3) Papadopoulos, Kenna W66         4) McKenzie, Ron M60              
                  42.17     1:32.00 (49.83)     2:20.10 (48.10)     2:53.62 (33.52)
  3 Victoria Crystal Silver Streak  'A'               3:01.00    3:00.88  
     1) Kirk, Annette W75               2) Baker, Stephen M79             
     3) Nevile Carter, Val W65          4) Ellis, Rod M58                 
                  52.14     1:39.69 (47.55)     2:26.52 (46.83)     3:00.88 (34.36)
 
Event 21  Mixed 280-319 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Okanagan Masters Swim Club  'A'                   2:59.00    3:03.48  
     1) Mehus, Glen M53                 2) Hambrook, Gladys W76           
     3) Stamhuis, Conny W75             4) Carviel, Ross M77              
                  31.59     1:25.32 (53.73)     2:14.81 (49.49)     3:03.48 (48.67)
 
Event 22  Women 18-24 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leslie, Amanda            24 COWI                 2:42.00    2:39.02  
                  35.38     1:13.88 (38.50)     2:03.42 (49.54)     2:39.02 (35.60)
 
Event 22  Women 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cooper, Jennifer          25 TFINS                2:42.00    2:34.15  
                  33.91     1:12.15 (38.24)     1:58.16 (46.01)     2:34.15 (35.99)
  2 Cooper, Kristeen          25 NEBB                 3:55.31    3:57.85  
                  52.64   1:56.89 (1:04.25)   3:02.99 (1:06.10)     3:57.85 (54.86)
 
Event 22  Women 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lovelace, Mary            31 UBC                  2:55.00    2:49.19  
                  38.12     1:19.94 (41.82)     2:10.52 (50.58)     2:49.19 (38.67)
  2 Kalas, Pam                31 UBC                  2:54.00    2:50.09  
                  38.65     1:23.51 (44.86)     2:14.13 (50.62)     2:50.09 (35.96)
  3 Davis, Shannon            32 VIC                  3:01.15    3:01.39  
                  40.11     1:26.76 (46.65)     2:19.20 (52.44)     3:01.39 (42.19)
 
Event 22  Women 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guidi-Swan, Carmelle      35 OMSC                 2:49.50    2:37.06  
                  32.52     1:13.37 (40.85)     2:01.78 (48.41)     2:37.06 (35.28)
 
Event 22  Women 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Kim                44 VDUK                 2:48.94    2:49.15  
                  35.97     1:19.17 (43.20)     2:07.90 (48.73)     2:49.15 (41.25)
  2 Sigaty, Kathy             40 SARM                 3:15.00    3:06.58  
                  41.61     1:32.20 (50.59)     2:25.26 (53.06)     3:06.58 (41.32)
 
Event 22  Women 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carlsen, Jeanne           49 CMSC                 2:47.01    2:47.93  
                  36.11     1:20.17 (44.06)     2:09.45 (49.28)     2:47.93 (38.48)
  2 Freeman, Dale             47 SEMI                 2:49.57    2:52.58  
                  36.24     1:21.11 (44.87)     2:12.75 (51.64)     2:52.58 (39.83)
  3 Brazier, Brita            46 NSM                  2:55.00    3:00.49  
                  38.62     1:25.06 (46.44)     2:17.71 (52.65)     3:00.49 (42.78)
  4 Haftner, Kelly            45 HYACC                3:10.00    3:05.02  
                  38.36     1:27.68 (49.32)     2:22.33 (54.65)     3:05.02 (42.69)
  5 Whyte, Chris              47 KSUN                      NT    3:05.48  
                  40.26     1:27.50 (47.24)     2:22.80 (55.30)     3:05.48 (42.68)
  6 Burnham, Sandra           45 NSM                  3:30.00    3:21.03  
                  46.51     1:40.57 (54.06)     2:35.50 (54.93)     3:21.03 (45.53)
  7 Sodonis, Taina            48 AURO                 3:30.00    3:29.04  
                  51.62     1:43.65 (52.03)     2:43.03 (59.38)     3:29.04 (46.01)
 
Event 22  Women 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Myers, Mary Anne          52 Unattached           3:07.01    3:05.78  
                  38.63     1:25.35 (46.72)     2:21.94 (56.59)     3:05.78 (43.84)
  2 Brault, Danielle          51 VIC                  3:18.00    3:19.10  
                  42.56     1:36.30 (53.74)     2:33.56 (57.26)     3:19.10 (45.54)
 
Event 22  Women 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rocheleau, Lolita         62 SEMI                 4:36.04    4:26.94  
                1:04.73   2:17.57 (1:12.84)   3:27.86 (1:10.29)     4:26.94 (59.08)
 
Event 22  Women 65-69 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pronk, Bonnie             65 CRGW                 3:10.83    3:15.07  
                  44.03     1:35.31 (51.28)     2:29.20 (53.89)     3:15.07 (45.87)
 
Event 22  Women 70-74 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Varty, Eulah              73 COWI                 4:30.99    4:23.87  
                1:03.09   2:10.44 (1:07.35)   3:22.86 (1:12.42)   4:23.87 (1:01.01)
 
Event 22  Men 18-24 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bronson, Alex             24 NAVY                 2:25.00    2:27.07  
                  31.55     1:09.36 (37.81)     1:52.69 (43.33)     2:27.07 (34.38)
 
Event 22  Men 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 VandenDungen, Daniel      28 COWI                 2:19.89    2:20.01  
                  30.25     1:03.35 (33.10)     1:46.72 (43.37)     2:20.01 (33.29)
  2 Tse, Maric                28 UBC                  2:50.00    2:55.74  
                  37.93     1:27.26 (49.33)     2:14.54 (47.28)     2:55.74 (41.20)
  3 Squire-Smith, Tristan     26 TFINS                2:30.00    2:57.94  
                  40.34     1:28.77 (48.43)     2:15.09 (46.32)     2:57.94 (42.85)
 
Event 22  Men 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robinson, Dale            32 UBC                  2:29.00    2:51.38  
                  37.46     1:23.14 (45.68)     2:13.61 (50.47)     2:51.38 (37.77)
 
Event 22  Men 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anfossi, Jamie            37 EBSC                 2:47.00    2:49.49  
                  35.16     1:19.47 (44.31)     2:11.74 (52.27)     2:49.49 (37.75)
 
Event 22  Men 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hobbs, Brent              40 OMSC                 2:33.00    2:33.20  
                  33.62     1:13.77 (40.15)     1:59.57 (45.80)     2:33.20 (33.63)
  2 Vandevelde, Chris         44 LOSC                 2:40.00    2:34.85  
                  33.84     1:15.85 (42.01)     1:59.40 (43.55)     2:34.85 (35.45)
  3 Geddes, Terry             43 COWI                 3:04.68    2:51.71  
                  35.88     1:22.75 (46.87)     2:14.68 (51.93)     2:51.71 (37.03)
 
Event 22  Men 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Slater, Craig             47 SEMI                 2:34.50    2:38.44  
                  32.99     1:14.00 (41.01)     2:00.64 (46.64)     2:38.44 (37.80)
 
Event 22  Men 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stamhuis, Michael         54 OMSC                 2:39.00    2:37.79  
                  33.55     1:15.06 (41.51)     2:02.81 (47.75)     2:37.79 (34.98)
  2 Beaudin, Gilles           53 EBSC                 2:40.07    2:39.86  
                  36.41     1:20.43 (44.02)     2:03.65 (43.22)     2:39.86 (36.21)
  3 Arsenault, Paul           51 NAVY                 2:45.00    2:40.90  
                  35.13     1:17.15 (42.02)     2:04.72 (47.57)     2:40.90 (36.18)
  4 Muir, Alex                51 DRM                  2:51.00    2:47.40  
                  33.62     1:16.87 (43.25)     2:06.81 (49.94)     2:47.40 (40.59)
 
Event 22  Men 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lingley, David            57 HYACC                3:20.00    3:16.43  
                  40.53     1:35.36 (54.83)     2:32.95 (57.59)     3:16.43 (43.48)
  2 Saunders, David           59 SARM                 3:30.00    3:27.97  
                  46.31     1:42.18 (55.87)   2:42.53 (1:00.35)     3:27.97 (45.44)
 
Event 22  Men 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dowling, Mike             60 NSM                  3:40.00    3:25.73  
                  44.41     1:38.94 (54.53)   2:40.13 (1:01.19)     3:25.73 (45.60)
 -- Caskey, D.N.              63 WKM                  4:11.00         DQ  
                1:05.91   2:12.49 (1:06.58)   3:33.76 (1:21.27)          DQ (57.94)
 
Event 22  Men 65-69 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelso, Jack               68 UBC                  2:45.87    2:49.00  
                  36.31     1:23.39 (47.08)     2:12.28 (48.89)     2:49.00 (36.72)
 
Event 23  Women 18-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leslie, Amanda            24 COWI                 1:14.50    1:11.77  
                  35.49     1:11.77 (36.28)                                        
  2 Pruden, Laurel            23 NAVY                 1:12.00    1:13.10  
                  35.23     1:13.10 (37.87)                                        
  3 Town-Schon, Tia           24 TFINS                1:40.00    1:26.46  
                  42.43     1:26.46 (44.03)                                        
 
Event 23  Women 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cooper, Jennifer          25 TFINS                1:13.00    1:10.38  
                  34.61     1:10.38 (35.77)                                        
 
Event 23  Women 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Slinn, Jenny              30 HYACC                1:08.30    1:10.48  
                  33.95     1:10.48 (36.53)                                        
  2 Jones, Michelle           30 NSM                  1:19.56    1:20.79  
                  39.33     1:20.79 (41.46)                                        
  3 Gould, Kim                30 HYAC                 1:42.50    1:24.66  
                  41.77     1:24.66 (42.89)                                        
  4 Fleet, Kristy             30 NAVY                 1:39.00    1:40.15  
                  48.52     1:40.15 (51.63)                                        
 
Event 23  Women 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sproule, Debbie           38 DRM                  1:25.00    1:21.01  
                  39.54     1:21.01 (41.47)                                        
  2 Parsons, Natasha          39 GYTBS                1:15.30    1:22.11  
                  38.91     1:22.11 (43.20)                                        
  3 Beer, Heike               39 SEMI                 1:30.00    1:26.66  
                  42.12     1:26.66 (44.54)                                        
  4 White, Bryn               35 ORCA                 1:45.45    1:28.17  
                  42.40     1:28.17 (45.77)                                        
 
Event 23  Women 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yearwood, Lynn            40 VIC                  1:24.00    1:20.02  
                  38.46     1:20.02 (41.56)                                        
  2 Evans, Janet              42 OMSC                 1:28.71    1:28.35  
                  43.41     1:28.35 (44.94)                                        
 
Event 23  Women 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graham, Kathy             49 SEMI                 1:22.59    1:22.32  
                  40.02     1:22.32 (42.30)                                        
  2 Cote, Isabelle            45 HYACC                1:24.20    1:25.72  
                  41.65     1:25.72 (44.07)                                        
  3 Miniato, Cheryl           49 WIN                  1:24.00    1:26.49  
                  41.73     1:26.49 (44.76)                                        
  4 Collins, Debbie           48 HMSC                 1:26.00    1:29.46  
                  44.66     1:29.46 (44.80)                                        
  5 Anslow, Rhonda            49 WRW                  1:42.59    1:47.04  
                  50.80     1:47.04 (56.24)                                        
 
Event 23  Women 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Willms, Gerri             55 HYACC                1:34.00    1:31.62  
                  44.85     1:31.62 (46.77)                                        
  2 Moore, Prudence           59 NSM                  1:32.00    1:31.85  
                  44.85     1:31.85 (47.00)                                        
  3 Ryan, Nancy               59 NEBB                 1:40.00    1:36.43  
                  46.77     1:36.43 (49.66)                                        
 
Event 23  Women 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wiens, Barb               60 NSM                  1:50.00    1:45.61  
                  52.06     1:45.61 (53.55)                                        
  2 Pickrem, Naomi            62 KSUN                 2:00.00    1:53.46  
                  54.83     1:53.46 (58.63)                                        
  3 Saunders, Berniece        62 SARM                 2:00.00    2:04.22  
                1:02.77   2:04.22 (1:01.45)                                        
 
Event 23  Women 65-69 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McKilligan, Frances       69 NSM                  1:55.00    1:57.90  
                  56.70   1:57.90 (1:01.20)                                        
 
Event 23  Women 70-74 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farrell, Lis              71 COWI                 2:06.03    2:05.26  
                1:01.77   2:05.26 (1:03.49)                                        
 
Event 23  Women 75-79 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stamhuis, Conny           75 OMSC                 1:52.00    1:53.74  
                  53.48   1:53.74 (1:00.26)                                        
  2 Parnell, Joan             79 NSM                  1:57.00    1:53.84  
                  55.33     1:53.84 (58.51)                                        
  3 Hambrook, Gladys          76 OMSC                 2:12.71    2:10.03  
                1:04.16   2:10.03 (1:05.87)                                        
 
Event 23  Men 18-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Henderson, Aaron          22 WIN                  1:20.00    1:09.98  
                  33.44     1:09.98 (36.54)                                        
 
Event 23  Men 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ponech, Damien            29 HYAC                 1:19.69    1:16.92  
                  37.43     1:16.92 (39.49)                                        
 
Event 23  Men 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Edey, Michael             30 DRM                  1:03.00    1:04.38  
                  32.36     1:04.38 (32.02)                                        
  2 Ferguson, David           33 UBC                  1:07.00    1:05.51  
                  32.11     1:05.51 (33.40)                                        
  3 Kilpatrick, Allister      32 WRW                  1:10.81    1:09.61  
                  32.79     1:09.61 (36.82)                                        
  4 Chin, Clifton             31 TFINS                1:20.00    1:15.57  
                  37.89     1:15.57 (37.68)                                        
 
Event 23  Men 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Busfield, Scott           48 HYAC                 1:15.31    1:10.55  
                  35.44     1:10.55 (35.11)                                        
  2 Haftner, Kevin            45 HYACC                1:31.00    1:20.61  
                  39.39     1:20.61 (41.22)                                        
 
Event 23  Men 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mathisen, Chris           51 WRW                  1:24.00    1:22.34  
                  38.53     1:22.34 (43.81)                                        
  2 O'Melinn, Lorcan          51 HYACC                1:29.61    1:26.72  
                  41.81     1:26.72 (44.91)                                        
 
Event 23  Men 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Huerta, Salvador          57 NSM                  1:29.16    1:24.83  
                  41.81     1:24.83 (43.02)                                        
  2 Wallace, Steve            58 VIC                  1:27.93    1:28.17  
                  44.71     1:28.17 (43.46)                                        
 
Event 23  Men 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Staton, Brian             60 CRGW                 1:24.00    1:25.40  
                  40.83     1:25.40 (44.57)                                        
 -- Caskey, D.N.              63 WKM                  1:44.00         DQ  
                  54.64          DQ (58.94)                                        
 
Event 23  Men 75-79 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carviel, Ross             77 OMSC                 2:20.20    1:57.47  
                  53.73   1:57.47 (1:03.74)                                        
 
Event 24  Women 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pruden, Laurel            23 NAVY                   29.00      29.17  
  2 George, Jessica           21 DRM                    34.00      33.57  
  3 Town-Schon, Tia           24 TFINS                  45.00      35.59  
 
Event 24  Women 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferguson, Racelle         25 COWI                   31.00      30.60  
  2 Knight, Lindsey           26 UBC                    31.17      30.79  
  3 McArthur, Erica           28 HYACC                  32.69      32.92  
 
Event 24  Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 van Oosten, Elaine        30 UBC                    28.60      28.36  
  2 Kalas, Pam                31 UBC                    30.90      31.68  
  3 MacKenzie, Mimi           33 HYACC                  34.50      33.47  
  4 Russell, Mhairi           30 SARM                   35.00      35.00  
  5 Palubiski, Jo-anne        31 PEM                    39.41      40.59  
 
Event 24  Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guidi-Swan, Carmelle      35 OMSC                   31.20      29.18  
  2 White, Bryn               35 ORCA                   37.89      34.52  
  3 Cheu, Elizabeth           38 UBC                    36.50      35.97  
  4 Turner, Kerrie            37 DRM                    45.00      39.74  
 
Event 24  Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGrath, Ann              44 KSUN                   32.00      31.30  
  2 Mageau, Lynda             44 WIN                    34.00      31.63  
  3 Yearwood, Lynn            40 VIC                    34.00      32.15  
 
Event 24  Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brazier, Brita            46 NSM                    32.83      32.65  
  2 Miniato, Cheryl           49 WIN                    33.00      33.51  
  3 Sodonis, Taina            48 AURO                   34.00      34.53  
  4 McCluskie, Kim            46 WRW                    36.36      35.12  
  5 Sperling, Claudia         47 VIC                    36.50      35.23  
  6 Anslow, Rhonda            49 WRW                    37.40      37.80  
  7 Younk, Karina             47 NEBB                   40.28      39.97  
  8 Strangways, Karen         47 SARM                   45.00      40.59  
 
Event 24  Women 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sawyer, Robyn             50 SEMI                   31.31      31.56  
  2 Brault, Danielle          51 VIC                    33.80      33.79  
  3 Sherk, Marjorie           51 NSM                    39.00      40.79  
  4 Proctor, Karen            51 NEBB                   47.31      44.33  
 
Event 24  Women 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Elizabeth          59 WIN                    33.30      33.93  
  2 Ryan, Nancy               59 NEBB                   38.50      38.26  
  3 Jamieson, Cathy           58 NSM                    48.00      38.34  
 
Event 24  Women 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lopez, Georgina           63 NSM                    33.78      33.68  
  2 Wiens, Barb               60 NSM                    40.00      40.41  
  3 O'Connor, Genevieve       61 NSM                    53.00      45.63  
  4 Saunders, Berniece        62 SARM                      NT      46.26  
  5 Higuchi, Misao            62 WIN                    53.12      54.02  
 
Event 24  Women 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Korbely, Erika            66 EMSC                   43.65      41.72  
  2 McKilligan, Frances       69 NSM                    43.00      42.58  
  3 Nevile Carter, Val        65 VCSS                   44.01      45.30  
  4 Brichon, Alida            66 WRW                    49.00      47.03  
  5 Papadopoulos, Kenna       66 WIN                    47.77      47.66  
 
Event 24  Women 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Nancy              71 CMSC                   49.00      49.65  
  2 Odendahl, Delores         71 VCSS                 1:03.43    1:04.46  
  3 Svensson, Sally           72 NSM                  1:03.00    1:13.62  
 
Event 24  Women 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parnell, Joan             79 NSM                    45.00      44.88  
  2 Stamhuis, Conny           75 OMSC                   49.00      49.65  
  3 Kirk, Annette             75 VCSS                   52.04      51.82  
  4 Ghetler, Dorothy          76 NSM                  1:10.00    1:06.83  
 
Event 24  Women 80-84 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 De Leeuw, Elsa            83 WRW                    50.57      49.51  
 
Event 24  Men 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bronson, Alex             24 NAVY                   26.75      26.88  
  2 Berg, Mark                20 HYAC                   30.00      29.96  
  3 Bryce, Ian                24 DRM                    36.00      30.03  
 
Event 24  Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilkins, Paul             26 UBC                    24.13      23.52  
  2 VandenDungen, Daniel      28 COWI                   24.89      24.97  
  3 Auge, Camille             27 TFINS                  27.00      25.32  
  4 Clay, Ryan                27 NAVY                   26.56      26.15  
  5 Mullard, Darren           28 HYAC                   28.00      27.92  
  6 Squire-Smith, Tristan     26 TFINS                  29.00      28.21  
  7 Berg, Karl                29 HYAC                   29.00      28.69  
  8 Hwang, Anthony            25 UBC                    30.00      31.81  
  9 Rosini, Giovanni          29 NAVY                   32.19      33.08  
 
Event 24  Men 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Edey, Michael             30 DRM                    25.00      25.34  
  2 Kilpatrick, Allister      32 WRW                    27.73      27.79  
  3 Russell, Don              30 UBC                    31.50      31.15  
 
Event 24  Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MacNeil, Brett            36 NAVY                   25.90      26.12  
  2 Heusel, Peter             39 EBSC                   26.00      26.13  
  3 Cosper, Scott             38 UBC                    26.30      26.71  
  4 Hooper, James             36 UBC                    28.50      27.93  
  5 Johnson, Daniel           38 COWI                   28.90      28.86  
  6 Anfossi, Jamie            37 EBSC                   29.00      29.28  
 
Event 24  Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kwan, Graham              43 NSM                    27.05      27.05  
  2 Vandevelde, Chris         44 LOSC                   27.50      27.22  
  3 Goleco, Charles           41 HYAC                   34.00      33.97  
 
Event 24  Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welbourn, Graham          46 GYTBS                  26.00      25.93  
  2 Hasegawa, Paul            45 UBC                    27.00      26.98  
  3 Zezza, Tony               47 NAVY                   27.04      27.76  
  4 Freemantle, Ian           48 HYACC                  28.67      28.19  
  5 Ott, Stephen              48 OMSC                   29.00      29.09  
  6 Kendal, Keith             46 VIC                    31.75      29.22  
  7 Frislev, David            45 DRM                    34.00      29.51  
  8 Larigakis, Steve          46 DRM                    36.00      32.59  
  9 Gulay, Darryl             49 HYAC                   37.00      34.20  
 
Event 24  Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freeman, David            50 AURO                   26.50      26.76  
  2 Sodonis, Frank            51 AURO                   28.20      28.37  
  3 Beaudin, Gilles           53 EBSC                   28.07      29.25  
  4 McManus, John             52 NAVY                   28.96      29.68  
  5 Sprecher, Lutz            53 SEMI                   29.00      29.74  
  6 Richards, Rob             50 PGBM                   30.65      31.00  
  7 Mehus, Glen               53 OMSC                   31.00      31.08  
  8 Mathisen, Chris           51 WRW                    33.50      33.49  
  9 Ricketts, Stephen         52 NEBB                   35.00      33.57  
 
Event 24  Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carmichael, Rod           56 VIC                    28.10      27.68  
  2 Cooper, Donald            57 EBSC                   29.00      28.34  
  3 Handford, Ted             56 SEMI                   32.00      31.31  
  4 Ellis, Rod                58 VCSS                   32.42      32.58  
  5 Noakes, Ronald            55 TFINS                  33.23      32.79  
  6 Buxbaum, Friedrich        55 SEMI                   34.00      32.99  
  7 Sangster, Bob             59 HYACC                  33.00      33.97  
  8 Riggs, Wayne              59 DRM                    45.00      45.20  
 
Event 24  Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Staton, Brian             60 CRGW                   29.10      29.13  
  2 Caldwell, Dennis          60 SEMI                   29.00      29.14  
  3 Jamieson, Sandy           60 HMSC                   30.80      30.18  
  4 Burvill, Ian              61 NEBB                   34.00      32.80  
  5 McKenzie, Ron             60 WIN                    33.50      34.21  
 
Event 24  Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Baalen, Vinus         65 DRGN                   27.30      27.11  
  2 Kelso, Jack               68 UBC                    29.77      29.43  
  3 Willies, Gordon           69 KSUN                   40.00      38.84  
 
Event 24  Men 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Grant               72 VCSS                   35.00      34.86  
  2 Bell, Peter               72 NSM                    35.50      35.71  
  3 Szasz, Ivan               71 UBC                    36.40      36.80  
 
Event 24  Men 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baker, Stephen            79 VCSS                   45.00      45.33  
 
Event 24  Men 80-84 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MacLennan, Doug           83 WIN                    48.48      51.04  
 
Event 25  Women 18-24 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Berg, Kyra                22 HYAC                13:00.00   11:25.70  
                  38.50     1:21.14 (42.64)     2:04.47 (43.33)     2:48.56 (44.09)
        3:31.87 (43.31)     4:17.64 (45.77)     5:01.02 (43.38)     5:44.94 (43.92)
        6:28.99 (44.05)     7:12.18 (43.19)     7:54.97 (42.79)     8:38.87 (43.90)
        9:22.37 (43.50)    10:06.29 (43.92)    10:48.90 (42.61)    11:25.70 (36.80)
  2 George, Jessica           21 DRM                 16:00.00   12:53.83  
                  42.54     1:28.12 (45.58)     2:15.22 (47.10)     3:02.91 (47.69)
        3:52.02 (49.11)     4:41.87 (49.85)     5:30.47 (48.60)     6:19.85 (49.38)
        7:10.78 (50.93)     8:00.66 (49.88)     8:50.59 (49.93)     9:40.87 (50.28)
       10:29.94 (49.07)    11:20.42 (50.48)    12:10.43 (50.01)    12:53.83 (43.40)
 
Event 25  Women 25-29 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bourke, Heather           28 EBSC                10:45.00   10:34.50  
                  34.34     1:12.85 (38.51)     1:52.12 (39.27)     2:31.89 (39.77)
        3:12.16 (40.27)     3:53.24 (41.08)     4:33.37 (40.13)     5:14.03 (40.66)
        5:54.15 (40.12)     6:34.79 (40.64)     7:15.63 (40.84)     7:55.79 (40.16)
        8:36.31 (40.52)     9:16.75 (40.44)     9:56.34 (39.59)    10:34.50 (38.16)
  2 McArthur, Erica           28 HYACC               11:30.00   11:39.96  
                  37.49     1:19.39 (41.90)     2:02.89 (43.50)     2:47.11 (44.22)
        3:31.55 (44.44)     4:16.06 (44.51)     5:01.06 (45.00)     5:46.25 (45.19)
        6:31.28 (45.03)     7:16.50 (45.22)     8:01.38 (44.88)     8:45.77 (44.39)
        9:29.74 (43.97)    10:13.58 (43.84)    10:57.08 (43.50)    11:39.96 (42.88)
  3 Pelzer, Klara             28 Unattached          16:00.00   13:39.73  
                  47.71     1:38.01 (50.30)     2:28.76 (50.75)     3:19.27 (50.51)
        4:10.64 (51.37)     5:02.25 (51.61)     5:53.80 (51.55)     6:45.72 (51.92)
        7:37.43 (51.71)     8:28.86 (51.43)     9:21.01 (52.15)    10:13.36 (52.35)
       11:05.57 (52.21)    11:57.26 (51.69)    12:49.37 (52.11)    13:39.73 (50.36)
 
Event 25  Women 30-34 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kalas, Pam                31 UBC                 10:30.00   10:10.63  
                  35.04     1:12.92 (37.88)     1:51.12 (38.20)     2:29.54 (38.42)
        3:07.91 (38.37)     3:46.35 (38.44)     4:24.95 (38.60)     5:03.59 (38.64)
        5:42.22 (38.63)     6:20.68 (38.46)     6:59.55 (38.87)     7:38.81 (39.26)
        8:17.02 (38.21)     8:55.54 (38.52)     9:34.34 (38.80)    10:10.63 (36.29)
  2 Davis, Shannon            32 VIC                 11:40.00   11:42.71  
                  38.40     1:20.97 (42.57)     2:04.62 (43.65)     2:48.32 (43.70)
        3:32.29 (43.97)     4:16.39 (44.10)     5:01.07 (44.68)     5:45.28 (44.21)
        6:29.92 (44.64)     7:14.82 (44.90)     7:59.81 (44.99)     8:44.91 (45.10)
        9:29.55 (44.64)    10:14.92 (45.37)    10:59.70 (44.78)    11:42.71 (43.01)
 
Event 25  Women 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lauzon, Natalie           40 NSM                 12:00.00   11:46.82  
                  38.83     1:20.31 (41.48)     2:03.08 (42.77)     2:46.63 (43.55)
        3:31.24 (44.61)     4:15.98 (44.74)     5:00.96 (44.98)     5:46.02 (45.06)
        6:31.59 (45.57)     7:16.82 (45.23)     8:02.42 (45.60)     8:47.61 (45.19)
        9:32.95 (45.34)    10:18.47 (45.52)    10:58.88 (40.41)    11:46.82 (47.94)
 
Event 25  Women 45-49 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carlsen, Jeanne           49 CMSC                10:30.00   10:05.92  
                  34.77     1:11.77 (37.00)     1:49.70 (37.93)     2:27.69 (37.99)
        3:06.04 (38.35)     3:44.35 (38.31)     4:22.63 (38.28)     5:00.98 (38.35)
        5:38.84 (37.86)     6:16.69 (37.85)     6:54.73 (38.04)     7:32.60 (37.87)
        8:10.77 (38.17)     8:49.00 (38.23)     9:27.36 (38.36)    10:05.92 (38.56)
  2 Freeman, Dale             47 SEMI                11:00.70   11:03.11  
                  35.77     1:16.22 (40.45)     1:57.83 (41.61)     2:39.92 (42.09)
        3:22.22 (42.30)     4:04.44 (42.22)     4:46.74 (42.30)     5:28.74 (42.00)
        6:10.94 (42.20)     6:52.72 (41.78)     7:34.58 (41.86)     8:16.86 (42.28)
        8:58.79 (41.93)     9:40.58 (41.79)    10:22.47 (41.89)    11:03.11 (40.64)
  3 Cote, Isabelle            45 HYACC               12:15.00   11:48.58  
                  38.53     1:20.89 (42.36)     2:04.67 (43.78)     2:49.02 (44.35)
        3:34.10 (45.08)     4:19.01 (44.91)     5:04.90 (45.89)     5:50.54 (45.64)
        6:35.67 (45.13)     7:20.74 (45.07)     8:05.67 (44.93)     8:50.61 (44.94)
        9:35.61 (45.00)    10:20.65 (45.04)    11:05.10 (44.45)    11:48.58 (43.48)
  4 Morley, Helen             49 CLIP                      NT   12:04.60  
                  40.70     1:23.96 (43.26)     2:07.69 (43.73)     2:53.28 (45.59)
        3:38.58 (45.30)     4:24.75 (46.17)     5:11.19 (46.44)     5:58.16 (46.97)
        6:44.11 (45.95)     7:30.16 (46.05)     8:16.07 (45.91)     9:02.74 (46.67)
        9:48.78 (46.04)    10:34.62 (45.84)    11:20.22 (45.60)    12:04.60 (44.38)
  5 Collins, Debbie           48 HMSC                      NT   12:20.66  
                  42.32     1:28.64 (46.32)     2:15.42 (46.78)     3:01.92 (46.50)
        3:48.55 (46.63)     4:35.51 (46.96)     5:22.48 (46.97)     6:09.38 (46.90)
        6:56.11 (46.73)     7:43.13 (47.02)     8:29.63 (46.50)     9:16.64 (47.01)
       10:03.40 (46.76)    10:50.30 (46.90)    11:36.52 (46.22)    12:20.66 (44.14)
  6 Joly de Lotbiniere, Paul  48 WIN                 12:30.00   12:22.42  
                  40.70     1:26.23 (45.53)     2:12.83 (46.60)     3:00.35 (47.52)
        3:47.39 (47.04)     4:34.37 (46.98)     5:21.52 (47.15)     6:08.69 (47.17)
        6:55.97 (47.28)     7:43.52 (47.55)     8:31.37 (47.85)     9:18.05 (46.68)
       10:04.70 (46.65)    10:50.14 (45.44)    11:36.46 (46.32)    12:22.42 (45.96)
  7 Graham, Kathy             49 SEMI                12:31.00   12:27.40  
                  39.33     1:24.66 (45.33)     2:12.15 (47.49)     2:59.99 (47.84)
        3:47.31 (47.32)     4:35.00 (47.69)     5:22.81 (47.81)     6:10.56 (47.75)
        6:58.03 (47.47)     7:31.66 (33.63)   8:32.83 (1:01.17)     9:19.86 (47.03)
       10:07.22 (47.36)    10:54.40 (47.18)    11:41.92 (47.52)    12:27.40 (45.48)
  8 Burnham, Sandra           45 NSM                 13:00.00   12:49.91  
                  42.15     1:28.02 (45.87)     2:15.88 (47.86)     3:04.43 (48.55)
        3:53.12 (48.69)     4:42.20 (49.08)     5:31.76 (49.56)     6:20.51 (48.75)
        7:09.55 (49.04)     7:58.85 (49.30)     8:48.58 (49.73)     9:37.46 (48.88)
       10:26.24 (48.78)    11:15.60 (49.36)    12:04.06 (48.46)    12:49.91 (45.85)
  9 Haftner, Kelly            45 HYACC               14:00.00   13:11.93  
                  40.22     1:25.28 (45.06)     2:13.74 (48.46)     3:03.23 (49.49)
        3:52.74 (49.51)     4:43.29 (50.55)     5:34.58 (51.29)     6:26.16 (51.58)
        7:17.59 (51.43)     8:09.45 (51.86)     9:01.11 (51.66)     9:52.30 (51.19)
       10:43.47 (51.17)    11:34.64 (51.17)    12:24.94 (50.30)    13:11.93 (46.99)
 10 Turland, Allison          48 SARM                13:50.00   13:36.59  
                  45.23     1:35.35 (50.12)     2:26.59 (51.24)     3:18.72 (52.13)
        4:11.20 (52.48)     5:03.05 (51.85)     5:54.37 (51.32)     6:45.93 (51.56)
        7:38.44 (52.51)     8:30.35 (51.91)     9:22.27 (51.92)    10:14.23 (51.96)
       11:05.21 (50.98)    11:56.44 (51.23)    12:47.58 (51.14)    13:36.59 (49.01)
 11 Rowland, Sandra           46 NEBB                14:00.00   13:44.26  
                  43.48     1:31.76 (48.28)     2:23.46 (51.70)     3:16.14 (52.68)
        4:09.27 (53.13)     5:01.40 (52.13)     5:53.78 (52.38)     6:46.83 (53.05)
        7:39.10 (52.27)     8:32.23 (53.13)     9:24.41 (52.18)    10:17.33 (52.92)
       11:09.99 (52.66)    12:02.36 (52.37)    12:54.67 (52.31)    13:44.26 (49.59)
 12 Younk, Karina             47 NEBB                16:00.00   14:23.27  
                  48.42     1:41.19 (52.77)     2:35.74 (54.55)     3:31.20 (55.46)
        4:25.86 (54.66)     5:20.09 (54.23)     6:15.14 (55.05)     7:09.93 (54.79)
        8:04.82 (54.89)     8:59.43 (54.61)     9:54.51 (55.08)    10:48.99 (54.48)
       11:43.60 (54.61)    12:38.15 (54.55)    13:31.83 (53.68)    14:23.27 (51.44)
 13 Christopherson, Joanne    45 WRW                 14:50.00   15:00.25  
                  50.44     1:47.09 (56.65)     2:43.30 (56.21)     3:40.03 (56.73)
        4:36.36 (56.33)     5:33.80 (57.44)     6:31.66 (57.86)     7:29.33 (57.67)
        8:26.47 (57.14)     9:24.40 (57.93)    10:20.98 (56.58)    11:19.02 (58.04)
       12:15.93 (56.91)    13:13.24 (57.31)    14:12.03 (58.79)    15:00.25 (48.22)
 14 Wagner, Carol             46 WRW                 15:30.00   16:06.64  
                  48.73     1:44.35 (55.62)   2:45.94 (1:01.59)   3:46.88 (1:00.94)
      4:49.64 (1:02.76)   5:51.86 (1:02.22)   6:54.88 (1:03.02)   7:56.37 (1:01.49)
      8:59.55 (1:03.18)  10:01.06 (1:01.51)  11:03.24 (1:02.18)  12:05.57 (1:02.33)
     13:07.20 (1:01.63)  14:10.26 (1:03.06)    15:08.94 (58.68)    16:06.64 (57.70)
 
Event 25  Women 50-54 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Myers, Mary Anne          52 Unattached          12:10.01   11:29.01  
                  39.51     1:22.57 (43.06)     2:06.28 (43.71)     2:50.22 (43.94)
        3:33.90 (43.68)     4:17.87 (43.97)     5:01.44 (43.57)     5:45.21 (43.77)
        6:29.05 (43.84)     7:12.35 (43.30)     7:55.15 (42.80)     8:38.35 (43.20)
        9:21.60 (43.25)    10:05.06 (43.46)    10:47.94 (42.88)    11:29.01 (41.07)
  2 Rhodes, Avila             51 VIC                 12:00.00   11:52.23  
                  36.65     1:17.65 (41.00)     2:00.00 (42.35)     2:43.60 (43.60)
        3:27.95 (44.35)     4:12.92 (44.97)     4:58.41 (45.49)     5:44.61 (46.20)
        6:30.58 (45.97)     7:17.11 (46.53)     8:03.25 (46.14)     8:49.36 (46.11)
        9:36.45 (47.09)    10:22.77 (46.32)    11:09.16 (46.39)    11:52.23 (43.07)
 
Event 25  Women 55-59 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Elizabeth          59 WIN                 12:05.00   12:12.56  
                  39.82     1:24.47 (44.65)     2:10.25 (45.78)     2:56.31 (46.06)
        3:42.06 (45.75)     4:27.49 (45.43)     5:13.42 (45.93)     6:00.60 (47.18)
        6:47.92 (47.32)     7:34.39 (46.47)     8:20.88 (46.49)     9:07.76 (46.88)
        9:54.75 (46.99)    10:41.57 (46.82)    11:11.39 (29.82)  12:12.56 (1:01.17)
  2 Sandercock, Leoni         58 UBC                 14:40.00   14:26.77  
                  46.71     1:39.04 (52.33)     2:32.84 (53.80)     3:27.30 (54.46)
        4:22.24 (54.94)     5:17.70 (55.46)     6:13.12 (55.42)     7:08.16 (55.04)
        8:03.31 (55.15)     8:58.37 (55.06)     9:54.79 (56.42)    10:50.06 (55.27)
       11:45.92 (55.86)    12:40.63 (54.71)    13:34.76 (54.13)    14:26.77 (52.01)
 
Event 25  Women 60-64 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morrison, Elizabeth       64 WIN                 15:30.00   15:31.81  
                  51.02     1:48.15 (57.13)     2:46.29 (58.14)     3:45.51 (59.22)
        4:44.45 (58.94)     5:43.52 (59.07)     6:42.42 (58.90)     7:41.56 (59.14)
        8:41.11 (59.55)     9:40.38 (59.27)  10:40.41 (1:00.03)    11:39.96 (59.55)
       12:38.72 (58.76)    13:37.47 (58.75)    14:32.29 (54.82)    15:31.81 (59.52)
 -- Pickrem, Naomi            62 KSUN                16:00.00         DQ  
                  47.72     1:39.85 (52.13)     2:33.60 (53.75)     3:28.27 (54.67)
        4:22.79 (54.52)     5:17.47 (54.68)     6:11.64 (54.17)     7:06.02 (54.38)
        8:00.19 (54.17)     8:54.68 (54.49)     9:49.54 (54.86)    10:44.46 (54.92)
       11:39.74 (55.28)    12:35.16 (55.42)    13:30.49 (55.33)                    
 
Event 25  Women 75-79 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hambrook, Gladys          76 OMSC                17:17.64   18:23.07  
                1:00.57   2:07.35 (1:06.78)   3:16.65 (1:09.30)   4:24.85 (1:08.20)
      5:34.26 (1:09.41)   6:43.70 (1:09.44)   7:53.18 (1:09.48)   9:03.56 (1:10.38)
     10:13.76 (1:10.20)  11:23.48 (1:09.72)  12:33.18 (1:09.70)  13:43.42 (1:10.24)
     14:53.96 (1:10.54)  16:04.60 (1:10.64)  17:14.50 (1:09.90)  18:23.07 (1:08.57)
 
Event 25  Men 25-29 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ponech, Damien            29 HYAC                13:00.00   11:49.77  
                  40.84     1:25.21 (44.37)     2:09.97 (44.76)     2:54.60 (44.63)
        3:39.95 (45.35)     4:25.33 (45.38)     5:10.58 (45.25)     5:56.59 (46.01)
        6:41.63 (45.04)     7:26.30 (44.67)     8:11.47 (45.17)     8:56.22 (44.75)
        9:40.64 (44.42)    10:24.69 (44.05)    11:08.70 (44.01)    11:49.77 (41.07)
 
Event 25  Men 30-34 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferguson, David           33 UBC                  9:45.50    9:25.21  
                  31.30     1:05.65 (34.35)     1:41.07 (35.42)     2:16.34 (35.27)
        2:51.78 (35.44)     3:27.21 (35.43)     4:02.99 (35.78)     4:38.70 (35.71)
        5:14.34 (35.64)     5:49.82 (35.48)     6:25.65 (35.83)     7:01.82 (36.17)
        7:37.53 (35.71)     8:13.46 (35.93)     8:49.37 (35.91)     9:25.21 (35.84)
 
Event 25  Men 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hobbs, Brent              40 OMSC                 9:46.00    9:41.67  
                  32.36     1:07.75 (35.39)     1:43.58 (35.83)     2:19.99 (36.41)
        2:56.68 (36.69)     3:33.27 (36.59)     4:09.88 (36.61)     4:46.46 (36.58)
        5:23.46 (37.00)     6:00.65 (37.19)     6:37.95 (37.30)     7:15.07 (37.12)
        7:52.84 (37.77)     8:30.24 (37.40)     9:06.62 (36.38)     9:41.67 (35.05)
  2 Geddes, Terry             43 COWI                12:00.00   11:18.65  
                  36.89     1:17.80 (40.91)     1:59.95 (42.15)     2:43.15 (43.20)
        3:25.53 (42.38)     4:07.80 (42.27)     4:50.63 (42.83)     5:34.88 (44.25)
        6:18.87 (43.99)     7:02.50 (43.63)     7:46.36 (43.86)     8:29.75 (43.39)
        9:12.68 (42.93)     9:56.15 (43.47)    10:38.21 (42.06)    11:18.65 (40.44)
 
Event 25  Men 45-49 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welbourn, Graham          46 GYTBS                9:20.00    9:09.29  
                  30.18     1:03.53 (33.35)     1:37.82 (34.29)     2:12.77 (34.95)
        2:47.49 (34.72)     3:22.40 (34.91)     3:57.27 (34.87)     4:32.11 (34.84)
        5:06.55 (34.44)     5:41.52 (34.97)     6:16.53 (35.01)     6:51.51 (34.98)
        7:26.27 (34.76)     8:00.91 (34.64)     8:35.57 (34.66)     9:09.29 (33.72)
  2 Cooper, Carl              47 SARM                11:25.00   10:55.01  
                  37.40     1:19.22 (41.82)     2:01.68 (42.46)     2:43.96 (42.28)
        3:25.89 (41.93)     4:08.15 (42.26)     4:50.29 (42.14)     5:32.20 (41.91)
        6:13.62 (41.42)     6:55.22 (41.60)     7:36.89 (41.67)     8:17.83 (40.94)
        8:58.18 (40.35)     9:38.48 (40.30)    10:17.85 (39.37)    10:55.01 (37.16)
 
Event 25  Men 50-54 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carlsen, Glenn            50 Unattached           9:51.13    9:49.11  
                  34.18     1:10.63 (36.45)     1:47.54 (36.91)     2:24.13 (36.59)
        3:00.83 (36.70)     3:37.50 (36.67)     4:14.07 (36.57)     4:50.48 (36.41)
        5:27.16 (36.68)     6:03.86 (36.70)     6:41.02 (37.16)     7:18.83 (37.81)
        7:56.25 (37.42)     8:33.32 (37.07)     9:11.40 (38.08)     9:49.11 (37.71)
  2 Stamhuis, Michael         54 OMSC                 9:59.00    9:57.26  
                  33.63     1:10.14 (36.51)     1:47.69 (37.55)     2:26.11 (38.42)
        3:04.61 (38.50)     3:43.23 (38.62)     4:22.11 (38.88)     5:00.70 (38.59)
        5:38.20 (37.50)     6:15.73 (37.53)     6:53.59 (37.86)     7:31.22 (37.63)
        8:08.18 (36.96)     8:45.61 (37.43)     9:22.63 (37.02)     9:57.26 (34.63)
  3 Horton, Hobe              50 CLIP                10:25.00   10:20.71  
                  33.44     1:10.18 (36.74)     1:47.78 (37.60)     2:26.22 (38.44)
        3:04.90 (38.68)     3:43.62 (38.72)     4:22.68 (39.06)     5:02.44 (39.76)
        5:41.82 (39.38)     6:21.82 (40.00)     7:02.00 (40.18)     7:42.39 (40.39)
        8:23.28 (40.89)     9:03.32 (40.04)     9:43.40 (40.08)    10:20.71 (37.31)
  4 O'Melinn, Lorcan          51 HYACC               11:52.00   11:59.85  
                  38.19     1:20.58 (42.39)     2:05.04 (44.46)     2:50.50 (45.46)
        3:36.68 (46.18)     4:22.50 (45.82)     5:08.77 (46.27)     5:54.94 (46.17)
        6:41.12 (46.18)     7:26.86 (45.74)     8:13.13 (46.27)     8:59.12 (45.99)
        9:45.13 (46.01)    10:31.36 (46.23)    11:16.99 (45.63)    11:59.85 (42.86)
 
Event 25  Men 55-59 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carmichael, Rod           56 VIC                 10:15.30   10:09.78  
                  33.79     1:11.62 (37.83)     1:49.61 (37.99)     2:27.87 (38.26)
        3:06.19 (38.32)     3:44.70 (38.51)     4:23.10 (38.40)     5:01.76 (38.66)
        5:40.48 (38.72)     6:19.44 (38.96)     6:58.55 (39.11)     7:37.19 (38.64)
        8:16.06 (38.87)     8:54.66 (38.60)     9:33.17 (38.51)    10:09.78 (36.61)
  2 Wilkins, Bob              59 SARM                12:35.00   12:10.18  
                  41.79     1:26.58 (44.79)     2:13.51 (46.93)     3:00.19 (46.68)
        3:46.65 (46.46)     4:33.88 (47.23)     5:21.12 (47.24)     6:08.09 (46.97)
        6:54.27 (46.18)     7:40.60 (46.33)     8:27.10 (46.50)     9:12.27 (45.17)
        9:57.96 (45.69)    10:43.38 (45.42)    11:28.16 (44.78)    12:10.18 (42.02)
  3 Lingley, David            57 HYACC               12:20.00   12:46.49  
                  42.25     1:28.32 (46.07)     2:15.56 (47.24)     3:03.86 (48.30)
        3:52.12 (48.26)     4:40.83 (48.71)     5:29.85 (49.02)     6:18.88 (49.03)
        7:07.06 (48.18)     7:56.06 (49.00)     8:44.76 (48.70)     9:33.92 (49.16)
       10:22.48 (48.56)    11:10.67 (48.19)    11:58.99 (48.32)    12:46.49 (47.50)
  4 Kelleher, Thomas          59 QUES                12:45.00   12:51.28  
                  42.31     1:28.14 (45.83)     2:16.35 (48.21)     3:04.88 (48.53)
        3:54.22 (49.34)     4:43.65 (49.43)     5:33.29 (49.64)     6:22.49 (49.20)
        7:12.03 (49.54)     8:01.17 (49.14)     8:49.40 (48.23)     9:36.88 (47.48)
       10:26.30 (49.42)    11:14.96 (48.66)    12:03.87 (48.91)    12:51.28 (47.41)
  5 Saunders, David           59 SARM                13:20.00   13:09.25  
                  43.98     1:32.39 (48.41)     2:22.00 (49.61)     3:12.71 (50.71)
        4:03.36 (50.65)     4:53.14 (49.78)     5:43.64 (50.50)     6:34.41 (50.77)
        7:24.76 (50.35)     8:14.97 (50.21)     9:04.43 (49.46)     9:54.40 (49.97)
       10:43.98 (49.58)    11:33.55 (49.57)    12:23.54 (49.99)    13:09.25 (45.71)
  6 Bahen, Allan              57 SARM                13:45.00   14:43.44  
                  45.99     1:38.43 (52.44)     2:32.82 (54.39)     3:27.91 (55.09)
        4:23.45 (55.54)     5:18.44 (54.99)     6:14.36 (55.92)     7:11.75 (57.39)
        8:08.01 (56.26)     9:05.40 (57.39)    10:03.94 (58.54)    11:01.74 (57.80)
       11:59.13 (57.39)    12:55.13 (56.00)    13:49.93 (54.80)    14:43.44 (53.51)
 
Event 25  Men 60-64 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McKenzie, Ron             60 WIN                 13:20.00   13:08.10  
                  41.10     1:27.84 (46.74)     2:16.71 (48.87)     3:06.83 (50.12)
        3:57.61 (50.78)     4:48.21 (50.60)     5:39.97 (51.76)     6:29.88 (49.91)
        7:21.12 (51.24)     8:11.05 (49.93)     9:02.21 (51.16)     9:52.73 (50.52)
       10:42.46 (49.73)    11:33.07 (50.61)    12:23.75 (50.68)    13:08.10 (44.35)
 
Event 25  Men 65-69 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Willies, Gordon           69 KSUN                15:00.00   14:48.17  
                  49.21     1:45.62 (56.41)     2:43.56 (57.94)     3:40.51 (56.95)
        4:37.81 (57.30)     5:34.20 (56.39)     6:30.59 (56.39)     7:27.20 (56.61)
        8:23.82 (56.62)     9:20.07 (56.25)    10:16.97 (56.90)    11:12.61 (55.64)
       12:08.02 (55.41)    13:03.50 (55.48)    13:58.20 (54.70)    14:48.17 (49.97)
 
Event 25  Men 70-74 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ellis, Earl               71 INWM                13:22.88   13:22.66  
                  45.69     1:36.67 (50.98)     2:28.24 (51.57)     3:19.37 (51.13)
        4:09.89 (50.52)     5:00.38 (50.49)     5:50.57 (50.19)     6:40.69 (50.12)
        7:31.74 (51.05)     8:22.51 (50.77)     9:13.18 (50.67)    10:03.57 (50.39)
       10:53.52 (49.95)    11:43.69 (50.17)    12:29.44 (45.75)    13:22.66 (53.22)